Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek povolání

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem povolání.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #povolání

dromedar Katalogizace

Mít odvahu vyslovit "ano"

Duchovní inspirace

Blíží se Světový den mládeže (22. – 27. ledna 2019) a při této příležitosti se papež František obrací k mladým ve videoposelství, jehož tématem je Maria a její přijetí Boží vůle. Drazí mladí, blíží se Světový den mládeže, který se bude slavit v…

dromedar

(ten) Bernard Bolzano: "O volbě stavu"
(z dob, kdy ještě nepovažoval každý za nutné brát si do pusy #povolání a jeho #rozlišování)
https://books.google.cz/books?id=pZ7zuKfs1rwC

a německý originál pro germanofilní dromedáry:
https://books.google.cz/books?id=8zo598CstK4C

jsuc Ó. Srdce matfyzáka zaplesá!

dromedar Když to čtu, připadám si jako hrozný charoš.

V paragrafu 7 přeci jen přichází řeč na "povolání" (Beruf).

Mikina

Povolání jako prostředek, svatost jako cíl

Mikina

Jako každý pondělní večer, i včera jsem zašla na studentskou mši svatou k brněnským jezuitům. Tentokrát ale necelebroval ani otec Ladislav, ani otec Pacner (oba koncelebrovali), ale u hlavního mikrofonu se objevila nová tvář - ze žďárského BiGy za…

Dáška-el Moc děkuju za tento článek!! Velice mi prospěl.. :)

MaryPal moc hezký, díky!

cink2

Traktát o poslušnosti

cink2

Zde na Signálech mě kdekdo zná jako stálého obhájce a zastánce poslušnosti. Byla jsem požádána o mnohé vysvětlení (jednoduše mi nechtějí věřit, že tomu věřím), jenže já nemám toliko času na odpovědi. Tak jsem slíbila, že o poslušnosti napíšu blog,…

cink2 ...je to děsně dlouhý! Nevím, jestli by nebylo lepší vydat to knižně...?

dromedar Jo, je to děsně dlouhý. Buďto vydat knižně, nebo rozdělit do několika článků.

Eliška88 @cink2: Nejdříve chci napsat, abyste se za svůj názor nestyděla! A díky za tak dlouhý a pečlivý článek.
Chci zvýraznit jednu věc a to, že "poslechnout" není to, co "naslouchat" (žena má může poslouchat a on jí naslouchat).
A ještě mě napadá, že situace poslušnosti jsou vzájemné..... Např: Důvěřuji svému muži, protože lépe řídí a poslechnu ho.... Muž důvěřuje mně, že vím, jak se starat o děti, kdy podat léky apod. a řídí se podle mě. Takže s absolutní poslušností muži nemohu souhlasit. Řeholník a představený, já a Bůh, dítě a rodiče to stále nejsou "rovnocenné vztahy" ve srovnání s manželstvím. Vždy je tam určitá hierarchie.
Jestli tomu dobře rozumím, tak vidíte v neposlušnosti zárodky pýchy?

JiKu Je to sice dlouhé, ale strukturované a jmenuje se to traktát. Takže OK.

JiKu Takže s absolutní poslušností muži nemohu souhlasit.

Ta poslušnost mezi manželi, někde o tom píše Lewis. Mnohdy (většinou) se shodnou. Poslušnost nastupuje v okamžiku, kdy se neshodnou. A Lewis má proto dobrý důvod:

Žena (manželka) má příliš velký zájem preferovat rodinu. Až k nadměrnému sobectví. Muž má větší nadhled. Jeho pohled je obecnější. Proto má mít v případech, kdy se neshodnou, právo určit, jak to bude.

Anežka Výborný, krásně srozumitelně napsaný, souhlasím :-) Díky za článek :-)

spitfire "Z vyprávění vím, že voják, musí poslechnout za každých podmínek, navzdory tomu, co si myslí. Je to logické."

To vás uvedli v omyl... a logického na tom nic není.


Šli byste si lehnout do válečného zákopu s někým, kdo si dělá, co chce? Já bych raději šla s tím, na koho je spoleh. A to, že všechna rozhodnutí muže nemusí být vždy správná, mnohdy utužuje vztah. Často chlapi vzpomínají na své dobré přátelé stylem: "kolik průserů jsme spolu zažili!"

Musíte být pitomá, pitomá, pitomá
(the rainmaker)

tkaničkauboty Drahoušku cink, poslušně hlásím, že jsem nepřečetla celé, protože mám poslední dobou problémy s koncentrací....
Ale myslím, jako celek, že není třeba se někomu tady zpovidat, protože jak vidno z komentáře od jistého Spitfire, i kdybys to myslela sebelíp... Otočí se to proti Tobě a nakonec Ti nějaký anonymní uživatel napíše, to, co napíše....
Já slibuji, že si to celé přečtu, ale Ty mi slib, že se tu nebudeš takto 'odhalovat', když vidíš, jaká uražející individua se tu taky najdou....
Milý @spitfire, dáma, ač s odlišným názorem, se v lepší společnosti neuráží.

cink2 @tkanickauboty jj, já jsem s tím po předchozích zkušenostech počítala. To tak je a každý, co něco vyvěsí do světa musí počítat se svobodou projevu i na druhé straně. Naštěstí komentář @spitfite je tak netaktně napsaný, že to spíš víc vypovídá o něm než o mně...?

An09 Vnimam to Kveti podobne.. dekuju moc za povzbuzujici clanek!
Pekne o tom psali i v knizce Vyzva lasky a Laska a ucta... Muz miva opravdu jiny vhled (nadhled) do situaci...

An09 Elisko pychu bych tam nevidela..i kdyz tam muze byt...Pokud kazdy prosazuje bezhlave svou
Ale prijde mi spis, ze jdou pak manzele proti sobe. Neumim to vyjadrit jak to myslim. Meli by byt za jedno..

cink2 @Eliška88 tož to já se až tak nestydím, je to takový trochu styl mého humoru- něco takového pod tak dlouhý článek napsat.... Ano, ty vztahy dítě/rodič, muž/žena též nevnímám stejně (jestli to tak vyznělo, měla bych poupravit v textu), ale obojí mohou vést k poznání Boží vůle...

An09 https://vlastikfurst.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=285285
Pridavam dalsi pohled..?

cink2 @An09 vida, jde to i stručněji:-D

An09 Ale zas je to moc osekane??
Vic se mi libi Tva verze?

Eliška88 @cink2: Přijde mi, že ty vztahy uvádíte jako příklad poslušnosti. Mně ale přijde, že to nejsou vztahy, které mají stejnou podstatu jako manželství.
Já mám zase příklady z našeho manželství, kdy jsme manžela poslechla (právě proto, že manžel se poslouchat má) a nedopadlo to dobře. Jednalo se o vážné věci (koupě bytu, atd) a našemu vztahu to rozhodně neprospělo. A proto mi přijde daleko lepší, když manželé nelitují času a rozhodnutí pořádně zváží a ikdyž to je pak "podle jednoho", tak ten druhý cítí, že jeho názor není lhostejný a tu zodpovědnost jeho protějšek bere na sebe.

cink2 Jj, každý podle své zkušenosti a svědomí...

Teď budu čas mimo civilizaci, tedy nechám článek žít svým životem...ale jednou si vaše postřehy ráda přečtu.

Jasminecka S mnohym souhlasim, ale generalizace mi vetsinou dost vadi. Nesouhladim treba s apriornim tvrzenim "Dítě je velmi malé na to, aby se samo rozhodovalo mezi věcmi Božími a těmi světskými." (Co asi autorka vidi pod temito dvema kategoriemi?)
Prave proto, ze je jeste male a ne tak svetske, me casto me jako rodice nasmeruje k vetsi pravdivosti a zapalenejsimu ziti (tedy v mem vnimani - k Bohu).

Jasminecka Je skoda, ze @spitfire cituje Vyvolavace deste, misto aby svuj nesouhlas vyargumentoval. Soude pouze podle prezdivky by k problematice vojenstvi mohl mit co rict.

spitfire Podle přezdívky mám blízko k individualismu nebo přinejlepším k para militárním uskupením.

Co chcete vyargumentovat u článku, který má hromadu nepodložených tvrzení?

"Z vyprávění vím, že voják, musí poslechnout za každých podmínek, navzdory tomu, co si myslí. Je to logické."

Jestliže si autorka nedala práci, aby si podobné (generalizace) v obsahu ověřila, kde je tu prostor pro kritiku?
Nutil snad někdo autorku, aby si brala příklady z války?

Mikina pěkný článek, jen moc nesouhlasím s tím, že dnes se dětem až moc říká, že mají rodiče poslouchat - naopak mi přijde, že středobodem vesmíru se stává dítě se svými rozmary a rodiče ze sebe někdy dělají až otroky, místo toho, aby právě děti učili poslouchat...

dromedar Dětská poslušnost rodičům je jednak prostředkem k přežití se (zatím) nedostatečnými schopnostmi a poznáním světa, jednak k udržení pořádku v rámci domácnosti. Není to něco, co se děti mají naučit a i v dospělosti to dál uplatňovat, pouze vůči jiným autoritám, nýbrž něco ryze dočasného, co se má postupně stát překonaným.

JiKu Není to něco, co se děti mají naučit a i v dospělosti to dál uplatňovat, pouze vůči jiným autoritám,

Mají se to naučit a uplatňovat celý život. Člověk má umět poslouchat.
Jen už v dospělosti má vědět (vlastní hlavou) koho, kdy a proč.

Osobně mi nedělá problém poslouchat, když se rozhodnu v tomto případě poslouchat.

Obecně jsou tři mody: Poroučet, poslouchat a kooperovat. Jsou lidi, s kterými dokážu kooperovat. Ale je dost takových (zpravidla hloupých), s kterými to nejde. S těmi se dohodnu, máme li dělat na společném díle (vetšinou jim dám vybrat a respektuji jejich volbu), jestli mám být ten poroučející, nebo poslouchající. Je to osvobodivé.

JiKu Někde píše Richard Feynman, jak zažil poradu nějakých opravdu chytrých lidí (něco kolem vývoje Bomby). Každý řekl svůj názor, odlišný od ostatních. A předsedající shrnul: Ano, návrh číslo 5 je nejlepší. Všichni kývli a byl konec. Protože všichni si byli vědomi výhod a slabin všech návrhů a všem bylo jasné, který je nejlepší.

Jo, to by byl ideál. Jenže takové společenství se hned tak nesejde.

Největší problém nastane, když se mají shodnout nestejně chytří lidé, navíc s různými prioritami. Pak buď moudřejší ustoupí, což má za následek, že se zvolí to horší řešení, nebo se pohádají.

JiKu Ohlédnu-li se do minulosti, mám dojem, že jsem až moc často jako moudřejší ustoupil. Není to, když vidím následky, které mi tehdy byly zjevné a pak skutečně nastaly, moc radostný pohled.

dromedar @JiKu Vůbec netvrdím, že v dospělém životě nemá poslušnost místo. (I já žiji obvykle z toho, že někomu prodávám možnost rozhodovat o tom, na čem budu pracovat, a někdy i dělat přes všechny mé dobré rady špatná rozhodnutí o záležitostech, kterým já rozumím lépe.)
Vidím ale zásadní rozdíl mezi poslušností dětskou a dospělou.
Myslím, že ten rozdíl je hlavně o principielní svobodě, resp. nesvobodě. Dítě žije v (jakkoli třeba vlídném a milujícím) poddanství, které si nevybralo.

JiKu @dromedar: Dobrá.

spitfire Poslušnost je často náhražkou za "pravověrnější" zbabělost.

cink2 @spitfire tedy kdo je poslušný Bohu je pravověrně zbabělý?
... Ale jo, taky názor, jež může pomoci si mnohé ujasnit.Jen se divím, že se máte k takovému neověřenému článku, založeném na osobním vnímání jedné pitomé ženy (jak jste dříve napsal)tendenci stále vyjadřovat. Myslím, že by to mohlo být pod vaší úroveň...?

spitfire V Dreherově knize Benediktova cesta je taková sentence, neopsal jsem ji a hledat jí zatím nebudu, ale je to sentence, která v sobě nese dvojí vyjádření (poslušnost / zbabělost jako donucená podřízenost)

Petemarko Manželství

KNIHA PRO VÁS: „MÁMA NA ROZTRHÁNÍ a jiné příběhy“ od Magdalény Strejčkové

Petemarko

Načerpejte posilu!Centrum pro rodinný život vydalo již druhou knihu. Jedná se o fejetony, které vycházely v minulých letech v našem časopise Rodinný život. Kniha je šířena za cenu nákladů na vydání, které činí 200 Kč za kus. Je vám k dispozici na…

dobryczlovek

Měl by kněz pracovat na dva úvazky?

dobryczlovek

Pro potřeby následující úvahy jsem zavedl pojmy „rodinné povolání“ a „pracovní povolání“. Myslím tím to, že muž, který se stará o rodinu má jedno povolání, kde chodí do práce a vydělává peníze – to jsem nazval „pracovní povolání“ – a zhruba druhou…

spitfire Já měl za to, že kněz je něco jiného než instalatér, že jejich povolání je odlišné. Že kněz je knězem 24h denně.

EvaHavlátová Církev by se měla naučit být o5 víc samostatnou, jak tomu bylo v dobách minulých- byly z převážné části soběstační, hospodařili (živočišná i rostlinná výroba, lesnictví, pronájmy prostorů...) dále zajištovali provoz zdravotnických a sociálních zařízení, škol. Dnes jakoby se toto mnohaleté umění ztratilo, mnohé duchovní osoby neumí hospodařit...Mnohé pěkné prostory církevních budov jsou nevyužité, a různé firmy si na svoje akce pronajímají drahé prostory hotelů....atd....V Bibli je napsané "VÍRA BEZ SKUTKŮ JE...":-). Dřív pokud někdo dával byl to panovník a šlechta, která měla nadbytek a dala prostory, k tomu aby tam mniši například založily školu, nemocnici....Dnes mladé rodiny často žijí od výplaty k výplatě a není vhodné dávat jim břemeno zodpovědnosti ještě financování církve...

EvaHavlátová Dnes jsme v situaci, kdy církev platí externí účetní, kteří jim dělají účetnictví, radí, jak hospodařit....dřív si toto zajištovali samy....Každý kněz na vesnici měl zvířata na maso, pěstoval si zeleninu...V naší farnosti provozoval banku a dodnes staří lidé vzpomínají, jak to bylo dobré, s dobrou zárukou poskytoval po splnění podmínek bezúročné půjčky....

fanta

Proč jsem se nestal knězem

fanta

Jako snad každý křesťan, který pracuje, nebo třeba ještě chodí do školy, nebo je snad v jiném kolektivu, se nevyhne otázkám ohledně své víry. Někdy to jsou otázky obecné, jindy vyplývající z nějaké události, která se propírá aktuálně v médiích a…

MartinSvoboda Při výčtu všech těch uvedených povinností si člověk uvědomí, že je rád za všechny kněze, kteří se to snaží co nejlépe plnit :-)

kacarovi3 Také si jich velmi vážím.

fortunatus
fortunatus

fortunatus

KLÁŠTER NA ČAS

Každý, kdo chce poznat život a povolání milosrdného bratra a je asi 18 až 40 let věku, může prožít několik dní v naší komunitě. Všichni mladí muži, kteří tak cítí náznak povolání k hospitalitě, službě nemocným a potřebným, jsou vítáni.


DéCéeM

Blogový příspěvek byl smazán.

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

3. 5. 2019 Adorace za povolání u sv. Ludmily - se sestrami sv. Kříže
Praha
5. 4. 2019 Adorace za povolání u sv. Ludmily - se salesiánskou rodinou
Praha
13. 1. 2018 Na cestě - setkání pro věřící nezadané
Olomouc
7. – 8. 12. 2017 Konference o mládeži
Blansko
8. 9. 2017 Klášter na čas
Brno
30. 8. – 3. 9. 2017 S řeholníky ve Vysokých Tatrách 2
Vysoké Tatry
21. – 27. 8. 2017 TÝDEN MNICHEM
Slaný
18. 8. 2017 Klášter na čas
Brno
14. 5. 2017 Pouť pro nezadané
Olomouc
13. 11. 2016 Malá Pouť za Velké Věci
Olomouc
9. 10. 2016 Malá pouť za velké věci
Olomouc
21. 5. 2016 DĚKANÁTNÍ POUŤ ZA OBNOVU RODIN A KNĚŽSKÁ POVOLÁNÍ
Olomouc
29. 4. – 1. 5. 2016 Velikonoční duchovní obnova pro dívky
Uherský Brod
12. 9. 2015 Velká nebeská svatba (alias věčné sliby u paulínek)
Praha
2. – 6. 9. 2015 S řeholníky ve Vysokých Tatrách
Vysoké Tatry
29. 11. 2014 Hledám… – rekolekce pro všechny, kdo přemýšlí o svém povolání
Plzeň
15. – 17. 3. 2013 Postní Tammím 2013 v pražském semináři
Praha 6
8. – 10. 10. 2010 Come In
Jeníkov u Hlinska
8. – 12. 8. 2010 Duchovní cvičení na Lomečku pro dívky od 16 – 35 let
Vodňany
12. 12. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
14. 11. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
10. 10. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
3. – 8. 8. 2009 Kašperky 09 Duchovní putovní obnova pro děvčata
Kašperské Hory
6. – 10. 7. 2009 Prázdninová duchovní obnova pro mládež
Vranov
5. – 12. 7. 2009 MINISTRANTSKÝ TÁBOR 2009
Štěkeň
30. 6. – 4. 7. 2009 Prázdninová duchovní obnova pro mládež
Vranov
13. 6. 2009 Duchovní obnova pro mládež
Vranov
9. 5. 2009 Duchovní obnova pro mládež
Vranov
4. 4. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Brno
14. 3. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
14. 3. 2009 Děkanátní pouť do Štípy
Zlín
13. – 15. 3. 2009 Postní duchovní obnova pro mladé muže
Praha
13. – 15. 3. 2009 Postní obnova pro děvčata
Hradec Králové
5. 3. 2009 Adorace za povolání
Brno
14. 2. 2009 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
13. 12. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
28. – 30. 11. 2008 Adventní setkání v ARCS
Praha
8. 11. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
26. – 28. 9. 2008 COME IN
24. – 27. 8. 2008 Duchovní obnova - rozeznávání povolání pro mladé muže
14. 6. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
17. 5. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
5. 4. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov
28. – 30. 3. 2008 Duchovní cvičení pro děvčata s misionáři
Brno
29. 2. – 2. 3. 2008 Postní víkendové setkání
Praha
12. 1. 2008 Duchovní obnova pro mládež hledající své životní povolání
Vranov

Blogové články Založ si blog a přispěj také »

On musí růst, já však se menšit
Povolání jako prostředek, svatost jako cíl
Přání
Traktát o poslušnosti
KNIHA PRO VÁS: „MÁMA NA ROZTRHÁNÍ a jiné příběhy“ od Magdalény Strejčkové
Měl by kněz pracovat na dva úvazky?
Proč jsem se nestal knězem
Jednou se zabouchneš ♥
7 statečných – kdo je hrdina?
Najdi své povolání!
K tématu povolání
Týden modliteb za duchovní povolání
Kdo je za to zodpovědný?
Buď, kde jsi II.
Buď, kde jsi
Velká zkouška lásky a víry v Boha
Církevní rozměr povolání
Jak jsem se zbytečně trápila a hledala
ČÍM JSOU KŘESŤANÉ PRO SVĚT?
Člověk míní, Pán Bůh mění...
HOSPODINŮV ZÁMĚR A VYZVÁNÍ
Bohoslovci v Dolním Újezdě na víkend Dobrého Pastýře
Jsem na to sám – (Vztahy) - Být single není vždy výhra
kam se obrátit?
Od bezdětnosti k plodnosti
Modlitba za dobrou volbu manžela/manželky
Zdravý rozum a Duch Svätý
Být rodičem
"Bůh mě povolal k manželství"
Povolání, ne tak docela Boží
Svobodná vůle vs Boží povolání
Jsme povoláni k lásce
O povolání 2
Dvě rovnocenné cesty
O povolání
František: Povolání jako svědectví o pravdě
Týden modliteb za duchovní povolání
Před 5 lety jsem odhodil strach a dostal jsem sílu jít na cestu ke kněžství...
Setkání konvertitů v Ústí nad Labem
povolává ty, kdo
Chci utvářet druhé
Zamyšlení nad svým povoláním
Tammím (Pozdrav ze semináře) - Výborně se v semináři spí a ještě lépe tu vaří! ;)
Tammím (Pozdrav ze semináře) - Výborně se v semináři spí a ještě lépe tu vaří! ;)
vybírá si oslíka
Kam čert nemůže, ...?
Na konci okliky?
Zrcadlo
Dej krev ...
Motiv aller Motive
Nechci být knězem.... to ani papež nechtěl :-)
Když ptáčka lapají...
Nestal jsem se mnichem / předmluva
Naši bráchové v Polsku
Pohřeb a svatba...
Nezvyklý (?) dárek k věčným slibům
Životní partner, který nikdy nepodrží za ruku
Co mě včera zaujalo
Naším úkolem není být Matkou Terezou
Šťastné povolání
Jsem tu doma (2 zprávy o zasvěceném životě)
Písmo jako anděl průvodce pro hledající...
95. narozeniny Dcer sv. Pavla
„Svědectví probouzí povolání“ (téma týdne modliteb za povolání)
Zázrak povolání
Mons. Josef Veselý: Moje cesta ke kněžství
Angelus
Zajímavé křesťanské weby
bl. Timoteo Giaccardo a jeho "parta" (2 povolání)
Pár dní v klášteře...
1. 7.2009
Boží volání: otázky na konci začátku (VII.)
Boží volání: kudy cesta ne/vede (VI.)
Boží volání: ukazatelé (V.)
Boží volání: touhy (IV.)
Boží volání: strach z povolání (III.)
Boží volání: vzory povolání v Písmu (II.)
Boží volání: odpověď na povolání (I.)
Týden modliteb za povolání (26. 4.-2. 5.)
Den jak den (Řím, kýbl a hadr a tatáž píseň)
Rozhodnutí pro životní cestu
Bůh „vtělený“ do knih (více než pozvánka)
15 svíček na dortu pražských Dcer sv. Pavla
životopis 7.
životopis 6.
životopis 5.
životopis 4.
životopis 3.
životopis 2.
životopis 1.
COME IN
Volal(a) jsem k Pánu a on odpověděl…14. příběh - Rezignoval jsem a šel do toho
Volal(a) jsem k Pánu a on mě odpověděl… 13. příběh, sestra Rosanna, Itálie
Duchovní cvičení? O co jde?
03. 05. - 04. 05. 2008
Volal(a) jsem k Pánu a On mi odpověděl... 9. příběh - sestra Anna, SR
Volal(a) jsem k Pánu... a našli jsme se a zůstali spolu! - 7. příběh Manžele Z+T
Volal(a) jsem k Pánu a On mi odpověděl... (2. intermezzo:pro kohokoliv+kdekoliv)
8. 4. 2008
WWW.HLEDAMPOVOLANI.CZ
Volal(a) jsem k Pánu a On mi odpověděl...(6. příběh - Isidora, Spanelsko)
Duchovní programy pro mládež
Volal(a) jsem k Pánu a on mi odpověděl…(2. příběh - Karina, Polsko)
Volal(a) jsem k Pánu a on mi odpověděl… (Prolog + 1. příběh - Paula, Rumunsko)
Jak jsem dostala kopačky a zároveň zásnubní květiny
4. 2. 2008
O cestě k duchovnímu povolání