Příspěvky

Přidej svůj příspěvek se štítkem #celibát


JanValtr

@Hali Já bych ten tlak neviděl tak negativně. Mám velikou úctu k panenství, a to ani nemusí být panenství formálně zasvěcené. Ale když holka chce ze zcela dobrovolného rozhodnutí zůstat svobodná, pak by ji přirozené otázky okolí, o kterých píšeš, neměly iritovat. Za tou podrážděností lze totiž tušit nezpracovaný mindrák, totiž že její osamocenost je ranou, jejíž podráždění dotazem zabolí. A v tom případě může skutečně být dobrým skutkem - je-li člověk jejím blízkým - s danou dámou "zatřást", jak říká psycholog Klimeš (viz video). V takovém Německu tvoří nešťastné bezdětné padesátnice, co promarnily svou plodnost, významnou sociální skupinu.
[47:20 - mělo by se to v tom čase spustit samo]
https://www.youtube.com/watch?v=DcKgwCDLw88&feature=youtu.be&t=2839

Hali

Jene díky, až budu mít více času, tak si ten odkaz pustím :-) Jinak zastávám názor, že celibát kněží svůj smysl má a i čistě prakticky např. u našeho dosti vytíženého pana faráře si nedovedu vůbec představit, že k tomu všemu měl manželku a děti.

Zobrazit 40 komentářů »
dromedar

* myslí se ta doporučovaná diskuse na fb

Adalberto

@epimetheus Ještě k tomu jazyku - odkaz jsem dával do Hospody, asis to neviděl; reakce na Jiřího Pavlíka:
http://www.duseahvezdy.cz/2019/01/23/jazyk-jako-trojsky-kun/
"Pokud (a pouze v takové míře, v jaké) se řeckým filosofům nebo Tomáši Akvinskému podařilo zákonitosti skutečnosti vystihnout, zůstává přínos jejich díla trvalý a jejich „jazyk“ nemůžeme jen tak vyměnit za nějaký modernější."

Zobrazit 31 komentářů »
zasebepp

Nicmene se to parkrat preklopilo do velmi osobnich hovoru, kupodivu byli velmi sdilni, jako kdyby byli radi, ze je nekdo posloucha se zajmem (to je zrejme i u Vachy, takove veci patri do rozhovoru kneze a jeho zpovednika, ne pred prevazne ateisticke divaky DVTV, ten zpovednik, pokud je dobry, mu pomuze, u divaku vzbudi maximalne litost). A presne takhle to vypadalo. Vyhasli, asi i nestastni, jinak treba i dobre fungujici ve farnostech, ale neschopni zpracovat sve trapeni a nejak produktivne jej pretvorit. Prislo mi, ze jim chybi takove vnitrni stesti z toho, jak ziji sve povolani, z toho, jaka moc jim byla sverena. Jako kdyby ten pramen byl vyschly. Tam byl koren problemu, vsechno ostatni, od sexu pres alkohol po hromadeni hmotnych statku, byl jen unik.

zasebepp

Ok, nechci byt prehnane osobni, odvodila jsem z toho, ze: 1) kazdy knez by mel mit dobreho kamarada kneze, ktery ale neni kamarad ve smyslu "pochlebovac", "ja na brachu, bracha na me", ale cloveka, ktery v pripade potreby umi i bouchnout do stolu a byt neprijemne uprimny, ale zaroven si udela cas a umi naslouchat, aby se nemuseli ventilovat Veselovskemu a holkam, za 2) je treba posilovat svatostny charakter knezstvi, ktery nekteri nespravne zamenuji za klerikalismus, ve skutecnosti kneze proste nikdy nenaplni to, ze je kazatel, bavic, poradatel akci pro mladez, vedec, organizator, pracovnik v socialnich sluzbach, administrator,... je predevsim Alter Christus. A za to stoji obcas zatnout zuby.

Zobrazit 53 komentářů »
PetraO

@veruska-m: Hromadné zpovědi a duchovní přijímání: Při hromadné zpovědi by jistě věřící prezentovali to, co je publikovatelné pro šiřší veřejnost a ryze soukromé věci by si tak nechal pro sebe nebo pro individuální zpověď, pokud by k ní šel... Určitý návod pro hromadnou zpověď nabídl i P. Bonaventura Bouše OFM, snad se dá dohledat na internetu (jsem jinde než materiály). Jsme i lidé tělesní. Potřebujeme i nějaké vnější, hmatatelné znamení. Běžné přijímání eucharistie může mnohem více pomáhat prožít osobní setkání s Ježíšem, duchovní přijímání může být pro nejednoho člověka příliš abstraktní nebo jen jakási náhražka...

PetraO

@veruska-m: Hmotné zabezpečení: Jasně, že platy kněží a jejich manželek-pastoračních asistentek by nebyly závratné... Pokud pojišťovny a banky velkým klientům (velkým firmám, organizacím apod.) poskytují levnější pojistné (stejný systém jako množstevní slevy), farnosti by logicky mohly totéž řešit prostřednictvím svého biskupství/společnosti za tímto účelem založené v rámci biskupství apod.

Zobrazit 9 komentářů »
PetraO

Na Ježíši a Marii Magdalské jsem se snažila vyjádřit, jak by rodinný život ženatého kněze měl vypadat, na bezejmenných spolubratřích a jejich manželkách vystihnout, jak by asi u nejednoho kněze vypadal.

ToB

Je to pokus, ale myslím, že Dan Brown už napsal dost pitomostí o Ježíšově životě...

Zobrazit 6 komentářů »
Erumoico

moc hezky napsaný :)

Klarysa

Hodně Božího požehnání a pomoc Ducha svatého do hledání Boží vůle:) Není to snadné, ale Pán ti odpoví a je to pak mazec, když ti dojde, co ti tím chtěl říct....

Zobrazit 6 komentářů »