Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

ObiSkyWalker

ObiSkyWalker / Ondra Geršl

Ženatý s Zdendanda
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Dnes pracuji tady..
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatele PetrST.
ObiSkyWalker

Prvně Brno, potom postel.

prig Maminka to ví?

Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatele dromedar.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Jedna zasněžená....
ObiSkyWalker komentoval článek Migrace do Azure.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Migrace do Azure.
ObiSkyWalker komentoval odkaz uživatele ObiSkyWalker.
ObiSkyWalker

Do e-mailu mi přišela zpráva od Hnutí pro život ohledně nové irské potratové legislativy. (http://hnutiprozivot.cz/zpravy/2767-nova-irska-potratova-legislativa)

Irové si tento zákon odhlasovali v referendu, kterého se účastnilo 64,13 % voličů (2,16 milionu lidí) a 66,4 % z nich hlasovalo pro povolení potratů. (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2490634-dve-tretiny-iru-hlasovaly-podle-odhadu-pro-zruseni-zakazu-potratu)

Dle údajů z roku 2016 se k římskokatolické církvi hlásilo 78,8 % obyvatel. (https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_Republic_of_Ireland)

Nerozumím tomu, jak si katolíci… Zobrazit více

Do e-mailu mi přišela zpráva od Hnutí pro život ohledně nové irské potratové legislativy. (http://hnutiprozivot.cz/zpravy/2767-nova-irska-potratova-legislativa)

Irové si tento zákon odhlasovali v referendu, kterého se účastnilo 64,13 % voličů (2,16 milionu lidí) a 66,4 % z nich hlasovalo pro povolení potratů. (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2490634-dve-tretiny-iru-hlasovaly-podle-odhadu-pro-zruseni-zakazu-potratu)

Dle údajů z roku 2016 se k římskokatolické církvi hlásilo 78,8 % obyvatel. (https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_Republic_of_Ireland)

Nerozumím tomu, jak si katolíci tento zákon mohli odhlasovat. Asi mi něco uniká.

PetrST @matfis: Myslel jsem to tak, že pokud se katolíkům nebude něco líbit na církvi, tak udělají nějakou reformu, která vede (ve většině případů) ke vzniku nějaké pofidérní sekty nebo k založení nové církve. Teprve v momentě, kdy pak "otcové (a matky) reformátoři", "otcové (a matky) zakladatelé" a "osvícení" zjistí, že něco neklape (nebo něco pořádně nedomysleli), zjistí, že jim v katolický církvi nebylo zas až tak zle...

PetrST @matfis: Tedy oba případy (jak holka, tak katolíci) vedou k nějakému dospění (ať už jakéhokoliv).

Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Západy a východy slunce.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatele jjkohoutek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatelky LidkaK.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Jdi se věnovat svý holce!.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí video uživatele Tofl.
ObiSkyWalker

‚Kostel zapálili z malicherných příčin a pro pobavení.‘ Žháři z Gut musí podle soudu zaplatit přes 19 milionů

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zhari-kostel-v-gutech-zapaleni-soud-nahrada-skody_1901060600_ogo

Matouš Sloboda Vždy je to dilema. Ono jedna věc je poučit se z chyb (nutno nahradit škodu), druhá věc je pokazit si (tím) život.

dromedar Třetí věc je oprávněný nárok poškozeného na náhradu.

Ale jestliže cílovou perspektivou trestu je znovuzačlenění pachatele do společnosti, peněžitá pokuta (nebo náhrada škody), kterou se vší pravděpodobností za celý život nebude moci zaplatit, je proti smyslu trestu.

ObiSkyWalker komentoval status uživatele dromedar.
ObiSkyWalker komentoval odkaz uživatele ObiSkyWalker.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Bradavický dovětek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album První letošní sněhulák.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Můj kámoš internet.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Přes Budějce (zpátky) do Bradavic.
ObiSkyWalker

Už dlouhou dobu žiju v domnění, že knihy/filmy ze série Harryho Pottera nejsou pro katolíky (či křesťany) doporučené.

Když jsem si o tom ale zkoušel něco najít, překvapilo mě, že jsem došel spíše k opaku:

https://www.cirkev.cz/archiv/030204-harry-potter-neni-nabozenskym-problemem

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php?id=8298

Negativní (a v podstatě neověřenou) zprávu jsem našel jen na webu fatym.com:

http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2014020190

ObiSkyWalker Ještě komentář od kněze ze serveru vira.cz: https://www.vira.cz/texty/otazky-a-odpovedi/harry-potter-zavadna-literatura

PetrST Harry Potter mě nikdy neoslovil. Já jsem měl vždycky radši něco akčnějšího. Začal jsem Narií, Hobitem a Pánem prstenů. Pak to pokračovalo přes Na západní frontě klid, Do Temnoty, až jsem vše završil Americkým sniperem a nyní u mě dominuje Příprava na manželství Aleše Opatrného.

Jan Škrášek To máš teda dost podezřelý domněnky.

evulka @PetrST Jojo, manzelstvo je akcak, uznavam...ale HP bol dobry predskokan, co sa vzruuusa tyka 😄 Btw, cital si to? Lebo Na zapadni fronte klid mi neprislo ako nejak extra akcna kniha...

PetrST Harryho Pottera jsem četl, ale na mě je to až moc velká fantasmagorie. Ano, přiznávám, že Na západní frontě klid není akční a nejsou tam tam nějaké pikantní zabijácké scény popisované s chladnokrevností autorovi vlastní (jako např. C. Kyle - American Sniper), ale je spíše drobrodružná a napínavá (podobně jako scénář Jiřího Křížana, Valašskomeziříčského rodáka, k filmu Tichá bolest). Je prostě pro ty, kdo si dokáží ty situace barvitě představit... Třeba tím, že že když čte o tom, tak se plazili v kasárnách v bahně, ucítí sám smrad toho bahna a na jazyku jeho pachuť...

jjkohoutek Mezi lidmi (rozuměj katolíky) kolují hrozné blbosti stran křesťanství...

dromedar Tak třeba dospívající @dromedar prakticky emigrovavší do fiktivního fantastického světa a mezi hltáním fantasy ság pilně studující okultistickou literaturu byl přímým důsledkem čtení Pottera. Ale to je víc o tom, kdo to čte, než o knížkách samotných. Někdo jako já k takovým věcem přirozeně inklinuje, někdo jako @PetrST je vůči tomu nejspíš přirozeně zcela imunní (my čarodějové bychom řekli "dokonalý mudla" :P )

PetrST @Dromedar: Radši být dokonalý mudla, než mudlovský šmejd!

evulka @PetrST Nj, dokazem si kopu veci barvite predstavit, a Hemingway sa mi celkom pacil 😊 HP nikomu nenutim, holt nie kazdy dostal dopis z Bradavic, ze @dromedar 😃

dromedar @PetrST Já to četl tak patnáct let zpátky, takže si jenom matně vzpomínám, že snad nějakou menší mezikolejní bitku vyvolalo to, že Hermioně někdo ze Zmijozelu nadával do "mudlovské šmejdky", ale případných víc "mudlovských šmejdů" už si nepamatuju.
A podívat se nemůžu, ani kdybych chtěl, protože mí potteři jsou beznadějně zazdění u rodičů. (Ale možná to je dobrá záminka koupit si časem anglické nebo německé vydání? :) )

ObiSkyWalker @hrach: Dříve se na toto téma vedli mezi katolíky diskuze, dokonce i u nás doma. A ten dojem pak ve mě zůstal.

Možná to nakonec byly média, kvůli kterým diskuze nad těmito otázkami započala: https://kultura.zpravy.idnes.cz/potteromanie-sili-papez-nema-carodeje-rad-fgf-/literatura.aspx?c=A050714_131148_zpr_kultura_kot

Studentka Teologické fakulty v Českých Budějovicích na toto téma napsala i bakalářskou práci "Spor o Pottera - Dílo Harry Potter na pozadí sporu mezi křesťanskými
zastánci a odpůrci příběhů o mladém čaroději." - https://theses.cz/id/tiycl1/BP_-_Zuzana_Kulhanov.pdf (mohlo by zajímat @dromedar)

dromedar @Eleeshebat psala o Potterovi diplomku "Duchovní motivy v sérii Harry Potter od J.K. Rowlingové" https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/109331

dromedar A moc hezký článek o Potterovi vyšel před lety na First Things https://www.firstthings.com/article/2000/01/harry-potters-magic

deFlegmatique S Potterem určitě žádný problém být nemůže, my ho totiž dostávali na Vánoce od Ježíška, takže spíš bych to viděl, že by se měl číst. :-D
Podle mě může nastat problém, když to někdo čte jako věroučnou literaturu, ne jako výplod něčí fantazie. Jinak jsou ty příběhy vcelku pěkné a hlavně je to čtivě napsané - možná proto to má potenciál některé jedince vcucnout.

A vůbec, tahle diskuse by se měla smazat a ještě pro jistotu zapečetit nějakým paměťovým kouzlem.

Pavel Axman Mezi řidiči je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů... ;-)

jjkohoutek Díky za příměr. Nicméně omýlený řidič (podle mých zkušeností) nepřevědčuje/nevnucuje svou "pravdu" druhým, jak se s tím hojně setkávám u katolíků a "jejich" nauky.

Ferenc Ja bych byl s Harry Potterem opatrny...

jjkohoutek jistě, víme jak dopadá neopatrné zacházení s Biblí :D :D

dromedar @Ferenc "a pane faráři (kaplane), představte si, ty naše děti přitáhly domů Dračí doupě a po večerech si hrají na čarování a zabíjení kostlivců v jeskyních! Co mám s nima, prokrindapána, dělat?"

-> ???
je to jenom pohádka / v pohodě, ale i ve hře je třeba se vyhnout magii - křesťan nikdy nehraje kouzelníka! / kouzelník nekouzelník, všechno fantasy je dílo ďáblovo

ObiSkyWalker @Ferenc: Opatrný v jakém smyslu? Nebo přesněji opatrný v čem?

cink2 Mně to přijde, jak s tou naší slavnou IÚ. Někdo v ní problém nevidí, jinak ji vnímá právník, jinak sociolog, matka.... Já si pamatuji na přednášku exorcisty P. Havláta, jež říkal, že kouzelnické formulace citované v knížce zrovna pohádkový původ nemají... už samotný zájem o magii, byť pohádkovou, bych u svých dětí schválně nerozněcovala. Mám vlastní zkušenost ...jak já hltala Večerníčkovou Malou čarodějnici! Bohužel mě přivedla k zájmu o magii (protože bílá magie je bezpečná - ha, ha, ha!...Bohu díky, že mě odradila neschopnost sehnat si patřičné věci dřív, než jsem začla čarovat:-) Možná by ze mě dnes byla další bába Kanimůra.

dromedar Naštěstí má katolická církev na každou vábničku Říše temnot správný protijed. Pohanské dítky chtějí být čarodějnice, dobře vychované dítky katolické jedině inkvizitorky a exorcistky! Rodiče věčné spásy svých dítek dbalí zaopatří na hraní malou exorcistickou výbavičku: bytelný dubový kříž s celokovovým korpusem, kropenku a kropáč, předkoncilní latinské rituale, protože "ten nový exorcismus zdaleka tak dobře nefunguje", v dostatečném množství provazy a řetězy na spoutání agresivního exorcizanda.

dromedar A když si pohanské kamarádky hrají na čarodějnice, katolická dívenka se drží stranou a jako správná inkvizitorka obezřetně sbírá důkazy jejich ďábelských rejdů a spřádá plány na inkviziční tribunál a autodafé.

cink2 @dromedar :-D vtipné, ale bohužel nefunkční. Být okouzlující čarodějkou je pro holčičky, i ty katolické, mnohdy mnohem zajímavější než ze všech stran odsouzeníhodná inkvizitorka z "dob kladiv na čarodějnice"... Dneska frčí andělé - s dlouhými vlásky a vlající sukní. Jestli chce církev nabídnout nějakou protiváhu, upnula bych více nadeji na toto.

cink2 .... ovšem co vymyslet pro katolické kluky? Tam ty vlásky a závoj moc nezaberou.

Ferenc @ObiSkyWalker Nedoporučoval bych to, ale taky bych to ani nezakazoval. Spíše je potřeba vysvětlit problematická místa v knize (např. magie, dvojitý agent Snape). Kniha umí vtáhnout takovým způsobem že se od toho člověk nedokáže odtrhnout. Oba ty články mají přes deset let. A je taky dobré si všímat jaké to nese ovoce.

PetrST Tahle diskuse začíná být zajímavá - Malá Čarodějnice jako pozvánka k okultismu, křesťanský Inquisition Cosplay a Harry Potter jako inspirace od ďábla...

dromedar Žádný cosplay (to dělají jenom dospělí). Hra! Trénink!

ObiSkyWalker @cink2: Z toho co píšeš mi přijde, že v případě dětí zřejmě ani zase tak nezáleží na tom, jestli je to Harry Potter nebo Malá čarodějnice. Obojí může dovést dítko k většímu zájmu o magii. A zakázat dětem večerníčky by bylo asi trochu divné.

Btw. @dromedar dneska napsal článek související s tématem - "Přes Budějce (zpátky) do Bradavic" https://dromedar.signaly.cz/1901/pres-budejce-zpatky-do-bradavic

cink2 No, je to jen moje vlastní zkušenost....a koukám (čtu), že i u jiných to mělo podobný účinek... ačkoli mnohým k smíchu (ach, ten věčný boj teorie s praxí). Proto to nebudu u svých dětí záměrně podporovat, ačkoli úplně distancovat pochopitelně nejde...

Bohužel i pohádky "večerníčkového typu" nejsou nevinné jenom tím, že jsou pro děti. Máša a medvěd....- jaký krásný animák... přesto se děsím toho, až se Mášou kluci inspirují. Buď zabíjí oni mě, nebo já je :-D.... teď nevím, jestli se tomu smát!

cink2 .... poslední můj odstavec neberte, prosím, příliš úzkoprse, nebo dnes z vysvětlování nevyjdu....a musím jít vařit.

PetrST Super. Takze @dromedar radsi napsal clanek a diskuse je uzavrena tim, ze vse, kde se vyskytuje jen naznak (ackoliv pohadkove) magie je to brana k okutilsmu -_-

Hashtag Like a Catholic

dromedar "vse, kde se vyskytuje jen naznak (ackoliv pohadkove) magie je to brana k okutilsmu"
To je možná závěr @Ferenc @cink2, rozhodně ne závěr můj.
Z mých (pohanských) spolužáků alespoň nějakého Pottera četli snad skoro všichni (a film viděli jistě všichni), opravdu nadšených bylo pár, s okultními naukami jsem koketoval jenom já.

PetrST @dromedar: Asi je se mnou něco špatně, když to na mě nic nezanechalo a nejsem praktikující okultista/satanista...

dromedar Jak jsem psal v prvním komentáři tady, to je o osobnostních předpokladech. Myslím, že u většiny děcek to, že by po přečtení Pottera začaly pod peřinou studovat traktáty o magii, nehrozí.

evulka HP som citala hoooodnehodnekrat (nespocitam to, fakt netusim), ale aktivne praktizovat magiu ma nikdy nenapadlo (len sa pridavam do statistiky, ak by to ciste nahodou niekoho zaujimalo).

PetrST Souhlasím s tím, že je to o osobnostních předpokladech. By mě celkem zajímalo, jak by dopadla @Cink2, kdyby nebyla líná a opravdu by si sehnala ty serepetičky na provozování magie...

cink2 @dromedar... u většiny nehrozí, ale už kvůli tomu málu s (skrytými) předpoklady nevím, zda tuto literaturu z církevního pohledu onálepkovat štítkem "bezpečná-doporučujte". Toto se bez nějakého statistického průzkumu zhodnotí těžko. Jak v letecké dopravě. Ta, ačkoli sem tam něco spadne, je k celkovému pohybu na nebi považována stále za bezpečnou. To, že jsme já @dromedar, do něčeho spadli, může být v celkovém měřítku čtenářů považováno za bezpečné, .....ale také ne, neboť neznáme poměr ovlivněných x neovlivněných čtenářů. Nicméně nemůžeme po výše uvedených komentářích popřít, že letadla padají, ani to, že HP okultně ovlivňuje. Které letadlo, či který čtenář, spadne ... těžko říct. Je věru dobré, jak bylo napsáno, přihlížet k technickému stavu stroje. - to mnohé napoví.

PetrST @Cink2: Pokud bychom k tomu přistupovali takhle, tak je jasné, že ve vodě je víc letadel, jak ponorek ve vzduchu.Tím pádem je nutné dát HP, Pána Prstenů, Narii, Eragona a vše ostatní s náznakem magie na Index.

cink2 P.S.: stáří hraje důležitou roli. Dnes bych po Malé čarodějnici taky nešla kouzlit :-D
Pro mě je to už docela bezpečná literatura.... ale ten dětský svět....

PetrST A nešla bys kouzlit, protože ses nechala násilně přesvědčit o tom, že žádná kouzla neexistují nebo jsi zjistila, že jsi mudla?

Ferenc @dromedar nemyslim si ze vse kde je naznak magie je branou k okultismu... napr. Paolini v Odkazu dracich jezdcu ma asi nejlepsi pojeti magie ze vsech fantasy serii co znam

dromedar @Ferenc "nemyslim si ze vse kde je naznak magie je branou k okultismu"

V tom případě by bylo hezké pokusit se o nějaké rozlišení.

cink2 Myslím, že není problém s magií, kde je ukázáno, jaké může mít negativní následky na člověka (př. prsten v Paně prstenů).... Nebezpečné je, když člověk (dítě) v "pohádce "uvěří, že magií lze dosáhnout dobra bez následků....ale to asi není k pochopení pro každého.

dromedar (Ve které Zeměploše to Bábi Zlopočasná kouzelně zachytí meč holou rukou, a když je po přepadení, jde si tu ruku vlastnoručně rozříznout? :) )

evulka (@dromedar Carodejky na cestach? Ale ista si nie som)

dromedar Já právě taky ne.

Zdendanda @cink2 No, já mám ale tak nějak dojem, že neznám moc příběhů, kde by šlo "dosáhnout dobra bez následků" - třeba v tom zmiňovaném HP je ta cesta k "dobru" dost trnitá a zanechá po sobě spoustu zraněných a dokonce i mrtvých a ani sám Harry, který přežije, nepřežije bez škrábnutí a neudělá vše levou zadní jen tím, že umí kouzlit...
Já jsem třeba jednu dobu byla (a stále jsem, jen už toho času není jako dřív) fanoušek fantasy (např. Pratchett, Pán prstenů, HP, Tajemný Amber, Dragonlance, Hra o trůny) - ve všech jmenovaných je nějakým způsobem přítomna magie, ale ani jedna mě nikdy nepřiměla půjčovat si okultní literaturu nebo o tom jen vůbec uvažovat (možná i díky mému racionálnímu já, které se téměř ke všemu nadpřirozenu staví dost skepticky:))

Zdendanda Takže se přikláním k tomu, že je to spíše o dispozicích toho kterého jedince než o konkrétních knížkách/pohádkách/příbězích.

dromedar (Dragonlance! - Naproti tomu Amber je z té masy, co si pamatuju, že jsem něco četl, ale žádnou konkrétní trvalou vzpomínku si to nevysloužilo.)

cink2 @Zdendanda taky tu nevystupuji za "odborníka" přes HP, ale přes Malou Čarodějnici. Do HP jsem kvůli těm dispozicím ani nezabředla, z důvodu Havlátova upozornění, o němž jsem se "vykomentovala" už na začátku.

Myslím, že věk čtenáře je věru rozhodující. Už i v patnácti člověk vidí věci jinak než v deseti....je jinak ovlivnitelný. Proto se nedivím, že pohledem velkého čtenáře může být má námitka k HP k smíchu... ale pravda, Havláta si v oblasti okultismu vážím, proto mu naslouchám a nemám potřebu do této literatury zabřednout...ani v dospělosti, ačkoli si myslím, že se u mě už není čeho bát.

Zdendanda @cink2 Jen pro doplnění kontextu, já s tou fantasy literaturou taky nezačínala až v dospělosti, Hobita jsem četla tak v deseti, Pána prstenů potom, Pratchetta a HP někdy na druhém stupni/gymplu... I tak byly podle mě jistými sklony k okultismu mnohem víc ohroženy spolužačky kupující si Top dívku a podobné časopisy, kde byly přímo návody na "rituály lásky" a já nevím co, než já s celou svou sbírkou přečtených knih...
Možná někoho zmátla ta zmínka o "racionálním já", ale tím jsem rozčilovala už v 5. třídě vedoucí tábora, když jsem uklidňovala vyděšené spolutáborníky, že to a tamto se určitě neděje nadpřirozeně, ale je to dílem vedoucích:))

Zdendanda (@dromedar Asi si to půjdu zase půjčit do knihovny, narozdíl od Amberu jsem Dragonlance četla zatím jen jednou... a teď jsem díky této diskuzi zjistila, že je toto dílo dokonce zfilmováno, hm...)

dromedar Nebyl Amber taková strašná nuda se spoustou politiky? Nebo to jak čaroděj na pořádné čarování potřeboval k sobě ještě katalystu, který neuměl čarovat, ale uměl akumulovat magickou energii? Každopádně je pro mě těžko pochopitelné, že to někomu stálo za víc čtení.
Číst něco víckrát, to já nikdy nepěstoval, a v rámci žánru fantasy už vůbec ne.

PetrST Já jsem si tak vzpomněl na jednu věc, která mě poznamenala po přečtení Narnie a Pána Prstenů: já jsem Narnii a Pána prstenů začal považovat za vrchol žánru fantasy a od té doby jsem pak nemohl pořádně přečíst další fantasy ságy/knížky, protože to byly prostě sračky... Ať žije Aslan!

dromedar "já jsem Narnii a Pána prstenů začal považovat za vrchol žánru"

Narnie je jedna z největších nud, co jsem kdy v životě četl.
Ostatně mě mělo varovat už to, že jsem ji našel v knihovně po rodičích.
("po rodičích" ne jako "po zemřelých rodičích", ale jako "knížky, o kterých živí rodiče dávno nevěděli, že je někdy měli").

Adalberto Na Narnii nešahat! Ve 3. - 4. třídě ZŠ jsem z ní byl naprosto odvařený!
Fantasy včetně HP jsem pak na střední četl anglicky, tudíž jsem se s případnými námitkami o nevhodnosti pro křesťany mohl vypořádat tím, že přece procvičuji jazyky. #lifehack #protip

dromedar Až budou v pekle čtenářům Pottera vypalovat oční důlky autogenem, na jazyk, v němž to četli, se určitě ptát nebudou! #protip

PetrST @dormedar: Ale pořád lepší, než Malá čarodějnice :D

Zdendanda @dromedar Jo, to zní jako Amber, ale mě to fakt bavilo - i když nevím, jakou roli v tom sehrálo to, že to bylo malé a tenké a dobře se to četlo v šalině:)) Jinak já znovučtení knih pěstuju velmi často, jen Pána Prstenů už jsem četla odhadem tak nejmíň šestkrát...
@PetrST Mě zase nebaví Narnie - ten seriál jsem nesnášela a tak mě nikdy ani nenapadlo to číst (film jsem viděla jeden a nic moc) - ale proto to ještě nemusím označovat za s****

dromedar @PetrST Jo, ve skutečnosti jsem už spoustu let mnohem víc dormedar než dromedar, ale kdo neumí latinsky a řecky, ten si toho nevšimne :P

PetrST @Dromedar: SORRY! překlep

dromedar Ale hezký.
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?l=dromos&la=greek
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?l=dormio&la=la

Jasminecka Krasna diskuse... 😊
Dovoluji si poznamenat, ze dat knihu na index.zalazanych knih je jako pozvanka: Nutno precist!
Jestli chcete cteni zabranit, dejte to na seznam povinne literatury, a mozna o tom jeste zkuste ucit v hodinach litratury, prinutte zaky, at se bifluji nazvy vsech sedmi dilu i s daty aj a cj vydani, plus muzete zaradit rozbory dilu a vyzadovat jmena autorcinych deti... Pak je velmi pravdepodobne, ze se toho vetsina mladych ani nedotkne.

Fifi Dobrá diskuse! Jen k té Narnii... Domnívám se, že pro některé knížky je esenciální tzv. věk prvního čtení. A když se tento vhodný (obvykle velmi útlý) věk prošvihne, čtenář už ke knize nikdy nemůže najít cestu později. Hezkými příklady takovýchto knih jsou podle mě např. Narnie (10 let), Vinnetou (tak 12) či většina foglarovek (max do 13-14).

Pavel Axman @Fifi asi sem to prošvinul, čtu tak leda časopisy... :-/

ObiSkyWalker @Jasminecka: Možná by to tak fungovalo, ale spíše si to nemyslím. Ta kniha by se na seznam doporučených dostala pravděpodobně až po tom, co by už populární byla, což by jí na popularitě zase až tak moc neubralo.

deFlegmatique Jestli chcete, aby děti pro jistotu nečetly vůbec, tak je, když něco provedou, za trest nechte opisovat knihy. To zaručeně funguje.

Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Vánoční krize.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Slavnost Matky Boží Panny Marie.
ObiSkyWalker

Nezapomeňte si aktualizovat liturgický kalendář na nový rok 2019 :-)

https://obiskywalker.signaly.cz/1712/liturgicky-google-kalendar

Liturgický Google kalendář

ObiSkyWalker

Mít liturgický kalendář dostupný na svém telefonu či notebooku se určitě hodí. Ještě lepší je skloubit ho s kalendářem, který už používám. Proto velmi vítám aktivitu redaktorů webu Katolik.cz, kteří pro každý rok připravují liturgický kalendář v…

dromedar Jo. Obi mě předběhl :)

dromedar (A mají tam v levém sloupci odkaz na Signály, který je podle popisu nejspíš ještě z doby před spuštěním první komunitní verze. Ikonka, pro kterou odkazují sem, samozřejmě také dávno neexistuje.)

Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Ke konci roku a k začátku toho nového.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí fotka v albu Přání a PFka.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Přejeme spoustu Božího požehnání v….
Uživateli ObiSkyWalker se líbí fotka v albu Advent a Vánoce 2018.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí fotka v albu Advent a Vánoce 2018.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatelky smilemaruska.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatelky smilemaruska.
ObiSkyWalker

Hlas Karla Čapka o Masarykovi: Přednáška s názvem Pravda vítězí

https://radiozurnal.rozhlas.cz/hlas-karla-capka-o-masarykovi-prednaska-s-nazvem-pravda-vitezi-7708134

ObiSkyWalker komentoval článek Katalogizace: programové prohlášení.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí příspěvek na stránce společenství Společenství Čistých srdcí.
ObiSkyWalker

Esej Tomáše Petráčka: Jaké křesťanství a církev potřebujeme pro naši dobu?

https://archiv.ihned.cz/c7-66399410-qncd6-ffb97055e270861

Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Vánoce 2018.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatele Jan Škrášek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album A ty, černý, stojíš vzadu... :-).
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Vánoce?!.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí odkaz uživatele Václav Vacek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatelky Kristýna Kuráňová.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album "Řádnou ženu, kdo ji najde?" Já ji….
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Dnes proběhl @MamutBEER ve dvou: ….
ObiSkyWalker

Vláda pomohla KSČM se zdaněním restitucí, potřebuje jejich podporu. Komunisté se snaží ukázat, že bojují s "chamtivou" církví

Prostě to zdaníme. Jak je debata o zdanění náhrad nezávislá na faktech, názorně ukazují tanečky ministryně financí Aleny Schillerové kolem podkladů údajně dokládajících, že se církvím vracelo příliš. Její tvrzení, podle kterého "rychlá analýza" ukázala, že "ocenění bylo opravdu vyšší", ministerstvo nikdy nedoložilo. Naopak, po dotazech novinářů a následném dlouhém váhání muselo s pravdou ven: "Ministerstvo financí konstatuje, že nedisponuje analýzou v zaznamenané… Zobrazit více

Vláda pomohla KSČM se zdaněním restitucí, potřebuje jejich podporu. Komunisté se snaží ukázat, že bojují s "chamtivou" církví

Prostě to zdaníme. Jak je debata o zdanění náhrad nezávislá na faktech, názorně ukazují tanečky ministryně financí Aleny Schillerové kolem podkladů údajně dokládajících, že se církvím vracelo příliš. Její tvrzení, podle kterého "rychlá analýza" ukázala, že "ocenění bylo opravdu vyšší", ministerstvo nikdy nedoložilo. Naopak, po dotazech novinářů a následném dlouhém váhání muselo s pravdou ven: "Ministerstvo financí konstatuje, že nedisponuje analýzou v zaznamenané podobě." Podklady nejsou, danit ale chceme dál.

https://archiv.ihned.cz/c7-66388360-qncd6-ad0a27925ff7a98 #celyclanek

Tofl Komunisté jsou prohnilý až do morku kostí.
Oni se budou snažit stůj co stůj zdanit něco, co sami ukradli.
Logiku v tom nehledejme, tady jde jen o zvrácený komunistický princip.

Snad to zdanění neprojde . . .

ObiSkyWalker komentoval příspěvek na stránce společenství Linux.
ObiSkyWalker se nyní i zde přátelí s uživatelkou Eliška88.
ObiSkyWalker

„Zveřejňujeme text dokumentu Rady Iustitia et Pax, který byl odsouhlasen Stálou radou ČBK a upozorňuje na souvislosti v odměňování za práci v České republice a všímá si dopadů do sociální oblasti (dostupnost bydlení aj.).“

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/181204rada-iustitia-et-pax-upozornuje-na-problematiku-odmenovani-za-praci-v-cr

ObiSkyWalker komentoval odkaz na stránce společenství Diskuzní společenství Ftípky ;))).
Uživateli ObiSkyWalker se líbí příspěvek na stránce společenství Diskuzní společenství Ftípky ;))).
Uživateli ObiSkyWalker se líbí album Ahoj s hrdostí a s pokorou před krásou….
Uživateli ObiSkyWalker se líbí video uživatele Mot.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatele Jan Škrášek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí článek Úmysly na prosinec 2018.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí status uživatelky majkiii.
ObiSkyWalker komentoval status uživatele Jan Škrášek.
Uživateli ObiSkyWalker se líbí odkaz uživatele Pavel Axman.
ObiSkyWalker

PetrST To je strašné, jak se dnešní mládež neumí seznamovat... :O :/

Říkají o něm:


maree říká o něm:
Otec nej diskuze na signálech. Noční klub 4ever!
ObiSkyWalker říká o něm:
každý máme svého „bratra osla“ :-)
Vojtěch Weiss říká o něm:
ahoj animátore
Radio říká o něm:
(NCHC-C) Night Club Hard Core - Captain
terre-eau říká o něm:
spolubývajúci
Další přátele »