Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek premonstráti

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem premonstráti.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #premonstráti

dromedar Přátelé gregoriánského chorálu

Sv. Jan Nepomucký! Pokoncilní noty od @JiKu určitě všichni znáte, tak si dovolím udělat reklamu těm předkoncilním, kterých jsem se v minulých letech dopátral.
http://praga.inadiutorium.cz/

Kdo by o takové obžerství stál, může (ty stejné) antifony k žalmům zpívat k prvním nešporám, ranním chválám (a denním hodinkám) i druhým nešporám pokaždé jinak - jednou jako einsiedlenští #benediktini, podruhé podle řezenské edice, nakonec jako čeští #premonstráti. :)

dromedar Dost bylo dromedárovského bájení:

kdyby k tomu vpašovávání pražských textů a zpěvů někdy mělo dojít, přimlouval bych se, aby se neuspěchalo a nedělalo se úplně na koleně. Vědění o středověké podobě formulářů a příslušných nápěvů je u nás soustředěno asi hlavně na ÚHV FF UK.
O novověkém vývoji textů asi momentálně nikdo neví víc než já. (A jsem přesvědčen, že ten novověký vývoj nelze jen tak odepsat jako úpadkový a měl by být přinejmenším vzat v potaz, i když by se nakonec třeba šlo výhradně nebo převážně cestou středověkých podob daných formulářů.)

dromedar Když jsem tady před časem zmiňoval pražské breviářové proprium z r. 1865, co mj. úplně přepsalo svatováclavský formulář, dodávám jeden čerstvý "vágně cisterciácký" dodatek:

antifona k Magnificat druhých nešpor "Eja ergo, fortis athleta ..." je úryvkem z 2. řeči sv. Bernarda na svátek sv. Viktora:
https://books.google.cz/books?id=yJw-AAAAcAAJ&dq=eja%20ergo%20fortis%20athleta&pg=PA251#v=onepage&q=eja%20ergo%20fortis%20athleta&f=false

Jenda

Premonstráti, Nová Říše a opat

Jenda

Vybíráme z únorového čísla z ministrantského časopisu Tarsicius Celý rozhovor najdete zde: Archiv článků na stránce Tarsicia

Jenda Časopis Tarsicius

Premonstráti, Nová Říše a opat

Jenda

Vybíráme z únorového čísla z ministrantského časopisu Tarsicius Celý rozhovor najdete zde: Archiv článků na stránce Tarsicia

lenkat

Žehnání sochy sv. Anežky a pontifikální mše v Doksanech

lenkat

http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=24608 http://lenkatka.rajce.idnes.cz/Doksany_13.11.2012/