Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #studium


Ferenc

U nas muzeme v prvaku skladat zkousku v libovolnem jazyce, ktery umi profesor. A latinu taky nabizi. Myslim ze vsichni...

dromedar

Nevím, jestli UK zaručuje cizincům (v oborech a předmětech přednášených česky) právo na zkoušku v jiném jazyce, než je čeština, ale fakticky erasmáci skládali zkoušky právě "v některém jazyce, který umí zkoušející," většinou anglicky. Němci někdy i ve své mateřštině.
Dá se předpokládat, že by se v Erfurtu i jinde, stranou oficiálních pravidel, dala ta latina domluvit (i když u ústních zkoušek většinou spíš ne). Mě ale fascinovalo to v předpisech (údajně) ukotvené právo na ni.

enaipi

Na Lateránu mi profesor dovolil dělat písemnou část zkoušky z práva v latině a tvářil se, že má z toho větší radost než já.

dromedar

(: Myslím, že mimo úzký kruh pěstitelů "živé latiny" má z jakéhokoli netriviálního písemného projevu v tom jazyce zpravidla větší radost ten, kdo nemusí psát, a může jenom číst a opravovat chyby :)

jjkohoutek

Jo ty seš taky studovanej :)

Zobrazit 5 komentářů »
dromedar

@psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar

No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

Zobrazit 9 komentářů »
JiKu

A to chcete studovat jen tak, nebo máte představu o účelu toho mít vystudováno?
Neloudím ten případný účel. Jen mě zajímá, jestli ano nebo ne.

vobis

Pozor; nevím, jak je to teď a jestli už není nějaká změna, ale po mě, když jsem začal třetí školu, tak chtěli abych si studium platil. Jakože dvě školy jsou jako zadarmo a pak už si člověk musí platit školné

dromedar

@JiKu Účel toho mít vystudováno je po větší část těch deseti let jasný a neměnný: "pan kolega" má (při dobrém vědomí, že je to rok od roku směšnější) ambice dělat vědu - v příhraničních oblastech liturgiky (jako země domovské), církevních dějin a hudební vědy.

dromedar

@Vorbis Vím. Platím souvisle (s přestávkou akorát letos, kdy žádný marný studijní pokus neprobíhá) už někdy od roku 2013 ...

BBB1

Můžu se zeptat, proč Vás tak láká práce ve vědě? Není v té otázce žádná ironie, jen já jsem nějak došel k tomu, že já a věda se bez sebe dobře obejdeme. Ale protože o tom občas ještě přemýšlím, tak by mě zajímala motivace někoho, kdo to má jinak...Díky.

dromedar

@BBB1 "práce ve vědě" ve smyslu dobývání peněz z grantové agentury mě neláká ani trochu. Kdybych měl třeba příjmy z rodového panství, mnohem radši bych dělal vědu bez "práce ve vědě".

A že mě láká věda, to má snad hlavně dvojí motivaci:
1. zaujetí určitými speciálními otázkami a radost z dobývání dílčích odpovědí
2. potřeba něco hodnotného po sobě na světě nechat - a prostě to mám tak, že bych mnohem raději sešel ze světa jako autor nepříliš významných studií o středověkém pražském breviáři, než jako spoluautor několika desítek aplikací, z nichž některé se dočkaly dokonce i ostrého nasazení :sarkastický_smajlík:

GPS

ach ty masochisto :D

BBB1

Dělat vědu jako pachtit se za grantama je fakt na nic - blbá práce, navíc za blbé peníze. Kupodivu dost lidí se tímhle směrem vydalo...
Ten bod 1 - to určitě souhlasím. Na jednu stranu si můžu říkat, že studovat knížky můžu i bez formálního studia, na druhou stranu se k tomu nepřinutím když nemám nad sebou bič zkoušek. Jako velké plus svého studia beru, že mě donutilo se spoustu věcí dozvědět.
Bod 2 - mám nějak pocit, že ve vědě všichni chtějí publikovat, ale nikdo ty články pak nečte, což je docela demotivační. Mimo vědu mám větší pocit, že moje práce někomu pomáhá.
Tak ještě že to nemají všichni stejně. Držím palce ať to vyjde.

dromedar

@BBB1 "všichni chtějí publikovat, ale nikdo ty články pak nečte"

Já si nad Lehnerovými Nešporními antifonami (to není vědecká publikace, ale pozoruhodné umělecké - nebo spíš neumělecké - dílo) říkám "najdou si i moje nicotné spisky za 150 let někoho, kdo, až je najde, nad nimi zajásá?" A nad Wagnerovou "Einführung in die gregorianischen Melodien": "Je dneska vůbec ještě možné napsat monografii tak zásadní, že po šedesáti letech vyjde reedice?"
-- Na literární komunikaci je dobrodružné, že může probíhat i přes propast mnoha generací.

Když je řeč o článcích, které nikdo nečte, pálí mě hlavně etická otázka: je zodpověditelné, aby takové (patrně společensky málo relevantní) dromedáří výzkumy byly financovány z veřejného rozpočtu?

BBB1

Rozumím, opravdu dobrých publikací není dost nikdy. Já jsem měl za sebe pocit, že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde.
S tou etikou - trochu cynicky bych poznamenal, že Vaše obavy možná rozptýlí mzda vědce a velikost grantů, ale když na chvilku cynismus opustím - podle mě na tom nic neetického není. Když se věda dělá poctivě, je dost velká šance, že bude mít pro společnost nějaký přínos - když ne hned, tak za čas. Zaručit se to nedá, ale to se nedá zaručit v žádném oboru lidské činnosti.

dromedar

"..., že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde."

To platí (v lepším případě) i o všem, co kdy budu schopný napsat já. (A svět by se dobře obešel nejen bez mých publikací, ale i beze mě vůbec.) Moje motivace je zcela nebo převážně sebestředná. "Je něco, na čem mi záleží tak, že by mi kvůli tomu stálo za to žít další - možná dlouhou - řadu let, než si mě smrt sama vyzvedne?" -- Jestliže už otázka má dobrou šanci křesťanského čtenáře pohoršit, neméně pohoršlivá bude odpověď: jednou z mála takových věcí je pro mě výše načrtnutá oblast poznání.

Zobrazit 11 komentářů »
slu-nicko

:-) To se mi líbí.

maxmilianrex

Budějice jsou jedna ohromná vesnice.

dromedar

@maxmilianrex Co to znamená? Že kdo se neumí z Kladeňákopražáka pružně proměnit v ohromného vesničana, zhyne bídnou smrtí? :)

Gillette

@maxmilianrex mě připadají tak akorát, protože jsem se přistěhovala z divnýho města :) Pro moje rodiče je to velkoměsto :))

zuzankie

My jsme tam byli se třídou na školním výletě, když jsme byli v devítce. A nebyli jsme tam kdoví jak dlouho, jen jeden nebo dva dny a líbilo se mi tam. Na ten výlet vzpomínám hodně ráda.

Vianney

Což o to, město je to hezký. V životě jsem tam byl dvakrát, a vždycky mi to tam ale přišlo takový placatý. Žádný výrazný klesání, stoupání ...

Zobrazit 7 komentářů »
slachmánek

Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar

@slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)

Zobrazit 16 komentářů »