Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #vysoká+škola


dromedar

@psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar

No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

Zobrazit 9 komentářů »
slachmánek

Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar

@slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)

Zobrazit 16 komentářů »
ontarios

Tak nevím, možná byste o studiu na KTF mluvil jinak kdybyste byl žena :) U některých zkoušejících, je tím zaděláno na dlouhotrvající traumatizující zážitky...

dromedar

V rámci prezenčního studia jsem si ničeho takového nevšiml. Ale je pravda, že nejsem nijak zvlášť všímavý nebo empatický a jsem ten úplně poslední, komu by se někdo chtěl svěřovat s "dlouhotrvajícími traumatisujícími zážitky" :)

Tento článek však vychází z reality kombinovaného studia na TF JČU, kde mi přijde laťka ještě o něco nižší. Po jeho napsání jsem ale znejistěl, jak moc je vlastně (ne)spravedlivý. Třeba letos v září budu tři zkoušky opakovat ...

ontarios

Já měl na mysli KTF UK a konkrétně zkoušku ze spirituální teologie, případně způsob vedení výuky a zkoušky z morálky - fundamentální, konkrétní.

slu-nicko

Článek je nejspíš výstižný, nicméně myslím, že byste mluvil jinak, být na té technice :-)))

Já studovala dálkově VUT (FAST) - to, co píšete o anonymitě, platilo jen pro kluky (holek nás bylo ze 200 v prváku jen 8) a tipuju, že jen první dva roky, než cca 4/5 skončily na matice a deskriptivě :-) V termínu nás nakonec promovalo 6... ne, tam by Vám morální kocovina opravdu nehrozila. Příklady stejné s deňákama, spočítal/nespočítal - jasné a neokecatelné ;-)

Teď studuju MUNI, též dálkově, na konci prváku je nás ze 40 s bídou 10 a velmi si ten individuální přístup užívám. I to, že nic není tak striktně dané jako na technice a většinu předmětů si můžu vybírat podle toho, co mě zajímá :-)

dromedar

Ano. Být na té technice, velice brzy bych napsal "tak mám dostudováno".

slu-nicko

Přeháníte a tak jsem to ani nemyslela ;-)

dromedar

Jestli, tak jen úplně maličko. Matematika mi opravdu nikdy nešla a pokud vím, na ČVUT jsou matematické předměty na všech oborech koncipovány jako vylévací.

slu-nicko

To asi jsou :-)
No, já to mám naopak... s čísly si rozumím, ale neumím mluvit a rozumět psanému (netechnickému) textu mi dělá potíže. A tak zkouším překročit svůj stín a studuju obor, kde se JENOM mluví, čte a píše :-)

Tak mě napadá - možná, že by se tenhle můj komentář hodil spíš pod Váš novější článek, kde citujete JiKu:
"Lůzr je pak ten, který se (zpravidla tvrdošíjně) snaží dělat to, v čem má handicap, místo toho, aby se soustředil na to, na co má přednost." - protože právě tohle (a opravdu tvrdošíjně) dělám ;-)

Zobrazit 8 komentářů »
badalenka

" mé malé sestry... " :-D

dromedar

To je takový germanismus.

dromedar

Po roce dlužno říci, že nabubřelý závěr se úúúúplně míjí s realitou. Co jsem se v mládí naučil, jsem dávno zapomněl, bakalářské studium nemám za rok hotové ani omylem, a velmi pravděpodobně ho ani nebudu s to dovést ke zdárnému konci.

Zobrazit 3 komentáře »
spitfire

Je hezké, že se vidíš jako kultivovaný člověk, který umí myslet v souvislostech mnohem širších, než je jeho osobní prospěch...
..., ale tobě o žádný tzv dluh vůči společnosti nejde...dobře víš, že kdykoli můžeš jít k lopatě...
Pro společnost není ztrátové tvoje studium, to je investice, která se vyplatí, protože ta "škola" nesloužíla jen tobě. Říká se tomu solidarita. Dluh se začne počítat až když se někde zašiješ. Teprve až buděš mít "místečko", začneš být pro společnost kontraproduktivní.

Bohužel nežijeme v Kafkově románu Proces.

pavel-v

"Jinak asi jsem si měl článek víc rozmyslet - jeho osten totiž neměl mířit na studium teologie, ale na studium "sobě pro radost" nebo "toho, co mě baví," bez ohledu na očekávaný přínos. "

Bingo. Myslím, že Církev je dnes jedna z mála institucí, která stále říká, že vzdělání je dobré samo o sobě, bez ohledu na případnou užitečnost. Dnes se z poznání totiž stává forma utilitarismu.

Zobrazit 9 komentářů »