Dominikánská 8

Tischnerova abeceda (5. března 2024)

Zveřejnil system, 6. března
1464 shlédnutí

Popis videa:
Silou Józefa Tischnera byl nedogmatický pohled na křesťanské učení, schopnost klást na první pohled jednoduché, ale zcela fundamentální otázky, které promýšlel ve vztahu k bytí člověka ve světě a hluboké víře. Jedním z důležitých témat pro něj byla naděje, zásadní v přelomových, nejistých dobách. Tischner je přesvědčen, že je nevyhnutelné jednat z perspektivy naděje, mít „naději na naději“.
Józef Tischner (1931–2000), kněz a filosof, představuje výraznou postavu polského myšlení, jeho vliv však překračuje hranice Polska. Vyšel z fenomenologické škol Romana Ingardena, od 70. let byl výraznou postavou disentu, stal se prvním kaplanem hnutí Solidarność. Dětství prožil v tatranském Podhalí, které pro něj bylo celý život důležité. V letech 1982–1985 a 1997–2000 byl děkanem Filozofické fakulty Papežské teologické akademie. V roce 1982 se podílel na vzniku vídeňského Institutu věd o člověku (Institut für Wissenschaft der Menschen), který vznikl za účelem propojení západních myslitelů s intelektuály z východního bloku. Po pádu komunismu zdůrazňoval význam etiky v nově kapitalistických společnostech.
Večer je věnován památce básníka, překladatele a dlouholetého kastelána na hradě Pecka Jiřího Červenky (5. 3. 1943 – 30. 5. 2021), symbolicky v den jeho narozenin. Tischnerova abeceda byla poslední knihou, kterou Jiří Červenka přeložil. Do češtiny přebásnil také verše Wojciecha Bonowicze.

Pořádá Dominikánská 8 ve spolupráci s Polským institutem a nakladatelstvím Triáda.

Hosté: Wojciech Bonowicz, Tomasz Dostatni OP
Moderuje: Daniela Brůhová

Kategorie: Dominikánská 8
komentáře
Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.