Ordo cisterciensis

Společenství tleje, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak tři měsíce.

Popis společenství

Společenství pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o reformovaných benediktýnech - tedy CISTERCIÁCÍCH a mnišství jako o jednom z křesťanských životních stavů...

https://www.maticecm.cz/novena-ke-sv-rafaelu-arnaizu-baronovi
Jeden z těch nemnoha svatých trapistů, které propaguje i web řádového ústředí. Teď jeho slávu šíří také MCM.

Napsat komentář »

Stále nechápu, podle jakého kritéria trapistický generalát vybírá řádové světce, které uvede v příslušné rubrice řádového webu. Mučedníci Francouzské revoluce (jeden z La Trappe, dva ze Sept-Fons) podle všeho dostatečně cool nebyli.
https://en.wikipedia.org/wiki/Rochefort_martyrs

Napsat komentář »

O české sestře v klášteře Maria Frieden v Německu se dovídám až z nekrologu.
https://ocso.org/2021/12/29/maria-frieden-13/

Napsat komentář »

Z webu generalátu https://ocso.org/ se zdá, že se trapisté k mučedníkům z Casamari nehlásí. Přitom podle toho, co se o historii opatství dá najít, v osudné době i dlouho po ní mělo skutečně patřit k trapistickému reformnímu hnutí v rámci řádu, akorát po krátkém zrušení a obnovení začátkem 19. stol. podléhalo přímo Svatém stolci, mezitím došlo k oddělení cisterciáků přísnější observance jako samostatného řádu, a v r. 1929 bylo opatství Casamari převedeno z přímé podřízenosti Svatému stolci do cisterciáckého řádu observance běžné/staré.

Napsat komentář »

Mezi blahoslavené z řádu cisterciáků přísnější observance brzy přibude český trapista P. Jan Zavřel (+1799 při plenění kláštera vojskem). Žil v italském opatství Casamari, které dnes již mezi řádovými domy nefiguruje.
https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200527papez-uznal-mucednictvi-ceskeho-reholnika-p-jana-zavrela

Napsat komentář »