Vlak Jana Pavla II. - Stará Boleslav

středa, 28. září 2011      09:00  do  17:00
Stará Boleslav
Nádraží Brandýs nad Labem

Českou republiku, Slovensko a Maďarsko navštíví "papežský vlak" polského dopravce Przewozy Regionalne. Během své cesty bude speciálně upravená jednotka 14WE-07 řady EN61 plnit funkci nejen dopravního prostředku, ale také pojízdné expozice života Jana Pavla II. a pojízdné kaple. Zahraniční část své cesty zahájí návštěvou Slovenska, přičemž součástí čtyřdenní cesty budou prohlídky vlaku, mše na palubě elektrické jednotky a požehnaní reliéfu sv. Kateřiny Alexandrijské, patronky železničářů, v Prešově. Kromě Prešova a Košic, kde se jednotka zastaví 9. září, bude papežský vlak rovněž vystaven ve stanicích Zvolen nákladná stanica (10. 9.) a Banská Bystrica (11. 9.). Poté vlak odjede do Maďarska, kde bude zájemcům k dispozici do 20. září. V následujících dvou dnech pak bude souprava otevřena pro veřejnost ve Starém Městě u Uherského Hradiště, načež navštíví Olomouc ve dnech 23. a 24., Hradec Králové 25., Prahu 26.-27. a Starou Boleslav 28. září. Odsud se vydá zpět do svého domovského státu.

Železniční speciál vznikl v červenci roku 2006 z iniciativy drážního kaplana Ryszarda Marciniaka, kdy upravenou nízkopodlažní jednotku dodal polský výrobce Newag Nowy Sącz. Vlak tvoří moderní nízkopodlažní elektrická jednotka typové rodiny 14WE s maximální rychlostí 110 km/h, odvozená od příměstské řady EN61 PKP, ovšem s řadou interiérových úprav, mezi něž patří např. multimediální systém pro promítání filmů a celkové vyvedení interiéru ve zlaté barvě. Jediná souprava svého druhu, určená původně pro trasu Kraków - Wadowice v rámci projektu Železniční stezka Jana Pavla II., byla vysvěcena nástupcem polského pontifika, Benediktem XVI., v květnu 2006. Jedná se tak o jediné kolejové vozidlo vysvěcené papežem. Dnes ji polský regionální dopravce kromě zvláštních vlaků využívá primárně v příměstské dopravě mezi Krakovem a Zakopaným.

Zdroj: ZSSK, Pociąg Papieski

Odkazy

TV Noe

Tiskové středisko ČBK

Vira.cz

Christnet.cz

ŽelPage.cz

http://www.diecezehk.cz/images/articles/full/article-1810.pngPodrobnosti
Vložil: Tofl
Vloženo: 7. 9. 2011
Upraveno: 8. 9. 2011

vytvořil akci.

WojtS

Me jenom velmi mrzi ze jejichz pravidelni provoz mezi Krakovem a Wadowicemi je od nejake doby zrusen.V minulosti jezdivaly tam pravidelne tri pary takovych vlaku.

Tofl

To je škoda, že vlak už nejezdí mezi Krakowem a Wadowicemi. Vždyť to byl vlak především pro tuto trať.

Tofl

Když jsem byl v Olomouci, tak mi mašinfírové i vedoucí vlaku říkali (všichni poláci) že vlak mezi Krakówem a Wadowicemi jezdí. Takže jak to je, je asi nejlépe zjistit osobně a zajet si do Krakówa.

WojtS

Prave jsem si zjistil vsechny mozne spoje z Krakova do Wadowic,bohuzel Papezsky vlak tam neni.

Zobrazit 4 komentáře »