Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #křesťanství+pro+děti


dromedar

ad "Následování Krista": o @Terez14 víme, že byla pokřtěna až ve věku plně rozvinutých kognitivních schopností, o @jsuc nevím nic. Byl jste pokřtěn (a Následování Krista dostal) jako dospívající/dospělý, nebo jako nemluvně?

Jinak i když je to dárek přesně toho typu, co tu propaguji, zrovna Následování Krista by můj hypotetický kmotřenec patrně spíš nedostal.

jsuc

Já jsem ji daroval, co jsem jako nemluvně dostal, netuším :-)
A podarovaný kmotřenec ještě ve svém necelém roce neumí číst takže se vyjádřit nemůže. Stejně tak nepředpokládám, že by se mu rodiče knihu snažili předčítat.

Zobrazit 11 komentářů »
LidiLidi

@dromedar: A kudy byste vedl hranici mezi smysluplnou duchovní písní a debilní písničkou? Co by mělo být určující?

dromedar

@LidiLidi Jestli chcete objektivní kritérium, tak nemám.

Co mám: "Je ta písnička bez uzardění 'modlitelná' i pro mě (jako dospělého)?"

Zobrazit 19 komentářů »
dromedar

@inspra otázka #křesťanství+pro+děti vůbec není "jak způsobit, aby z dětí katolických rodičů zaručeně vyrostli katolicky věřící dospělí". (Co je cílem dobré výchovy? Rozhodně ne "takový dospělý, jakého si představoval rodič/vychovatel".)

Ale jako se nějak předávají různé jiné dovednosti, znalosti, postoje, předává se nějak i náboženství. Mě zajímá, jak se to dá dělat smysluplně a dobře.
(A prostě mě jenom baví občas o tom diletantsky a čistě teoreticky přemýšlet. Čistě teoreticky, protože vlastní děti mít nebudu a cizí už vychovávat také ne. Diletantsky, protože nejen na TF JU je na to celý studijní obor, existují stohy odborné literatury, ...)

inspra

Dromedar: ptala jsem se na to, co v téhle diskusi zaujalo mě, sory.

Zobrazit 23 komentářů »
HelenaH

Vím že to co napíšu nebude mít souvislost s tím co jsi napsal. Ale nedá mi to :-)
Jsi ve věku našich dětí. Máme doma bajonet, který měl manželův děda legionář v 1.světové válce. Občas si ho kluci mohli vzít do ruky. Asi pořád by jím šlo jít proti nepříteli. Přinutit ho jím, aby už dal konečně pokoj. Ochránit své bezbranné drahé. Je dobré mít nástroj, jímž je možné bránit se. Je špatné používat ho k útoku....

dromedar

@HelenaH Souvislost to opravdu nemá ani vzdálenou. ("Kudlička" je "hrozná zbraň" s větší čepelí o délce okolo 8cm, vraždit by s ní šly možná tak žáby.)

"Je špatné používat ho k útoku." Škoda, že na to, jaký tahle "vojenská doktrína" dává smysl, se už "dědy legionáře" nikdo zeptat nemůže.

"Přinutit ho jím, aby už dal konečně pokoj." To je krásný eufemismus. Mohlo by se to tesat na pomníky padlých. "Zde dali konečně pokoj ..." "V daleké cizině byli přinuceni dát konečně pokoj ..."

mia-maru

@Dromedar Ty jsi opravdu básník. Přijde mi to poslední dobou stále víc evidentní.

dromedar

@mia-maru Ne. Já jedině prozaik. (Ale ani tohle jméno si nezasloužím, protože od té doby, co ode mě ještě dlouho před signálnickým letopočtem múzy odstoupily, už žádnou literaturu v pravém slova smyslu nepáchám.) Básník jsem nebyl nikdy. Pravda, ne vždycky jsem to věděl, ale naštěstí jsem se stihl poeticky vyřádit ještě v době, kdy jsem neměl potřebu všechny svoje výblitky publikovat na internetu, takže z toho nevzešlo moc ostudy.

HelenaH

Už podruhé v krátké době čtu, že tomu co píšeš říkáš"výblitek". Asi jsem divná. Mně se to co a jak píšeš líbí:-) Jinak se omlouvám za tu asociaci s naším památečním bajonetem. Ten děda s ním myslím bojoval chvíli na špatné straně jako rakousko-uherský voják ale pak na"správné"straně.....tenhle obrácený smajlík :-( je souhlas s prostředkem tvého prvního komentáře

dromedar

@HelenaH "chvíli na špatné straně jako rakousko-uherský voják"

Taktně upozorňuji, že autor blogu je potomek samých "vzorných" císařských vojáků. S dobrými a špatnými stranami to tudíž přinejmenším nevidím tak jednoduše jako oficiální linie prvorepublikové státní ideologie, která tu z Vás patrně mluví.

HelenaH

To je ta generace mezi námi a učebnice dějepisu v první polovině 70.let minulého století.
Jinak snad mě vezmete na milost když vám sdělím že jméno jednoho příbuzného z mé strany je v našem kostele na tabuli nezvěstných vojáků 1.války. Ten zřejmě nestihnul dezertovat....

pavel-v

Já se už delší dobu stydím za to, že nemám svůj vlastní švýcarský nožík. Co jsem to za muže?! Asi napíšu Ježíškovi. Zato jsem už před několika lety dostal v práci na Vánoce tohle: http://www.rvcklement.cz/detail/naradi-army/naradi-nastroje/27173-sada-naradi-velka-verze-matna/
To bys jako dítě musel počkat s otevřením tak do 12 let. :)

dromedar

@pavel-v Kdepak švýcarský nožík! http://mikov.cz/cz/produkty/mikov-kapesni-zaviraci-noze-z-uhlikove-oceli-s-pojistkou/120-OKp-1F/mikov-s-pojistkou.html
(Tohle má navíc pojistku a nemá tu druhou menší čepel, ale vnější úprava i konstrukce je hodně podobná noži, který je hlavním hrdinou článku.)

dromedar

@HelenaH Ještě mi to nedá, abych nedodal něco k těm legionářům. My jsme v dějepise také dostali pořádný "legionářský výkrm" - a asi je to, vzhledem k významu legií pro vznik první československé republiky, v zásadě v pořádku. Netajím se tím, že jsem jako kluk i nad rámec dějepisu dost ujížděl na legionářských memoárech.

Až v poslední době jsem si uvědomil, že v rodině vlastně žádného legionáře nemáme, a začal přemýšlet, jaký byl vlastně postoj pradědů k Rakousku, k válce, a pak k nové republice. Kloudné prameny už k tomu nejsou. Jisté je, že třeba praděda Jeřábek se na jedné straně nestyděl za svou válečnou minulost, na druhé straně zřejmě neměl nic proti změnám, které po válce následovaly.

dromedar

To může na jedné straně svádět k odsudkům: "ohnuté hřbety" ... "kam vítr, tam plášť".

Při pohledu spíše empatickém než soudivém se pak ukazuje trauma: buďto těch, kteří šli válčit za něco, v co nevěřili, nebo těch, kdo věřili v to, za co válčili, ale po válce museli žít jako poražení v zemi vítězů.

HelenaH

Je to blbá diskuse u takhle skvělýho článku. Ale nedá mi to : Víš-kromě toho co se vrátil a schoval si na památku bajonet a toho který zůstal někde nevíme kde a zřejmě konec jeho života byl hodně bolestný byli i takoví, kteří se vrátili a do konce svých dnů usínali opilí aby se nezbláznili ze snů které je děsily-to vím z vyprávění starého souseda

mia-maru

Můj děda pamatuje, jak měnil svůj příděl bombonu s kamarádem za příděl cigaret pro tátu, co se vrátil z války. Pradeda zůstal fajn, dobrej člověk, pomáhal druhým jako pred valkou, ale musel kouřit jako fabrika. Ale šlo o 2SV.

Zobrazit 13 komentářů »
pavel-v

Z komentářů pod tím TLM článkem:
"Denise
This is my Parish. It is pretty awesome. You ought to see the Altar. When I am at Holy Mass I feel like I am in Heaven."

Myslím, že ten oltář radši vidět nechci. :-D

Podiven

Mne vždycky fascinovaly ty hypertrofované lýtkové svaly pochopů.... Ale Pán Ježíš či sv. Šebestián u mučednického kůlu - taky dobrý, to jsem znal z Vinnetoua....

Zobrazit 2 komentáře »