Andrea Hýblová (Neposeda)

Neposeda / Andrea Hýblová

V celibátu

Ad zpívání v kostelech: žiju aktuálně v USA a tady, když se už konečně kostely otevřely (stále ještě ne všude - což má i politické důvody), tak jednou z podmínek bylo, že se nebude zpívat. Jde to! A na 2 týdny to vydržíte, zkuste to.
A jak se uvolňují opatření, tak se už i zpívá. Já si tedy před sbor bez roušek nesedám, zpívají tu ZPLNAHRDLA a těch případů/úmrtí je stále dost.

majkiki

Ale covid má opravdu prokázanou vysokou nakažlivost a myslím, že to jde vidět i z pozorování. Pravá chřipka také není žádná legrace, vím to z rodiny, kdy nám padesátiletá teta málem skončila s chřipkou v nemocnici, hrabala se z ní více než měsíc. A do té nemocnice nemusela jen proto, že se o ni postarala dcera, která s ní žije, sama by si nedošla ani na toaletu. Ale to je právě ono, ta opatření (jako např. roušky) účinkují i proti jiným respiračním nemocem šířeným kapénkami. Takže o to lépe, zvlášť v době, kdy není dostupná (jako jindy) vakcína proti chřipce a to ani pro nejrizikovější skupiny. To je vlastně další argument, který opatření jen podporuje.

majkiki

A naše zdravotnictví je jistě na vysoké úrovni, ale dlouhodobě trpí nedostatkem personálu a ani to nejlepší zdravotnictví nemá neomezené kapacity, navíc jak jsem psala ubírá se pak kapacita pro léčbu chronicky nemocných pacientů, pro prevenci a vyšetření, které je také nezbytné provádět. A ano, ze začátku byla covidu věnovaná obrovská pozornost a ta opatření byla někdy nadsazená, jenže to bylo v době, kdy teprve probíhal výzkum a nebylo jasné jak se ta nemoc chová a jaká opatření bude potřeba proti ní použít. Teď už jsme snad poučenější a doporučení a nařízení vlády lze uplatnit s rozumem v každé konkrétní situaci.

Zobrazit 15 komentářů »