Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #liturgie+hodin


VeronikaN

tvoje články jsou tak zvláštní..

dromedar

Pokud jde o tento (resp. ten, na který se tu odkazuje), je "zvláštní" tím, že se autor snažil říct dvě věci, které považuje za důležité, dvěma různým skupinám čtenářů současně. A výsledek (i vlivem několika kol oprav a přepracování) nedrží pohromadě a nedává moc smysl.

VeronikaN

myslela jsem to jinak. Hrozně moc přemýšlíš o každém slovu, než ho napíšeš, že? Tak mi to aspon připadá. Nezvyklé a zvláštní je pro mě i to, jakým způsobem popisuješ v článcích sebe a své pocity. :)

JiKu

Opravdu není snadné objevit ty dvě myšlenky, které chce autor sdělit. Ale minimálně s jednou se zcela ztotožňuji a potvrzuji jí. Druhá z nich není můj problém, nelpím na zpívání oficia česky :-)

JiKu

Jo, a ještě to otevírá zajímavou otázku, nad kterou jsem kdysi dlouho hloubal. Co je to píseň? Je to zhudebněný text, nebo otextovaná hudba? (Samozřejmě píseň není ani jedna z těchto možností.)

dromedar

@JiKu O tom, zda nabízené definice vystihují esenci písně, se snad dá diskutovat, ale jako popis vzniku velké části z nich jedna nebo druhá výstižná je. Také obě dobře vystihují oddělitelné části, z nichž se každá píseň skládá.

Kdybych se měl pokusit o lepší definici, asi bych se nedostal za "píseň je hudební dílo, které se zpívá". Taková definice je samozřejmě širší, než jak se "píseň" běžně vypovídá, a požrala by i velké hudební formy, jako je mše, opera nebo oratorium. Ale omezení rozsahem se nezdá být možné, protože známe i velmi dlouhé písně. Podobně i omezení na to, co se zpívá jednohlasem, nebo vícehlasně, ale homofonně, by diskriminovalo některá díla, která jako písně běžně označujeme.

Zobrazit 7 komentářů »

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

Můžeš být první, kdo přidá akci s tímto štítkem.

Blogové články Založ si blog a přispěj také »