Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek vysoká škola

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem vysoká škola.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #vysoká+škola

Latroj
– upraveno

#Marys+Meals #pomoc #děti #hlad #láska #vzdělání #studium #vysoká+škola

💙 Veronika, jedna z prvních dětí, které ve škole dostávaly jídlo Mary’s Meals. Dívka z našeho dokumentu Generation Hope má vysokou školu! 👩‍🎓
💙 Má to smysl! Mary’s Meals mění životy těch nejchudších dětí.

dromedar

Studuj teologii!

dromedar

Rok se s rokem sešel, i letos mi přistálo v e-mailové schránce další číslo časopisu Doxa - jakéhosi "PR plátku" mé někdejší alma mater - spolu s doprovodným slovem, žádajícím, abychom časopis také předali případným zájemcům o studium. Žádné zájemce…

jsuc Myslím že Bartoň dokázal být stejně ostrý na dálkaře jako na deňáky... :-)

Kollenka Byla jsem ve stejné době dálkař :) Dostala jsem jednou od jednoho starého řeholníka nekorektní otázku: A k čemu je ženě studium teologie?
Dnes můžu říct, že se mi dost hodí při výchově dětí. Z jejich strany někdy přicházejí teologické otázky par exellence. A je fakt, že to, co bych se naučila jen ve farnosti, by mi asi nestačilo k tomu, abych mohla plnit slib, který jsem dala při svatebním obřadu.
No a v mém profesním životě už se mi studium teologie taky občas hodilo - takže k Vašemu výčtu připojuji ještě redaktor/ka v křesťanském médiu :)

dromedar @Kollenka "to, co bych se naučila jen ve farnosti, by mi asi nestačilo k tomu, abych mohla plnit slib, který jsem dala při svatebním obřadu"

Důrazně protestuji. Katolická církev není církev pro teologicky vzdělané intelektuály. Svatební slib musí být možné splnit s nedochozenou základkou a vachrlatými znalostmi katechismu. (Nějakého stručného laického, ne KKC.)
Není povinností katolické matky teologicky kompetentně odpovídat na dětské "teologické" dotazy.

Kollenka Zobecňovat mou výpověď by bylo samozřejmě velmi špatně. Je to moje konkrétní situace.

zirafa Bude to znít dost ujetě, ale mě na dálkové studium KTF přivedl profesor z gymplu a jeho teorie o nutnosti stejné úrovně teologického a profánního vzdělání. Tedy - k ukončení povinné školní docházky příprava na první sv. přijímání, maturita a příprava na biřmování a vy budete studovat vš, tak k tomu ještě teologii, to dá rozum, ne?

Nutno dodat, že jsem tam vydržela pouze dva semestry, pak jsem už měla jiné starosti. A nejsilnějším důvodem návštěv se postupem času stal manželův kávovar o patro výš. Nicméně podobné teorie onoho profesora o jiných oblastech života mám stále v paměti (jak se pozná dobrý řidič, jaká je úroveň škol atd.)

dromedar @zirafa Jak velké charisma musí profesor mít, aby se studentky poslušně řídily jeho ujetými teoriemi? :)

Kus pravdy na tom samozřejmě je, v tom smyslu, že od středo/vysokoškoláka se právem očekává lepší vzdělání ve víře než od té výše uvažované mámy s nevychozenou základkou.

psycho-kat @Kollenka K čemu konkrétně studium teologie pomáhá v plnění manželského slibu? Jakože pokud teologii chápeme jako vědní obor, tak znalost mi může pomoct chápat nějak věci víc, třeba i to, co všechno vlastně je svátost manželství, ale plnit mi ji pomáhá vytrvalost, láska, trpělivost, naděje, věrnost .. a to se znalostmi nesouvisí ne?

dromedar @psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

signály.cz - redakce

Nabízíme zázemí pro růst ve víře, říká prezident VKH

signály.cz - redakce

V těchto dnech startuje nový akademický rok napříč vysokými školami po celé republice. Pestrý duchovní program nabízí studentům již léta Vysokoškolské katolické hnutí, které působí v šesti městech. VKH se pro mnohé mladé stává místem, kde zažijí…

dromedar

Universitní epilog

dromedar

Podmínky jsou splněny, teď už čekám jenom (z minula už dobře mi známé) úřední psaní z rektorátu. Psaní vypovídající mě z řad těch, kdo obstáli ve zkouškách -- neboť já jsem v nich neobstál. A tak budu už navěky všude vyplňovat "nejvyšší dosažené…

slachmánek Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar @slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)

Asterix

Moje apologie

Asterix

Asi zase začnu publikovat nějaké články, poslední dobou se doslova sypou témata, ke kterým cítím potřebu něco napsat. Jako nejakutnější vidím tuto věc. Poslední dobou, ba přímo v posledních dnech, jsem terčem útoků na mou osobu z důvodu mého…

Tonda Dobeš Musím říct, že mi je to srozumitelné. Závist je jedna věc, další je, že můžeš nevědomky mít taky vliv na svědomí svého okolí :-) Ale pohledal jsem, kde jsou blahoslavenství, a je to v páté Matoušově..., takže nakonec proč by ses nemohl i radovat?

dromedar

Měl jsem jít studovat technický obor

dromedar

Ne proto, že bych se k tomu snad hodil. Z matematiky jsem pravidelně měl nejhorší známky (to však jen proto, že v tělesné výchově se do spodních čtyř pětin klasifikační škály při určování známek na vysvědčení zřejmě sahat nesmělo) a z fysiky jsem…

dromedar Jestli, tak jen úplně maličko. Matematika mi opravdu nikdy nešla a pokud vím, na ČVUT jsou matematické předměty na všech oborech koncipovány jako vylévací.

slu-nicko To asi jsou :-)
No, já to mám naopak... s čísly si rozumím, ale neumím mluvit a rozumět psanému (netechnickému) textu mi dělá potíže. A tak zkouším překročit svůj stín a studuju obor, kde se JENOM mluví, čte a píše :-)

Tak mě napadá - možná, že by se tenhle můj komentář hodil spíš pod Váš novější článek, kde citujete JiKu:
"Lůzr je pak ten, který se (zpravidla tvrdošíjně) snaží dělat to, v čem má handicap, místo toho, aby se soustředil na to, na co má přednost." - protože právě tohle (a opravdu tvrdošíjně) dělám ;-)

dromedar

Druhých sedm let

dromedar

Jákob pracoval u Lábana sedm let, aby dostal Ráchel. A pak dalších sedm ... jak to všichni znáte. Já jsem sedm let studoval teologii (normálně má samozřejmě studium trvat pět let) a po těch sedmi letech jsem své nezdárné studijní snažení korunoval…

badalenka " mé malé sestry... " :-D

dromedar To je takový germanismus.

dromedar Po roce dlužno říci, že nabubřelý závěr se úúúúplně míjí s realitou. Co jsem se v mládí naučil, jsem dávno zapomněl, bakalářské studium nemám za rok hotové ani omylem, a velmi pravděpodobně ho ani nebudu s to dovést ke zdárnému konci.

Jana Svobodová

Tak, Pane, pojďme do toho

Jana Svobodová

Po osmi letech studia na církevním gymnáziu přišel okamžik, kdy jsem měla vylétnout do světa a začít něco nového. Prožít takovou dobu v křesťanském prostředí má své bezesporné výhody a otázkou zůstává, jak bych dopadla, pokud bych navštěvovala jinou…

seily Dííky, naprosto Tě chápu, taky jsem studovala matiku, a pětileté studium zakončila až po sedmi letech... ale Bohu díky zakončila, a i o tom to je :-)!

vildatom Ještě jednou díky za povzbuzení.
PS Mimochodem dobře zpíváte vy i vaše Schola při mši. Velmi dobře se to poslouchá. :-)

dromedar

Až někdo zaklepe na dveře mého bytu,

dromedar

pěkně pozdraví a pak hned přejde k věci: "Dobrý den, četl jsem, že jste studoval na Karlově univerzitě, a protože přes třicet let pracuju a řádně platím daně, znamená to, že jste studoval mj. za moje peníze. Tak jsem se přišel zeptat, jaký užitek z…

pavel-v Možná ještě nevíš, jak úměrný ten výnos ve skutečnosti bude. Nechal bych se překvapit, Bůh je na překvapování expert ;)

dromedar Samozřejmě vím, že je moc brzy na jakékoli bilance. Úroda se nehodnotí týden po zasetí, ale po sklizni. Nicméně mi přišlo důležité se tématu dotknout.

Václav Plíhal Takové myšlenky mě naposledy napadaly u pohledu na státní rozpočet a předtím často na všelijakých eurovýletech a zejména v drahých postelích a na večeři o několika chodech (stále euro). Přes všechny seky v přerozdělování a přestože jsem student technického oboru, tazatele bych se asi snažil přivést k zamyšlení o správnosti formulace otázky. Když už se ptá tak nešťastně na užitek, chápe-li ho také v dostatečně až neekonomické šíři.

JakubAugustinValenta Souhlasím, že pokud se člověk nestane knězem, je studium teologie mrhání prostředky státu - prostředky lidí, kterým je stát před tím ukradl. Pokud se knězem stane, může konat dobré dílo a snažit o obrácení našeho neopohanského národa. Proto by laici teologii studovat neměli.

badalenka nemyslím si, že kněží jsou jedinými obraceči národa a vůbec..je super mít kolem sebe někoho (např. dromedara :)), kdo se v teologii víc vyzná a navíc stoprocentně teologové laici mohou konat stejně dobré dílo jako teologové nelaici a studium teologie určitě není primárně zaměřeno na obracení národa..šmitec :)

Alf šmitec: ....a k čemu by potom studium teologie mělo být, když ne na evangelizaci národa?

dromedar "... Proto by laici teologii studovat neměli." Těžký nesouhlas. Spousta mých kolegů-teologů-laiků jsou lidé velice hodnotní a "plodní", jejichž studium se společnosti nepochybně vrátí.
"... prostředky lidí, kterým je stát před tím ukradl." S tímhle chápáním daňového systému také nemohu souhlasit.

Jinak asi jsem si měl článek víc rozmyslet - jeho osten totiž neměl mířit na studium teologie, ale na studium "sobě pro radost" nebo "toho, co mě baví," bez ohledu na očekávaný přínos.

spitfire Je hezké, že se vidíš jako kultivovaný člověk, který umí myslet v souvislostech mnohem širších, než je jeho osobní prospěch...
..., ale tobě o žádný tzv dluh vůči společnosti nejde...dobře víš, že kdykoli můžeš jít k lopatě...
Pro společnost není ztrátové tvoje studium, to je investice, která se vyplatí, protože ta "škola" nesloužíla jen tobě. Říká se tomu solidarita. Dluh se začne počítat až když se někde zašiješ. Teprve až buděš mít "místečko", začneš být pro společnost kontraproduktivní.

Bohužel nežijeme v Kafkově románu Proces.

pavel-v "Jinak asi jsem si měl článek víc rozmyslet - jeho osten totiž neměl mířit na studium teologie, ale na studium "sobě pro radost" nebo "toho, co mě baví," bez ohledu na očekávaný přínos. "

Bingo. Myslím, že Církev je dnes jedna z mála institucí, která stále říká, že vzdělání je dobré samo o sobě, bez ohledu na případnou užitečnost. Dnes se z poznání totiž stává forma utilitarismu.