Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Sociální učení církve

Společenství shrnující aktuální témata na období září 2013 - červenec 2014 týkající se sociálního učení církve. Společenství redakce signály.cz. Více o společenství »

Renata Svobodová

Odpovědnost za umělecké dílo

Renata Svobodová

Odpovědnost člověka za stvoření krásně vysvětluje kardinál Tomáš Špidlík. V této homilii se dozvíme, z čeho plyne naše odpovědnost i to, jak ji naplňovat.

Renata Svobodová

František: Potřebujeme lidskou ekologii

Renata Svobodová

O propojenosti ochrany přírody a ochrany důstojnosti člověka mluvil papež František při příležitosti Světového dne životního prostředí (5. červen). Co znamená "lidská ekologie"? A proč podle něj žijeme v "kultuře odpadu"?

Renata Svobodová

Křesťan ochráncem přírody?

Renata Svobodová

"Ekologická krize je vnímána jako fakt. Katolíci nejsou příliš nadšenými zájemci o environmentální témata. (Nejen) křesťané jsou silně antropocentričtí. Katolické učení má v řešené problematice co nabídnout, ale pouze malá část katolíků se dobře…

Renata Svobodová

Rozhovor: Dobrovolníkem v Indii

Renata Svobodová

Angažovanost do sociálního učení církve zajisté patří a papež František nás neustále vybízí, abychom šli až na periferie. Přinášíme vám proto rozhovor s Janou, vystudovanou právničkou původem z Plzně, která se nebála na periferie jít.

Renata Svobodová

Dialog mnicha s manažerem o ekonomice

Renata Svobodová

Mnich a manažer velkého koncernu – dva naprosto odlišné světy řídící se jinými pravidly? Nebo lidé, jejichž přístup k aktuálním (nejen ekonomickým) otázkám se prolíná a doplňuje? Tyto dvě otázky ve mně vyvstaly, když jsem dostala knihu Bůh a peníze…

Renata Svobodová

T. Sedláček: Štěstí konzumem nenaplníš

Renata Svobodová

Inspirativní rozhovor s ekonomem Tomášem Sedláčkem – autorem knihy Ekonomie dobra a zla, makroekonomickým stratégem ČSOB a členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) – o vzájemné důvěře v ekonomii, penězích, konzumu či Bibli.

Antonín Šimek

Nepodmíněný příjem pro všechny?

Antonín Šimek

Zaměstnanec továrny či podniku je nucen k vysokým výkonům a jeho plat kvůli "krizi" nestoupá, spíše klesá, navíc mu zaměstnavatel hrozí propuštěním pokud nebude plnit předepsaný počet hodin neplacených přesčasů. Jeho soused však již několik měsíců…

Antonín Šimek

Proč existuje nezaměstnanost?

Antonín Šimek

Kapitalismus není synonymem svobody jak často slýcháváme a také není jediným možným ekonomickým systémem, který by svobodu umožňoval. Kapitalismus přináší řadu problémů, které nelze přijímat jako nutné zlo. Dlouhodobá nezaměstnanost vede ke…

Renata Svobodová

Ekonomika vyloučení a nerovnosti

Renata Svobodová

S postojem sociálního učení církve (SUC) k ekonomice či penězům se pojí také pohled na soukromé vlastnictví. Jaký je? Co znamená třeba „sociální hypotéka“ nebo „ekonomika exkluze“?

Renata Svobodová

Neuzavírejme se druhým

Renata Svobodová

Bůh nás zve ke vztahu k sobě samému a zároveň i všem lidem. Ďábel chce tento záměr převrátit a dostat nás do izolace. Vztah pak přináší radost, izolace smutek a strach. Co si vybereme?