Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #relikvie


Žádný datový nosič se zálohou kódu, ale kousek vlasu a plátýnko omočené v tekutinách z mrtvoly(?). Jsem zklamán. #relikvie #Carlo+Acutis
Snad bude do kanonisace vyjasněno, ve kterých verzích kterých jazyků Boží služebník programoval. https://youtu.be/TYhJlQFCD-Q

jsuc

Snad se dočkáme doby, kdy budeme mít patrona programátorů v Pythonu, a samozřejmě to bude jiná osoba než patron programátorů v Perlu...

Zobrazit 1 komentář »
deFlegmatique

"Nuže vizte, křesťané, ten meč, na který svatý kníže nespoléhal."

Neboť (jak výše napsáno) nemohl.

dromedar

"Neboť (jak výše napsáno) nemohl."

Tohle je dromedar.
Dromedar vždycky podlehne iluzi, že napíše krátký článek za půl hodiny, nakonec u toho stejně stráví minimálně hodiny dvě, zabředne do věcí, kterým nerozumí, nedostatečně si ověřuje informace (protože to by nejednou znamenalo jít do knihoven, z hodin udělalo dny, a původní plán byl půl hodiny) a hlásá nepravdy.
Nebuď jako dromedar.

Vypadá to, že aktuální konsensus je nakloněn tomu, že čepel gotického meče vznikla překutím meče z 10. stol., takže by o (materiálně) autentický meč sv. Václava v zásadě jít mohlo. Ale našel jsem jenom články typu "vědci zjistili", žádnou pořádnou argumentaci.

HonzaPilař

@dromedar
Na Dromedarovu obhajobu: zkusil jsem prolistovat (teda hlavně obsah) https://eshop.cirkev.cz/knihy/svaty-vaclav_4721 a ještě https://www.databazeknih.cz/knihy/svaty-vaclav-na-pamatku-1100-vyroci-narozeni-62094 a o meči nic. Takže dopátrat se podložených informací by asi zabralo opravdu spoustu času.

dromedar

Tak vyřezaný křížek není zbytek po někdejší vsazené relikvii, ale úprava z první poloviny 19. stol., k níž se nám jako její pachatel přiznává kanovník Pešina:

"Meč sv. Václava zdéli 35 3/4 coule. Hlazením již náramně tenký, kde rezem vyžraná podlouhlá dírka před korunovací, nejv[yšším] povolením, od spisovatele v křížek vypilována byla."

(Pešina V. M.: "Krátké popsání kr. chrámu Páně pražského...", ČKD 1837/2, s. XXXIII http://depositum.cz/knihovny/ckd/tiskclanek.php?id=c_10012 )

Zobrazit 4 komentáře »

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/duka-slavnostne-pozehnal-obnovenemu-poutnimu-arealu-v-sazavskem-klastere/2053821
koflík sv. Prokopa!!!

(Netušil jsem, že tahle #relikvie stále existuje a nachází se na Sázavě. Kdy z něj asi poutníci z Chotouně naposledy dostali podle dávného zvyku napít?)

dromedar

"Kardinál dnes vyjádřil přání, aby v zahradě pro děti vzniklo zpodobení setkání svatého Prokopa a knížete Oldřicha právě jako symbol spolupráce církve a státu."

Spolupráce typu "církev dělá zázraky, stát sype prachy" - ale jen v pohádkách, ne doopravdy, protože setkání sv. Prokopa s knížetem Oldřichem je pozdní legendární výmysl.

dromedar

To se v tom modu, co nikdy neudělám, taky musí uvést na pravou míru. Relikvii by ve fungujícím klášteře jistě nikdy nenechali jen tak ležet na zemi. A pokud to není relikvie, tak není vůbec jasné, k čemu by miska v jeskyni měla sloužit.

Zobrazit 3 komentáře »

Až budu bohat a budu řešit, co s penězi, které na bankovních kontech mol a rez kazí, budu investovat do relikvií
https://aukro.cz/vysledky-vyhledavani?text=relikvi%C3%A1%C5%99 #relikvie #ostatky

– upraveno
KMirjam

@dronedar. Byla to pravda spíš jen taková tříska. Dávno ji nemám. Naší ji nejspíš schovali tak dobře, že ...leda až archeologové dalších tisíciletí mohou mít šanci ;)

HonzaPilař

Luxusní diskuzní vlákno.

Nejvíc mě pobavilo, jak má e-bay u každého zboží kategorie, jestli je nově vyrobené nebo z druhé ruky... A u těch ostatků je kategorie "použité"! :-D

Zobrazit 17 komentářů »

Podle předkoncilního kalendáře českých diecésí je dnes (5. 11.) svátek "všech svatých v malém": "svatých relikvií uchovávaných v kostelích diecése".

To je v českobudějovické Auracián (čb. katedrála), Hippolyt (Jindřichův Hradec) - ještě někdo? #relikvie #ostatky

– upraveno
slu-nicko

Relikvie mají svůj svátek? :-)

dromedar

Svým způsobem. Jde o společný svátek dotyčných svatých (protože ti mimo samotný kostel, kde se ostatky chovají, často jinak nemají ani v dané diecési liturgickou oslavu), nicméně opravdu se jmenuje "Sacrarum Reliquiarum".

dromedar

Obsah svátku, jak ho shrnuje modlitba dne (překlad je Schallerův):

Rozmnož v nás, Pane, víru ve zmrtvýchvstání,
jenž činíš zázraky ostatky svých svatých,
a učiň nás účastnými nesmrtelné slávy,
jejíž záruku uctíváme v jejich popelu.
Skrze našeho Pána atd.

Zobrazit 3 komentáře »

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

Můžeš být první, kdo přidá akci s tímto štítkem.

Blogové články Založ si blog a přispěj také »