Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #katolická+církev


somniferka

No nejen protestantský. Velmi často se setkávám s tím, že každý přece může mít pravdu..., kromě těch, co tvrdí, že ji mají.

Vojta Krejzar

No souhlasím... relativismus je dneska velice moderní

Zobrazit 2 komentáře »
Fifi

@Vorbis:
No jo, ale nikdo z nás nežije izolovaný život, kde by veškeré naše smýšlení ovlivňovaly toliko filosofické úvahy. Žijeme normální životy a to, co prožíváme (tedy zážitek) nás nutně formuje. Na počátku téměř každé velmi dobře promyšlené cesty je nějaký impuls zvnějšku (vzpomeňme Newtona a jeho jablko). Nevidím na tom nic špatného. Když někdo popisuje, jak poznal svou ženu, taky neřeknete: "To je ale povrchní blb. Vzal si ji, protože do sebe náhodou vrazili v metru." Ale všichni pochopíme, že tímto náhodným zážitkem začala dlouhá cesta ke vztahu těch dvou. Totéž jsem pochopila z článku.
PS: Je Váš nick odkazem na exkvizitora Vorbise z díla T. Prachetta? (nesouvisí to, jen mě to zajímá)

vobis

Fifi: Jistě, to nepopírám. Lidé se nechávají ovlivňovat zážitky, pocity, city, intuicí a vůbec jevy na první signální. A často se na jejich základě rozhodnou správně. Já jenom tvrdím, že je dobré mít pro své rozhodování ještě další mechanismy, které naše rozhodnutí zpřesní a upevní.
P.S.: Trefa, jsem Vorbis podle toho sympatického exkvizitora z Malých bohů.

Zobrazit 8 komentářů »
spitfire

"U části katolíků je populární názor, že jisté formy liberalismu jsou v souladu s naukou církve."

Samozřejmě že liberalismus není v souladu s naukou Církve. Tvrdit opak by nebylo liberální.
Jenomže liberalismus není v souladu ani s naukou autoškoly.

"musí být tvrdě potírány veřejnou mocí ve jménu spravedlnosti"

(přskočím to, že už delší čas přestávám rozumět slovu spravedlnost) a zeptám se na to, co si představujete pod veřejnou mocí?

spitfire

"4."

Zákaz pornografie není otázkou etickou či estetickou, ale výkladovou (praktickou), ve smyslu jak zákázat něco co zakázat nejde, pakliže nebude onen zákaz rigidní.

To je jako když se v devadesátých letech pokoušela část intelektuálů zákázat násilí v audiovizuální tvorbě. Nenapdlo je třeba, že by tím zakázali i velkou část němých grotesek.

Zobrazit 3 komentáře »