Pro všechny příznivce denní modlitby církve - breviáře.

Setkal jsem se s tvrzením, že je k aktuálnímu vydání "laického breviáře" https://ikarmel.cz/produkt/denni-modlitba-cirkve-laicky-breviar přiložena i kartička s Korejsovými nápěvy žalmů. Může to někdo potvrdit nebo vyvrátit?

cantans

Nepotvrzuji. V laickém breviáři, který jsem koupila před týdnem pro Ježíškova vnoučata, nic takového není...

Máte hymnář? Používáte?
A co řeknou milovníci "zeleného hymnáře" na návrh sloučení?
http://www.inadiutorium.cz/blog/20190929-cerveny-hymnar-vyprodan #breviář #hymny

Vianney

Mám, ale používám jen občas (momentálně mám v háji hlasivky, takže mi nezbývá než dát si pauzu).

Už tu dlouho nebyla anketa proti tlení:

Denní modlitbu církve se modlím nejčastěji

Celkem hlasujících: 9

Koukám, že bratr dromedar drží společenství při životě. Ale mnohem důležitější je živá modlitba. Myslím, že zde nejsou jen ti, kteří se denně modlí breviář a zpravidla mají napsaný rodinný stav celibátní. Většina z nás se modlí určitě často a nezávazně. Tímto společenství zřejmě přestalo tlít. Vždyť mnohem důležitější je aktivita na síti modliteb. Proč vymýšlet pořád něco nového? Ani to po nás církev nežádá.

dromedar

"bratr dromedar drží společenství při životě. Ale mnohem důležitější je živá modlitba."

To nijak nezpochybňuji, ale nic to nemění na tom, že mi záleží na tom, aby tohle "společenství" na Signálech existovalo a nebylo zetlelé. Jestli chcete, můžete zkusit uhádnout, proč.

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Vážím si Vašich aktivit a je dobře, že jste tady. Hádat bych mohl, ale tuším, že je to hluboko ve Vašem srdci a proto to raději nechám být.

dromedar

"tuším, že je to hluboko ve Vašem srdci"

LOL

Určitě už se vám stýská po nějaké přiblblé breviářové anketě. Již více nezoufejte, anketa je tu!

Nejraději mám


Celkem hlasujících: 4

?

Celkem hlasujících: 9
Vojtěch Hýbl (VVRH)

Není to jedno?

dromedar

To záleží na tom, jaká otázka se postaví před otazník :)

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Tak ji postavte tak, aby to bylo důležité ke spáse.

dromedar

Blbost. Významově ekvivalentní překlady jedné antifony (první z obyčejné Denní modlitby církve, druhý z dominikánského breviáře, třetí a čtvrtý, jak se zpívá v adventě) jsou ke spáse buřt.

Kdybyste to chtěli vědět, tak antifona k Magnificat prvních nešpor sv. Cyrila a Metoděje je (jediná) moravského původu. Když Morava (ještě nevím, kdy přesně mezi 1874 a 1915) přejala pražský formulář, vylepšila si ho dvěma "trucantifonami" a tohle je jedna z nich.

Když to vím, o to víc mě štve, že teď Crha a Strachota mají i v Čechách slavnost a sv. Prokop tak přišel o nešpory. #breviář

Koukám, že tu dlouho nebyla anketa, tak si jednu dáme.

Modlím seCelkem hlasujících: 13
suposlav

Já to mám jako job, takže vyřešené hned :-)

dromedar

@suposlav "jako job"

Patří v rámci benediktinského "ora et labora" oficium pod "ora", nebo pod "labora"?

(Neptal bych se tak blbě, kdybych nečetl knížku, kde se se vší vážností tvrdila druhá možnost. Ale možná je příznačné, že autor, píšící v ní nejen o benediktinském způsobu života, byl sám jesuita :) )

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Nejčastěji ranní chvály.

suposlav

Dromedar: pod obojí! :-)

PetrST

Kompletář.

Dotaz na kněžstvo od jáhnů výš, zejména svěcené v posledním desetiletí: podepisuje se ještě i dnes před svěcením žádost o povolení modlit se oficium v národním jazyce? #breviář

Mot

Nevybavuji si, že bych něco takového podepisoval.

dromedar

Zatím mám zmiňovanou praxi, činící formálně zadost SC 101, resp. následným "prováděcím předpisům", dosvědčenou z r. 1986.

(Dozvěděl jsem se při obhajobě díky pestré skladbě státnicové komise.)

V "obyčejném" breviáři má památka sv. Augustina dvě antifony k evangelním kantikům. Premonstráti a dominikáni ho ctí zvlášť, jako autora řehole, podle níž žijí, a tomu odpovídají i bohatší formuláře v řádových breviářových propriích. Ty dvě antifony jsou nicméně podrženy i v těchto bohatších formulářích. Ovšem místo aby se použil jednou hotový český překlad, přeložil si je každý řád znovu, takže každá existuje ve třech různých českých zněních - a není nepravděpodobné, že čtvrté mají augustiniáni. #breviář #svatý+Augustin

(úvod)
"Bože, ku pomoci mé vzezři!
Pane Bože všemohoucí, rač přispěti ku pomoci. Srdce i ústa spraviti, bychom tě mohli chváliti. Sláva buď Otci věčnému, Synu i Duchu svatému, ..."

(první žalm)
"Řekl Pán Bůh sám ku Pánu mému: Syn můj jsi ty, sedniž na pravici k Otci svému. ..."

Pokud jste z Moravy, je určitá malá šance, že jste někdy někde slyšeli zpívat "moravské nešpory" ze starého kancionálu Fryčajova, resp. Bečákova. V tom případě byste mi udělali radost, kdybyste mi prozradili, kdy a kde. #nešpory #breviář #Tomáš+Fryčaj

komplet pokoncilní latinský #breviář za pár šupů (rozumí se proti tomu, za kolik se běžně prodává). Vypadá poněkud oplesnivělý (u plastové obálky by to nemuselo vadit, horší můžou být kožené desky pod tím) a samozřejmě je to po všech stránkách zastaralá editio typica z r. 1975. Tedy nic pro ty, kdo jsou k oficiu vázáni. #latina
https://muj-antikvariat.cz/hledani?id=11973664+11973663+11973666+11973662&from=mail