Odetta

Odetta / Veronika

BBB1

Na něco se dívám trochu jinak, ale rozhodně je pravda, že sexuální život člověka posune někam dál a pomáhá mu dospět.
Myslím, že je trochu problém, že tohle téma řeší v církevním prostředí 1) Mladí lidé, kteří mají spoustu teoretických znalostí a zkušenosti rovné nule 2) Kněží, kteří jsou na tom přesně stejně. A podle toho to někdy vypadá.

Dominik Cícha

Nesouhlasím úplně s druhým bodem @BBB1 - Kněží, kteří nejsou úplní novokněží, často mají zkušenosti mnohem větší než konkrétní pár. Ne z vlastní zkušenosti. Ale ze zkušenosti toho množství sezdaných/nesezdaných párů, které k nim přichází ke zpovědi nebo k duchovnímu rozhovoru.

Rezkaaa

Díky za takovou "velkou" reakci! :)
Není v mé kompetenci nikoho soudit, každopádně bych to ani neudělala. O tom je ta svoboda, každý má právo dělat to, co považuje za vhodné. Co můžu udělat já, je např. s někým promluvit a ukázat mu, že to jde i jinak, že není povinností spát s nikým před svatbou a sdělit mu důvody, proč by to neměl dělat a proč to je nebo není "lepší".
Píšeš o "prohloubení vztahu", absolutně Ti rozumím. To je přesně to, o čem jsme se s mým milým bavili. Cítíme se jistým způsobem zralí na větší prohloubení vztahu a důvěry a všeho, přesto ale chceme zůstat až do svatby "v čistotě", protože není stoprocentní (ačkoliv to tak oba vnímáme), že spolu skutečně zůstaneme.
Moc vám oběma fandím a nehodím po Tobě kámen ani kamínek, ale nějakou luční imaginární květinku :) :D

Odetta

Jsem mile překvapena tím, že mi nevyvracíte názory, připíšete svoje myšlenky a házíte luční květinky :-) Děkuji :-)
Co se týče "bodů" od @BBB1, řekla bych, že stejně tak jako jsme každej jinej, i každej vztah a přístup k němu je individuální záležitost a nejde posuzovat podle všeobecných měřítek, prostě se to musí zkusit a přijít na to, co tomu druhýmu vyhovuje, ať už mluvíme o jídle nebo o čemkoli jiným :-) Nechci shazovat funkci kněží-rádců, naopak -mají na situaci jedinečněj pohled kterej my mít nemůžeme :-)
A tak vám patří ještě jedno velké díky, jak píše @Rezkaaa, je obohacující vidět věc i z jinýho úhlu pohledu :-)

fragaria

no hlavně šesté přikázání je až šesté...není první.

Já si velmi vážím lidí, kteří sice přestupují šesté přikázání, ale mají osobní důvěru v Boha (viz první přikázání).

fragaria

a ještě chci napsat, že "čistota" je dost oběhané slovo. Jsou čistší ti, kteří ukazují prstem: hele, oni spolu žijou a nejsou sezdaní!

maxmilianrex

Nebudu soudit kdo je čistý a kdo nečistý jako Fragaria, ale pravda je, že mimomanželský sex je těžký hřích, bez ohledu na to co si svévolníci myslí. A pravda také je, že kdo zemře v těžkém hříchu, nepřijde do nebe.

Odetta

O co svoje názory podpirate, @Fragaria a @maxmilianrex ? Odkud víte že "Nesesmilnis." se vztahuje obecne k nemanzelskemu sexu a odkud víte že mimomanzelsky sex je těžký hřích? Neříkám že nemáte pravdu, ráda bych ale znala prameny :-)

fragaria

já nepramením z moudrých knih. Tohle je zkušenost ze života.

@Odetta na hodně Vašich přímých otázek odpovídá Karel Skočovský v příspěvcích Bůh, sex a manželství. Má to 12 dílů ale konkrétně nevím, který doporučit.

https://www.signaly.cz/buh-sex-manzelstvi

maxmilianrex

Já to vím z Katechismu, to jest nauka Katolické církve. Vím z toho oboje, to, že se "nesesmilníš vztahuje i k nemanželskému sexu i to, že mimomanželský sex je hřích. A i to, v těžkém hříchu nemůže člověk přijít do nebe.

vafle

Zareaguju jen první půlku (do druhé půlky vám namám absolutně co kecat, rozhodnutí to není lehké, je to individuální a na každém páru...:) )
"kdybych nebyla tak hloupá..." - v poslední době jsem došel k názoru, že spousta špatných věcí/rozhodnutí/hříchů nás může posunout hrozně moc dopředu. Nemyslím to jako obhajobu "klidně si budu dělat co chci a ty zkušenosti mě aspoň někam posunou".. to by mě mohli posunout někam, kam hodně nechci (jako tebe na nějaký čas posunuly asi do hodně špatných stavů...) ale Bůh si nakonec všechny ty naše sračky umí nějak zpracovat a vytěžit z nich něco dobrého (což je ten posun..)... takže asi musíme být vděční i za ty naše kraviny, ale taky se z nich umět poučit...
Děkuji za takové osobní sdílení, je skvělé, když se někdo nebojí říct to naplno.

Lucis

Clanek mi prijde smutny. Strucne a doufam v pratelskem duchu se pokusim vysvetlit proc. 1) chybi mi tam happyend - tj.kdyz jsi napsala ze jsi slapla vedle, tak jsem jaksi prirozene ocekavala nejake pouceni. 2) sex prisel v pravou chvili - mozna zde je ten kamen urazu - jak muzu ja jako slaby clovek vedet kdy je ta prava chvile? Kdyz srdcem i hlavou prijmu ze az v manzelstvi je pro sex prava chvile, a pokorne uznam i v teto oblasti bozi navod jako nejlepsi,tak prijde pokoj a radost. 3) mrzi me provokativni raz clanku. 4) vetsina katoliku ma podle me spise nazor na predmanzelsky sex jako ty, ale nevim v jakem kraji CR se nachazis. Ja mela v dospivani vylozene problem narazit na pary zijici v cistote.
Hodne duvery v Pana ti preje Lucie, ktera se taky dost naslapala vedle,v ruznych zalezitos

Lucis

tech a ktera na sobe pocitila uzdravujici moc Boha, kdyz se mu odevzda:) i kdyz se to zda/zdalo nemozne

Fifi

Jestli se nezesmilníš nevztahuje k mimomanželskému sexu, k čemu tedy?

Odetta

Dobře tedy, kdyby tomu tak bylo, kde je prostor pro svobodné rozhodnutí? Nejsem příznivcem reformovaných církví, ale nežijeme ve starozákonní době, kde manželství jistě nemělo takovou podobu, jako má dnes. (A nebyla strůjcem institutu manželství právě církev a její snaha zasahovat do majetkových poměrů, mimochodem?)

Odetta

Mám krásný vztah. Přišel ve správný čas jako lék na bolavé srdce i bolavou duši. Možná časem přijdou všichni s tak vyhrocenými názory na toto téma na to, že pravda je v otázce náboženství relativní a lidé se nedělí jen na věřící a nevěřící :-))

Lucullus

Svobodné rozhodnutí máme vždy, bud´ Boha následujeme a nebo ne. A co se týče té podoby manželství ve starozákonní době, tak Kristus jasně říká, že nepřišel zákon zrušit, ale naplnit. Relativizování v otázce přikázání mi přijde nebezpečné.

Lucullus

Sám píšu jako nedokonalý člověk, který se snaží v jemných souvislostech zorientovat u dodržování přikázání mi to však přijde jasné.

Fifi

Já jsem se ptala, protože mě vážně zajímá odpověď. Často jsem slyšela od různých lidí argument, že "nezesmilníš" se přece netýká momimanželského sexu, ale nikdy vysvětlení, čeho se teda týká. Je to podle vás to stejné jako "nepožádáš manželky bližního svého"? Tedy se jedno přikázání opakuje? Fakt mě zajímá Váš názor
Jinak Vám Vaše postoje neberu, ale připadá mi, že Váš defenzivní postoj ukazuje, že vy sama si před sebou potřebujete něco obhájit.
Své názory jsem specifikovala v tomto článku: https://fifi.signaly.cz/1412/predmanzelska-ne-cistota

Elfkam

O co opírat názor, že předmanželský sex je hřích? Bible a nauka církve nestačí?

Odetta

Je to spíš směs pocitů než slov, ale když si tedy přejete definici, mohlo by to být něco jako: "Nesnižuj lásku na pouhý pohlavní styk, partnera na hračku." (A deváté přikázání: "Nerozvracej cizí rodinu.") Desatero obecně chápu jako soubor pravidel, které Bůh chce, aby člověk dodržoval také proto, aby člověka chránily.
Bůh dal a lidé vyložili. Nemůžeme pominout, jaké kořeny jsou naším základem, a že první lidé, kteří se s desaterem setkali, žili v naprosto odlišné době s naprosto odlišným způsobem života.
Bible a především církev nestačí. Zřejmě mám širší pohled na věc jak vy, jsem pochybovačná a zvažuju i alternativy, nebojím se nesouhlasit s církví, respektive s lidmi v církvi a jejich názory.
A je tohle hřích, pokud hledám cestu?

Fifi

Mno, nejsem vlastníkem absolutní pravdy, ale podle mě to hřích rozhodně není. Hledat vlastní cestu je rozhodně chvályhodné a měl by to dělat každý. A Vaše definice jsou mi sympatické, jakkoli s nimi zcela nesouhlasím. :-)

Elfkam

Hledat upřímně cestu samozřejmě hřích není. Není to o tom nebát se s církví nesouhlasit. Jsou věci o kterých lze v církvi polemizovat, nicméně některé věci jsou neoddiskutovatelné a hřišnost předmanželského sexu k nim patří. Bůh dal své Slovo a také dal klíč k jeho výkladu a ten má pouze církev. Chápu, že pokud stále hledáte tohle vám stačit nemůže. Bůh nám dal rozum a máme jej používat takže vám přeji otevřenou mysl a ať tu pro sebe správnou cestu naleznete. K lepšímu pochopení tohoto tématu můžu doporučit Teologii těla od Jana Pavla II. je to bohužel pořádná bichle a sám jsem ji nikdy celou nepřelouskal. Vyšla i nějaká její zkrácená verze, ale na tu si teď nevzpomenu.

Ester-Michael

Trochu se bojím, jestli to "Nesnižuj lásku na pouhý pohlavní styk, partnera na hračku." právě není obsaženo v předmanželském sexu... Oblouzení pocity je ošidný, jakkoli pochopitelný. V mnoha ohledech si jako lidé obhájíme cokoli a v jakékoli oblasti...po prvním hříchu k tomu máme dost velký tendence věřit, že to Bůh s námi nemyslí dobře a že si můžeme ukradnout svůj kousek "štěstí" (a tam si lze dosadit jakýkoli hřích), věříme hadovu našeptávání namísto Trojjedinému milujícímu Bohu - kdo jiný než Ten, co za nás vylil všechnu svou krev na kříži by to s náma měl myslet líp?

Přesto, že ne vždy ve všem s církví souhlasím, tak v otázce sexu mimo manželství má absolutní pravdu... Láska, štěstí, požehnání věřím je (tak jak je to na zemi možné, v tomto slzavém údolí) vázáno na dodržování Desatera

Zobrazit 25 komentářů »