Mému knihkupci Honzovi

alveryon
Moria

Dnes jsem měl dovolenou. Nejdřív zubař, pak jednání o nákupu materiálu na naši přístavbu a ještě zavést auto na generálku před technickou.

Od opraváře jsem musel domů autobusem. Četl jsem si od Benedikta XVI. promluvy o svatém Pavlovi a při pasáži 

"Pro ně je Kříž moria, bláznovství, doslova nevědomost, pokrm bez chuti - a tedy spíš urážka zdravého rozumu než omyl."

jsem se v duchu zaradoval tak, až se sympatická studentka pokusila odsednou ještě dál. Tohle bude zajímavost za pět pro Honzu! 

S kamarádem Honzou máme totiž dlouhodobou hru. Při občasných setkáních si říkáme zajímavosti, což je náš specifický slohový útvar, který lze nejlépe uvést na příkladu:

A*: "Věděl jsi, že §666 občanského zákoníku popisuje církevní sňatky?"

B: "Kecáš. To je zajímavost za pět!"

Pět je fakt, který ten druhý neznal a je fakt pecka. Jednička pak pravý opak.

 

A když na mě vyskočila moria - bláznovství, zadoufal jsem, že mám pětkovou záležitost. Tolkien sice nepsal vyloženě alegorii na křesťanství jako C.S. Lewis, ale Středozemě je přesto „dílo od základů náboženské a katolické, zprvu sice nevědomě, ale při redigování záměrně.“ A já už si v hlavě rozvíjel teorie o tom, že Morie která je v Pánu Prstenů jeskyní, zkratkou o které Gandalf Šedoplášť mluví takto: "Přinejmenším je to cesta, kterou od nás bude Nepřítel nejméně očekávat" je symbol Kristova kříže. Gandalf jde tmou a aby provedl ostatní přes uzoučký můstek, sám padne do stínu při souboji s bytostí nemálo pekelnou. V druhém díle trilogie se pak vrací v bílém plášti a tak trochu jiný než dřív**:-).

Ale pak jsem zaváhal - i kdyby to tak Tolkien nemyslel, byla by to zajímavá náhoda. Ale co když už jsem tohle někde slyšel nebo četl? Co když mi o tom říkal sám Honza? Je to jako s melodií, na kterou se snažím v posledních týdnech napsat slova. Mám silný pocit, že tu melodii znám. 

Pointu nemám. Jen lehkou nejistotu smíšenou s radostí, že zase něco - možná znovu - vím. Snad.

 


 

*Píšu sice skromně A, ale byl jsem to já. To byl skvělý den!

**Jak každý katolický čtenář Tolkiena ví - Pán prstenů není Lewisovská alegorie. Přesto v Pánu Prstenů jsou křesťanské motivy. Někdo vidí v Gandalfovi, Frodovi a Aragornovi Proroka, Kněze a Krále. Mou úplně nejoblíbenější narážkou je způsob, kterým v Gondoru poznají návrat krále. "Ruce krále jsou ruce uzdravitele". Nebo snad to, že jen žena zabije hada?

 

 

 

Zobrazeno 441×
komentáře
HonzaPilař

Jsem přesvědčen, že jde o "náhodu". Tolkienovi vyvstávaly příběhy pod rukama a byly provázané s jazykem. Věřím, že ještě dřív, než začal psát Pána prstenů měl rozhodnuto, že sindarsky "mor" znamená temný a "iâ" je prázdno, propast.
Doufám, že si taky vysloužím nějaké bodové ohodnocení, když dodám, že původně se Moria nazývala Khazad-dûm, tedy Trpasluj, doslova trpasličí síně či sídlo.
Moria je samozřejmě také biblický název hory, kde měl být obětován Izák (dokonce se podle této hory v 90. letech jmenovala izraelská ultraortodoxní politická strana).

HonzaPilař

Ale "cesta, kterou od nás bude Nepřítel nejmíň očekávat" je opravdu krásně vztáhnuto na kříž. Z toho kluka fakt jednou bude teolog!
To můj nejnovější poznatek je jen ten, že slovo "olifant" Tolkien asi obšlehl z starofrancouzské Písně o Rolandovi, kde se tak jmenuje roh, na který hlavní hrdina troubí.

Zobrazit 7 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Moria
alveryon

díky Dromedarovi je tento blog nesmazatelný po vlivem frustrace, alkoholu nebo hnutí mysli vycházející z pokusu žít život řádněji a bez obezliček. A navíc - pokud se dromedar stane slavným, pak se díky tomuto spojení s ním stanu poznámkou pod čarou.

Přejít na blog
nejaktivnější bloger
UČÍCÍ SE CÍRKEV
UČÍCÍ SE CÍRKEV
počet článků: 1631
1
YouTube
YouTube
počet článků: 1593
2
P.Josef Hurt, kněz, příležitostný publicista
P.Josef Hurt, kněz,…
počet článků: 1314
3
Já za to nemohu, to někdo jiný
Já za to nemohu, to…
počet článků: 1238
4
Myšlenky Otce Martina Vícha
Myšlenky Otce Martina…
počet článků: 1159
5