Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #studium


Ferenc

U nas muzeme v prvaku skladat zkousku v libovolnem jazyce, ktery umi profesor. A latinu taky nabizi. Myslim ze vsichni...

dromedar

Nevím, jestli UK zaručuje cizincům (v oborech a předmětech přednášených česky) právo na zkoušku v jiném jazyce, než je čeština, ale fakticky erasmáci skládali zkoušky právě "v některém jazyce, který umí zkoušející," většinou anglicky. Němci někdy i ve své mateřštině.
Dá se předpokládat, že by se v Erfurtu i jinde, stranou oficiálních pravidel, dala ta latina domluvit (i když u ústních zkoušek většinou spíš ne). Mě ale fascinovalo to v předpisech (údajně) ukotvené právo na ni.

enaipi

Na Lateránu mi profesor dovolil dělat písemnou část zkoušky z práva v latině a tvářil se, že má z toho větší radost než já.

dromedar

(: Myslím, že mimo úzký kruh pěstitelů "živé latiny" má z jakéhokoli netriviálního písemného projevu v tom jazyce zpravidla větší radost ten, kdo nemusí psát, a může jenom číst a opravovat chyby :)

jjkohoutek

Jo ty seš taky studovanej :)

Zobrazit 5 komentářů »
dromedar

@psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar

No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

Zobrazit 9 komentářů »
BBB1

Rozumím, opravdu dobrých publikací není dost nikdy. Já jsem měl za sebe pocit, že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde.
S tou etikou - trochu cynicky bych poznamenal, že Vaše obavy možná rozptýlí mzda vědce a velikost grantů, ale když na chvilku cynismus opustím - podle mě na tom nic neetického není. Když se věda dělá poctivě, je dost velká šance, že bude mít pro společnost nějaký přínos - když ne hned, tak za čas. Zaručit se to nedá, ale to se nedá zaručit v žádném oboru lidské činnosti.

dromedar

"..., že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde."

To platí (v lepším případě) i o všem, co kdy budu schopný napsat já. (A svět by se dobře obešel nejen bez mých publikací, ale i beze mě vůbec.) Moje motivace je zcela nebo převážně sebestředná. "Je něco, na čem mi záleží tak, že by mi kvůli tomu stálo za to žít další - možná dlouhou - řadu let, než si mě smrt sama vyzvedne?" -- Jestliže už otázka má dobrou šanci křesťanského čtenáře pohoršit, neméně pohoršlivá bude odpověď: jednou z mála takových věcí je pro mě výše načrtnutá oblast poznání.

Zobrazit 11 komentářů »
slu-nicko

:-) To se mi líbí.

maxmilianrex

Budějice jsou jedna ohromná vesnice.

dromedar

@maxmilianrex Co to znamená? Že kdo se neumí z Kladeňákopražáka pružně proměnit v ohromného vesničana, zhyne bídnou smrtí? :)

Gillette

@maxmilianrex mě připadají tak akorát, protože jsem se přistěhovala z divnýho města :) Pro moje rodiče je to velkoměsto :))

zuzankie

My jsme tam byli se třídou na školním výletě, když jsme byli v devítce. A nebyli jsme tam kdoví jak dlouho, jen jeden nebo dva dny a líbilo se mi tam. Na ten výlet vzpomínám hodně ráda.

Vianney

Což o to, město je to hezký. V životě jsem tam byl dvakrát, a vždycky mi to tam ale přišlo takový placatý. Žádný výrazný klesání, stoupání ...

Zobrazit 7 komentářů »
alweryon

Je to 6 let, co mě vyhodili z první vysoké a dva roky, co mám Bc. z druhé. Ale pořád mám alespoň jednou za týden noční můry. Že jsem něco neodevzdal v čas nebo se někam nezapsal a na vysoké končím. Je mi moc líto, že jste to nedotáhl. Tento blog je pro mě teď na signálech na prvním místě a je jedním z mála důvodů, proč na signály chodit. I pro takové články, které nejsou zrovna sebeadorující, ale také nejsou ufňukané. Díky

JiKu

Pro mě dromedár patří ke koření života. Kdyby takových bylo moc, asi bych se zbláznil. Ale v této koncentraci - výborné!

pavel-v

Pomohl by ti titul z teologie v aktuálním zaměstnání? Myslím, že když jsi nadprůměrný programátor, tak to vůbec není málo.
Jinak, mně se zas jednou do měsíce zdává, že se vracím zpět na průmyslovku nebo základku, jako po nějakých prázdninách na výšce. :)

dromedar

Nadprůměrný programátor jsem (měřeno s ohledem na průměr těch malých a nijak zvlášť excelentních rybníčků, kde jsem pracoval a pracuji) nikdy nebyl a ani se tím směrem nevyvíjím. Ale to tu není důležité. Práce je spousta i pro programátory podprůměrné.

"Pomohl by ti titul z teologie v aktuálním zaměstnání?" Vůbec ne - a o to mi ani nikdy nešlo. Stál jsem o postgraduální studium a možnost "dělat vědu". Jak moc realitě vzdálený to byl sen dohlédnu asi teprve až s větším časovým odstupem.

slu-nicko

@dromedar: žádné studium není zbytečné. Ani to nezavršené titulem.
A i když teď říkáte "už nikdy" - hmmm, to známe... ;-)

dromedar

@slu-nicko "žádné studium není zbytečné." Já jsem poslední, kdo by zkoušel tvrdit opak.

slu-nicko

Já vím. Jsem nešikovná, když se snažím povzbudit ;-)

suposlav

VŠ studium je hlavně otázka vůle, pak byrokratických dovedností. Je-li student nadán pro obor a vykazuje známky intelektuální svěžesti, je to pouze příjemný bonus.
Dokud jsme se na zkoušku zapisovali tužkou na papír před kabinetem, bylo to fantastické. Pak přišla možnost mailové domluvy s učitelem. To bylo fajn. Pak STAG a vše přes každý den jinak fungující internet a bylo zle.

vobis

Jeden známý vystudoval jednu VŠ v devadesátých letech, kdy ještě žádné informační systémy nebyly a druhou pak po roce 2000 zcela zdarma, protože o jeho prvním studiu nebyla žádná elektronická evidence, která by ho donutila za druhé studium platit školné. Stačilo mu nikde neuvádět titul z první školy.

slu-nicko

@Vorbis: Za druhé studium se žádné školné neplatí, pokud to první zdárně dokončíte.

dromedar

@Vorbis můj otec vystudoval jednu VŠ v osmdesátých letech, kdy ještě žádné informační systémy nebyly, a druhou pak po roce 2000 zcela zdarma. Svůj doktorát nemusel nijak tajit. Předpokládám, že studia ukončená před vstoupením dotyčného zákona v platnost se do délky studia ovlivňující povinnost platit nezapočítávají.

vobis

slu-nicko: Je možné, že teď tomu tak je, ale za mne tomu tak nebylo. Zdarma bylo jen jedno studium.
dromedar: Tak to je stejný případ. Pokud se předchozí studia opravdu nezapočítávala, tak mám sice čistší svědomí, ale zkaženou radost :(

ontarios

@dromedar: a co jste nezvládl?

dromedar

@ontarios Metafysiku. (V Praze jsem obdobný předmět před lety absolvoval pod názvem Ontologie.) Předmět je postavený tak, že se nedá zvládnout bez účasti na přednáškách. To jsem zjistil už loni, ale letos jsem se stejně nedokázal dostat ani na jednu a shořel jsem úplně stejně.

Ale asi je vhodné nepřehlédnout, že ty zmeškané přednášky souvisí mj. s tím, že mi zkouškové zimního semestru končilo až hluboko v semestru letním. Naložil jsem si víc, než na co jsem měl, a "ujel mi vlak". A když pak šlo do tuhého, pořád jsem řešil další předměty s nižší prioritou, místo toho, abych věnoval náležitou pozornost blížící se smrtce s kosou - totiž pardon: s Metafysikou.

Prostě nejde až tak úplně o jeden nezdolatelný předmět, jako o vyvrcholení řady dílčích selhání.

slachmánek

Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar

@slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)

Zobrazit 16 komentářů »