Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek Dušičky

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem Dušičky.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #Dušičky

Kili Ženy, matky, manželky

Výpravy za předky

Kili

"Stojíme na ramenou svých předků ..." Marek Orko Vácha Předáváme rodinnou historii svým dětem? S mlhou sychravých listopadových dní a vůní chryzantém mě vždy přepadají vzpomínky na babičku a její listopadové výlety. Dušičkové výpravy za blízkými…

Ženy, matky, manželky

Dívat se na své

Ženy, matky, manželky

Podzim jako roční dobu mám nejradši, cítím se v něm nejvíc sama sebou. Už pár let zkouším zjistit, proč tomu tak je. Každý rok přijdu na něco jiného, každý rok dávám těmto věcem různou váhu. Jeden prvek se ale objevuje pravidelně a jde ruku v ruce s…

Jenda

Nevidím pec krematoria, na mě tam čeká otevřená náruč Boha

Jenda

Čas takzvaných dušiček je i pro nás připomenutím v našem životě, že jednou z tohoto světa odejdeme také my… Každý z nás… Možná si někteří z vás pamatují na pomocného biskupa pražského, Jaroslava Škarvadu, který zemřel před sedmi lety a v jednom…

suposlav Super Jendo, parádní povzbuzení, díky za to!

Jenda Děkuju;)!!!

Jenda

Vstoupit do Tvé šťastné náruče - zemřel při teroristickém útoku

Jenda

Kaplan newyorských hasičů, který zahynul při teroristickém útoku 11. září 2001, i když zahynul ne úplně mladý, v 68 letech, přesto jeho slova o smrti působí silně… umocňuje to jistě i ta událost při které zemřel. V Brooklynu ve škole sv. Pavla nás…

IrenaT Diky!!!

JiKu Přijde mi to takové schizofrenní.

Modlitba za milost šťastné smrti pochází z dob, kdy církev ještě věřila tomu, že člověk v závislosti na stavu své duše v okamžiku smrti zdaleka nemusí přijít do Boží náruče.

A ta milost, o kterou modlitba prosí, spočívá právě v tom, že nás Bůh uchrání od smrti, když nejsme OK a naopak usmrtí v okamžiku, kdy OK jsme.

Ale jak se s tím srovnává věta " Ale jisté je, že mě vezme domů k sobě."?

jk7 Třeba je ta věta právě výrazem důvěry, že modlitba bude Bohem vyslyšena v onom původním významu šťastné smrti?

jk7 Nebo to vyjadřuje jistotu, že osobní soud proběhne u Boha doma, takže Bůh k sobě domů vezme každého a zde rozhodne, zda si ho tam ponechá nebo ho napřed pošle do očistce, popřípadě zatratí trvale do pekla?

jk7 A ještě mě napadá třetí možnost, kterou naznačil bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

JiKu @jk7:
1) výrazem důvěry - pak by šlo o ztotožnění důvěry s jistotou. Což mi přijde jaksi neodpovídající klasickým obsahům a rozsahům těch pojmů.

2) Soud bude doma - To by bylo příliš velké hraní si se slovíčky. Takové sofistické.

3) Už si nepamatuji, co naznačoval Bezák.

Market25 @Jenda : Krásné, díky :))

jk7 Róbert Bezák v televizním pořadu Večer pod lampou vyjádřil svou představu, že v nebi budou všichni, ale někteří nebudou připraveni na Boží objetí, takže to pro ně bude peklem.

spitfire Já bych měl námitku k tomu obrázku pod textem, který má asi sloužit jako ilustrace.

psycho-kat @jk7
Róbert Bezák v televizním pořadu Večer pod lampou vyjádřil svou představu, že v nebi budou všichni, ale někteří nebudou připraveni na Boží objetí, takže to pro ně bude peklem.

Je tohle katolický učení?

jk7 Tradičním učením to rozhodně není, církev se vždy o pekle vyjadřovala jako o odděleném místě, třebaže se současně s tím (nejspíš s nárůstem pocitu rozpaků nad jednoduše prostorovým pojetím mluvy o nebi, zemi a pekle) objevují i výrazy o pekle jako o stavu. Nicméně i v současnosti platný katechismus respektuje tradiční pojetí a nedělá z něj pouhou metaforu vyjadřující stav:

jk7
jk7 http://katechismus.cz/paragraf.php?sel_paragraf=1034
Ježíš často mluví o „pekle“, o „neuhasitelném ohni“, vyhrazeném tomu, kdo až do konce života odmítá uvěřit a obrátit se, tam mohou zahynout jak duše, tak tělo. Ježíš ohlašuje přísnými slovy, že „pošle své anděly, ti posbírají z jeho království … ty, kdo dělají nepravosti, a uvrhnou je do ohnivé pece“ (Mt 13,41-42), a že vynese rozsudek: „PRYČ ODE MNE, vy zlořečení, DO věčného ohně!“ (Mt 25,41).
http://katechismus.cz/paragraf.php?sel_paragraf=1035
Církev ve svém učení potvrzuje existenci pekla i jeho věčnost. Duše těch, kteří umírají ve stavu smrtelného hříchu, sestupují ihned po smrti DO pekla, KDE snášejí pekelné tresty, „věčný oheň“. Hlavním trestem pekla je věčné ODLOUČENÍ od Boha, (...)

jk7 Je v tom další "napětí" i ohledně Ježíšových slov o možnosti zahynutí duše i těla (ve věčném ohni), interpretované učením o věčných mukách (takže zahynutí je chápáno obrazněji, ne jako anihilace duše i těla), ale to už tak v náboženství zkrátka bývá.

spitfire Co je u Bezáka to: být připraven?

Mohu být připraven na situaci, že při dosažení nějaké rychlosti, ztrácím kontrolu nad prostředkem, který vyvinul takovou rychlost a který ovládám? S ideálním prostředkem a na ideálním "povrchu", nebude už samo dosažení nějaké rychlosti totožné s neovladatelností? Na to se přece nedá připravit.

JiKu Co je u Bezáka to: být připraven?

Klišé.

Hosanna

Příběh anděla smrti

Hosanna

fr. Joseph Graziano OP Umírá... Sestra to zašeptala tvým příbuzným příliš blízko tvého lůžka. Není to samozřejmě žádná novinka. Víš o smrti celé týdny, šeptá k tobě v temnotě osamění. Cítíš ji ve svých kostech a v tom místě, kde tušíš, že číhají tvá…

dromedar

Přetřásané dilema " #Halloween vs #Dušičky " u nás nikdy žádné dilema nebylo: vézt se na vlně svátku zavlečeného z anglofonních zemí nikoho nenapadlo - a jakkoli slavit (možná se hodí spíš jiné sloveso, třeba "držet") Dušičky také ne.

Otec, pravda, každoročně usiluje ulovit nějaký ten dušičkový odpustek, ale to je čistě jeho soukromá aktivita, o jejíž přenesení na další generaci se nikdy nepokoušel.

jankac

Neposkvrňuj své dobré skutky

jankac

Už dlouho jsem se chystala ke svátosti smíření. Ale vždycky se vymlouvám na to, že s prckem to nejde, je málo času, ve zpovědnici nesedí zrovna "můj" kněz, apod. A tak se blíží svátek všech svatých a já zase promarním čas. Čas plnomocných odpustků.

Kollenka Jo, dostat se ke zpovědi, když má člověk malé děti, je někdy dost náročné. Ale někdy stačí jen opravdu maličká touha a krok vpřed - a Pán Bůh se postará. Jednou jsem moc potřebovala a chtěla jít, ale nevycházelo to. Čas přede mší, který jsem si vyhradila, nevyšel a já jsem se dostala z domu až po začátku mše. Už jsem to chtěla vzdát, ale řekla jsem si, že si půjdu aspoň poslechnout kázání. Světe div se, když jsem přišla do kostela, tak zpovědnice byla stále rozsvícená a já měla přímo před nosem otevřené dveře.

Eliška Janáčová (Elda32) Jani, mluvíš mi z duše :-)

fragaria

Halloween versus Dušičky podruhé

fragaria

Kýč za pravdu. Bezcennost za hodnotu. Stereotyp, předsudek za věčnost, nadčasovost. Zombie, neživot za život.To je Dukův (a jemu věrných) katolický halloween, masky po celý rok, strašidla za svaté. uživatel Richard77, komentář pod článkem kardinála…

Latroj
– upraveno

#Slavnost+Všech+svatých #památka+zemřelých #Halloween #Dušičky #okultismus

Děti, rodiče a Halloween
...
Ve školách i v obcích se chystají v souvislosti s Halloweenem různé atrakce, především pro děti. S tím nás samozřejmě napadají otázky, jak dětem školního věku vysvětlit rozdíl mezi Slavností Všech svatých, památkou zemřelých a Halloweenem, a jak se k takovým akcím jako věřící křesťané vlastně také postavit, když s nimi vnitřně nesouhlasíme a přitom získávají mezi dětmi stále větší oblibu.
Vysvětlit dětem rozdíl mezi křesťanskými svátky a pohanským Halloweenem není snad tak těžké, pokud o… Zobrazit více

#Slavnost+Všech+svatých #památka+zemřelých #Halloween #Dušičky #okultismus

Děti, rodiče a Halloween
...
Ve školách i v obcích se chystají v souvislosti s Halloweenem různé atrakce, především pro děti. S tím nás samozřejmě napadají otázky, jak dětem školního věku vysvětlit rozdíl mezi Slavností Všech svatých, památkou zemřelých a Halloweenem, a jak se k takovým akcím jako věřící křesťané vlastně také postavit, když s nimi vnitřně nesouhlasíme a přitom získávají mezi dětmi stále větší oblibu.
Vysvětlit dětem rozdíl mezi křesťanskými svátky a pohanským Halloweenem není snad tak těžké, pokud o obojím něco víme.
...

Vojta Krejzar

Zádušní mše, nebo poslední rozloučení?

Vojta Krejzar

V čase před dušičkami se nabízí postnout takové zamyšlení nad dvěma často užívanými pojmy. Oba se používají jako označení pro pohřební bohoslužbu, ale vyjadřují správně její smysl? Je správnější říct „zádušní mše“, nebo „poslední rozloučení“? Obě…

Pavel_Jan Možná se to zaměňuje, ale myslím, že tzv. poslední rozloučení je jen prosté uložení do hrobu beze mše sv.