Diskuzní společenství Tetování - POMOC!

Společenství zetlelo, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak šest měsíců.

Popis společenství

Zdravím všechny, píšu do školy práci na téma tetování versus křesťanství a mám v plánu dělat průzkum, tak jsem vás chtěla poprosit, jestli byste byli ochotní odpovědět na malý dotazníček. 1. pohlaví…

Odpověď na dotazníček:
1. muž
2. 20
3. katolická
4. Vím, že v jedné z knih Tóry je Izraelitům zakázáno nechat se tetovat. Ten zákaz ale chápu jako kulturně podmíněný (vymezení se Izraele proti pohanům, kteří se tetovali, zřejmě to mělo kultovní podtext) a tedy pro sebe nezávazný. (Což neznamená, že bych se nechal tetovat - ale s Božím zákazem to nemá nic společného.)

Napsat komentář »

Včera byl na ČR2 v odpoledním kolotoči rozhovor s nějakou paní o novém druhu tetování. Tak jsem zbystřila a ono se jedná o navlékání pomaleji vadnoucích květin na sartunu a zavěšování jako náramky na kotník nebo zápěstí. Pro muže doporučovala malonka té plodnice právě odkvetlých kytek.
Dost mě zarazilo, že to nazývala tetováním. 7:-|
Teda pokud tetování znamená - zdobení těla, tak by to odpovídalo. 2:)
Květinové náramky prý už nosli ve starém Římě, složil i jako přirozená voňavka. Vadnoucí kvítky vydávají intenzivnější vůni.
Zajímavé, co? 2:)

Napsat komentář »

Včera jsem zaslechla v rádiu o popálenině, způsobenou od dočesného tetování 7 letému(?) chlapci z Austrálie.
Stále jsem přesvědčená o tom že tetování=sebemrzačení!

makabrozni-spelunka

myslim, ze se to neda takhle brat. tetovani, stejne jako dalsi "zkraslovani" tela je podle me hodne kulturne ovlivneny.
co treba propichovani usi? u nas uplne normalni. je to taky mrzaceni?
je to myslim na uplne stejny rovine jako tetovani.

Zobrazit 1 komentář »

Přečtěte si tohle: :-)
http://www.reflex.cz/Clanek32333.html

Jan Přikryl

No, tenhle článek je podle mě celkem zcestný.
Autor píše že tetování není výtvarně bohatým světem a argumentuje tím že neviděl vytetované krajinky či dílo nějakého slavného malíře. To že je neviděl je jen jeho omezenost a nedostatečná informovanost a neznamená to že neexistují. Osobně sem viděl vytetováno již mnoho romantických krajin či obrazy slavných malířů, např Pabla Picasa.
Také jeho argument "jak to bude vypadat až lidé zestárnou" není zcela opodstatněný protože zde nezmiňuje typ tetování jenž po nějakém čase (5let) samovolně zmizí. A každopádně každé tetování se kdykoli dá odstranit laserem čo zbrousit.

makabrozni-spelunka

no ja teda nevim, ale osobne sem se hodne zajimala o docasny tetovani, ktery zmizi do peti, sesti let, ale bylo mi receno, ze tetovani jako takovy (tzn. tvar) sice zmizi, ale samotna barva ne = ze se tetovani spis jakoby roztece pod kuzi a necha po sobe modrej flek, kterej uz je trvalej, coz mi prijde jeste daleko horsi nez normalni tetovani na furt...

K8ie

jo, je to pravda, rozpije...nezmizí nikdy...dočasný tetování je blbost...slušní a znalí tatéři od nich odrazujou...alespoň ti co znám...

Podiven

Jo, znám člověka, který má přes celá záda vytetovanou hospodskou rvačku podle Josefa Lady... :-) Ale většinová produkce je tak trochu na jedno brdo... buď "tribal" ornament, nebo nějakej ten Giger, nebo něco "jemnějšího" (motýli, sloníci kol kotníku...) a taková ta klasika (kříže, srdce, hadi, draci, ženský, trnové koruny...).

Jan Přikryl

No je pravda že tak 70% / 80 % tetování jsou na jedno brdo a často kýčovité a bez nápadu. 8-p
Tohel není ani tak problém tetování ale spíše vkusu 2:)

Zobrazit 5 komentářů »

Když už mluvíme o té historii tak taky mezi prvními křesťany byli někteří, kteří se nechali tetovat. Nosili iniciály Ježíše Krista („X“ nebo „I.N.“), rybu, kříž či jehně na zápěstí. Kromě těchto, dobrovolných, tetování byly také vyznavačským křesťanům tetovány značky, aby byli odlišeni jako kacíři či odpadlíci od pravé víry. Lidé se je tímto způsobem pokoušeli vyloučit ze společnosti. Oni to vnímali úplně jinak. Nebrali to jako stigma, ale jako označení příslušnosti ke společenství. Myšlenka označování se pak ujala hlavně v zemích kde byli křesťané v menšině jako dobrovolné přijetí… Zobrazit více

Když už mluvíme o té historii tak taky mezi prvními křesťany byli někteří, kteří se nechali tetovat. Nosili iniciály Ježíše Krista („X“ nebo „I.N.“), rybu, kříž či jehně na zápěstí. Kromě těchto, dobrovolných, tetování byly také vyznavačským křesťanům tetovány značky, aby byli odlišeni jako kacíři či odpadlíci od pravé víry. Lidé se je tímto způsobem pokoušeli vyloučit ze společnosti. Oni to vnímali úplně jinak. Nebrali to jako stigma, ale jako označení příslušnosti ke společenství. Myšlenka označování se pak ujala hlavně v zemích kde byli křesťané v menšině jako dobrovolné přijetí poznávacího znamení a otevřené ukázky toho, že jsou připraveni pro svou víru trpět.

Jinak díky moc vám všem za názory, určitě mi to pomůže!!!

Podiven

Dominikán Heinrich Suso (1295-1366) si na prsa vypálil monogram IHS... ale to rozhodně nebylo na okrasu, nýbrž jako součást sebeumrtvování, kterému se velmi intenzivně věnoval...

Zobrazit 1 komentář »

Leviticus 19,28: Nebudete svá těla zjizvovat pro mrtvého ani si dělat nějaké tetování. Já jsem Hospodin.
Izrael byl obklopen národy, které se tetovaly z rituálních důvodů. Např. chrámové nevěstky Ištařina (Ašeřina, Astartina) kultu mívaly tetovaný dekolt...

Napsat komentář »

Nedívala bych se na to, že Bůh něco zakázal.
Bůh nám daroval tělo a celá naše osobnos s tímto tělem - jsme Božím OBRAZEM. Proto s ním podle toho zacházejme.

Pokud je mi známo, tak tetování pochází z Af. a již. Ameriky od domorodých kmenů. V jejich životě tetování zaujalo nejen náboženskou ale i sociální a společenskou rovinu. Tetováním prostě něco zdělují: jsem žena nebo muž, vdovec, bojovník, chráněnec nějakého bůžka nebo ducha...

Zkuste si položit otázku - co dneska zdělujete tetováním společnosti, svému okolí?
Ještě před 30-40 lety se na tetování pohlíželo jako na MRZAČENÍ svého… Zobrazit více

Nedívala bych se na to, že Bůh něco zakázal.
Bůh nám daroval tělo a celá naše osobnos s tímto tělem - jsme Božím OBRAZEM. Proto s ním podle toho zacházejme.

Pokud je mi známo, tak tetování pochází z Af. a již. Ameriky od domorodých kmenů. V jejich životě tetování zaujalo nejen náboženskou ale i sociální a společenskou rovinu. Tetováním prostě něco zdělují: jsem žena nebo muž, vdovec, bojovník, chráněnec nějakého bůžka nebo ducha...

Zkuste si položit otázku - co dneska zdělujete tetováním společnosti, svému okolí?
Ještě před 30-40 lety se na tetování pohlíželo jako na MRZAČENÍ svého těla. A taky se vyskytovalo převážně jenom jako nápisy na rukou kluků, co přišli z vojny, nebo jako snaha potvrdit děvčeti svou lásku ( jsem ochoten se zmrzačit, abych ti dokázal, jak tě mám rád)

Další možnost otázky: Kde se dneska nechávají tetovat děvčata a proč? (mnohdy je za tím snaha upoutat sexuální pozornost, kterou umožňuje dnešní odhalovací móda)
Co to udělá s očima, když pod pasem na zádech zahlédnete růžek tetování? Nepřitahuje to pohled !!!? A co fentazie !???
Mt 5,28-29 ;
Myslím si, že právě tento citát nedoporučuje tetování. Prorože jasně ukazuje na špatnst OVOCE, které nese. Hledejte plody toho, co nám svět nabízí a máte docela pevný orientační bod.

KurCZak: Zkus ještě do té své práce zakomponovat otázku: PROČ by jste se nechali tetovat? Myslím, že pro věřícího by tohle mohlo být orientační, a to jsem ječtě nesáhla po sv Pavlu a jeho nauce o ZDOBENÍ žen na veřejnosti.

Tofl

Pěkné shrnutí O-)
Na tetování domorodých kmenů jsem úplně zapoměl. Nejznámější kmeny jsou v Austrálii a Polynésii které si zdobili svá těla.
Ale bylo to z určitého důvodu - náboženského, kmenového a dalších.

V západní kultůře tetovaní takové důvody nejsou a to je škoda. V moderní civilizaci se lidé tetují jen aby se líbily nebo vzbuzovaly právě fantazie, které překračují morální hranice.

Taky je fajn, že k tetování různé kmeny používaly přírodní a zdraví neškodné látky. Narozdíl od západní, kde většina barev jsou plné chemických látek o kterých ani ti co tetují neví....

Položené otázky, které jsi napsala jsou dobré a nutí člověka více zamyslet se
2:) O-)

Podiven

V evropské kultuře mělo tetování své místo - nejstarším známým dokladem je Ötzi, přirozeně zachovaná mumie doby přibližně 3300 let př. n. l. která byla nalezena v roce 1991 na ledovci v Ötztalských Alpách. Zachovaly se i zbytky tetované kůže mumií kurganové (mohylové) kultury v Pazyryku na Altaji (2400 př.n.l.). Nádherně stylizovaní berani, losi v běhu atd. Běžně se tetovali staří Keltové a Germáni, skotští Piktové (pictus = pomalovaný) a též římští legionáři. Tetování bývalo běžné i u evropské aristokracie 19.století - šlo tu ovšem o nenápadné značky, které dokládaly příslušnost k rodu. Tetování nosili příslušníci SS. Viditelné tetování bývalo znakem námořníků, cirkusáků, trestanců a lidí na okraji společnosti.

Zobrazit 2 komentáře »

1. muž
2. 21
3. římskokatolická
4. Bůh podle mě tetování nezakazuje. Jen nám každý den ukazuje, že to není správné. Bůh není soudce který přikazuje co je špatné a co je dobré. Jen nás vede našim životem. Záleží na nás jak si tu cestu prožijeme...

kurCZak

proč by nám ukazoval, že to není správné? (dále jen zakazoval). Proč by se křesťan nemohl potetovat? je to taka samá kosmetická úprava zevnějšku, jako např stříhání, česání, líčení atd..

Tofl

Koukám co jsme to zkomolil :-o)
No, myslel jsme to tak, že Bůh nám dává na výběr. Je to naše svobodné rozhodnutí, jestli chceme mít ozdobené tělo obrázky či ne....Osobně nic proti tetování nemám. Dal bych si ale nějaké, které se dákdykoli odstranit.

kurCZak

LOL, tak si kup žvýkačku za 2 kč.. kdysi tam byly nějaké "tetování" :-) :-) :-)

Tofl

To už mám pár let za sebou :-) :-) :-) a stejně dnešní tetování ve žvejkačkách jsou prý zdravotně závadný 8-p Zjistili to nějací odborníci...prý v těch barvivech přidávají některéch chemikálie, které jsou zdraví škodlivé :-b :-b nevím co na tom bude, poněvač já se netetuju :o)

kurCZak

co by na tom bylo? peníze.. to sou beztak kecy... jako možná trošku jo,ale organismus si to spraví.. bych to moc neřešil :-)

Zobrazit 5 komentářů »

1. muže
2. 18
3. katolická
4. nezakazuje.

Napsat komentář »