Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek studium

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem studium.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #studium

#Marys+Meals #pomoc #děti #hlad #láska #vzdělání #studium #vysoká+škola

💙 Veronika, jedna z prvních dětí, které ve škole dostávaly jídlo Mary’s Meals. Dívka z našeho dokumentu Generation Hope má vysokou školu! 👩‍🎓
💙 Má to smysl! Mary’s Meals mění životy těch nejchudších dětí.

– upraveno
Ferenc

U nas muzeme v prvaku skladat zkousku v libovolnem jazyce, ktery umi profesor. A latinu taky nabizi. Myslim ze vsichni...

dromedar

Nevím, jestli UK zaručuje cizincům (v oborech a předmětech přednášených česky) právo na zkoušku v jiném jazyce, než je čeština, ale fakticky erasmáci skládali zkoušky právě "v některém jazyce, který umí zkoušející," většinou anglicky. Němci někdy i ve své mateřštině.
Dá se předpokládat, že by se v Erfurtu i jinde, stranou oficiálních pravidel, dala ta latina domluvit (i když u ústních zkoušek většinou spíš ne). Mě ale fascinovalo to v předpisech (údajně) ukotvené právo na ni.

enaipi

Na Lateránu mi profesor dovolil dělat písemnou část zkoušky z práva v latině a tvářil se, že má z toho větší radost než já.

Líbí se mi Modlím se
2
dromedar

(: Myslím, že mimo úzký kruh pěstitelů "živé latiny" má z jakéhokoli netriviálního písemného projevu v tom jazyce zpravidla větší radost ten, kdo nemusí psát, a může jenom číst a opravovat chyby :)

jjkohoutek

Jo ty seš taky studovanej :)

jsuc

Myslím že Bartoň dokázal být stejně ostrý na dálkaře jako na deňáky... :-)

Kollenka

Byla jsem ve stejné době dálkař :) Dostala jsem jednou od jednoho starého řeholníka nekorektní otázku: A k čemu je ženě studium teologie?
Dnes můžu říct, že se mi dost hodí při výchově dětí. Z jejich strany někdy přicházejí teologické otázky par exellence. A je fakt, že to, co bych se naučila jen ve farnosti, by mi asi nestačilo k tomu, abych mohla plnit slib, který jsem dala při svatebním obřadu.
No a v mém profesním životě už se mi studium teologie taky občas hodilo - takže k Vašemu výčtu připojuji ještě redaktor/ka v křesťanském médiu :)

dromedar

@Kollenka "to, co bych se naučila jen ve farnosti, by mi asi nestačilo k tomu, abych mohla plnit slib, který jsem dala při svatebním obřadu"

Důrazně protestuji. Katolická církev není církev pro teologicky vzdělané intelektuály. Svatební slib musí být možné splnit s nedochozenou základkou a vachrlatými znalostmi katechismu. (Nějakého stručného laického, ne KKC.)
Není povinností katolické matky teologicky kompetentně odpovídat na dětské "teologické" dotazy.

Kollenka

Zobecňovat mou výpověď by bylo samozřejmě velmi špatně. Je to moje konkrétní situace.

zirafa

Bude to znít dost ujetě, ale mě na dálkové studium KTF přivedl profesor z gymplu a jeho teorie o nutnosti stejné úrovně teologického a profánního vzdělání. Tedy - k ukončení povinné školní docházky příprava na první sv. přijímání, maturita a příprava na biřmování a vy budete studovat vš, tak k tomu ještě teologii, to dá rozum, ne?

Nutno dodat, že jsem tam vydržela pouze dva semestry, pak jsem už měla jiné starosti. A nejsilnějším důvodem návštěv se postupem času stal manželův kávovar o patro výš. Nicméně podobné teorie onoho profesora o jiných oblastech života mám stále v paměti (jak se pozná dobrý řidič, jaká je úroveň škol atd.)

dromedar

@zirafa Jak velké charisma musí profesor mít, aby se studentky poslušně řídily jeho ujetými teoriemi? :)

Kus pravdy na tom samozřejmě je, v tom smyslu, že od středo/vysokoškoláka se právem očekává lepší vzdělání ve víře než od té výše uvažované mámy s nevychozenou základkou.

psycho-kat

@Kollenka K čemu konkrétně studium teologie pomáhá v plnění manželského slibu? Jakože pokud teologii chápeme jako vědní obor, tak znalost mi může pomoct chápat nějak věci víc, třeba i to, co všechno vlastně je svátost manželství, ale plnit mi ji pomáhá vytrvalost, láska, trpělivost, naděje, věrnost .. a to se znalostmi nesouvisí ne?

dromedar

@psycho-kat O "svatebním slibu" jsem psal až já a @Kollenka jsem tím desinterpretoval. Ona psala o "slibu, který dala při svatebním obřadu", a z kontextu je jasné, že se tím myslely otázky vlastnímu svatebnímu slibu předcházející ("Chcete založit rodinu. ... budete je vychovávat podle Božího zákona?") http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-krok-za-krokem/

Kdo se chce sám důkladněji starat o vzdělání dětí ve víře, tomu v tom studium teologie jistě pomůže.

dromedar

No i když ... leckde, kde neteolog všedně znalý katechismu má po ruce stručnou a jasnou odpověď, teolog (možná jenom ten nevzdělaný a hloupý?) postupně rozvine dlouhou přednášku, do té se zamotá, zjistí, že musí běžet do knihovny, ... a týdny běží.

BBB1

Rozumím, opravdu dobrých publikací není dost nikdy. Já jsem měl za sebe pocit, že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde.
S tou etikou - trochu cynicky bych poznamenal, že Vaše obavy možná rozptýlí mzda vědce a velikost grantů, ale když na chvilku cynismus opustím - podle mě na tom nic neetického není. Když se věda dělá poctivě, je dost velká šance, že bude mít pro společnost nějaký přínos - když ne hned, tak za čas. Zaručit se to nedá, ale to se nedá zaručit v žádném oboru lidské činnosti.

dromedar

"..., že ty moje budou spíš průměrné a svět se bez nich docela dobře obejde."

To platí (v lepším případě) i o všem, co kdy budu schopný napsat já. (A svět by se dobře obešel nejen bez mých publikací, ale i beze mě vůbec.) Moje motivace je zcela nebo převážně sebestředná. "Je něco, na čem mi záleží tak, že by mi kvůli tomu stálo za to žít další - možná dlouhou - řadu let, než si mě smrt sama vyzvedne?" -- Jestliže už otázka má dobrou šanci křesťanského čtenáře pohoršit, neméně pohoršlivá bude odpověď: jednou z mála takových věcí je pro mě výše načrtnutá oblast poznání.

slu-nicko

:-) To se mi líbí.

maxmilianrex

Budějice jsou jedna ohromná vesnice.

dromedar

@maxmilianrex Co to znamená? Že kdo se neumí z Kladeňákopražáka pružně proměnit v ohromného vesničana, zhyne bídnou smrtí? :)

Gillette

@maxmilianrex mě připadají tak akorát, protože jsem se přistěhovala z divnýho města :) Pro moje rodiče je to velkoměsto :))

zuzankie

My jsme tam byli se třídou na školním výletě, když jsme byli v devítce. A nebyli jsme tam kdoví jak dlouho, jen jeden nebo dva dny a líbilo se mi tam. Na ten výlet vzpomínám hodně ráda.

Vianney

Což o to, město je to hezký. V životě jsem tam byl dvakrát, a vždycky mi to tam ale přišlo takový placatý. Žádný výrazný klesání, stoupání ...

slachmánek

Mé studium na VŠ skončilo také bez titulu... K čemu mi bylo, že jsem byl jediný na katedře s prospěchovým stipendiem? Prostě bez bakalářky je to k ničemu... :-(
Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie a fakt, že když chce člověk něco dělat poctivě (a vybočuje tak z průměru), tak si akorát naběhne.

dromedar

@slachmánek "Osobně mě nejvíc deptala ta byrokracie ..." to mě sice taky, ale nedostudoval jsem poprvé kvůli své neschopnosti stavět se k problémům čelem a konstruktivně je řešit, podruhé kvůli neschopnosti dostavit se na důležité přednášky (o kterých jsem věděl, že jsou důležité), nebo si jejich obsah opatřit jinak.

Čili: to, co mě nejvíc deptalo, není totožné s tím, co mě zabilo. A na to, že "když chce člověk něco dělat poctivě, tak si akorát naběhne" jsem nenarazil. Možná je to malá reklama pro KTF UK a TF JČU :)