Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek reholni zivot

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem reholni zivot.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #reholni+zivot

dromedar
– upraveno

suposlav Ou, pozdě... :-)

dromedar Dá se dohnat před slavnými sliby. Což se ovšem v klauzurovaných komunitách dělá hůř, pročež je třeba budoucí karmelitku pochválit, že svou patrně poslední PR příležitost nepromarnila.

KMirjam :-))

suposlav OK, počítám s Tebou, že se mnou pak před případnými věčnými sliby uděláš rozhovor pro signály. Tajně doufám v natolik neotřelé otázky, že celé interview skončí skandálním fyzickým napadením reportéra :-)

dromedar Pro Signály? Jako že mi @Kollenka namaluje novinářskou průkazku, půjčí reflexní vestičku s nápisem "Press" na zádech a diktafon, a potom to otiskne na nějakém redakčním blogu?

To asi slíbit nemůžu. Ale mohl bych pak pro ten účel na Signálech zřídit nějaké undergroundové "alternativní médium" a břevnovský rozhovor uveřejnit tam.

dromedar

Hlasitá výčitka

dromedar

Jeden seminarista, když se kdysi dozvěděl o mé práci na českém antifonáři, důtklivě mě napomenul, abych neopomněl věnovat náležitou pozornost tomu, zda moje velká náklonnost k oficiu není něco víc než neškodný koníček, totiž příznak povolání -…

Recepík Skanzeny jsou taky fajn.

tina Už se vrátil jeden, co spíš zatím moc nezpívá, a během několika dnů přibude další, co zamlada zpívával výborně, tak uvidíme... A jak mi kdysi ocitoval jeden opat z Anglie toto moudro: "Konečné slovo v osudu každého kláštera má nakonec Duch svatý!" Nemusíš si nic vyčítat...

Vianney

Řeholník versus mnich

Vianney

Jaký je vlastně rozdíl mezi mnichem a řeholníkem? Jsou to synonyma? Pro řadu lidí jistě ano. Ovšem, dojmy a pojmy jsou dvě různé věci.

dromedar Myslím, že název každoročního slánského "Týdne mnichem" je zvolený tak, aby byl krátký a chytlavý, i za cenu drobné nepřesnosti. Karmelitáni sami sebe nikde jinde jako mnichy neoznačují. Zdá se ale být běžnou praxí označovat členky klausurovaných kontemplativních ženských větví některých mendikantských řádů (právě karmelitky, dominikánky) jako mnišky:
http://www.karmel.cz/index.php/rodina-karmelu/sestry-karmelitky
http://www.moniales.praha.op.cz/stranky/kdojsme_c.html

dromedar Kdyby někdo chtěl hájit označení karmelitánů jako "mnichů", mohl by poukázat na to, že to před odchodem ze Svaté země a transformací na mendikantský řád byl řád poustevnický a tedy mnišský.

dromedar Ještě jsem si vzpomněl na debatu na stejné téma s dědečkem, někdejším dominikánským novicem: ten za rozlišovací známku mezi mnichem a řeholníkem měl chórovou povinnost, a tak řadil dominikány mezi mnichy.

suposlav Dominikáni jsou natolik flexibilní řehole, že se dle mého mohou nazývat oběma způsoby.

dromedar

https://ze-zivota.signaly.cz/1703/p-krbec-u-kartuzianu

Těžko se rozhoduji, jestli je mi odpornější líčení onoho "povolání" v první části článku, nebo "teologie kontemplativního života" v závěru.

Bůh, který je po ruce s rychlou odpovědí (Bůh charošů?), a mnišství takřka zbavené obrovského napětí zmaru, jehož smysl je skryt v tom samém nedostupném místě, kde (snad) leží i kotva křesťanské naděje. #povolání #řeholní+život

Blogový příspěvek byl smazán.

dromedar Tak na věčnou památku:
https://web.archive.org/web/20170720074838/https://ze-zivota.signaly.cz/1703/p-krbec-u-kartuzianu

Vianney Já to nechápu taky, ale třeba to má "širší souvislosti" (tj. někdo mohl zaregistrovat, že už to není aktuální a proto to vyšoupl - takové věci se tu přece poslední dobou párkrát staly). Dál bych to asi nerozebíral.

dromedar

... aby byl v Tvé církvi vždy dostatek kněží a řeholníků.

dromedar

"... aby byl v Tvé církvi vždy dostatek kněží a řeholníků." Přímluva, která (v lehce obměňovaných formulacích) v naší farnosti v nedělní sadě nikdy nechybí. Jáhen, který přímluvy přednáší, většinou - vědomě nebo nevědomě - položí důraz na řeholníky.…

JiKu Obecně jistě.
Problém je v tom, že přitom nesmíme předepisovat Duchu svatému, jak se má jeho provanutí v praxi projevovat, neb jak známo, vane kudy chce a jak chce.
Není žádný rozumný důvod, proč by se mělo jeho vanutí projevovat stejnými symptomy, jako v prvotní církvi. (například mluvením jazyky).

slachmánek Spíš si uvědomuju, že je v Církvi obecně velmi málo darů Ducha (projevů). A bude jen dobře, když rozmanitých, ale ať jsou ;-)

dromedar

Církevní rozměr povolání

dromedar

Možná trocha zvědavosti, možná trocha nostalgie - zabloudil jsem nedávno na web německého trapistického opatství Mariawald. Cítíte se Bohem povolán do jeho služby? Dostal jste již z více stran potvrzení možného mnišského povolání? Jste připraven pro…

Adalberto @alweryon
Podle těchto seznamů je v ČR gymnázií 19, ostatních středních škol 13.
http://www.cirkev.cz/skolstvi/skoly/kategorie/3
http://www.cirkev.cz/skolstvi/skoly/kategorie/4

alweryon adalberto: No ty seznamy to krásně ilustrují. Už to, že gympláků není ve společnosti takové procento a i ty ostatní střední školy jsou většinou pajdáky nebo zdravky (což pro sebe řadím k intelektuálnějšímu střednímu vzdělání s maturitou). Já ale nechci kritizovat. Vím, že po revoluci se obnovovalo co to jen šlo. A dokonce jsem slyšel, že v Olomoucké arcidiecézi má vzniknout lesnické učiliště - což je perfektní a právě doufám, že to takto bude pokračovat. Katolické učiliště tesařství, klempířství, automechaniků...

dromedar

Zrcadlo

dromedar

Už dlouho odkládám pokračování svého "seriálu" o vstupování do kláštera. Nejdřív jsem přemýšlel, jak vyprávění co nejlépe uspořádat, potom byly Vánoce a přišlo mi hloupé psát o něčem tak nevánočním jako je úsek mého života, o který v načaté řadě jde…

dromedar Máš tam hrubku, dromedáre: v předposledním odstavci má správně být "u mě", ne "u mně"

dromedar

Motiv aller Motive

dromedar

V komentářích pod posledním článkem ohledně nastupování řeholní životní dráhy zaznělo, že "ani představaný ani zájemce o vstup nemůže ignorovat to, jestli zájemce o vstup volá nebo nevolá Bůh." Chci k tomu zkusit něco říci. 1. Co je povolání Z …

Emma Že si nemyslím, že by s někým mluvil a s jiným ne. Byť samozřejmě u každého je to trochu jiné ;)

dromedar Dovolím si uložit si tady odkaz na pěknou ilustraci toho, jak "Bůh nikomu nestraní" https://kreditybudoustacit.wordpress.com/2016/03/19/genesis-kdo-s-kym-a-proc-analyza-socialni-site/

dromedar

Když ptáčka lapají...

dromedar

(Volně navazuje na předchozí článek.) Počínaje prázdninami 2006 jsem pak do kláštera jezdil každý rok. Vždycky na týden v létě. Od té doby, co jsem (na podzim 2007) nastoupil na vysokou školu, jsem se vždycky těšil, že v zimě složím zkoušky včas a…

tina :-)) Vstup do kláštera fakt nemůžeš naplánovat ani si nemůžeš vymyslet, že tam vstoupíš...

dromedar Úplně nerozumím.

tina Vždyť jsi to popsal v tom příspěvku: Jezdil jsi do kláštera a naplánoval sis, že požádáš o vstup a chtěl jsi to mít ve své režii.

dromedar Nu ano. Nerozumím úplně tomu, proč to nemá jít. Lidský život je přeci mj. o svobodných rozhodnutích. Člověk se musí rozhodovat a ne čekat, "co se stane", nebo "co mu přiletí pod nos". (Možná Vám pořád špatně rozumím?)

tina To jsem ale nenapsala, že by člověk pořád měl sedět a čekat, až co se stane.
Možná je to rozšířený omyl a možná i řada komunit, které na tom personálně nejsou dobře, tak se uchylují k tomu "když ptáčka lapají...."
Ovšem ani představaný ani zájemce o vstup nemůže ignorovat to, jestli zájemce o vstup volá nebo nevolá Bůh.
Bůh nepochybně připravil pro každého řadu skvělých možností a toto je potřeba prozkoumat.
Vpodstatě jsi popsal totéž.

dromedar To, "jestli zájemce o vstup volá nebo nevolá Bůh", v popisovaném případě komunita rozhodně neignorovala.
Zájemce také ne, ale to jeho "neignorování" nebylo úplně věci přiměřené. - To je zřejmě patrné už tady a možná o tom bude řeč ještě někdy v budoucnu.

tina Zpět k tomu nadpisu: v RB 58 je popsán způsob přijímání bratří, kapitola začíná takto:
"Kdo přijde nově, aby vedl řeholní život, tomu se vstup nemá povolovat snadno, ale jak praví apoštol: Zkoumejte duchy, zdali jsou z Boha...."
atd...
Stačí pochopit tuto kapitolu a potom to "když ptáčka lapají..." je fakt mimo.
Je určitě moc dobře, že jsi popsal svoje myšlenky. Obecně kalkulace a falešné motivace musí pryč.

Ester-Michael ne, na tom, Tino vážně něco je, protože někdy se opravdu stává, že dokud bratři (nebo spíš sestry?:-)) v jistém klášteře mají naději, že by člověk mohl vstoupit, chovají se k němu úplně jinak než když zjistí, že nevstoupí....

Chápu tu potřebu mít to ve svý režii, mít SVOBODU....

Zároveň je pravda to, že všechny falešné motivace musí pryč....a že je potřeba povolání zkoumat....

tina Milá Ester, to mi hlava moc nebere...
P. Vojtěch, OSB říkával: "Nestojím o lidi do počtu... a také se nebude nikde propagovat, nebo mi sem polezou leda psychopati a blázni".
Jak hlubokou měl pravdu (jako ostatně ve všem).
Doufám, že už to tak dnes nikde není, že by chtěli lapat povolání za každou cenu. Tím by další generaci zadělali na dost velký problém.

Ester-Michael jj....souhlasím. Bohužel ne všichni to vidí takhle a někteří opravdu lapali/lapají povolání za každou cenu a v každém, kdo se ke klášteru jen přiblíží, už předem vidí povolaného/povolanou:).... Taky bych mohla něco vyprávět:-)....

Tak doufejme, že většina řeholníků si zachová/vá zdravý rozum a bude čekat na lidi skutečně povolané....;-)

tina Ano asi počátkem 90. letech po té dlouhé době nesvobody možná někteří lapali...
a taky mnohde jak rychle do noviciátu zájemci přišli, tak stejně rychle zase odešli.
Povolání je svým způsobem tajemství Božího království a to nějak nemůžeme zařídit jenom lidskými silami.

Ester-Michael jj. Ale stalo se mi to este i nedavno:). Jenze ja se lapat nenecham....mam rada svobodu.... Povolani si clovek nedava sam. To bud je nebo neni....

Presne tak, to je moc hezky vyjadreny - "Povolání je svým způsobem tajemství Božího království a to nějak nemůžeme zařídit jenom lidskými silami."

tina Lidskými silami můžeme třeba sehnat peníze na stavbu nového kláštera, ale nemůžeme zajistit klášteru živou přítomnost a budoucnost - tu můžeme třeba vymodlit - ale stát se to třeba může až za 200 let.

Ester-Michael přesně tak

dromedar @P. Vojtěch, OSB "... nebo mi sem polezou leda psychopati a blázni".
Zásah, potopena. Proč, o tom možná, ale jenom úplně maličko, také někdy příště.

tina Co potopena? Nechápu... nenapsala jsem to celé:
"Kdo má opravdový zájem, tak si to najde sám" (tj. bez reklam)

dromedar Ono mi "vstupování do kláštera" mezi jinými cennými plody přineslo poznání některých mých psychopatologií, o kterých jsem do té doby nevěděl, nebo je nebral úplně vážně.

Lucie007 Díky za článek:-). Velmi oceňuji otevřenost autora. Osobně bych to asi ještě nedokázala, ale možná časem přijde ta doba i pro mě.

Pravda je, že vstup do kláštera se naplánovat opravdu nedá:-)), vlastní zkušenost:-).

Další pravda je, že bohužel i v dnešní době, nebo přesněji pár let zpátky, 2000 - 2005 jsem se setkala s komunitou, která u nás začínala, takže jelikož členů měli velmi málo, bylo někdy to lanaření velmi cílené, zvlášt zaměřené na mladé 15 a více, kteří ještě nejsou zralí, protože se s nima dá manipulovat.... Od té doby tam nejsem, takže nevím, podle zpráv ale myslím, že se v mnohém zlepšili, a situace je tam jistě už jiná, než v době, kdy já jsem odcházela.
Pro mě osobně velmi bolestný rozchod, protože nedokázali přijmout moje svobodné rozhodnutí odejít. Takže se představená vyslovila, že jsem ztratila svoje povolání. Nedá se to popsat, ale pro člověka, který se snaží poctivě a uřpimně hledat svoje povolání ta věta může být velmi, velmi bolestná. A těch lidí, kteří zažili něco podobného, kdy se třeba někdo na jejich adresu vysloví, že je Jidáš a pod, a kdy tohle řeknou představení, tak těch je pořádl ještě hodně. A vůbec některé obdivuji, že neztratili víru v Boha, církev..... Protože čím si museli projít bylo doslova peklo.
Dnes už také vím, proč to tenkrát nešlo, a taky, že Bůh má svoje možnosti a vyplatí se důvěřovat Bohu více než lidem.

Je dobré, aby sám jednotlivec zkoumal u druhých, zda to co říkají, je v souladu s jejich skutky, jak se k sobě chovají, zda se nechovají jako farizeové, zda je u nich lidskost.....

majinecka82 S dovolením také já bych se připojila k této debatě.

Mám za sebou3,5 roku řeholního života a určitě v mém případě to bylo tak jak píšeš. Když ptáčka lapají.....

Jenže já tam nešla kvůli nim, abych jim "doplnila" počet.Chtěla jsem sloužit Bohu a žít v Církvi radostná a šťastná....Místo toho však jsem prožívala pravý opak.....

Myslela jsem, že po mé zkušenosti už nebudu nikdy ničím překvapená,ale Tvoje zkušenost je také dobrá....

Nechápu, proč by to někdo měl "vytrubovat", že chce k nim nastoupit příliš předčasně....

Možná, že Tě Bůh ušetřil mnohých sklamání a zranění.

Bůh jim všem žehnej .....

Přeji Ti mnoho Božího požehnání a děkuji Ti za pěkné články.

Někdy je dobré nebýt pyšným mnichem nebo řeholnicí a kráčet tímto světem s nálepkou "obyčejný laik" než s nálepkou "svatý mnich", ale ke svatosti mít daleko......

Zlatí svatí laici.....

dromedar

Nestal jsem se mnichem / předmluva

dromedar

Již delší dobu si říkám, že by snad bylo dobré napsat něco o svém (ne)vstupu do kláštera před více než dvěma lety. Jednak pro ty, kdo mě znají - protože jsem o tom nikdy moc nemluvil a přitom jde o jednu z nejzávažnějších etap mého dosavadního…

dromedar Beru to na vědomí.

Stefi Jednou napíšu "jak jsem opustila iluzi obecně přijímaných představ o povolání" :)