Žehnání kapličky

pondělí, 22. října 2007      15:00
Brno - Velehrad

První kapličku na plánované "Cestě křesťanskou Evropou" požehná na Velehradě  arcibiskup Jan Graubner v pondělí 22. října 2007 v 16 h.

Mše svatá v bazilice začne v 15  hodin.

Po ní se půjde ke kapličce, kde promluví zástupci naší vlasti i zástupci  třicetičlenné delegace Francouzů.

Pak bude malé občerstvení.  Srdečně zveme.

 

POUTNÍ CESTA KŘESŤANSKOU EVROPOU

 

 

Proč poutní cesta?

 

Po návratu ze své pěší pouti po křestanských kořenech Evropy   z Vézelay v Burgundsku do Kyjeva (od 12/4 do 27/9 2004 – 4000 km) se manželé Mestellanovi z Velleron nedaleko Avignonu s dalšími přáteli rozhodli zbudovat Poutní cestu křesťanskou Evropou. Přejí si, aby od Fatimy v Portugalsku až na Ukrajinu byl náš světadíl  Evropa propojen svatyněmi a poutními zastaveními.

Z hlavní trasy budou vycházet odbočky  do Anglie a Irska, do skandinávských zemí, přes Itálii na Maltu  a přes Balkán a Řecko až na ostrov Patmos.

Proto založili sdružení se stejným názvem, které má  ve Francii právní subjektivitu a užívá svůj vlastní znak: Ježíšovo a Mariino korunované Srdce uprostřed symbolů sjednocené Evropy. Heslem sdružení jsou Ježíšova slova: Já jsem Cesta, Pravda a Život.

Toto sdružení (La Route de l´ Europe chrétienne) daruje každé zemi jedno zastavení s přáním, aby se budovala další, takže cesty mezi poutními svatyněmi budou takto vyznačeny po celé Evropě. „Naším cílem je postavit nejméně jedno zastavení v každé zemi Evropské unie, zvláště v těch, které do ní nedávno vstoupily.“ První zastavení už stojí ve Wadowicích. Bylo požehnáno 13. května 2006. V kapličce je soška Panny Marie Fatimské a na základně polorelief Jana Pavla II.

                  

 

Ze svého bydliště šli v roce 1999 pěšky do Betléma a dali vlastně těch  4700 km Pánu Ježíši k jeho 2000. narozeninám. Spolu také šli v roce 2001 až 2002 Cestou andělů dlouhou 2800 km, která spojuje Monte Gargano v jižní Itálii, kde je odedávna uctíván archanděl Michael, a Mont St. Michel v Normandii, kde mu ve středověku postavili klášter. Byli také pěšky v Compostelle a v Lurdech.

L.P. 2007 šli po stopách iroskotských misionářů z Bangoru v Severním Irsku, odkud L. P. 590 vyšel sv. Kolumbán s 12 mnichy evangelizovat tehdejší Evropu zpustošenou barbarskými kmeny. Putovali přes  kláštery založené těmito mnichy až do Bobbio v severní Itálii, kde sv. Kolumbán zemřel v roce 615. Došli až do Loretta, celkem to bylo 3300 km.

 

Nyní je na řadě kaplička na Velehradě:

 

Proč kaplička?

 

„Poutní zastavení (kaplička, Boží muka) není katedrála nebo svatyně, ale vede k nim, je to značka víry, silné znamení, které všem připomíná, že hmotné věci nemohou nahradit duchovní hodnoty, neboť jen ty vytvářejí velikost člověka.“

 

Proč na Velehradě?

 

Jako druhé zastavení v nových evropských zemích byl vybrán Velehrad, protože zde začala evangelizace slovanských zemí s příchodem sv. Cyrila a Metoděje r. 863, které Jan Pavel II. vyhlásil patrony Evropy. Sem poslal Zlatou růži a sem zavítal na své první cestě po pádu železné opony.

 

Proč Pražské Jezulátko?

 

 „Do kapličky chceme dát sošku Pražského Jezulátka. Nám Francouzům se zdá, že soška Dítěte Ježíše uctívaná v Praze je víc než památkou, je dokladem královské moci Ježíšovy.

Dítě Ježíš vede k tajemství nekonečné lásky svého dětství i tajemství věčného Slova. Ukazuje sílu života. Je už nejvyšší čas to ukázat a dokonce vyhlásit.“

V lednu 2007 bylo stejné zastavení Dítěte Ježíše postaveno v Meursault v Burgundsku ve Francii, aby tak sdružilo naše dvě země ve stejné naléhavé prosbě a umožnilo rozšířit úctu k svatému Dětství Ježíšovu.“

 


Podrobnosti
Vložil: janpenaz
Vloženo: 16. 10. 2007

vytvořil akci.

Napsat komentář »