Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #nešpory


dromedar

Hlavně pro budoucího čtenáře, co se sem dokliká přes štítky, přikládám odkaz (taky aby to nevypadalo, že jsem na ty epesní nešpory upozornil jen proto, abych je mohl vzápětí pohejtovat)

http://www.inadiutorium.cz/blog/20200318-postni-nespory-ze-strahovskeho-klastera

dromedar

Wow, dneska zas, právě teď!

První nešpory slavnosti sv. Josefa.

Zobrazit 11 komentářů »

Včera jsem dosti narychlo smazal alespoň jeden starý dluh - absolvoval jsem prohlídku kláštera Zlatá koruna (z nějž jsem dosud znal jen kostel a místní pracoviště Jihočeské vědecké knihovny) a navštívil Černice (významné tím, že se tam pár let zpátky každý pátek zpívaly #nešpory).

Věděli jste, že #cisterciáci skládali sliby "chudoby, poslušnosti a mlčení"? (Paní průvodkyni jsem diskrétně upozornil, že je to blud, ale myslím, že mi spíš neuvěřila.)

– upraveno
maxmilianrex

O průvodcích a průvodkyních Zlatokorunských, se mezi průvodci Vyšebrodskými vypravují legendy. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že je to i naopak.

Zobrazit 1 komentář »

(úvod)
"Bože, ku pomoci mé vzezři!
Pane Bože všemohoucí, rač přispěti ku pomoci. Srdce i ústa spraviti, bychom tě mohli chváliti. Sláva buď Otci věčnému, Synu i Duchu svatému, ..."

(první žalm)
"Řekl Pán Bůh sám ku Pánu mému: Syn můj jsi ty, sedniž na pravici k Otci svému. ..."

Pokud jste z Moravy, je určitá malá šance, že jste někdy někde slyšeli zpívat "moravské nešpory" ze starého kancionálu Fryčajova, resp. Bečákova. V tom případě byste mi udělali radost, kdybyste mi prozradili, kdy a kde. #nešpory #breviář #Tomáš+Fryčaj

Napsat komentář »

https://www.bcb.cz/uctime-ostatky-svateho-auraciana/
Moc hezký zvyk - #nešpory v předvečer poutní slavnosti.
Moc nehezký zvyk - zneužít je jako slavnostní rámec pro společenskou událost. (Zde: udílení metálů.) #Budějce #Auracián

Napsat komentář »
Recepík

Skanzeny jsou taky fajn.

tina

Už se vrátil jeden, co spíš zatím moc nezpívá, a během několika dnů přibude další, co zamlada zpívával výborně, tak uvidíme... A jak mi kdysi ocitoval jeden opat z Anglie toto moudro: "Konečné slovo v osudu každého kláštera má nakonec Duch svatý!" Nemusíš si nic vyčítat...

Zobrazit 2 komentáře »
JiKu

Nešpory pro koho? Podle fotky se tam vejdou tak dva lidi :-)

dromedar

Židličky jsou tam asi pro šest.
Uvnitř je víc místa, než kolik stavba při pohledu zvenku zabírá. Kdo četl Harry Pottera, nebude se tomu nic divit. :)

JiKu

Harryho Pottera jsem nečetl. ale četl Jsem Mistra a Markétku, takže se nedivím.

dromedar

O pět let později: nešpory u sv. archanděla Michaela na Pernikářce se každou poslední neděli v měsíci v 17:17 konají i nadále. (Ale za celou tu dobu jsem tam ani jednou nebyl.) Uvnitř je teď naskládáno židlí jistě alespoň pro dvacet lidí, ale dovnitř se samozřejmě všichni neposadí.

Zobrazit 4 komentáře »