Síť názorů, odkazů, videí, fotek...

Pojď ji spolu s námi plést. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Štítek ženy

Štítky umožnují sdružovat různý obsah z celých signály.cz. Toto je obsah se štítkem ženy.

Videa, odkazy, názory

Přidej svůj názor, zajímý odkaz nebo video se štítkem #ženy

PetraO
PetraO

Blogový příspěvek byl smazán.

Anežka-m

Hmm.. přemýšlím, jestli, kdybych tohle všechno zvládala, byla bych pak už konečně šťastná a napadá mě, že asi stejně ne. A tak mě dál napadá, že nejefektivnější bude modlit se k Duchu Svatému o radost a pokoj právě teď, když jsem jaká jsem a když je mi příšerně a když nenaplňuju to co očekávám, že ode mě druzí očekávají. Děkuju za tento článek, Zdeni, že mě přivedl k Duchu Svatému, asi si to napíšu na ledničku :-)

gogin

Pochopila jsi (jste) to úplně správně. Také jsem k něčemu podobnému došel, jenomže trochu pozdě :)

heiduška
heiduška
An09

Vzpomněla jsem si na sv. Terezku:

Přemýšlela jsem, proč všichni lidé nedostávají stejné milosti.
Ježíš mne poučil. I v přírodě je mnoho květin a všechny jsou krásné.
Nádherná růže, bílá lilie, skromná fialka, prostá sedmikráska...
Kdyby všechny květiny chtěly být růžemi, příroda by přišla o jarní krásu nebo luční kvítí.
Stejně tak i lidé jsou květinami pro Boha.
Velcí světci jako růže a lilie, jiní jako sedmikrásky či fialky, které Boha těší.
Našim úkolem tedy je využít nejrůznějších darů a nadání,
které máme a být tím, čím nás Bůh chce mít.

sv. Terezie z Lisieux

Filipek

Možná je to hloupé přání, možná jsem náročný, ale k tomuhle kousku se moc rád vracím. Nedokážu dost dobře popsat proč, ale tahle báseň zcela vystupuje nad všechno ostatní. Jestli je to formou, to nevím. Možná sdělením. Rozhodně se jedná o to nejlepší, co jsem četl na signálech. Rozhodně to má dynamiku a uzavírá to určitý kruh myšlenek. Vždy mám rád když drobné dílo popisuje nějakou, byť i jen v náznaku, anabázi a předmět prochází vývojem. Stejně jako básník ;) pište dál a stejně dobře jako je tohle!

heiduška

Musím říci, že mě to potěšilo :) ! Děkuji!

Eliška88

Mně se to hodně líbilo. Obdivuju ho, že mluvit tak otevřeně.

IrenaT

Také se mi to hodně líbilo.

Eliška Dřevěná

Velmi otevřené video. Viděla jsem a stále vstřebávám... :) Z toho, co řekl, bych usuzovala, že i on musel volit mezi ženou a kněžstvím a jak vidíme, zvolil kněžství, ačkoli ho to stálo hodně bolesti. Díky Bohu, že existují lidé, kteří nám svými činy dokazují, že vsadit vše na jednu kartu a odevzdat se Bohu má smysl.

Eliška88

@Eliška_P: Já myslím, že je to spíše o tom každodenním boji. Kněz si sice volí celibát, ale to neznamená, že nepřestává být mužem.

Eliška Dřevěná

To je jasné, že nepřestává být mužem, ale nemyslím si, že jsou pro něj rizikem ženy jako celek. Jakože by musel bojovat s nějakým chtíčem pokaždé, když potká nějakou ženu. Opravdovým pokušením bývá spíš žena s pro něj velkým Ž. Určitě je to individuální a určitě je to všechno na dlouhou diskuzi... Za mě prostě video s podněty k zamyšlení.

Jenda

Díky přátelé za reakce. Mně přišlo drsný jak říká, že stejné usílí, které vynaloží v boji o celibát, tak stejné úsilí by mohl věnovat rodině... Snad to bylo nadnesené, jinak by to bylo hodně drsné a smutné... nemyslím jeho případ, ale případ mnohých kněžích, kteří by taky rádi rodinu a je to pro ně těžké se toho vzdát a být sám na studené faře... je to těžké, když toto vše musí být jako oběť....

fragaria

děkuju za odkaz. Pro mě osobně velmi silné svědectví. Dívali jste se na oči toho redaktora? Je tam úžas, obrovská úcta i hrůza z toho, o čem se mluví.

IrenaT

@fragaria Všimla jsem si toho, úžas, úcta,nevím jak to nazvat.

Eliška Dřevěná

Mně osobně je ten moderátor velmi sympatický. Kdyby měli alespoň takový přístup všichni nevěřící, pak by bylo mnoho věcí jinak

Klarysa

@Jenda: Mě to taky zarazilo. Boj mezi rozhodnutím pro celibát a rodinu... A také to, že by celibát měl být dobrovolný.... Podle mě je už teď dobrovolný a osobně bych ho nerušila, ale jde o můj názor. Ale je mi jasné, že to není snadné.

IrenaT

@Klarysa Proč myslíš, že je už nyní celibát dobrovolný?

Klarysa

Já si myslím, že je dobrovolný, ale pokud si dobře pamatuji, tak otce M.O.Vácha říkal, že by měl být dobrovolný.... Možná jsem to špatně pochopila, ale pochopila jsem to tak, že z celibátu může kněz odejít, když bude chtít.... Ale jde jen možná o mou špatnou interpretaci a mé myšlenkové pochody jeho slov.

fragaria

zvolit si jej můžou řeckokatolíci. U římskokatolických kněží je daný.

vildatom

Nechcu nikomu vnucovat svůj názor. Jenom podle mně kněz bez celibátu není vůbec kněz a pro mě nemá fakt žádnou autoritu. Naši katoličtí kněží jsou nejlepší borci pod sluncem. :-) Hodně jsem o tom přemýšlel a myslím si, že celibát je v životě kněze velmi důležitý. On má za manželku církev a životního partnera Boha. To, co si církve které se oddělili od Římskokatolické vytvořili - takové free kněžství není k ničemu. Duchovní moudrost tam vůbec podle mně neroste. Není vůbec osvobozený od pozemských věcí a kněz je téměř vždy ovlivněn názory své tzv. manželky. Nemůže věci hodnotit objektivně. Jak i hlásá katolická církev. Kněz by už neměl prostor pro své ověčky nebo by ho měl velice omezenější než za celibátu. Musel by se starat o svoji rodinu. A jeho rodina jsou přece farníci a spolubratři.

vildatom

A má i hodně kámošů. :-)

Klarysa

@vildatom: zcela s tebou souhlasím, jen jsem to nebyla schopna tak napsat, díky:)

pavel-v

"Dívali jste se na oči toho redaktora? Je tam úžas, obrovská úcta i hrůza z toho, o čem se mluví."

Já se té jeho hrůze vůbec nedivím. Jako sorry, ale takhle nevypadá člověk, který by žil své kněžské povolání radostně. Jestli denně stráví tolik času tím, že udržuje své povolání, měl by spíš vyhledat nějakou účinnou pomoc, a ne šířit svou frustraci z celibátu do médií. Můžu se mýlit, ale takový mám z toho dojem.

pavel-v

Mohl jsem, Bohu díky, poznat spoustu šťastných kněží a žádný z nich nikdy nemluvil s takovou skepsí o požadavcích svého povolání.

Marunka

Velmi si vážím P. Váchy a všeho, co řekl. Jsem ráda, že jasně řekl, jaké je stanovisko církve a pak jaký je i jeho osobní názor. Přijde mi, že zvlášť v církvi je těžké říci vlastní názor, myšlenku, která by se lišila od v církvi zaběhnutého názoru..přece i v církvi je důležitý dialog..dívejme se na člověka prvně očima lásky a pak dogmaty víry. Jak život kněží, tak život v manželství má své těžkosti..a kdo je nepřiznává, není bez chvění, je větší slaboch než ten kdo je přizná.

Eliška88

@Marunka: Naprosto souhlasím.

Alic

Pěkný a hodnotný rozhovor. Trochu se obávám, jak si jej vyloží mnozí bezvěrci a "free" křesťani. Může to totiž působit, jako by všichni kněží prožívaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu depku z celibátu. Cítím to tak, že po zrušení celibátu stejně nejvíce volá naše ateistická a antiklerikální veřejnost, nikoliv kněží samotní (kterých se to týká). Osobně znám mnoho kněží, kteří své kněžství žijí radostně a s nadšením se vším, co k němu patří. Co jsme se o celibátu bavili s tím našim, tak jej bere jako dar. Představa, že by měl svůj čas a energii dávat ještě rodině by znamená, že bude jedno nebo druhé zanedbávat. Nejvíce si prý celibátu váží po zpovídání, kdy si musí vyslechnout mnohé problémy manželství, kterých je tak ušetřen...
...jinak, Orko Vácha je borec ;-)

Jenda

Milí přátelé, moc a moc děkuji. Doufal jsem, že díky vám uvidím jak se na to díváte.

Je jasné, že každý má originální pohled na věc.

@Klarysa: Už bylo zmineno. Celibat clovek podepisuje a slibuje před jáhenským svecenim a o zdobrovolneni mluvi P. Vacha, stejne jak jsem si vzdy myslel ja: CELIBAT JE DAR, DOPORUCOVAL BYCH HO, ALE TA DOBROVOLNOST.... ale jak mi rikal kamarad, asi by to bylo tak, jak v minulosti a jak je to u reckokatoliku, tozn. do sveceni ozenit, jinak navzdy celibatnik...coz mi prijde drsny... takovy uhaneni;).

Ja jsem vzdy myslel, takova to dobrovolnost az v prubehu knezstvi, ale je pravda, ze pak by slib celibatu uplne vymizel...Jenda

@vildatom: Já zas vidím to, že knezi nikdo nic nerekne, jak se ho lidi skoro boji... to co by mu rekla manzelka: Zacni uz pouzivat deodorand, smrdis;), Kdy sis naposledy vzal cisty ponozky? Vypadas nemozne... apod. snad rozumite. nemyslim komandovani, ale nekoho kdo ti rekne pravdu.... casto se mi zda, ze toto prave chybi... a je uzasne, kdyz knez ma opravdove pratele, kteri mu to reknou...

@pavel-v: Díky. Slyšel jsem jednu hezkou myšlenku, že povolání ke kněžství je málo proto, protože kluci, lidé, vidí malo stastnych a radostnych knezich... Take je videt ta prepracovanost, nestihani... a pak si clovek rika, tak takhle preci nechci zit ja! To nezvladnu apod... Na to je taky dobry mit vedle sebe pratele, kteri ti reknou a dost. Uz z te unavy blbnes apod...

Jenda

@Marunka: Moc moc moc diky! Krásný!!!! Díky!

Jasne, prave to ted bude mit chudak tezky, ptz rekl veci nestandartne, odvazně... na druhou stranu kdo by tam mel odvahu jit? rikat takto neco na zivo? nejsem si jisty, jestli vedel predem co tam rekne.. spis si myslim, ze ne...

@Alic: Prave diky tomu co rekl P. Marek, tak to aspon i v nas vericich podle me vyvola duvod k modlitbam a premysleni, ze celibat neni tak samozrejmy jak se zda = ses vysvecenej a uz v zivote te ani nenapadne se podivat na zenskou apod... Kdyby mluvil, ze je to pohoda, bylo by to neautenticke a nekdy az nalhavani.... "Vite jaka je to otrava mit deti? Jaky je to narocny?" apod... pritom i kdyz je to s detmi casto tezke, je to preci nadherne mit sve vlastni dite;)) a i to je jedna z tezkosti celibatu;)

organo

Jelikož jsem s P.Váchou stejný ročník, docela ho chápu, když mluví o problému celibátu...
Mladý člověk se do svého povolání, poslání pouští s nadšením, s elánem, naplno. A to, že je vázán celibátem zase až takový problém není. Ale přijde čtyřicítka, pětačytřicítka, padesátka - a ačkoli by se mohlo říci, že v tomto věku už je člověk "za vodou", tak tomu tak vůbec není a právě v tomto zralém věku mohou problémy udeřit v plné síle.
Zaujala mě poznámka komentátora, že se často diskutuje o tom, zda je vůbec možné přátelství muže a ženy, natož pak přátelství kněze a ženy.
Věřte mi, že to možné je.
A pokud si ta žena kněze a přátelství s ním velmi váží, tak neudělá ani slovem ani činem nic, co by mohlo jeho celibát, jeho kněžské poslání a jeho duši jakkoli ohrozit. I kdyby to pro ni mělo

organo

být jakkoli těžké.

marta-el

Ztotožňuji se s názorem Marunky. Je mnohem těžší otevřeně přiznat těžkosti než hrát hru, že jsem v pohodě, vysmátý křesťan, kterého nic netrápí, protože mít problémy přece nepatří ke správnému křesťanskému image, tak abych náhodou někoho odradil... Myslím, že život každého člověka, který ho vědomě spojil s Kristem, nese s sebou i to spojení s jeho křížem - to prosté zapři se, vezmi, následuj. Je to někdy opravdu těžký boj a je jedno jestli jsem laik či zasvěcená osoba... Osobně mě povzbudí ti, kdo problémy přiznají - vidím, že nejsem sama, kdo zápasí, pomáhá mi to v přijetí a vyrovnání se s osobními těžkostmi. O. Váchovi velmi děkuji za jeho upřímnost a otevřenost.

Jenda

Vám všem také dekuji za to, ze podporujete celibat, fandite celibatnikum a modlite se za ne. diky!

Jinak tema pratelstvi mezi muzem a zenou je taky zajimave... ja myslim ze kazdy to ma jinak nastavene.. u nekoho to jde, u nekoho jen chvili a preroste to v neco vic... ale je to podle me hodne tezke, ptz kdyz si clovek s nekym rozumi, to souzneni dusi, je pritazlive....

organo

To souznění duší je velmi přitažlivé, velmi...
A je někdy opravdu těžké udržet vše v mezích opravdového, čistého, hlubokého přátelství.
Ale asi také záleží na temperamentu, povaze...každý jsme jiný.

vasekpetru

Bohužel musím souhlasit s pavlem.v, taky na mě P. Vácha (jakkoliv ho jinak dost uznávám) působil dost rozpačitě. Vyznělo to tak, že kněží jsou vlastně chudáci a je to především utrpení. Vácha prakticky nevyzdvihl žádné pozitivum celibátu, čímž ještě ve spojitosti s celkovým vyzněním rozhovoru posílil stereotypy nevěřících o celibátu.

vildatom

Přesně tak. Souhlasím s vasekpetru.

organo

Pánové - nic ve zlém, ale ono se to jinak vidí a posuzuje ve dvaceti a jinak v padesát... :-)
Mladí lidé ten rozhovor mohou vnímat trochu jinak než my "v letech" - to je pravda.

vasekpetru

organo: Aha, takže všichni kněží kolem padesátky jsou kvůli celibátu vlastně chudáci? :) Ok, děkuji za informaci.

fragaria

tohle byla reportáž, která šla až na dřeň. Myslím, že P. Vácha reagoval normálně, hluboce lidsky.
@vasekpetru nechápu, proč takhle reagujete.

vasekpetru

Jestli jsem to napsal nějak útočně, tak mě to mrzí. Ale nemám rád, když se někdo odvolává na to, že má na rozdíl od "mladých" zkušenosti. to je trochu slepá ulička v diskuzi a nedá se pak nijak pokračovat v normální rozpravě. Já bych od paní čekal, že třeba napíše, jak konkrétně tedy ten rozhovor z jejího pohledu vyplývá, když my ho vidíme "jinak".

fragaria

troufám si říct, že zrovna toto se slovně vyjádřit nedá. Buď to člověk zažije a ví, a nebo to nezažije. Je to nepředatelná zkušenost. Každý si neseme nějaké hluboké zážitky, které při nejlepší vůli vysvětlit neumíme.

pavel-v

Ještě dodatek: ta korespondence sv. Jana Pavla II. není žádná tajnost, a už vůbec ne skandál, jak naznačují média. Tady je výstižný komentář od George Weigela, který napsal jeho autorizovaný životopis:
http://www.nationalreview.com/article/431359/pope-john-paul-ii-letters-women-celibacy

pavel-v

"The BBC tells us nothing about the former pope, but a lot about itself."

Mirabel

Je velmi lidsky, ale doufam, ze zadny Frantisek V. celibat nerozvolni ci nezdobrovolni jak Vacha rika.

vildatom

Přesně tak Mirabel.

organo

@vasekpetru Nechtěla jsem se nějak odvolávat na svůj věk, to opravdu ne. Ale je to přesně tak, jak píše fragaria: buď to člověk zažije a ví a nebo nezažije - lépe řečeno - ještě nezažil a zatím neví.
Z mého pohledu jde u P.Váchy o hlubokou, těžkou a dost bolestnou zkušenost s prožíváním celibátu. Určitě mnoho zažil, prožil, musel hodně sám se sebou bojovat a jak tam říká - ten boj je každodenní. Ale každý to má jinak - někdo zase prožívá třeba úplně jiné problémy a boje.

organo

A ještě - všichni kněží kolem padesátky rozhodně nejsou chudáci, jen mají více zkušeností.
Ty zkušenosti mohou být i bolestné a proto se i ten rozhovor může jevit jako ne zrovna pozitivně laděný.

IrenaT

@organo Díky Ti za tyto komentáře!!!

inspra

Nechci nijak zlehčovat těžkosti života v celibátu a kněží, řeholníků a řeholnic si velmi vážím. Ale při čtení této diskuse mě napadlo, že jsou lidé, kteří takto, pokud chtějí následovat Krista, žijí i bez prvotního rozhodnutí se pro život v celibátu. Někteří rozvedení a lidé s homosexuální orientací nebo jinými ůchylkami to nejspíš nemají o nic jednodušší.

Jenda

"Někteří rozvedení a lidé s homosexuální orientací nebo jinými ůchylkami to nejspíš nemají o nic jednodušší."

To jo, to mate pravdu.

KateřinaV

To máš pravdu

ToB

Já si myslím, že otec Marek potřebuje hlavně naši modlitbu.

Jenda

To každý...

vildatom

@ToB Také mně to tak připadá.

zasebepp

Hmm... ted jsem to videla a nejak se musim vyjadrit... prestoze me zaujalo, jak jemne, krehce a lidsky Marek Vacha pusobi (v ramci cirkve jsme kazdy na uplne jinem polu, asi bychom spolu nesouhlasili takrka v nicem),tak musim vyjimecne souhlasit s Pavlem-V. Vubec se nedivim, ze se Veselovsky tvaril tak vydesene. Presne tohle znam z pomerne osobnich rozhovoru s knezimi, kteri prisli do CR prevazne z Polska, protoze "museli" (to neznamena jen porusovani celibatu, ale i jine problemy). Nebylo jich moc, ale vic nez jeden, pusobim zrejme prilnave, pritom jsem k tomu pristupovala s metodickou cistotou, zajimaly me prakticke rozdily ve fungovani obou partikularnich cirkvi, protoze mi polska, masova, tradicni podoba, imponovala.

zasebepp

Nicmene se to parkrat preklopilo do velmi osobnich hovoru, kupodivu byli velmi sdilni, jako kdyby byli radi, ze je nekdo posloucha se zajmem (to je zrejme i u Vachy, takove veci patri do rozhovoru kneze a jeho zpovednika, ne pred prevazne ateisticke divaky DVTV, ten zpovednik, pokud je dobry, mu pomuze, u divaku vzbudi maximalne litost). A presne takhle to vypadalo. Vyhasli, asi i nestastni, jinak treba i dobre fungujici ve farnostech, ale neschopni zpracovat sve trapeni a nejak produktivne jej pretvorit. Prislo mi, ze jim chybi takove vnitrni stesti z toho, jak ziji sve povolani, z toho, jaka moc jim byla sverena. Jako kdyby ten pramen byl vyschly. Tam byl koren problemu, vsechno ostatni, od sexu pres alkohol po hromadeni hmotnych statku, byl jen unik.

zasebepp

Ok, nechci byt prehnane osobni, odvodila jsem z toho, ze: 1) kazdy knez by mel mit dobreho kamarada kneze, ktery ale neni kamarad ve smyslu "pochlebovac", "ja na brachu, bracha na me", ale cloveka, ktery v pripade potreby umi i bouchnout do stolu a byt neprijemne uprimny, ale zaroven si udela cas a umi naslouchat, aby se nemuseli ventilovat Veselovskemu a holkam, za 2) je treba posilovat svatostny charakter knezstvi, ktery nekteri nespravne zamenuji za klerikalismus, ve skutecnosti kneze proste nikdy nenaplni to, ze je kazatel, bavic, poradatel akci pro mladez, vedec, organizator, pracovnik v socialnich sluzbach, administrator,... je predevsim Alter Christus. A za to stoji obcas zatnout zuby.

Vojta Krejzar
Vojta Krejzar