ObiSkyWalker

ObiSkyWalker / Ondra Geršl

Ženatý s Zdendanda

„Prosím ty, kteří mohou být očkovaní a zatím nejsou, aby se z ohledu na ostatní obyvatele nechali očkovat.

Ty, kteří se nechali vystrašit, že se očkováním dopouští nějakého hříchu, ujišťuji, že to mohou udělat s čistým svědomím. Ty, kteří hájí svou svobodu stát na svém názoru, prosím, aby z lásky k druhým dobrovolně obětovali část své svobody pro společné dobro.“
– Jan Graubner, předseda ČBK

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/211117predseda-cbk-jan-graubner-nechte-se-z-ohledu-na-ostatni-ockovat

marketap

Hodně jsem se rozepsala, snad nevadí. Chtěla bych však ještě poděkovat ObiSkyWalker za diskuzi! Vaše otázky mě nutí nad tím přemýšlet a jsem za to ráda, je to pro mě smysluplná diskuze.

Zobrazit 48 komentářů »

„A když se modlíte, nebuďte jako pokrytci: ti se s oblibou modlí v synagógách a na nárožích, aby byli lidem na očích; amen, pravím vám, už mají svou odměnu.
Když ty se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí.“ – Matouš 6,5-6

Napsat komentář »

Petr Pithart, bývalý disident, poté jeden z nejvýraznějších politiků porevolučního Česka, originálně komentuje stav politické scény před volbami. A vysvětluje důležitost Sudet pro ANO.

https://vikend.hn.cz/c7-66984030-qncd6-f99da1f82ebf037

Napsat komentář »

If Couples Were Literally Always There for Each Other.

Napsat komentář »

Křesťany kandidující za extremisty nechápu. „Mesiáši“ typu Okamury či Babiše přinášejí jen zkázu, říká teolog Mohelník

Citace z článku:
Principy evangelia stojí nejprve na individuální víře a přesvědčení. Na ctnostech, na kterých je nutno pracovat. Společenský rozměr z toho pak vyrůstá. A když někdo akcentuje křesťanské hodnoty jen obecně, úplně se vytrácí onen klíčový osobní rozměr. „Hodnoty“ evokují něco, čím může být člověk zvenku zkádrovaný, usměrněný. Evangelium ale nikdy nejde zvenku, ale jedině a pouze zevnitř. Mluvit o křesťanských hodnotách jako o něčem, co je uložené a vynucované… Zobrazit více

Křesťany kandidující za extremisty nechápu. „Mesiáši“ typu Okamury či Babiše přinášejí jen zkázu, říká teolog Mohelník

Citace z článku:
Principy evangelia stojí nejprve na individuální víře a přesvědčení. Na ctnostech, na kterých je nutno pracovat. Společenský rozměr z toho pak vyrůstá. A když někdo akcentuje křesťanské hodnoty jen obecně, úplně se vytrácí onen klíčový osobní rozměr. „Hodnoty“ evokují něco, čím může být člověk zvenku zkádrovaný, usměrněný. Evangelium ale nikdy nejde zvenku, ale jedině a pouze zevnitř. Mluvit o křesťanských hodnotách jako o něčem, co je uložené a vynucované zvenku, je vlastně velmi nekřesťanské. O křesťanských hodnotách jako o jakémsi vnějším systému, či dokonce ideologii často mluví lidé, kteří na osobní rovině nejsou ochotni o náročné požadavky evangelia usilovat.
A zadruhé je problém slovo „obrana“. Ježíš neříká, že přišel něco bránit. On přišel něco zasít, formovat lidi, nasměrovávat je, otvírat je vůči dobru, ale ne cosi bránit. Ježíš chce zachránit všechny lidi – podtrhuji slovo všechny. „Obrana křesťanských hodnot“ je úplně proti smyslu evangelia.

https://archiv.hn.cz/c7-66958190-rrpo7-2ca7de9b9d88c01

deFlegmatique

"Pokud myslí svou víru vážně a zároveň sledují, co ty politické subjekty dělají, tak nechápu, jak se k těmto partajím mohou přidávat."

To by mě zajímalo, co ty politické subjekty dělají tak strašného, že nejsou hodny toho, aby je křesťan volil, nebo za ně dokonce kandidoval.

deFlegmatique

"A zadruhé je problém slovo „obrana“."

Chudák Chesterton a on se tak snažil.

Nevím, proč by měla být obrana křesťanských hodnot neslučitelná s křesťanstvím. Předně mi ale přijde, že o křesťanských hodnotách mele dneska kde kdo, aniž by specifikoval, co tím myslí. To se to pak snadno strefuje do nějakých imaginárních blíže nespecifikovaných křesťanských hodnot.

Tofl

@deFlegmatique
"To by mě zajímalo, co ty politické subjekty dělají tak strašného, že nejsou hodny toho, aby je křesťan volil, nebo za ně dokonce kandidoval."

Není spíš na místě ptát se, jestli by křesťan neměl být spíš apolitický ?
Křesťané jsou svobodní stejně jako ostatní. Mohou se rozhodovat podle vlastního uvážení.

Problém spíš spočívá v tom, že křesťané mají určité hodnoty, které v politice často ztrácí. Politika není pro každého. Je to stejné, jako se stát celebritou a neskončit v hektolitrech alkoholu a opiátech.
Často je to o silné vůli a osobnosti. Což dnešní kandidáti moc nemají a je jedno, jestli je to extrémista, blbec, laik nebo křesťan.

dromedar

Mohelník "Pokud myslí svou víru vážně a zároveň sledují, co ty politické subjekty dělají, tak nechápu, jak se k těmto partajím mohou přidávat."

@deFlegmatique "To by mě zajímalo, co ty politické subjekty dělají tak strašného, že nejsou hodny toho, aby je křesťan volil, nebo za ně dokonce kandidoval."

V té části rozhovoru je zatím na scéně jenom Lipovská a Volný blok, tak se prozatím omezme právě na Volný blok a nechme stranou i jeho partnery pro nadcházející volby.

Pro mě se to láme na přístupu k pravdě. Program Volného bloku obsahuje řadu blbostí a řadu požadavků, které by se při bližším prozkoumání nejspíš ukázaly jako hrubě nespravedlivé (dobře, až se otevře knihovna, asi už bych si měl přečíst toho Rawlse, abych se příště vydržel dohadovat s @RomanS o pár minut déle), ale myslím, že

dromedar

je nutné i křesťanům ponechat svobodu takový program volit, nebo dokonce osobně prosazovat.

Ale jako mnohem zásadnější než program vidím to, že Volný (jako jediná výrazná tvář strany postavené na jeho osobě) v boji o moc bezskrupulózně používá hrubé lži v závažných a nebezpečných věcech a podporuje svoje příznivce v iracionálních přesvědčeních.

soIipso

Volný je borec. např, jak demaskoval „demokrata“, který ho nechal vyvléct od pultíku, u něhož jen mlčel, a který předem vypnul televizní přenos, aby tu špinavost lidé neviděli - to je prostě dokonalé.
Nevím jak to mají křesťané, ale každopádně minimálně jeden katolík bude Volný blok volit, pokud si to ještě nějak nepodělají.

Filipek

Je zvláštní, že v dnešním kontextu se panteismus, neomarxismus a europřizdisráčství za hříchy nepovažuje. Bylo by fér plivat i tímhle směrem, když už se plive.
Ale já jsem v zásadě proti tomu, kritizovat bratra křesťana pro jeho politický postoj. Jedním dechem říct, že křesťan má být apolitický, zároveň ho kritizovat, že kandiduje za tu nebo onu stranu, tak to je to přinejmenším pokrytecké.
Padni komu padni, když Aleš Juchelka za ANO prosazuje to, co prosazuje v ohledu rodinné politiky, tak to otevřeně chválím. A je úplně jedno, že za Babišovu partaj. Je to jeho boj. Stejně tak můj je, koho já volím a jaký k tomu mám důvody.

soIipso

"Je zvláštní, že v dnešním kontextu se panteismus, neomarxismus a europřizdisráčství za hříchy nepovažuje."
- Zvláštní? U vědomí toho, že tento hlas zaznívá z hlubin KHS? Já na tom nic zvláštního nevidím. Graubner a podoné "osobnosti" pouze prezentují společenskou nauku svého falešného náboženství.

dromedar

"že křesťan má být apolitický" je blbost.

"ho kritizovat, že kandiduje za tu nebo onu stranu" je legitimní. Politika není nějaký samostatný vesmír oddělený od křesťanské praxe. Ani není jedno, za kterou stranu dotyčný kandiduje, protože kandidovat za nějakou stranu znamená do značné míry se s ní ztotožnit, a být zvolen za nějakou stranu neznamená jenom získat kousek moci jako osoba, ale získat kousek moci právě pro danou stranu.

Ne každá politika je s křesťanstvím slučitelná a hádat se o to, která je nebo není, je namístě.

dromedar

@soIipso "Volný je borec. např, jak demaskoval „demokrata“, který ho nechal vyvléct od pultíku, u něhož jen mlčel, a který předem vypnul televizní přenos, aby tu špinavost lidé neviděli - to je prostě dokonalé."

Dokonalého na tom samozřejmě není nic. Poslanecká sněmovna si demokraticky odhlasovala pravidla pro řečnění, Volný podle těch pravidel dostal prostor řečnit, a když pravidly vymezený čas na řečnění uplynul a on odmítal dát prostor dalším, demokraticky odhlasovaná pravidla byla vynucena. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/poslanec-volny-ma-novou-zdrzovaci-taktiku-za-recnickym-pultem-zaryte-mlci-169223

Filipek

Já v tom rozhovoru žádný detailní rozbor toho, jakým způsobem je Volného uskupení extremistické nevidím. Názory p. Mohelníka, jsou názory p. Mohelníka. Jestli mluví za Dominikány, fajn, jestli mluví za církev, nevím. Upřímně být tady zastáncem jeho teorií, tak bych rychle začal argumentovat věcně a přestal bych s útoky ad hominem na Volného a Lipovskou.
Stala se z toho taková krásná mainstreamová opakovačka. Nojo, Lipovská. A co jako? Shodou okolností jsem si na p. Lipovskou udělal názor dlouho předtím, než byla v radě. A světe div se, mám na ní názor pořád stejný. Ona je ekonom s poměrně jasným názorem, jak se má utrácet, kde se peníze vezmou.

Filipek

>> Ne každá politika je s křesťanstvím slučitelná a hádat se o to, která je nebo není, je namístě.

Lidovci, nevolitelní, ODS, nevolitelná, KSČM, nevolitelná, STAN, nevolitelní, Svobodní, nevolitelní, Cibulka, nevolitelný.

Tak to snad, abychom založili nějakou katolickou stranu, ne pozor, to je vlastně extremismus.

dromedar

@Filipek "Upřímně být tady zastáncem jeho teorií, tak bych rychle začal argumentovat věcně a přestal bych s útoky ad hominem na Volného a Lipovskou."

Vždyť tady žádný zastánce Mohelníkových teorií (s možnou výjimkou Obiho, který se ale do diskusí obvykle nepouští a moc nečekám, že by udělal výjimku) není. Já jsem Mohelníkovy farářské úvahy o falešných mesiáších přešel, a odpovídal jsem (včera 22:36) Flamengovi na jeho otázku, "co ty politické subjekty dělají tak strašného, že nejsou hodny toho, aby je křesťan volil, nebo za ně dokonce kandidoval." Věcně.

Filipek

Vy zrovna píšete věcně.

soIipso

Mohelník je pěkně debilní jméno.

deFlegmatique

@drome: "Pro mě se to láme na přístupu k pravdě. Program Volného bloku obsahuje řadu blbostí a řadu požadavků, které by se při bližším prozkoumání nejspíš ukázaly jako hrubě nespravedlivé..."

Zato ostatní politické strany jsou pravda sama, že? Není to náhodou tak, že kdyby měl křesťan kritérium pravdivosti, a spravedlivosti programu aplikovat důsledně na všechny politické strany, hřešil by už jen vstupem do volební místnosti?

deFlegmatique

"HN: Co konkrétně říkáte na homosexuální manželství?

Není to nic proti klasické rodině. Není to její ohrožení. To je úplně jasné. Poznání se rozvíjí, pohled na homosexualitu mění a je potřeba s tím i ve společenské rovině pracovat. Pokud občanská společnost kodifikuje soužití lidí, kteří se k němu rozhodnou, je to úplně v pořádku. Vždy se ale musí respektovat práva a legitimní zájmy ostatních. Např. děti se nemohou nikdy stát nástrojem ideologických bojů. Snad bych jen slovo manželství vyhradil pro partnerství muže a ženy vedoucí potenciálně ke vzniku nového života."

deFlegmatique

Tak tohle je taky výživné - homosexuální manželství podle něj není nic proti klasické rodině a zároveň by slovo manželství vyhradil pro partnerství muže a ženy. Tady otci Mohelníkovi uniká zásadní věc a totiž ta, že o to právě jde, aby se to soužití homosexuálů nazývalo manželstvím, aby se pak na základě toho dala dál prosazovat ta takzvaná rovnoprávnost včetně nároků na děti.

dromedar

Dovolím si vystřihnout ten citát ze svých komentářů lépe:

"Pro mě se to láme na přístupu k pravdě. [bla bla bla o programu]
Ale jako mnohem zásadnější než program vidím to, že Volný (jako jediná výrazná tvář strany postavené na jeho osobě) v boji o moc bezskrupulózně používá hrubé lži v závažných a nebezpečných věcech a podporuje svoje příznivce v iracionálních přesvědčeních."

Já vidím propastný kvalitativní rozdíl mezi tím, že někdo dává předvolební sliby, které nechce nebo nemůže splnit, nebo tak či onak podvádí v rámci výkonu mandátu,
a tím, že ve svůj prospěch využívá toho, že část společnosti věří nebezpečným nesmyslům, podporuje ji v tom a aktivně vytváří další podobné.

dromedar

... Rozdíl mezi lhaním a podváděním v rámci sdíleného univerza, kde se dá argumentovat fakty, a jeho aktivní dekonstrukcí ve prospěch postpravdivého světa, kde neexistuje přístup ke sdílené pravdě a každý věří své oblíbené báji.

deFlegmatique

Jo, s tím souhlasím. Například nutnost setrvat v EU, nebo třeba přijmout Euro je podle mne taky nebezpečný nesmysl.

deFlegmatique

"A když věřící uslyší třeba u SPD, že „brání tradiční rodinu“, je spokojený, že konečně našel to, co hledal. A je zaslepený vůči všem destruktivním a nenávistným postojům. Pokud jde o konkrétní strany v současném parlamentu, tak jde jistě o SPD, Volný blok, Trikoloru, o komunistech nemusíme mluvit, tam je to zřejmé. A vlastně jde i o Babišovo ANO,..."

Tady bych ze strany páně Mohelníka rád slyšel nějakou konkretizaci těch destruktivních a nenávistných postojů. Takhle vzít pár stran s jejichž programem se neztotožňuji a prohlásit o nich obecně že mají destruktivní a nenávistné postoje a na základě toho je označit za extrémistické mi přijde dost slabé.
Co je třeba takový destruktivní postoj? Že některé z nich chtějí vypadnout z EU? To jako měli disidenti za bolševika taky destruktivní

deFlegmatique

postoje? A pokud ano, tak co?

Nenávistný postoj je co? Nechtít tady muslimské přistěhovalce? Zaručí nám otec Mohelník, že tady nebudou vraždit, znásilňovat a krást? Pokud ano, tak budu volit jej a ne takzvaně nenávistné strany.

deFlegmatique

Nemůžu si pomoct, ale páter Mohleník na mne z toho rozhovoru působí jako při nejlepším pěkný naiva. Před Babišem jsme žili čistě a nesobecky a po něm zase budeme.

deFlegmatique

Ale abych se nenavážel jen do P. Mohleníka.

Ví tady někdo co znamená že "Česko prohrálo v covidové krizi"?

soIipso

Já ano: lid je zadlužený, připsraný a ochotný vzdávat se svobody.

Lederhosen

Destruktivní a nenávistné postoje jsou skvělé, všechny mé postoje jsou takové.

dromedar

"Ví tady někdo co znamená že "Česko prohrálo v covidové krizi"?"

Že máme díky nekompetentnímu krizovému řízení nesmyslně vysoký počet zemřelých i zbytečně velký dopad na hospodářství vlivem vleklého pololockdownu.

deFlegmatique

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pirat-profant-ve-snemovne-jsou-bili-paprdove-kteri-inklinuji-k-fasismu-40368421#

Je celkem jedno, co žblebtá Profant, ale na konci je odstavec o tom, co má podle projednávaného zákona to manželství pro všechny znamenat. Škoda jen, že tohle si asi P. Mohleník nepřečte.

Lederhosen

Třeba mu to prostě nevadí...

Zobrazit 31 komentářů »

H. Zollner o zneužívání: Přiznání, že v církvi jsou hříšníci, je obtížné, ale nutné

„To prvotní spočívá být s tím člověkem a naslouchat mu, aniž by přitom zaznívala nějaká obhajoba církve či toho agresora, a také aniž by zaznívaly pochybnosti o tom, zda je pravda, co ten člověk říká. A na druhé straně tomu postiženému člověku, oběti zneužívání nepomůže, když i já začnu plakat, když začnu být sklíčený. Traumatizovaná osoba potřebuje oporu. Jde tedy o určitou vyváženost dobré empatie – to znamená, že naslouchám, že oceňuji to, že hovoří, že jsem s ním i při hněvu, vzteku, smutku, obvinění, při… Zobrazit více

H. Zollner o zneužívání: Přiznání, že v církvi jsou hříšníci, je obtížné, ale nutné

„To prvotní spočívá být s tím člověkem a naslouchat mu, aniž by přitom zaznívala nějaká obhajoba církve či toho agresora, a také aniž by zaznívaly pochybnosti o tom, zda je pravda, co ten člověk říká. A na druhé straně tomu postiženému člověku, oběti zneužívání nepomůže, když i já začnu plakat, když začnu být sklíčený. Traumatizovaná osoba potřebuje oporu. Jde tedy o určitou vyváženost dobré empatie – to znamená, že naslouchám, že oceňuji to, že hovoří, že jsem s ním i při hněvu, vzteku, smutku, obvinění, při velkém zármutku a sklíčení, že se vnitřně nestahuji a jsem emocionálně u toho jako naslouchající osoba. A na druhé straně že nejsem přemožen tou krutostí a nevyslovitelností toho, o čem se dozvídám.“

https://slovo.proglas.cz/kultura-a-vzdelavani/dopoledne-s-proglasem/h-zollner-o-zneuzivani-priznani-ze-v-cirkvi-jsou-hrisnici-je-obtizne-ale-nutne/

Napsat komentář »

Najdi 🙂

Celkem hlasujících: 19
Petr Steinbauer (PetrST)

Ses hodně nudil, co? :D

ObiSkyWalker

@PetrST: To ne, jen jsem chtěl konečně vyzkoušet ankety na signálech 😉

Zobrazit 3 komentáře »
prig

Dobrý rozhovor.

Zobrazit 1 komentář »

„Pak, už pozdě a sám, jsem ze studia dlouze šel jarním sněhem studenou nocí na autobus, co zrovna jezdil místo metra, a říkal si udiveně, že to s námi nemůže být tak zlé, jak se mi normálně zdá.“

https://blog.aktualne.cz/blogy/marek-vacha.php?itemid=39582

Napsat komentář »

Říkají o něm

prig říká o něm:
Signální pilíř, který odolal i nárazu John Deera
mayinka říká o něm:
OBi! :o) Borec z EC.. :o) Je radost potkat Tě na signálech :o)
Hříbek říká o něm:
kamarád ze SČS :)
Petr Bukovský říká o něm:
se věčné hádá s Darth Vaderem a jinými temnými silami co ovlivňujů jeho rychlost připojení k netu <a href="http://www.signaly.cz/obiskywalker"><img src="http://www.kde-look.org/CONTENT/content-m1/m85873-1.png"></a
Peggy-1 říká o něm:
Super tučňák:))