Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek nebe

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem nebe.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #nebe

Adalberto

Jo!
Taky jsem byl Letopisy kolem svých 9 let uchvácen, taky jsem je nutil číst lidem kolem sebe, taky jsem se k nim vracel, taky zůstaly značně ohmatané a ušpiněné. Kromě toho, že zásadním způsobem formovaly můj náboženský život, byly také pro mě motivací učit se anglicky...

Lucullus

Letopisy Narnie jsem nečetl, jen bych se rád vyjádřil k tomu, že to zfilmování asi chtělo napodobit Pána Prstenů a možná i trhnout podobný úspěch což se u mě moc nepodařilo, možná, kdyby to bylo natočeno jiným stylem, no těžko říct.

RysMari

souhlas!!:) madgi jsou to knížky, ke kterým se vždy ráda vracím...

LidiLidi

Filmové zpracování i nový překlad nestojí fakt za nic (nejen proto, že naprosto nelogicky pozměnili pořadí jednotlivých dílů). Ale starý překlad oněch zmíněných sedmi dílů v duhových barvách je opravdu kouzelný. Sama jsem ho párkrát přečetla a taky maminka nám ho několikrát předčítala po večerech před spaním. Díky za hezký článek.

ajinka

#LidiLidi oni nepozměnili pořadí. Filmy jsou točené v pořadí v jakém knihy vyšly nikoli podle chronologie dějů samotných příběhů

ajinka

Jinak Letopisy mám taky moc ráda a v současnosti je čteme našemu dvouletému synovi. Je srandovní jak si vymáhal čtení o Digorim i když už mu tatínek četl dávno jiný příběh.

Adalberto

Ono je to s tím pořadím složitější. První české vydání zachovává pořadí podle toho, jak Lewis knihy napsal a jak byly prvně anglicky vydávány (Lev, čarodějnice a skříň, Princ Kaspian, Plavba Jitřního poutníka, Stříbrná židle, Kůň a jeho chlapec, Čarodějův synovec, Poslední bitva). Mi osobně toto pořadí připadá nejlepší.
Současná anglická/americká i česká vydání se řídí vnitřní chronologií příběhů (údajně na základě nějaké pozdějšího Lewisova dopisu fanouškovi) - Synovec, Skříň, Kůň, Kaspian, Poutník, Židle, Bitva. Filmy zatím sledují jen hlavní sourozeneckou/příbuzenskou linii - Skříň, Kaspian, Poutník; dalším filmem v pořadí má být Židle.

LidiLidi

To je to co mám na mysli - nová vydání nerespektují původní pořadí knížek a 6. díl šoupli před 1. Chronologicky vzhledem k historickému vzniku Narnie to sice má smysl, ale narušuje to celou stavbu příběhu. To, že to autor napsal jako 6. díl má svůj smysl.

spitfire

Ve čtvrtek jsem si konečně půjčil pár knih ze série Narnie... . Začal jsem Poslední bitvou a myslím, že jsem dobře udělal.

"že filmy na motivy knih zredukovali na líčení bitev"

To asi jinak nejde, jelikož Poslední bitva je čistá (naked) alegorie, kterou Lewis cudně zakrývá závojem fantasy žánru. Tam kde ten závoj zakrývá nejlépe jsou právě bitevní scény. Nedivím se tvůrcům, že si z toho závoje fantasy vystřihnou jen ten kus látky pro svůj biják, kde se ještě vlákno fantasy pojí k sobě.
Je to málo?
Určitě!

Mám ještě Kasapiana, takže se uvidí jestli je to obvyklý neduh závěrečných dílů, nebo běžný způsob Lewisova pojetí fantasy žánru.

HelenaH

Letopisy Narnie jsem před časem koupila jako audioknihu v Audiotéce vnoučatům. Ve skvělém podání pana Táborského. Zkusila jsem si to pustit....a už jsem se od toho neodtrhla. Je zvláštní, od kolika lidí jsem slyšela, že se po přečtení Letopisů začali zajímat o víru v Boha, o křesťanství. Ne díky prohlížení krásné obrázkové bible u babičky, ale díky Princi Kaspianovi a nádhernému Aslanovi mohli uvěřit :-)

spitfire

Poslední bitva přitom začíná jako parodie (Vytáčka a Zmatlík), jenomže se brzo u káže, že to parodie není, jelikož ostatní postavy se berou příliš vážně (Tirian).

LidiLidi

spitfire: Hm...a to je právě to, co je na tom všem postavené na hlavu...ty nové překlady začínající Poslední bitvou. Škoda, že autorovo pořadí knížek je trochu jiné, než ono nové chronologické.

spitfire

Není, je to správný postup, začít Poslední bitvou. Kaspiana čtu prostě jako prequel. Lewisovou autobiografickou knihu jsem četl odzadu a i když je to jedna z jeho lepších knih, tak ten způsob čtení od zadní strany tomu lepšímu přijetí napomohl. Nazvěme to klidně Nolanovský způsob čtení. Vezmu si poslední kapitolu knihy, přečtu ji a vrátím se k předcházející kapitole, a tak pořád dokola až na začátek knihy. Teprve v takovém Nolanovském způsobu čtení mě baví tzv. se vracet nazpátek v knize.

Není nic horšího, než si nechat zkazit dojem z celé série nepovedeným posledním dílem.

LidiLidi

Jo, tak jestli takto čtete běžně a záměrně, je to vaše věc.

spitfire

To je možné jen u literatury jednoduchého stylu, jakou píše třeba i Lewis. Pak taky závisí na žánru. U autobiografie tím nic nemůžete zkazit.
Dostojevského Běsové (brilantní detektivka) jsou přímo napsáni jakoby odzadu.

spitfire

Kaspian je dobrej až do 10. kapitoly.
Potom Lewis zařadí jiný žánr a fantasy se promění v něco co není ani teologie ani přímo náboženské promluvy. Mishmash.
V závěru se dokonce velice necitlivě pokusí o aktuálnost, to když se nám dostane exkursu do běžného života Narnie... . To už Lewis ztratil veškeré zábrany a co šlo v knize omluvit jako zatloukání nýtů do hlavy čtenáře se v tomto případě proměnilo v literární ohavnost.

spitfire

Lewis připomíná R. E. Howarda, který psal celkem dobré povídky s ústřední postavou barbara Conana. Podobně jako u Lewise, povídky jsou dobré, než se v nich objeví jejich ústřední postava.

spitfire

Lev, Čarodějnice a Skříň.
Sláva, konečně fantasy od první do poslední stránky. Jistě i tato kniha obsahuje jakousi alegorii s obsahem křesťanství, ale proč taky ne, pakliže to nekorumpuje děj jako u Kaspiana nebo nemrzačí původní žánr v kterém je to prezentováno (Poslední bitva).
Tahle kniha snese kritické srovnání a je škoda, že se Lewis pustil do dalších pokračování.

Píše se v komentářích o pořadí v chronologii, či vydání jednotlivých knih, ale ještě jsem neviděl pořadí knih téhle série podle toho jaká je nejlepší a jaká nejhorší.

spitfire

Samozřejmě jsou tu dvě kritická místa, kde si Lewis pomáhá dost podloudně, ale děje se tak až v závěru knihy a jestliže Kaspian byl i vtom dobrém průměrný, tak, kniha Lev..., je nadprůměrná a tahle autorova zaškobrtnutí se da jí přehlédnout v ději, rozhodně ne však v knize, proto je uvádím.

"Zapomněl si snad na Světovládnou magii?"

"To znamená, že čarodějnice sice zná Světovládnou magii, ale existuje ještě jiná magie, starší a mocnější."

spitfire

Plavba Jitřního Poutníka.
Klasické volné pokračování, které si z originálu vypůjčí několik postav a zasadí je do nového prostředí.
Lewis se s tím nepáře a jak to u takových volných pokračování bývá, vrhne postavy rovnejma nohama do otevřeného děje. Lewis samozřejmě musí porušit všechny pravidlo o tom jak to v Narnii funguje, jinak by Kocábka s Kaspianem nikdy nevyplula.
Kaspian na půdorysu příběhu nedostane skoro žádný prostor a to je kapitán lodi a král Narnie.
Edmund jako klaďas už od začátku příběhu je na tom ještě hůř. Lucinka dostává nejvíce prostoru, ale spíše jen jako nástroj skrze který Lewis vysvětluje co se děje.
To co dělá knihu Plavba... charakteristickou, jsou dvě postavy: Ripčíp a Eustace. Eustace je věšák na Lewisovu potřebu být aktuální.

spitfire

Taky mu umožňuje trochu zpestřit způsob vyprávění. Škoda, že Lewis nepřekročil svůj stín a nevyužil potenciál postavy Eustace naplno. Například Když je Eustace ve sporu s Myšákem Ripčípem, tak použije o něm hodně soft výraz, místo, aby jej popsal jako třeba: přerostlá černá krysa.
Díky tomu, že si Lewis zvolil jako žánr road movie, tak je to chvilkama i jakoby epické, ale dlouho to nikdy nevydrží a Lewis je zase průměrný. Tahle kniha je samozřejmě lepší než druhý díl, ale to snad ani nešlo napsat dvě stejně špatné knihy po sobě.


spitfire

Kůň a jeho chlapec.
Oproti příběhu odehrávající se na palubě Jitřního poutníka, je zde dlouhou dobu o Narnii mluveno jenom v náznacích a představách. Nikde nehrozí, že se objeví některá z postav jako Edmund či Lucinka nedej bože Aslan. Road movie je vždycky tím nejsnadnějším způsobem jak dostat do vyprávění šťávu. Plot twist není originální, ale tohle by vadilo nejmíň. Spíše zamrzí jaké ťululum je C. S. Lewis. Když se totiž ocitneme v příběhu spolu s dvěma hlavními postavami v nějakém velkém městě, tak co myslíte, že se nestane? Obě narazí na někoho kdo je rozpozná. Nic proti, beru, že Lewis si nechtěl dělat větší problémy než je v jeho příběhu nutné, ale pak nechápu tu absurdní adoraci Lewise, jehož talent není větší než u průměrného scénáristy.

spitfire

V knize pak nepochopitelně obhajuje pomstu jako akt spravedlnosti. (Aravis VS Aslan)
Je asi zbytečné dodávat, že když se na čtvereční řádek textu objeví postav z Narnie větší než malé množství, že to začne s příběhem jít z kopce a drhnout. Né, že by Kůň a jeho chlapec byl velká literatura, ale mělo to drive a respektovalo to zásady narativních struktur.
Lewis je darebák, který za honbou vědomého poselství svého spisku je ochoten zmrzačit jakýkoli dobře rozjetý příběh.


spitfire

Nevím co mě to napadlo, ale začal jsem číst dvě knihy o Narnii naráz.
Stříbrná židle a Čarodějův synovec.
Obě používají stejný začátek jak přes kopírák.
???

spitfire

Stříbrná židle: nejlepší kniha z tzv. série knih o Narnii.
Jediná postava z toho světa, kterou bych si rád zahrál na divadle nebo ve filmu je Bludička Čvachetka.

Lewis už dříve stvořil vědomě tzv. postavu antihrdiny, Eustace Scrubba v Knize Plavba... . Bohužel ta postava je příliš poplatná Lewisově snaze po aktuálnosti a žádnou kvalitu z toho Lewis nevytřískal.
To bludička Čvachetka je nevědomě stvořen jako antihrdina. Bohužel tím, že je to spíše nevědomé, tak Lewis, jak je u něj škaredý zvyk tuhle postavu různě láme přes koleno a upravuje do nepřirozené podoby, která má posloužit jeho ideologickému spisku.
Ukazuje se, že když se děj skoro vůbec netýká Narnie (tedy jen co by zápletka), tak je příběh na jednou zajímavý, strhující... .

spitfire

Samozřejmě, že je to jen další nastavovaná narnijská kaše, ale má to kvalitu. A to přesto, že samotný začátek knihy je jako od zfetovaného autora.
Ono byl celkem problém jak dostat dva hrdiny do středu dění v Narnii. Každý si jistě vzpomene na nešikovný způsob skrze závěsný obraz v Plavbě Jitřního Poutníka, ale ve Stříbrné židli to Lewis posunul ještě dál. Aslan se totiž taky chová jakoby byl zkouřený a tak obě postavy přifoukne (ano přifoukne) svým dechem do centra událostí. Naštěstí Narnii brzo opouštíme a hledání prince Riliana je klasický McGuffin, aby se mohli střídat lokace a příběh nabral spád.

spitfire

Čarodějův Synovec spolu s knihou Poslední Bitva tvoří jakousi provázanější sérii uvnitř série. Obě knihy jdou v řadě po sobě a i když se Lewis snaží jako divý, aby tahle kniha byla jakýmsi vysvětlením toho o čem to vlastně bylo. Proto ve svém ději jakoby chronologicky předchází všechno co se stalo v předešlých knihách. Jenomže milé děti Lewis je škrábal a tak vás asi nepřekvapí, že se mu to nedaří, vůbec se mu to nedaří. Obě poslední knihy tím jak chtějí být vážné a přitom ještě patetické, tak jediné čeho Lewis dosáhl je, že jsou dryáčnické. U Tolkiena, když je nějaká postava patetická, tak není směšná, ale u Lewise je každá taková postava směšná.

spitfire

Teď už rozumím tomu proč Lewis napsal Poslední Bitvu po způsobu černé kroniky, jelikož on už tu sérii zazdil v knize Čarodějův Synovec, která Poslední Bitvu předchází.
Všechno to polopatické vysvětlení je kontraproduktivní. Kdo o to stál?

Nebylo by na škodu mít stroj času a vydat se do minulosti a při návratu prohlásit:

Zabil jsem C. S. Lewise, pánové

Dorotka

S letopisy jsem se bez předchozího vysvětlení setkal asi ve 13 letech. V televizi dávali poslední bitvu, která mně dost pohoršila. Považoval jsem to za nevkusnou parodii na křesťanství. Až později jsem se dověděl ze to autoři myslí vážně. Otázku zde tohle dílo dětem číst ci nikoliv jsem zatím nechal nerozřešenou. M.