Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #breviář


– upraveno
jsuc

Uniatské hodinky?
Jaká je to vůbec tradice, je to původní východní nebo je převzatá od Říma?

Chlubíčko

Nejsou tam divná písmenka, takže je to určitě z Říma a tudíž zavrženíhodné.

dromedar

Sorry, o byzantském oficiu a jeho tradici u uniatů nevím skoro nic. Každopádně na žádné zjevné stopy pořímšťování jsem při zběžném proklikání nenarazil.

dromedar

Což mi připomíná, že tahle diplomka https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/11218 cituje tajemnou publikaci "LITURGIE HODIN, Praha: Apoštolský exarchát Řeckokatolické církve v ČR, 2004", po které jsem zatím nikde nenašel ani stopy.

Zobrazit 4 komentáře »

Moje hudebniny pro #breviář jsou většinou okázale nepraktické, ale tohle by snad mohla být výjimka.
Dromedarův podtrhávač žalmový, instantní zpívané #nešpory do každého kostela, na každou faru a do každé rodiny.
http://zalmy.inadiutorium.cz/

Napsat komentář »

https://www.tvnoe.cz/porad/35231-nocni-univerzita-posveceni-dne
53:26 "... když se modlíme dost dlouho modlitbu církve, tak se začínáme podobat církvi ... její svatost, její krásu, do sebe dostávat ..."

Bída pokoncilního #breviář -e je v tom, že jak není mnohovrstevným produktem dlouhého tradování, ale od základu ho poskládala jediná parta před půl stoletím, tak ten obraz, ke kterému modlícího se implicitně formuje, je plochý a dávno vyčpělý. Vposledku nějaký přiteplalý sentimentální postarší monsignore z konce 60. let.
A neformuje jen implicitně (tak jako každá liturgie), ale zejm. přímluvy… Zobrazit více

https://www.tvnoe.cz/porad/35231-nocni-univerzita-posveceni-dne
53:26 "... když se modlíme dost dlouho modlitbu církve, tak se začínáme podobat církvi ... její svatost, její krásu, do sebe dostávat ..."

Bída pokoncilního #breviář -e je v tom, že jak není mnohovrstevným produktem dlouhého tradování, ale od základu ho poskládala jediná parta před půl stoletím, tak ten obraz, ke kterému modlícího se implicitně formuje, je plochý a dávno vyčpělý. Vposledku nějaký přiteplalý sentimentální postarší monsignore z konce 60. let.
A neformuje jen implicitně (tak jako každá liturgie), ale zejm. přímluvy daný eticko-spirituální ideál do modlícího se tlačí horem dolem. Ble.

dromedar

"Bez ambicí natočit věřícího do nějaké konkrétní polohy."

Výjimkou, která napoprvé zarazí, jsou orace postních férií. Modlitby na způsob "podívej se, Panebože, jak nám kručí v bříšku, a udělej to a ono" (co se v breviáři říkají od matutina po nonu a v misálu snad figurují jako kolekty, zatímco modlitba z nešpor by měla odpovídat modlitbě super populum) nedávají člověku moc prostoru pro to, aby mu v bříšku nekručelo. To ale samozřejmě není žádné natáčení, nýbrž nekompromisní usazení na místo. "Celá církev se postí (samozřejmě tělesně) a ty se, pokud nejseš starej a nemocnej, bez keců budeš postit taky."

dromedar

https://www.facebook.com/Liturgie.cz/posts/pfbid0fonWckE7PHrKXYei9Huu2mpym1nqukEchvMnaJ9P4i37qhVazygNa6R1PB2S2nSDl Řehole káže mnišskou askezi - vědomou spolupráci s oním výše předestřeným formačním rozměrem liturgie v duchu aktivního očišťování. Žádné "sestoupit do našeho nitra a obohatit ho".

Zobrazit 9 komentářů »

Staroboleslavský příspěvek k dějinám českých překladů z #breviář -e:
"Narození přeslavné Panny Marie, jejíž život přesvatý všeckny vzdělává církve."
( https://gregobase.selapa.net/chant.php?id=12461 )

dromedar

(ta antifona přežila i pokoncilní reformu, zpívá se teď k dopolední modlitbě)

Zobrazit 1 komentář »
dromedar

Když si "meč svatého Václava" zahrál malou vedlejší roli v rámci církevní doušky k prezidentské inauguraci, budiž tu poznamenáno, že dromedarův ideální prezident by možnost zbraň ze svatovítského chrámového pokladu si osahat zdvořile odmítl jako nemístný odkaz na královskou korunovaci.

Zobrazit 6 komentářů »
Václav Plíhal

Já jsem měl vždycky za to, že Trenckovou roklí je zváno údolí jednoho z přítoků Bobrůvky a podle článku bych řekl, že Dromedar zůstával spíše na červené u samotné Bobrůvky, byť na stejné straně... Je tedy pravda, že ani tato cesta není vždy bezpečná a docela by mě zajímalo, jak vypadá po kůrovci.

dromedar

"Já jsem měl vždycky za to, že Trenckovou roklí je zváno údolí jednoho z přítoků Bobrůvky a podle článku bych řekl, že Dromedar zůstával spíše na červené u samotné Bobrůvky"

Všechny možné druhy navigačních a místopisných zmatení u mě naprosto přicházejí v úvahu.

Myslím, že předem jsem o Trenckově rokli nevěděl nic (cesta na mapě jako cesta na mapě, pamětihodnosti po cestě jsem moc nepročítal) a když jsem prošel kolem toho trampského ohniště s na stromě pověšenou informační cedulí o rokli a o Trenckovi, začal jsem - snad tedy mylně - za Trenckovu rokli považovat celý ten úsek cesty, nakolik byl v mých očích roklovitý.

Zobrazit 6 komentářů »

Na breviar.cz jsou (nevím odkdy, ale podle všeho ne moc dlouho) na výběr vlastní texty jezovitů a bosých karmelitánů!
Velbloudi se radujou. Příště bych prosil augustiniány. #breviář

Napsat komentář »
JiKu

Nějak mi vytanulo na mysli "pastoribus gratia, gregis obsequentia". Tak jsem se na to kouknul. Ale předně to je jen "pastori", a pak je to v úplně jiné souvislosti, než orace. Prostě se tam vyjmenovávají nositelé různých funkcí (nobiscum orantibus) a za ně se tedy modlíme, prosíme.


http://choral.sdh.cz/?a=1&id=361

Jo, souhlasím v tomto ohledu s dromedarem, i když mi chlupy na zádech a tesáky v hubě apriori nerostou.

JiKu

Nedávno mě nasral jeden z našich mainstreamových komentátorů větou, kterou komentoval něco, co se konzervativcům mého ražení nelíbí (a co zpravidla pozitivně kvituje dromedar): "Je to trend. Může se někomu nelíbit, ale to je asi tak vše, co proti tomu může dělat."

Nedá mi, abych tuto větu trochu zlomyslně nepoužil proti dromedarovi, i když se s ním v této věci shoduji.

Díky padlé lidské přirozenosti je podle mě lidstvo (jednotliví lidé) odsouzeno k neustálému aktivnímu odporu vůči trendům, s kterými nelze zdánlivě nic dělat, nechce-li skončit v situaci, kdy se ona padlost lidské přirozenosti projeví plnou silou a bez korektivu.

KMirjam

Ciste teoreticky. Co kdyz je padlost a vzdor proti prirozenosti soucasti prirozenosti? ;)

dromedar

@JiKu Spíš nerozumím. Kde vidíte (pokud jde o liturgické modlení, příp. liturgii vůbec) trend, proti kterému se zdánlivě nedá nic dělat, příp. projev padlosti lidské přirozenosti plnou silou a bez korektivu?

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Díky moc. Je to velmi čtivé.

Zobrazit 5 komentářů »

Nemám rád termín "večerní chvály" (na jehož rozšíření nese vinu zřejmě "charitní #breviář" ze sedmdesátých let).
Ani ne tak proto, že je nepříliš šťastný z hlediska dějin liturgie, ale pro jeho ambivalenci. Cestou na "Svatojánské večerní chvály" si člověk nikdy nemůže být úplně jistý, jestli přijde na nešpory, nebo na hudebně-modlitební pásmo podle chuti a zvyklostí charošů.
http://www.svatynepomuk.cz/nepomuk-2021/

dromedar

Dromedáří vánoce již zítra. Budou večerní chvály, nebo večerní chvály?

dromedar

Tak ani nešpory, ani charoši, ale koncert (tematicky nesouvisejících) hudebních Prachtstücků z repertoáru starého a nabušeného chrámového sboru z Plzně, prokládané řečněním pp. bb. Baxanta a Kročila.

Zobrazit 6 komentářů »

"... #breviář je velmi účinnou modlitbou za naše nejbližší."
(Tichý R.: Breviář pro začátečníky a mírně pokročilé, s. 68)

Když chce někdo rozhlašovat zvěsti o "účinnosti" nějaké modlitby nebo pobožnosti, sluší se připojit k tomu odpovídající soukromé zjevení, popř. alespoň svědectví o nějaké události interpretované jako velký účinek. Bez toho jsou to slova nejenom prázdná, ale také naprosto nepřesvědčivá.

Příští sobotu si při pravidelném zjevení nechám zjevit něco o účinnosti breviáře.

ObiSkyWalker

On zabil mocné krále,
jeho milosrdenství trvá navěky.

Zobrazit 1 komentář »

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

Můžeš být první, kdo přidá akci s tímto štítkem.

Blogové články Založ si blog a přispěj také »