Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek liturgická hudba

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem liturgická hudba.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #liturgická+hudba

dromedar

Liturgické zpěvy (po Letnicích dvacátého století)

dromedar

Liturgické zpěvy tvoří integrální součást liturgie. Patří shromáždění a jsou podporovány kantorem či scholou. U nás je bohužel stále velmi často provozován útvar zvaný lidová píseň (skladba o více slokách, které se zařazují jako vsuvky v…

Neposeda :-)

tina Jen aby si autoři citovaného úryvku nepletili polyfonii s figurálkama!

dromedar Já je neznám a nechci je podceňovat, ale z obsahu knížky mi přijde, že toto rozlišení je pod jejich rozlišovací schopnost :)

tina Spíš asi polyfonii opravdu nikdy neslyšeli. Kostelní sbory ji většinou nezpívají, protože ji zazpívá (a capella) opravdu jenom ten, kdo zpívat umí. V tomto ohledu jsou samozřejmě figurálky pro (nejenom) amatérské zpěváky vděčnější, protože v doprovodu orchestru se kde co falešného ztratí...

MohutnýPšouk Osobně považuji samotnou liturgii, zejména pak mši svatou, za zcela přežilý a do dnešní doby nenáležitý útvar. Potřebuje snad ve víře dospělý křesťan pravidelné pásmo promluv a zpěvů, gradující v podání ruky náhodnému kolemstojícímu?
Netvrdím, že pro děti, negry, neprovdané ženy a vůbec primitivy to snad určitý kultivující význam nemůže mít, ovšem jak k tomu přijdou dospělí křesťané?
Zde se nabízí kategoriální pastorace: místo povinné, pravidelné, pravidelně nezáživné liturgie pořádat rozmanité kulturní a vzdělávací akce na míru jednotlivým kategoriím. Třeba kurs bylinkaření pro ženy, domácího pivovarnictví pro muže, přežití v africké divočině pro negry, pimprlové divadélko pro děti, vyučovat jazykům, hře a zpěvu, etiketě, atd. Sem tam třeba koncert či oběd a neformální beseda s biskupem.

Vianney

Tak trochu o zpěvu a o hřivnách

Vianney

Svatému Augustinovi se připisuje takový známý výrok o zpěvu a modlitbě. Zpěv je kultivací lidského hlasu a může být pro modlitbu prospěšný. Lze se však setkat se dvěma extrémy.

KMirjam Je smutné, že ačkoli duchovní hudba předchozích staletí představovala v dějinách hudby naprostý vrchol snad ve všech myslitelných ohledech, současná kostelní hudební produkce prezentovaná Kancionálem, až na výjimky je naprostým opakem. Vychází asi z toho, aby píseň vyzpíval kdokoli, bez ohledu na míru svého umu, ovšem právě tím předurčuje, že tyto schopnosti budou nadále klesat, což se také děje. Snižující se požadavky na sebe sama co do kvality zpěvu je bohužel ještě to nejmenší, klesá i samotný elementární hudební vkus. Cit pro hudbu samu. O něco důstojnější jsou "Mešní zpěvy", červené zpěvníky, které se však neujaly. - O něco lépe jsou na tom zpěvníky protestantské, ale to je možná právě tím, že se drží starších, středověkých melodií. Je to tragedie.

dromedar @KMirjam "... ačkoli duchovní hudba předchozích staletí představovala v dějinách hudby naprostý vrchol ... současná kostelní hudební produkce prezentovaná Kancionálem ..."

Srovnáváte jabka a hrušky. "Duchovní hudba" kancionálového typu nikdy nepředstavovala "v dějinách hudby naprostý vrchol". Ta musí být lidová, tedy po hudební i textové stránce relativně jednoduchá.

"... ovšem právě tím předurčuje, že tyto schopnosti budou nadále klesat ..."

Hudební kompetence běžného návštěvníka bohoslužeb klesají především díky okolnostem, které jsou na církvi a jejích zpěvnících nezávislé.

dromedar

Zeptejte se kůru

dromedar

Je jistě vhodné, aby péče o liturgickou hudbu byla v rukou lidí majících k tomu odpovídající přirozené disposice a speciální vzdělání. A je velmi pošetilé, když se neodborník pokouší odborníkovi mluvit do práce. Právě o takových pošetilých činech…

JiKu Moje postřehy souhlasí s pavlem-v.

Když to vezměme kolem a kolem, z hlediska liturgické hudby se nám ta liturgická reforma vůbec, ale vůbec nepovedla.
Obecně bych to shrnul tak, že byly hudební tradice (různé národy různé), které byly vesměs shledány novému paradigmatu neodpovídající. A ty byly vesměs vymýceny (jsou místa a tradice, kde bych toto odstranění z liturgie viděl přímo jako trestný čin), aniž by se je podařilo nahradit něčím novým, co by 1) odpovídalo představám reformátorů, 2) mělo to hlavu a patu a 3) lidi to akceptovali svou aktivní účastí.

Takže dnes je situace taková, že tam, kde to ještě jakž takž funguje (a ČR k takovým místům nesporně patří) to funguje proto, že se tam liturgická reforma uplatnila jen mírně a nedůsledně.

Adalberto V Itálii jsem zažil to, co jsem do té doby znal jen z vyprávění - dirigenta lidu. Bylo to, pravda, při mši před vystaveným Turínským plátnem, takže za ne-běžných okolností. Měli jsme zpěvníčky s písněmi kancionálového charakteru bych řekl, doprovázeno varhanami. U ambonu stal kněz(!) v albě a štole, zpíval do mikrofonu a pravicí nám kynul do rytmu. Děsně mě to iritovalo, ne jen proto, že mně jakožto textu a melodie neznalému byla jeho snaha k ničemu, jelikož jsem stejně musel hledět do zpěvníku.
Hudebně-zpěvní složku nedělní papežské liturgie na náměstí si vůbec nevybavuji, znamená to, že mě ani nenadchla, ani nepohoršila...

dromedar

Výkřik o Břízovu ordinariu

dromedar

Vyrostl jsem ve farnosti, kde se zpívalo neděli co neděli, týden za týdnem, rok za rokem, vždy jen Břízovo ordinarium. To, že někdy při Břízovu Svatý nebo při Beránku začnu zívat, většinou není aktuální nudou. Je to podmíněný reflex. Když jsem byl…

LidiLidi Adalberto, to se ti nezdá. Je to dáno tím, že Břízovo ordinárium je prostě nejhranější a melodicky i harmonicky nejjednodušší. Ostatní, zvláště pak Eben, jsou těžší a taky se v každé farnosti hrajou trochu jinak... Takže já když přijedu někam, kde to vyloženě "prasí" tak se nepřipojuji, ačkoliv to znám...

iddqd Ebenovo ordinarium je pro běžný liturgický provoz při NOMu naprosto nevhodné.
Při nějaké pochmurné modernistické slavnosti si ho, jednou za rok, a provedené skvěle secvičeným sborem, dovedu představit jako ozvláštnění jinak naprosto krásnaprosté liturgie NOMu. Je to hudba „temné strany síly“ a má tím pádem určitou růzyplnou makabrózní přitažlivost. Pro vesnický všední NOMík je to však ze stejného důvodu dílo naprosto nevhodné. Naopak třeba pro Buonaserův pohřeb nebo svatořečení si nedovedu představit nic moc vhodnějšího; první z těchto příležitostí bych se dokonce s radostí osobně zúčastnil.

dromedar

Nezapomenutelný introit

dromedar

Blíží se Popeleční středa. S tou mám pevně spojenu jednu velice silnou liturgicko-hudební vzpomínku. Skautský oddíl, kde jsem sedm let vedl vlčata, mívá po větší část své historie schůzky ve středu odpoledne. Na Popeleční středu jsem tak vždycky…

dromedar

Nenávistná dvouminutovka o figurálkách a hlasování peněženkou

dromedar

Když kdysi @tina někde utrousila komentář proti "figurálkám", pomyslel jsem si, kde to žije ... "Figurálka" byla možná společným nepřítelem ceciliánů před sto lety, ale dnes? Dnes straší na kůrech kostelů úplně jiná strašidla. Za celý svůj život…

maxmilianrex Ale je pravda, že mi je jedno co se hraje na NOMu.

JiKu Ano, jsou silné zážitky.
Přesto, že jsem se takovéhle muziky nahrál a naposlouchal až až, jsou silné i na mě :-)
Patrně tu budu na signálech jediný, kdo zažil Dvořákovo Te Deum při liturgii. Jako modlitbu. Ne jako koncert.
Jo, to běhá mráz po zádech, zvláť když ještě trochu rozumíte textu.

http://www.youtube.com/watch?v=Dr5QHUMvOSo
http://www.youtube.com/watch?v=cI8AkRiTqqA
http://www.youtube.com/watch?v=XHiA-Y5dcVo
http://www.youtube.com/watch?v=pOZ4J9RbAKQ