Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek reholni zivot

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem reholni zivot.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #reholni+zivot

– upraveno
suposlav

Ou, pozdě... :-)

dromedar

Dá se dohnat před slavnými sliby. Což se ovšem v klauzurovaných komunitách dělá hůř, pročež je třeba budoucí karmelitku pochválit, že svou patrně poslední PR příležitost nepromarnila.

suposlav

OK, počítám s Tebou, že se mnou pak před případnými věčnými sliby uděláš rozhovor pro signály. Tajně doufám v natolik neotřelé otázky, že celé interview skončí skandálním fyzickým napadením reportéra :-)

dromedar

Pro Signály? Jako že mi @Kollenka namaluje novinářskou průkazku, půjčí reflexní vestičku s nápisem "Press" na zádech a diktafon, a potom to otiskne na nějakém redakčním blogu?

To asi slíbit nemůžu. Ale mohl bych pak pro ten účel na Signálech zřídit nějaké undergroundové "alternativní médium" a břevnovský rozhovor uveřejnit tam.

Recepík

Skanzeny jsou taky fajn.

tina

Už se vrátil jeden, co spíš zatím moc nezpívá, a během několika dnů přibude další, co zamlada zpívával výborně, tak uvidíme... A jak mi kdysi ocitoval jeden opat z Anglie toto moudro: "Konečné slovo v osudu každého kláštera má nakonec Duch svatý!" Nemusíš si nic vyčítat...

dromedar

Myslím, že název každoročního slánského "Týdne mnichem" je zvolený tak, aby byl krátký a chytlavý, i za cenu drobné nepřesnosti. Karmelitáni sami sebe nikde jinde jako mnichy neoznačují. Zdá se ale být běžnou praxí označovat členky klausurovaných kontemplativních ženských větví některých mendikantských řádů (právě karmelitky, dominikánky) jako mnišky:
http://www.karmel.cz/index.php/rodina-karmelu/sestry-karmelitky
http://www.moniales.praha.op.cz/stranky/kdojsme_c.html

dromedar

Kdyby někdo chtěl hájit označení karmelitánů jako "mnichů", mohl by poukázat na to, že to před odchodem ze Svaté země a transformací na mendikantský řád byl řád poustevnický a tedy mnišský.

dromedar

Ještě jsem si vzpomněl na debatu na stejné téma s dědečkem, někdejším dominikánským novicem: ten za rozlišovací známku mezi mnichem a řeholníkem měl chórovou povinnost, a tak řadil dominikány mezi mnichy.

suposlav

Dominikáni jsou natolik flexibilní řehole, že se dle mého mohou nazývat oběma způsoby.

https://ze-zivota.signaly.cz/1703/p-krbec-u-kartuzianu

Těžko se rozhoduji, jestli je mi odpornější líčení onoho "povolání" v první části článku, nebo "teologie kontemplativního života" v závěru.

Bůh, který je po ruce s rychlou odpovědí (Bůh charošů?), a mnišství takřka zbavené obrovského napětí zmaru, jehož smysl je skryt v tom samém nedostupném místě, kde (snad) leží i kotva křesťanské naděje. #povolání #řeholní+život

Blogový příspěvek byl smazán.

Vianney

Já to nechápu taky, ale třeba to má "širší souvislosti" (tj. někdo mohl zaregistrovat, že už to není aktuální a proto to vyšoupl - takové věci se tu přece poslední dobou párkrát staly). Dál bych to asi nerozebíral.

JiKu

Je to nelogické.
Mohu-li se z řeholníků radovat, je proč se za ně modlit.
Abych se měl přece z čeho radovat, ne?

dromedar

@JiKu Uznávám. Ale zatímco prosby o kněžstvo patří do kolonky "dobra pro život církve nezbytná", řeholníci jsou až luxusní zboží.

Mužena

A modlit se smíme jen za dobra nezbytná? Nebo občas můžeme poprosit i o něco, co je tak trochu navíc?

suposlav

Když Pánu Bohu ujede ruka a vdechne život méně povedenému modelu člověka, jistě mu chce dopřát hodnotný život, ale musí zabránit množení chybného genu a nedopustit jeho možné pastorační působení. Proto vznikly milé děti kláštery a proto v nich žijeme my řeholníci :-)

dromedar

@Mužena Jistě se smíme modlit i za dobra zbytná.

Ale kdybych měl co mluvit speciálně do přípravy liturgických přímluv, přál bych si, aby to byly prosby opravdu zásadní. Kritériem by mohla být třeba otázka "Je to prosba o spásu?"
(kde se "spása" říká široce, takže zahrnuje nejenom záchranu před věčnou záhubou, ale i před zly pozemskými.)

A když už se vedle základních nezbytností prosí i o luxusní zboží, dromedáří ucho touží po tom, aby prosby byly náležitě uspořádané podle míry zbytnosti.

dromedar

@suposlav "nedopustit jeho možné pastorační působení"

A co že se to dělává s benediktinským páterem, který chce být mnichem, ale při vší snaze buďto nesnese on komunitu, nebo komunita jeho? :P

pavel-v

Myslím, že na některá protestantská církevní společenství, která nemají řeholníky, je smutný pohled.

dromedar

@pavel-v "na některá protestantská církevní společenství ... je smutný pohled"
Chtělo by to trochu argumentace, proč ten smutný pohled plyne z toho, že nemají řeholníky. Mně se předběžně zdá, že problém je někde úplně jinde.

pavel-v

Bez řeholníků se Církev mnohem snadněji stává intelektuálním zájmovým spolkem.

dromedar

@pavel-v Připusťme, že problém nekřesťanských církví je, že jsou to intelektuální zájmové spolky. (Byť zřejmé mi to není.) Stále však nevidím, jak a proč by tomu měli bránit právě řeholníci.

JiKu

Která protestantská církevní společenství jsou zájmovým intelektuálním spolkem?

suposlav

Neboť většina řeholníků nemá s intelektuálstvím takřka nic společného :-)

Vianney

@suposlav: Jak pravil (prý) jistý pouštní otec: "Církev je přístřeším duší, nikoliv mozků."

JiKu

@Vianney: To se mi moc nelíbí. Lze to čít i tak, že chceš-li do církve, musíš nechat mozek venku.

Ačkoli "Lukáš 10, 21V té hodině zajásal v Duchu svatém a řekl: „Velebím tě, Otče, Pane nebes i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým. Ano, Otče, tak se ti zalíbilo."

A jediným apoštolem, kterého bychom mohli směle označit za vládnoucího mozkem, nikoli jen duší, to je Pavel.

dromedar

@Vianney @JiKu určitý antiintelektuální osten u dávných obyvatelů Skétis či Kellií by nás neměl udivovat: nesoustřeďovali se tam křesťanští intelektuálové, ale, abych to tak řekl, adepti křesťanského vrcholového sportu.

pavel-v

@suposlav: :-D No takhle jsem to nemyslel. Ale jestli tě to potěší, tak potom jsou tu i jurodiví z Východu, to je ještě trochu jiná liga.
@Vianney: :-)))

dromedar

Lehce off topic: když farář ČCE začne sypat hejty do vlastních řad: http://www.ceskybratr.cz/archives/12921

slachmánek

"...jsou to intelektuální zájmové spolky..."?
To je dost dobrá otázka; neříkám, že všude žhavá, ale je dobré se nad tím zamyslet.

slachmánek

Já osobně teď vnímám velkou potřebu modlitby za křest Duchem - čím víc Ducha svatého, tím víc života v tomhle umírajícím světě ;-)

JiKu

Obecně jistě.
Problém je v tom, že přitom nesmíme předepisovat Duchu svatému, jak se má jeho provanutí v praxi projevovat, neb jak známo, vane kudy chce a jak chce.
Není žádný rozumný důvod, proč by se mělo jeho vanutí projevovat stejnými symptomy, jako v prvotní církvi. (například mluvením jazyky).

slachmánek

Spíš si uvědomuju, že je v Církvi obecně velmi málo darů Ducha (projevů). A bude jen dobře, když rozmanitých, ale ať jsou ;-)

Adalberto

@alweryon
Podle těchto seznamů je v ČR gymnázií 19, ostatních středních škol 13.
http://www.cirkev.cz/skolstvi/skoly/kategorie/3
http://www.cirkev.cz/skolstvi/skoly/kategorie/4

alweryon

adalberto: No ty seznamy to krásně ilustrují. Už to, že gympláků není ve společnosti takové procento a i ty ostatní střední školy jsou většinou pajdáky nebo zdravky (což pro sebe řadím k intelektuálnějšímu střednímu vzdělání s maturitou). Já ale nechci kritizovat. Vím, že po revoluci se obnovovalo co to jen šlo. A dokonce jsem slyšel, že v Olomoucké arcidiecézi má vzniknout lesnické učiliště - což je perfektní a právě doufám, že to takto bude pokračovat. Katolické učiliště tesařství, klempířství, automechaniků...

dromedar
dromedar
Emma

Že si nemyslím, že by s někým mluvil a s jiným ne. Byť samozřejmě u každého je to trochu jiné ;)

dromedar

Dovolím si uložit si tady odkaz na pěknou ilustraci toho, jak "Bůh nikomu nestraní" https://kreditybudoustacit.wordpress.com/2016/03/19/genesis-kdo-s-kym-a-proc-analyza-socialni-site/

Lucie007

Díky za článek:-). Velmi oceňuji otevřenost autora. Osobně bych to asi ještě nedokázala, ale možná časem přijde ta doba i pro mě.

Pravda je, že vstup do kláštera se naplánovat opravdu nedá:-)), vlastní zkušenost:-).

Další pravda je, že bohužel i v dnešní době, nebo přesněji pár let zpátky, 2000 - 2005 jsem se setkala s komunitou, která u nás začínala, takže jelikož členů měli velmi málo, bylo někdy to lanaření velmi cílené, zvlášt zaměřené na mladé 15 a více, kteří ještě nejsou zralí, protože se s nima dá manipulovat.... Od té doby tam nejsem, takže nevím, podle zpráv ale myslím, že se v mnohém zlepšili, a situace je tam jistě už jiná, než v době, kdy já jsem odcházela.
Pro mě osobně velmi bolestný rozchod, protože nedokázali přijmout moje svobodné rozhodnutí odejít. Takže se představená vyslovila, že jsem ztratila svoje povolání. Nedá se to popsat, ale pro člověka, který se snaží poctivě a uřpimně hledat svoje povolání ta věta může být velmi, velmi bolestná. A těch lidí, kteří zažili něco podobného, kdy se třeba někdo na jejich adresu vysloví, že je Jidáš a pod, a kdy tohle řeknou představení, tak těch je pořádl ještě hodně. A vůbec některé obdivuji, že neztratili víru v Boha, církev..... Protože čím si museli projít bylo doslova peklo.
Dnes už také vím, proč to tenkrát nešlo, a taky, že Bůh má svoje možnosti a vyplatí se důvěřovat Bohu více než lidem.

Je dobré, aby sám jednotlivec zkoumal u druhých, zda to co říkají, je v souladu s jejich skutky, jak se k sobě chovají, zda se nechovají jako farizeové, zda je u nich lidskost.....

majinecka82

S dovolením také já bych se připojila k této debatě.

Mám za sebou3,5 roku řeholního života a určitě v mém případě to bylo tak jak píšeš. Když ptáčka lapají.....

Jenže já tam nešla kvůli nim, abych jim "doplnila" počet.Chtěla jsem sloužit Bohu a žít v Církvi radostná a šťastná....Místo toho však jsem prožívala pravý opak.....

Myslela jsem, že po mé zkušenosti už nebudu nikdy ničím překvapená,ale Tvoje zkušenost je také dobrá....

Nechápu, proč by to někdo měl "vytrubovat", že chce k nim nastoupit příliš předčasně....

Možná, že Tě Bůh ušetřil mnohých sklamání a zranění.

Bůh jim všem žehnej .....

Přeji Ti mnoho Božího požehnání a děkuji Ti za pěkné články.

Někdy je dobré nebýt pyšným mnichem nebo řeholnicí a kráčet tímto světem s nálepkou "obyčejný laik" než s nálepkou "svatý mnich", ale ke svatosti mít daleko......

Zlatí svatí laici.....