Dominikánská 8

Církev a peníze III | Inspirativní příklady (22. února 2024)

Zveřejnil system, 24. února
1239 shlédnutí

Popis videa:
Co má společného poutní kostel s vesnicí, komunitní centrum a základní škola? Jedná o iniciativy „zdola“. Vybrali jsme tři konkrétní úspěšné projekty, za nimiž stojí společenství křesťanů, kteří si získali důvěru lidí i institucí a uvedli v život konkrétní dílo. Nejedná se přitom o malé projekty: jsou velkorysé, finančně náročné, dlouhodobé a ovlivňují život mnoha lidí. Kdo za těmito projekty stojí? Z jakého pojetí církve vychází? Jaké obtíže musely překonat? Kde berou peníze? Na to se zeptáme lidí, kteří jsou v daných projektech přímo zaangažovaní.

Hosté: Tomáš Cejp, Ladislav Denk, Antonín Nekvinda, Jaroslav Šaroch, Miloš Skýpala, Josef Suchár
Moderuje: Benedikt Mohelník OP

Poutní kostel a obec Neratov. Od roku 1992 obnovuje Sdružení Neratov, z.s. poutní kostel a vesnici Neratov v Orlických horách společně s lidmi s postižením. Za 32 let vytrvalé práce se podařilo kostel jedinečně obnovit a navrátit zpět poutníky. Z vyprázdněné sudetské vesnice je živá obec s 60 stálými obyvateli, obchodem, hospodou, bistrem, pivovarem, ubytovacími zařízeními, Informačním centrem, chráněnými dílnami, hřišti, parkovišti, sociálním zázemím. Projekt představí Josef Suchár a Antonín Nekvinda.

https://www.neratov.cz/

Komunitní centrum fara Libčice nad Vltavou. Vytvoření komunitního centra v přízemí a na zahradě naší fary je dlouhodobý projekt evangelického sboru podpořený z fondů Evropské unie, ale podpořený i dobrovolnickou aktivitou našich členů i přátel. Jinými slovy - oficiálně řečeno: „Cílem projektu je zlepšení sociální situace jednotlivců a komunity jako celku ve městě Libčice nad Vltavou, a to prostřednictvím vybudování komunitního centra pod záštitou Farního sboru ČCE.“ Aktivity tohoto druhu dlouhodobě probíhají a evangelická fara se zahradou jsou často otevřeným místem. Vytvoření komunitního centra není cílem samo o sobě, ale znamená posunutí prostoru a zázemí pro lidské setkávání a sdílení na zcela novou úroveň. Projekt na jedné straně přinesl hodně starostí a práce, ale na straně druhé i radost a vděčnost za různorodou pomoc. Projekt představí Tomáš Cejp a Jaroslav Šaroch.

https://sites.google.com/evangnet.cz/faralibcice-evangnet-cz/

ZŠ Salvátor ve Valašském Meziříčí. Církevní škola vznikla v r. 1994 z iniciativy několika katolických aktivistů. Původně začínala se třemi třídami a třemi kmenovými učiteli v pronajatých prostorách. Školní rok 1996/97 začal již v nové střešní vestavbě jiné ZŠ a výuka porbíhala v devíti ročnících. V r. 2020, kdy farnost koupila samostatnou školní budovu, byl založen spolek Šance pro naše děti, jehož cílem je podpora aktivit pořádaných Farností Valašské Meziříčí zvláště vůči předškolním dětem a skupinám provozovaných farností, mládeži, ale také vůči široké farní obci, dále podpora ZŠ Salvátor pro zajištění základního vzdělání. Po celkové rekonstrukci škola zahájila v roce 2023 provoz ve vlastních prostorách. Projekt představí Miloš Skýpala a Ladislav Denk.

http://www.zs-salvator.cz/ https://www.facebook.com/sancepronasedeti

Kategorie: Dominikánská 8
komentáře
Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.