Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #denní+modlitba+církve


JiKu

To jsou ty překlady ve Svatojánském kancionálu?

dromedar

Nejen. Má tam zpracované přinejmenším tři zdroje, vedle SJK určitě Sušila.

Víc jsem do toho zatím nerýpal, našel jsem to bokem při hledání něčeho jiného.

Zobrazit 35 komentářů »
VeronikaN

tvoje články jsou tak zvláštní..

dromedar

Pokud jde o tento (resp. ten, na který se tu odkazuje), je "zvláštní" tím, že se autor snažil říct dvě věci, které považuje za důležité, dvěma různým skupinám čtenářů současně. A výsledek (i vlivem několika kol oprav a přepracování) nedrží pohromadě a nedává moc smysl.

VeronikaN

myslela jsem to jinak. Hrozně moc přemýšlíš o každém slovu, než ho napíšeš, že? Tak mi to aspon připadá. Nezvyklé a zvláštní je pro mě i to, jakým způsobem popisuješ v článcích sebe a své pocity. :)

JiKu

Opravdu není snadné objevit ty dvě myšlenky, které chce autor sdělit. Ale minimálně s jednou se zcela ztotožňuji a potvrzuji jí. Druhá z nich není můj problém, nelpím na zpívání oficia česky :-)

JiKu

Jo, a ještě to otevírá zajímavou otázku, nad kterou jsem kdysi dlouho hloubal. Co je to píseň? Je to zhudebněný text, nebo otextovaná hudba? (Samozřejmě píseň není ani jedna z těchto možností.)

dromedar

@JiKu O tom, zda nabízené definice vystihují esenci písně, se snad dá diskutovat, ale jako popis vzniku velké části z nich jedna nebo druhá výstižná je. Také obě dobře vystihují oddělitelné části, z nichž se každá píseň skládá.

Kdybych se měl pokusit o lepší definici, asi bych se nedostal za "píseň je hudební dílo, které se zpívá". Taková definice je samozřejmě širší, než jak se "píseň" běžně vypovídá, a požrala by i velké hudební formy, jako je mše, opera nebo oratorium. Ale omezení rozsahem se nezdá být možné, protože známe i velmi dlouhé písně. Podobně i omezení na to, co se zpívá jednohlasem, nebo vícehlasně, ale homofonně, by diskriminovalo některá díla, která jako písně běžně označujeme.

Zobrazit 7 komentářů »