Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek vysoká škola

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem vysoká škola.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #vysoká+škola

Latroj
– upraveno

#Marys+Meals #pomoc #děti #hlad #láska #vzdělání #studium #vysoká+škola

💙 Veronika, jedna z prvních dětí, které ve škole dostávaly jídlo Mary’s Meals. Dívka z našeho dokumentu Generation Hope má vysokou školu! 👩‍🎓
💙 Má to smysl! Mary’s Meals mění životy těch nejchudších dětí.

dromedar

Studuj teologii!

dromedar

Rok se s rokem sešel, i letos mi přistálo v e-mailové schránce další číslo časopisu Doxa - jakéhosi "PR plátku" mé někdejší alma mater - spolu s doprovodným slovem, žádajícím, abychom časopis také předali případným zájemcům o studium. Žádné zájemce…

dromedar @psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

signály.cz - redakce

Nabízíme zázemí pro růst ve víře, říká prezident VKH

signály.cz - redakce

V těchto dnech startuje nový akademický rok napříč vysokými školami po celé republice. Pestrý duchovní program nabízí studentům již léta Vysokoškolské katolické hnutí, které působí v šesti městech. VKH se pro mnohé mladé stává místem, kde zažijí…

dromedar

Universitní epilog

dromedar

Podmínky jsou splněny, teď už čekám jenom (z minula už dobře mi známé) úřední psaní z rektorátu. Psaní vypovídající mě z řad těch, kdo obstáli ve zkouškách -- neboť já jsem v nich neobstál. A tak budu už navěky všude vyplňovat "nejvyšší dosažené…

alweryon Je to 6 let, co mě vyhodili z první vysoké a dva roky, co mám Bc. z druhé. Ale pořád mám alespoň jednou za týden noční můry. Že jsem něco neodevzdal v čas nebo se někam nezapsal a na vysoké končím. Je mi moc líto, že jste to nedotáhl. Tento blog je pro mě teď na signálech na prvním místě a je jedním z mála důvodů, proč na signály chodit. I pro takové články, které nejsou zrovna sebeadorující, ale také nejsou ufňukané. Díky

JiKu Pro mě dromedár patří ke koření života. Kdyby takových bylo moc, asi bych se zbláznil. Ale v této koncentraci - výborné!

pavel-v Pomohl by ti titul z teologie v aktuálním zaměstnání? Myslím, že když jsi nadprůměrný programátor, tak to vůbec není málo.
Jinak, mně se zas jednou do měsíce zdává, že se vracím zpět na průmyslovku nebo základku, jako po nějakých prázdninách na výšce. :)

dromedar Nadprůměrný programátor jsem (měřeno s ohledem na průměr těch malých a nijak zvlášť excelentních rybníčků, kde jsem pracoval a pracuji) nikdy nebyl a ani se tím směrem nevyvíjím. Ale to tu není důležité. Práce je spousta i pro programátory podprůměrné.

"Pomohl by ti titul z teologie v aktuálním zaměstnání?" Vůbec ne - a o to mi ani nikdy nešlo. Stál jsem o postgraduální studium a možnost "dělat vědu". Jak moc realitě vzdálený to byl sen dohlédnu asi teprve až s větším časovým odstupem.

slu-nicko @dromedar: žádné studium není zbytečné. Ani to nezavršené titulem.
A i když teď říkáte "už nikdy" - hmmm, to známe... ;-)

dromedar @slu-nicko "žádné studium není zbytečné." Já jsem poslední, kdo by zkoušel tvrdit opak.

slu-nicko Já vím. Jsem nešikovná, když se snažím povzbudit ;-)

suposlav VŠ studium je hlavně otázka vůle, pak byrokratických dovedností. Je-li student nadán pro obor a vykazuje známky intelektuální svěžesti, je to pouze příjemný bonus.
Dokud jsme se na zkoušku zapisovali tužkou na papír před kabinetem, bylo to fantastické. Pak přišla možnost mailové domluvy s učitelem. To bylo fajn. Pak STAG a vše přes každý den jinak fungující internet a bylo zle.

vobis Jeden známý vystudoval jednu VŠ v devadesátých letech, kdy ještě žádné informační systémy nebyly a druhou pak po roce 2000 zcela zdarma, protože o jeho prvním studiu nebyla žádná elektronická evidence, která by ho donutila za druhé studium platit školné. Stačilo mu nikde neuvádět titul z první školy.

slu-nicko @Vorbis: Za druhé studium se žádné školné neplatí, pokud to první zdárně dokončíte.

dromedar @Vorbis můj otec vystudoval jednu VŠ v osmdesátých letech, kdy ještě žádné informační systémy nebyly, a druhou pak po roce 2000 zcela zdarma. Svůj doktorát nemusel nijak tajit. Předpokládám, že studia ukončená před vstoupením dotyčného zákona v platnost se do délky studia ovlivňující povinnost platit nezapočítávají.

vobis slu-nicko: Je možné, že teď tomu tak je, ale za mne tomu tak nebylo. Zdarma bylo jen jedno studium.
dromedar: Tak to je stejný případ. Pokud se předchozí studia opravdu nezapočítávala, tak mám sice čistší svědomí, ale zkaženou radost :(

ontarios @dromedar: a co jste nezvládl?

dromedar @ontarios Metafysiku. (V Praze jsem obdobný předmět před lety absolvoval pod názvem Ontologie.) Předmět je postavený tak, že se nedá zvládnout bez účasti na přednáškách. To jsem zjistil už loni, ale letos jsem se stejně nedokázal dostat ani na jednu a shořel jsem úplně stejně.

Ale asi je vhodné nepřehlédnout, že ty zmeškané přednášky souvisí mj. s tím, že mi zkouškové zimního semestru končilo až hluboko v semestru letním. Naložil jsem si víc, než na co jsem měl, a "ujel mi vlak". A když pak šlo do tuhého, pořád jsem řešil další předměty s nižší prioritou, místo toho, abych věnoval náležitou pozornost blížící se smrtce s kosou - totiž pardon: s Metafysikou.

Prostě nejde až tak úplně o jeden nezdolatelný předmět, jako o vyvrcholení řady dílčích selhání.

slachmánek Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar @slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)

Asterix

Moje apologie

Asterix

Asi zase začnu publikovat nějaké články, poslední dobou se doslova sypou témata, ke kterým cítím potřebu něco napsat. Jako nejakutnější vidím tuto věc. Poslední dobou, ba přímo v posledních dnech, jsem terčem útoků na mou osobu z důvodu mého…

Tonda Dobeš Musím říct, že mi je to srozumitelné. Závist je jedna věc, další je, že můžeš nevědomky mít taky vliv na svědomí svého okolí :-) Ale pohledal jsem, kde jsou blahoslavenství, a je to v páté Matoušově..., takže nakonec proč by ses nemohl i radovat?

dromedar

Měl jsem jít studovat technický obor

dromedar

Ne proto, že bych se k tomu snad hodil. Z matematiky jsem pravidelně měl nejhorší známky (to však jen proto, že v tělesné výchově se do spodních čtyř pětin klasifikační škály při určování známek na vysvědčení zřejmě sahat nesmělo) a z fysiky jsem…

dromedar Jestli, tak jen úplně maličko. Matematika mi opravdu nikdy nešla a pokud vím, na ČVUT jsou matematické předměty na všech oborech koncipovány jako vylévací.

slu-nicko To asi jsou :-)
No, já to mám naopak... s čísly si rozumím, ale neumím mluvit a rozumět psanému (netechnickému) textu mi dělá potíže. A tak zkouším překročit svůj stín a studuju obor, kde se JENOM mluví, čte a píše :-)

Tak mě napadá - možná, že by se tenhle můj komentář hodil spíš pod Váš novější článek, kde citujete JiKu:
"Lůzr je pak ten, který se (zpravidla tvrdošíjně) snaží dělat to, v čem má handicap, místo toho, aby se soustředil na to, na co má přednost." - protože právě tohle (a opravdu tvrdošíjně) dělám ;-)

dromedar

Druhých sedm let

dromedar

Jákob pracoval u Lábana sedm let, aby dostal Ráchel. A pak dalších sedm ... jak to všichni znáte. Já jsem sedm let studoval teologii (normálně má samozřejmě studium trvat pět let) a po těch sedmi letech jsem své nezdárné studijní snažení korunoval…

badalenka " mé malé sestry... " :-D

dromedar To je takový germanismus.

dromedar Po roce dlužno říci, že nabubřelý závěr se úúúúplně míjí s realitou. Co jsem se v mládí naučil, jsem dávno zapomněl, bakalářské studium nemám za rok hotové ani omylem, a velmi pravděpodobně ho ani nebudu s to dovést ke zdárnému konci.

Jana Svobodová

Tak, Pane, pojďme do toho

Jana Svobodová

Po osmi letech studia na církevním gymnáziu přišel okamžik, kdy jsem měla vylétnout do světa a začít něco nového. Prožít takovou dobu v křesťanském prostředí má své bezesporné výhody a otázkou zůstává, jak bych dopadla, pokud bych navštěvovala jinou…

seily Dííky, naprosto Tě chápu, taky jsem studovala matiku, a pětileté studium zakončila až po sedmi letech... ale Bohu díky zakončila, a i o tom to je :-)!

vildatom Ještě jednou díky za povzbuzení.
PS Mimochodem dobře zpíváte vy i vaše Schola při mši. Velmi dobře se to poslouchá. :-)

dromedar

Až někdo zaklepe na dveře mého bytu,

dromedar

pěkně pozdraví a pak hned přejde k věci: "Dobrý den, četl jsem, že jste studoval na Karlově univerzitě, a protože přes třicet let pracuju a řádně platím daně, znamená to, že jste studoval mj. za moje peníze. Tak jsem se přišel zeptat, jaký užitek z…

pavel-v Možná ještě nevíš, jak úměrný ten výnos ve skutečnosti bude. Nechal bych se překvapit, Bůh je na překvapování expert ;)

dromedar Samozřejmě vím, že je moc brzy na jakékoli bilance. Úroda se nehodnotí týden po zasetí, ale po sklizni. Nicméně mi přišlo důležité se tématu dotknout.

Václav Plíhal Takové myšlenky mě naposledy napadaly u pohledu na státní rozpočet a předtím často na všelijakých eurovýletech a zejména v drahých postelích a na večeři o několika chodech (stále euro). Přes všechny seky v přerozdělování a přestože jsem student technického oboru, tazatele bych se asi snažil přivést k zamyšlení o správnosti formulace otázky. Když už se ptá tak nešťastně na užitek, chápe-li ho také v dostatečně až neekonomické šíři.

JakubAugustinValenta Souhlasím, že pokud se člověk nestane knězem, je studium teologie mrhání prostředky státu - prostředky lidí, kterým je stát před tím ukradl. Pokud se knězem stane, může konat dobré dílo a snažit o obrácení našeho neopohanského národa. Proto by laici teologii studovat neměli.

badalenka nemyslím si, že kněží jsou jedinými obraceči národa a vůbec..je super mít kolem sebe někoho (např. dromedara :)), kdo se v teologii víc vyzná a navíc stoprocentně teologové laici mohou konat stejně dobré dílo jako teologové nelaici a studium teologie určitě není primárně zaměřeno na obracení národa..šmitec :)

Alf šmitec: ....a k čemu by potom studium teologie mělo být, když ne na evangelizaci národa?

dromedar "... Proto by laici teologii studovat neměli." Těžký nesouhlas. Spousta mých kolegů-teologů-laiků jsou lidé velice hodnotní a "plodní", jejichž studium se společnosti nepochybně vrátí.
"... prostředky lidí, kterým je stát před tím ukradl." S tímhle chápáním daňového systému také nemohu souhlasit.

Jinak asi jsem si měl článek víc rozmyslet - jeho osten totiž neměl mířit na studium teologie, ale na studium "sobě pro radost" nebo "toho, co mě baví," bez ohledu na očekávaný přínos.

spitfire Je hezké, že se vidíš jako kultivovaný člověk, který umí myslet v souvislostech mnohem širších, než je jeho osobní prospěch...
..., ale tobě o žádný tzv dluh vůči společnosti nejde...dobře víš, že kdykoli můžeš jít k lopatě...
Pro společnost není ztrátové tvoje studium, to je investice, která se vyplatí, protože ta "škola" nesloužíla jen tobě. Říká se tomu solidarita. Dluh se začne počítat až když se někde zašiješ. Teprve až buděš mít "místečko", začneš být pro společnost kontraproduktivní.

Bohužel nežijeme v Kafkově románu Proces.

pavel-v "Jinak asi jsem si měl článek víc rozmyslet - jeho osten totiž neměl mířit na studium teologie, ale na studium "sobě pro radost" nebo "toho, co mě baví," bez ohledu na očekávaný přínos. "

Bingo. Myslím, že Církev je dnes jedna z mála institucí, která stále říká, že vzdělání je dobré samo o sobě, bez ohledu na případnou užitečnost. Dnes se z poznání totiž stává forma utilitarismu.