Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek křesťanství pro děti

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem křesťanství pro děti.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #křesťanství+pro+děti

dromedar

Zpíváme si v době velikonoční

dromedar

(Volná reakce na stejnojmenný článek jinde.) "Když budeš potřebovat, děti Ti pohlídám," nabízel jsem své pomalu pod čepec se chystající sestře - i s ohledem na to, že (potenciální pra-)rodiče jsou na tom zdravotně tak, že jako hlídači vnoučat moc…

LidiLidi @dromedar: A kudy byste vedl hranici mezi smysluplnou duchovní písní a debilní písničkou? Co by mělo být určující?

dromedar @LidiLidi Jestli chcete objektivní kritérium, tak nemám.

Co mám: "Je ta písnička bez uzardění 'modlitelná' i pro mě (jako dospělého)?"

dromedar

Blogový příspěvek byl smazán.

dromedar @inspra otázka #křesťanství+pro+děti vůbec není "jak způsobit, aby z dětí katolických rodičů zaručeně vyrostli katolicky věřící dospělí". (Co je cílem dobré výchovy? Rozhodně ne "takový dospělý, jakého si představoval rodič/vychovatel".)

Ale jako se nějak předávají různé jiné dovednosti, znalosti, postoje, předává se nějak i náboženství. Mě zajímá, jak se to dá dělat smysluplně a dobře.
(A prostě mě jenom baví občas o tom diletantsky a čistě teoreticky přemýšlet. Čistě teoreticky, protože vlastní děti mít nebudu a cizí už vychovávat také ne. Diletantsky, protože nejen na TF JU je na to celý studijní obor, existují stohy odborné literatury, ...)

inspra Dromedar: ptala jsem se na to, co v téhle diskusi zaujalo mě, sory.

dromedar

Kudlička

dromedar

Jeden z úplně nejlepších dárků, co jsem jako dítě dostal. Bylo mi asi šest let a k hrůze rodičů mi příbuzní k svátku darovali kapesní nožík. Opravdový nůž, dokonce hned dvě ostré čepele. Do dětské ruky vlastně ještě příliš velký. A - mnohem silnější…

HelenaH Vím že to co napíšu nebude mít souvislost s tím co jsi napsal. Ale nedá mi to :-)
Jsi ve věku našich dětí. Máme doma bajonet, který měl manželův děda legionář v 1.světové válce. Občas si ho kluci mohli vzít do ruky. Asi pořád by jím šlo jít proti nepříteli. Přinutit ho jím, aby už dal konečně pokoj. Ochránit své bezbranné drahé. Je dobré mít nástroj, jímž je možné bránit se. Je špatné používat ho k útoku....

dromedar @HelenaH Souvislost to opravdu nemá ani vzdálenou. ("Kudlička" je "hrozná zbraň" s větší čepelí o délce okolo 8cm, vraždit by s ní šly možná tak žáby.)

"Je špatné používat ho k útoku." Škoda, že na to, jaký tahle "vojenská doktrína" dává smysl, se už "dědy legionáře" nikdo zeptat nemůže.

"Přinutit ho jím, aby už dal konečně pokoj." To je krásný eufemismus. Mohlo by se to tesat na pomníky padlých. "Zde dali konečně pokoj ..." "V daleké cizině byli přinuceni dát konečně pokoj ..."

mia-maru @Dromedar Ty jsi opravdu básník. Přijde mi to poslední dobou stále víc evidentní.

dromedar @mia-maru Ne. Já jedině prozaik. (Ale ani tohle jméno si nezasloužím, protože od té doby, co ode mě ještě dlouho před signálnickým letopočtem múzy odstoupily, už žádnou literaturu v pravém slova smyslu nepáchám.) Básník jsem nebyl nikdy. Pravda, ne vždycky jsem to věděl, ale naštěstí jsem se stihl poeticky vyřádit ještě v době, kdy jsem neměl potřebu všechny svoje výblitky publikovat na internetu, takže z toho nevzešlo moc ostudy.

HelenaH Už podruhé v krátké době čtu, že tomu co píšeš říkáš"výblitek". Asi jsem divná. Mně se to co a jak píšeš líbí:-) Jinak se omlouvám za tu asociaci s naším památečním bajonetem. Ten děda s ním myslím bojoval chvíli na špatné straně jako rakousko-uherský voják ale pak na"správné"straně.....tenhle obrácený smajlík :-( je souhlas s prostředkem tvého prvního komentáře

dromedar @HelenaH "chvíli na špatné straně jako rakousko-uherský voják"

Taktně upozorňuji, že autor blogu je potomek samých "vzorných" císařských vojáků. S dobrými a špatnými stranami to tudíž přinejmenším nevidím tak jednoduše jako oficiální linie prvorepublikové státní ideologie, která tu z Vás patrně mluví.

HelenaH To je ta generace mezi námi a učebnice dějepisu v první polovině 70.let minulého století.
Jinak snad mě vezmete na milost když vám sdělím že jméno jednoho příbuzného z mé strany je v našem kostele na tabuli nezvěstných vojáků 1.války. Ten zřejmě nestihnul dezertovat....

pavel-v Já se už delší dobu stydím za to, že nemám svůj vlastní švýcarský nožík. Co jsem to za muže?! Asi napíšu Ježíškovi. Zato jsem už před několika lety dostal v práci na Vánoce tohle: http://www.rvcklement.cz/detail/naradi-army/naradi-nastroje/27173-sada-naradi-velka-verze-matna/
To bys jako dítě musel počkat s otevřením tak do 12 let. :)

dromedar @pavel-v Kdepak švýcarský nožík! http://mikov.cz/cz/produkty/mikov-kapesni-zaviraci-noze-z-uhlikove-oceli-s-pojistkou/120-OKp-1F/mikov-s-pojistkou.html
(Tohle má navíc pojistku a nemá tu druhou menší čepel, ale vnější úprava i konstrukce je hodně podobná noži, který je hlavním hrdinou článku.)

dromedar @HelenaH Ještě mi to nedá, abych nedodal něco k těm legionářům. My jsme v dějepise také dostali pořádný "legionářský výkrm" - a asi je to, vzhledem k významu legií pro vznik první československé republiky, v zásadě v pořádku. Netajím se tím, že jsem jako kluk i nad rámec dějepisu dost ujížděl na legionářských memoárech.

Až v poslední době jsem si uvědomil, že v rodině vlastně žádného legionáře nemáme, a začal přemýšlet, jaký byl vlastně postoj pradědů k Rakousku, k válce, a pak k nové republice. Kloudné prameny už k tomu nejsou. Jisté je, že třeba praděda Jeřábek se na jedné straně nestyděl za svou válečnou minulost, na druhé straně zřejmě neměl nic proti změnám, které po válce následovaly.

dromedar To může na jedné straně svádět k odsudkům: "ohnuté hřbety" ... "kam vítr, tam plášť".

Při pohledu spíše empatickém než soudivém se pak ukazuje trauma: buďto těch, kteří šli válčit za něco, v co nevěřili, nebo těch, kdo věřili v to, za co válčili, ale po válce museli žít jako poražení v zemi vítězů.

HelenaH Je to blbá diskuse u takhle skvělýho článku. Ale nedá mi to : Víš-kromě toho co se vrátil a schoval si na památku bajonet a toho který zůstal někde nevíme kde a zřejmě konec jeho života byl hodně bolestný byli i takoví, kteří se vrátili a do konce svých dnů usínali opilí aby se nezbláznili ze snů které je děsily-to vím z vyprávění starého souseda

mia-maru Můj děda pamatuje, jak měnil svůj příděl bombonu s kamarádem za příděl cigaret pro tátu, co se vrátil z války. Pradeda zůstal fajn, dobrej člověk, pomáhal druhým jako pred valkou, ale musel kouřit jako fabrika. Ale šlo o 2SV.

dromedar

"Římský vojáci"

dromedar

Čerstvý článek na NLM (jestli chcete znát můj názor, tak ne, nepovažuji za pomoc víře dětí dát jim na hraní dvě almary plné zbožného kýče) vyvolal vzpomínku na neděli. Jsem přesně takový ten typ dospělého, kterého, jste-li rodiče malých dětí, při…

pavel-v Z komentářů pod tím TLM článkem:
"Denise
This is my Parish. It is pretty awesome. You ought to see the Altar. When I am at Holy Mass I feel like I am in Heaven."

Myslím, že ten oltář radši vidět nechci. :-D

Podiven Mne vždycky fascinovaly ty hypertrofované lýtkové svaly pochopů.... Ale Pán Ježíš či sv. Šebestián u mučednického kůlu - taky dobrý, to jsem znal z Vinnetoua....

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

Můžeš být první, kdo přidá akci s tímto štítkem.

Blogové články Založ si blog a přispěj také »

Zpíváme si v době velikonoční
Podporovat raná povolání?
Kudlička
"Římský vojáci"
Rodina, modlitba a papež