Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #liturgická+hudba


tina

Jen aby si autoři citovaného úryvku nepletili polyfonii s figurálkama!

dromedar

Já je neznám a nechci je podceňovat, ale z obsahu knížky mi přijde, že toto rozlišení je pod jejich rozlišovací schopnost :)

tina

Spíš asi polyfonii opravdu nikdy neslyšeli. Kostelní sbory ji většinou nezpívají, protože ji zazpívá (a capella) opravdu jenom ten, kdo zpívat umí. V tomto ohledu jsou samozřejmě figurálky pro (nejenom) amatérské zpěváky vděčnější, protože v doprovodu orchestru se kde co falešného ztratí...

MohutnýPšouk

Osobně považuji samotnou liturgii, zejména pak mši svatou, za zcela přežilý a do dnešní doby nenáležitý útvar. Potřebuje snad ve víře dospělý křesťan pravidelné pásmo promluv a zpěvů, gradující v podání ruky náhodnému kolemstojícímu?
Netvrdím, že pro děti, negry, neprovdané ženy a vůbec primitivy to snad určitý kultivující význam nemůže mít, ovšem jak k tomu přijdou dospělí křesťané?
Zde se nabízí kategoriální pastorace: místo povinné, pravidelné, pravidelně nezáživné liturgie pořádat rozmanité kulturní a vzdělávací akce na míru jednotlivým kategoriím. Třeba kurs bylinkaření pro ženy, domácího pivovarnictví pro muže, přežití v africké divočině pro negry, pimprlové divadélko pro děti, vyučovat jazykům, hře a zpěvu, etiketě, atd. Sem tam třeba koncert či oběd a neformální beseda s biskupem.

Zobrazit 5 komentářů »
Adalberto

V Itálii jsem zažil to, co jsem do té doby znal jen z vyprávění - dirigenta lidu. Bylo to, pravda, při mši před vystaveným Turínským plátnem, takže za ne-běžných okolností. Měli jsme zpěvníčky s písněmi kancionálového charakteru bych řekl, doprovázeno varhanami. U ambonu stal kněz(!) v albě a štole, zpíval do mikrofonu a pravicí nám kynul do rytmu. Děsně mě to iritovalo, ne jen proto, že mně jakožto textu a melodie neznalému byla jeho snaha k ničemu, jelikož jsem stejně musel hledět do zpěvníku.
Hudebně-zpěvní složku nedělní papežské liturgie na náměstí si vůbec nevybavuji, znamená to, že mě ani nenadchla, ani nepohoršila...

soIipso

„Takže dnes je situace taková, že tam, kde to ještě jakž takž funguje (a ČR k takovým místům nesporně patří) to funguje proto, že se tam liturgická reforma uplatnila jen mírně a nedůsledně.“
— Proto také my, přemoudřelí konciloví konservativci následovaní potěrem Ratzijugend, preferujeme liturgii tzv. „obnovenou“ před katolickou, že áno.

Zobrazit 7 komentářů »
LidiLidi

Adalberto, to se ti nezdá. Je to dáno tím, že Břízovo ordinárium je prostě nejhranější a melodicky i harmonicky nejjednodušší. Ostatní, zvláště pak Eben, jsou těžší a taky se v každé farnosti hrajou trochu jinak... Takže já když přijedu někam, kde to vyloženě "prasí" tak se nepřipojuji, ačkoliv to znám...

iddqd

Ebenovo ordinarium je pro běžný liturgický provoz při NOMu naprosto nevhodné.
Při nějaké pochmurné modernistické slavnosti si ho, jednou za rok, a provedené skvěle secvičeným sborem, dovedu představit jako ozvláštnění jinak naprosto krásnaprosté liturgie NOMu. Je to hudba „temné strany síly“ a má tím pádem určitou růzyplnou makabrózní přitažlivost. Pro vesnický všední NOMík je to však ze stejného důvodu dílo naprosto nevhodné. Naopak třeba pro Buonaserův pohřeb nebo svatořečení si nedovedu představit nic moc vhodnějšího; první z těchto příležitostí bych se dokonce s radostí osobně zúčastnil.

Zobrazit 17 komentářů »
maxmilianrex

Ale je pravda, že mi je jedno co se hraje na NOMu.

JiKu

Ano, jsou silné zážitky.
Přesto, že jsem se takovéhle muziky nahrál a naposlouchal až až, jsou silné i na mě :-)
Patrně tu budu na signálech jediný, kdo zažil Dvořákovo Te Deum při liturgii. Jako modlitbu. Ne jako koncert.
Jo, to běhá mráz po zádech, zvláť když ještě trochu rozumíte textu.

http://www.youtube.com/watch?v=Dr5QHUMvOSo
http://www.youtube.com/watch?v=cI8AkRiTqqA
http://www.youtube.com/watch?v=XHiA-Y5dcVo
http://www.youtube.com/watch?v=pOZ4J9RbAKQ

Zobrazit 55 komentářů »