Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

josmez

josmez / Josef Bernard Mezera

josmez změnil svoji profilovou fotku.
josmez komentoval album Strašné, prostě strašné.....
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval odkaz uživatelky KMirjam.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval článek Zprávy týdne - Reakce na proslov P. Piťhy.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval odkaz uživatelky KMirjam.
josmez

Ten, který slavil svou zlatou mši svatou - zlatomašnik

josmez

Mons. Stanislav Lipovšek je biskup celjský (celjski škof) ve Slovinsku a dnes započal několik velikých mší, kdy si bude připomínat 50 let svého kněžství. Dnešní slavnost se děla v katedrále sv. Jana Křtitele (neformálně katedrále bl. Martina Antona…

dromedar "Co Bůh takovým lidem slíbil, co jim řekl... To je docela mystérium, ale přesto šli."
Já bych to zbytečně nemysticisoval. Viz třeba J. Š. Baar: Holoubek.

josmez komentoval článek Liturgické zvyklosti.
josmez

Liturgické zvyklosti

josmez

Během života v Litvě a Slovinsku jsem poznal dva vizuálně naprosto odlišné druhy liturgie, na první pohled je stejná, má stejná pravidla, ale přesto se docela liší. Pojďme si to srovnat V Litvě se obecně mnohem déle stojí a klečí, lid stojí dokud…

dromedar "v českých faronostech se tradice také trochu liší"

Právě. To vede k otázce, z jak rozsáhlých vzorků výše podaná pozorování vycházejí.

josmez Minimálně v Litvě jsou to vzorky: 4 litevské katedrály a tak asi 20 dalších kostelů napříč diecézemi. To je na malou Litvu celkem slušný počet a tohle platí tak nějak všude.

josmez komentoval status uživatelky KMirjam.
josmez

Blogový příspěvek byl smazán.

josmez se nyní i zde přátelí s uživatelkou Klotylda.
josmez komentoval článek Jak (ne)jsem na Erasmu, ale v Litvě.
josmez komentoval odkaz uživatelky KMirjam.
josmez komentoval článek Nad povykem okolo Frljičovy hry.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
josmez

Nursultan Nazarbayev, vládce, diktátor a vůdce národa

josmez

Tento a minulý týden jsem strávil v Kazachstánu, rád bych napsal pár slov, o tom, kdo tu vlastně vládne. Občas se stane, že lidé jedou do Kazachstánu odvážněji, třeba stopem. To není můj příklad já zvolil naprosto konvenční způsob dopravy, cestoval…

Ancis Nazarbayev je strašně zajímavá postava. Když jsem byla v Kazachstánu loni, tak jsme často prolézali muzea, a v jednom přesně jak píšete - ohromné sály (tam to bylo tuším celé patro) věnované milovanému prezidentovi, no ohromný kult osobnosti. Ano, je to diktátor, ale na druhou stranu jsme na něj od místních příliš kritiky neslyšeli (otázkou tedy je, nakolik se třeba bojí říct kritiku nahlas), ale má docela dobré nápady, a přijde mi, že zemi prospívá (určitě ekonomicky, otevřením se ostatním zemím, apod).
A jen ze zvědavosti, kde jste tam byl?

josmez Moje cesta byla dost začátečnická, byl jsem v Almatě a Astaně, ty města jsem spojil vlakem. Doporučuji, už jen pro to úchvatnou noční oblohu. Zrovna nedávno po něm pojmenovali nějakou novou ulici, on je diktátor, ale mě přijde, že spíš jako diktátor ve stylu krále a ne jako despoty.
Jen si kladu otázku, co se stane až umře, když už je takhle oslavován za života.
Je tedy pravda, že ty volby férové nejsou. :-)
S tou kritikou je to dvojsečné, ta země kromě jeho kliky v podstatě moc politickou elitu nemám, navíc mi nepřijde, že se dá jinak uřídit.
Mám pocit, že ta velká hala je v národním muzeu v Almatě.

josmez jen k těm diktátorům: třeba v Kyrgyzstánu byli hned dvakrát svrženi,takže Kyrgyzstán je jediná demokracie v regionu, do té však Kazaši trochu šijí.

Ancis Tak Almaty i Astana stojí za to, jsou to naprosto odlišný dva světy. My v Almatě byli jen necelý tři dny, ale vydržela bych tam týdny, ten výhled na hory, a spousta úžasných míst, kam se odtud dá vyjet, je prostě super. A noční obloha, to fakt nejde ani popisovat, to se musí zažít:)

Přijde mi, že když člověk porovná ty ostatní -stány, že ten Kazachstán z toho vychází jeden z nejlepších, vedle toho Kyrgystánu. Třeba takový bývalý uzbecký prezident je kapitola sama pro sebe. Je úžasný, jak se tahle chudá země vzmáhá, a že ty megalomanský plány prezidentovi vychází. Možná je v tomhle případě do jistý míry nutný být diktátor, protože spoustu nápadů by asi demokraticky neprošlo.

Ancis Tím se nechci zastávat diktatury (i když si občas říkám, že lepší osvícený diktátor než demokraticky zvolená vláda blbečků), samozřejmě to není korektní, a člověk jen může doufat, že po současném prezidentovi přijde svobodně zvolený někdo, kdo bude mít stejnou sílu, aby to, co ten předchozí prezident vybudoval, ustálo. Protože vyřešit místní ekonomiku, životní podmínky, Aralské moře, a další problémy chce fakt silný mandát.

josmez Ten uzbecký prezident, jak nechal několik lidí uvařit za živa? S tím byla taková příhoda, Zeman ho chtěl pozvat do Čech, ale nějak to nestihl a vůbec se proti tomu zvedla nevole, on argumentoval tím, že Klaus byl v roce v Taškentu.
Já zkrátka zastávám názor, že by to neměla být republika, ale nějaký druh království by k tomu asi seděl víc.
K té demokracii, já si myslím, že by byla asi lepší obecně, ale uřídit takovýhle kolos dá práci a mě přijde, že hlavně občanská společnost na to není připravená, na druhou stranu, Nazarbayev jí taky nepodporuje.
Snad jen ke Kyrgyzstánu, já ho mám vlastně dost rád, takže mě štve, že Kazaši do té jejich vratké demokracie šijou, ale hlavně Kazachstán má ropu a Bajkonur, to se pak buduje jedna radost.

josmez také mi přijde, že nějaký koncept liberální demokracie, kterou osobně považuji za nejlepší model, se tam nikdy neměl šanci dostat.

josmez

Jak (ne)jsem na Erasmu, ale v Litvě

josmez

V září jsem vyrazil na Erasmus do Litvy, to je skvělé co? No, možná, ale rozhodně nejsem příkladem člověka, který by skákal dva metry z Erasmu. Avšak Litvu, její kulturu, lidi, přírodu jsem si opravdu zamiloval. Ano, nejsem nadšený z Erasmu, ale…

josmez V rámcích mých Erasmů jsem měl ESN - Erasmus student network - tak buď je to styl, že v podstatě nemusíš nic naplánovat, ESNko ti v podstatě organizuje život - počínaje party a konče nějakými výlety ve stylu - ráno památka, večer párty, ESN a koordinátoři se hlásí jako Erasmus pomáhá nezávislému životu atd.. Pokud ten pobyt vypadá e stylu ¨organizovaná klícka", tak o nějaké nezávislosti a samostatnosti nemůže být řeč, tu si člověk musí vybudovat jinak sám. Třeba litevský ERasmus byl vážně hlavně spojenej s party, což mi přijde strašně povrchní a navíc, kvůli party nemusím na Erasmus, že.

dromedar Vím, že zkušenosti se můžou hodně lišit podle místa, roku a povahy erasmáka. Každopádně: mně (Erfurt, SRN, 2011) rozhodně nikdo život neorganisoval. Hostitelská universita nabízela množství volnočasových aktivit, ale všechny byly veskrze dobrovolné.
(A všem jsem se vyhnul. Ne proto, že by mi přišly nějak morálně závadné, ale protože jsem nespolečenský člověk a protože jsem byl poněkud nenasytný v plánování rozvrhu, v důsledku čeho jsem pak měl málo času a moc práce.)