Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #cisterciáci


Včera jsem dosti narychlo smazal alespoň jeden starý dluh - absolvoval jsem prohlídku kláštera Zlatá koruna (z nějž jsem dosud znal jen kostel a místní pracoviště Jihočeské vědecké knihovny) a navštívil Černice (významné tím, že se tam pár let zpátky každý pátek zpívaly #nešpory).

Věděli jste, že #cisterciáci skládali sliby "chudoby, poslušnosti a mlčení"? (Paní průvodkyni jsem diskrétně upozornil, že je to blud, ale myslím, že mi spíš neuvěřila.)

– upraveno
maxmilianrex

O průvodcích a průvodkyních Zlatokorunských, se mezi průvodci Vyšebrodskými vypravují legendy. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že je to i naopak.

Zobrazit 1 komentář »

Poznáte někdo (@tina, @Vianney?) posledního mnicha z Oseku? Teoreticky by tady někde (komunita opatství Lilienfeld shromážděná k volbě opata) měl být
https://www.facebook.com/stiftheiligenkreuz/photos/a.156147794020/10156375858084021/?type=3&theater #cisterciáci #Osek

maxmilianrex

myslím, že na té fotce není. Leda, že by se za víc jak deset let, co jsem ho viděl, změnil k nepoznání.

tina

Na té fotce určitě není. Poslední cisterciák, který vstoupil do Oseka a zůstal tam až do uzavření, je P. Charbel a ten nyní patří k cisterciákům v Bochum. Jen pro zajímavost: na té fotce je jeden bývalý český benediktin, který je nyní cisterciákem v Rakousku.

dromedar

"P. Charbel ... patří k cisterciákům v Bochum"

Já měl zato - nevím, kde a jak jsem té falešné jistoty nabyl - že je členem komunity lilienfeldské a působí ve farní správě.

tina

Na faře byl, jak teď tak nevím. Ale poté, co byl bývalou Matkou T. vykázán z Oseku, tak ho přijali v Bochum, to závislý klášter na Heiligenkreuz.

Zobrazit 4 komentáře »
dromedar

Však to máte do kláštera přes dvůr, ne?

Zobrazit 9 komentářů »
dromedar

něco si tady testovně okomentuju

Zobrazit 1 komentář »
– upraveno
Adalberto

Kauzu jsem moc nesledoval. Jaké znaky musí klášterní společenství vykazovat, aby ho nerušili? Evidentně se klášter nezavírá, když tam píšou, že budovy se budou nadále používat, výroba bude pokračovat, pracovní místa se nebudou rušit... To jim tam nemohli šoupnout nějakého ošetřovatele navíc? Jestli pak nebude pravda něco na těch řečech o tom, že trnem v oku byl ritus...

dromedar

"Jestli pak nebude pravda něco na těch řečech o tom, že trnem v oku byl ritus..."

Velmi pravděpodobně "na nich něco pravda" je.

dromedar

"Evidentně se klášter nezavírá"

Jestli tomu dobře rozumím, klášter se zavírá, ale klášterní firma s laickými zaměstnanci jede dál a z konventních budov se stane víceméně "dům pro potřeby diecése".

Zobrazit 3 komentáře »

I když tu teď skoro nikdo není: mezi Soubory (viz odkazy pod názvem společenství) jsem přidal noty k druhým nešporám svátku sv. Bernarda. #svatý+Bernard #cisterciáci #chorál #breviář

https://www.klastervyssibrod.cz/clanky/Fotogalerie-z-oblacky-11-7-2018.html#2018-07-11-7
Cože? Nezúčastnění laici - a zřejmě dokonce ženy - nahlížející "za provozu" do kapitulní síně?! Otcové zakladatelé Citeaux se jistě obracejí v hrobě. Ale jestli správně hádám, že ten kandidát s majestátním nosem a vousem je náš @FantomasCZ, tak třeba příští série brožurek k obřadu oblace už nebude mít v latinském názvu hrubku. #cisterciáci #OCist #Vyšší+Brod #hejt

maxmilianrex

Krásné fotky

dromedar

Za mě kvalita fotek - na poměry poloprofesionálních fotografů z projektu "Clověk a víra" (kéž by je už vzal čert) - nic moc. Zároven je jich (na to, že nejde o veřejnou slavnost, ale o "domácí" obřad v klausuře) zbytečně mnoho.

Ale zvědavci jsou samozřejmě rádi. Já třeba obdivuji ty rozparky na kukule, kterými se v případě potřeby dají obejít neprakticky velké rukávy. To trapistická kukula nemá.

Zobrazit 2 komentáře »

Dodatky s vlastními svátky pro české domy k (předkoncilnímu) cisterciáckému breviáři (vydání 1739):

pars hiemalis https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=004942861&local_base=SKC
pars aestivalis https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=004942863&local_base=SKC

(vyhrabáno díky diskusi jinde https://www.signaly.cz/gregorian/prispevek/742002)
#cisterciáci #OCist #breviář

Napsat komentář »

Je sympatické, že #cisterciáci #Vyšší+Brod nijak nepospíchají aktualisovat svůj web, takže všechny zveřejněné materiály k liturgii jsou stále ještě pokoncilní a "leták o mnišském povolání" zdůrazňuje důležitost koncelebrace :)
http://klastervyssibrod.cz/_d/Letak-pro-povolani.pdf

Zobrazit 1 komentář »

Fotky Přidat fotky »


Akce Přidat akci »

Můžeš být první, kdo přidá akci s tímto štítkem.

Blogové články Založ si blog a přispěj také »