Musica sacra

Popis společenství

Prostor pro půtky o liturgické hudbě.                                              …

https://youtu.be/FMjWhlsyEMw
Toho, že by se po vysvěcení báli i zpívané preface, se u budějckých seminaristů věru nebojíme.

Napsat komentář »

Ohlášení pohyblivých svátků pro tu půlku republiky, co Exsultet zpívá podle Olejníka. Noty vygenerované na padesát let dopředu zatím (narozdíl od chorálního nápěvu) nemáme, snad napřesrok. #Epifanie #Zjevení+Páně

Napsat komentář »

https://www.facebook.com/342657039165153/photos/a.350505228380334/5589222397841898/
Hluboká nad Vltavou: tři přednášky od vyučujících TF JU pod titulem "Kantorská škola: Význam a místo hudby a zpěvu v liturgii".

Kantorská škola, kde se žádný nekantor nejspíš kantorovat nenaučí, ale kantor již v praktické stránce řemesla zběhlý dostane něco teoretické výzbroje pro lepší porozumění liturgii a její praktické utváření.

Napsat komentář »

Upozorňujeme na možnost zásobit se #roráty v likvidační slevě: https://eshop.cirkev.cz/knihy/roraty_757

Napsat komentář »

https://musicasacra.cz/blog_clanek.php?clanek=3473
Odkdy se datuje ten zvyk, každou větší církevní akci nebo kampaň opentlit novou banální písničkou, která se ten rok zpívá po celém světě do omrzení?

dromedar

"Pravé a heretické liturgie a víry" jsem se účastnil, ten kněz, odpovídající na jednu z otázek po poslední přednášce byl @Mot, co má o tom, co se v oblasti liturgické hudby děje, mnohem lepší přehled než já. Já nejsem nijak zapojen ani do úředních struktur, které do toho mají co mluvit, ani do spolkového života chrámových hudebníků, a ostatně ani do provozovací praxe.

Z té odpovědi na otázku ohledně nového kancionálu jsem (narozdíl od Vás) nevyrozuměl, že by se v současnosti aktivně připravoval. Vyrozuměl jsem tolik, že až den K přijde, @Mot a jeho kolegové, přátelé a známí patrně budou připraveni. Což může být dobrá nebo špatná zpráva, podle toho, jak se kdo ztotožňuje s vizemi, které reprezentují.

KMirjam

Díky. Jasně, špatně jsem se asi vyjádřila. Že se připravovat (možná) bude... jj Dík

Zobrazit 6 komentářů »

https://karolinum.cz/data/clanek/6526/Theol_8_2_0029.pdf
Kopeček v AUC Theologica anglicky o liturgické hudbě: jazykovou kvalitu příspěvků redakce podle všeho neřeší (jakou ostudu si kdo usekne, takovou bude mít) a jestli to někdo recenzoval, tak buďto neovládal terminologii, nebo mu bylo blbé do ní panu docentovi šťourat.

Napsat komentář »
dromedar

https://bozischola.proscholy.cz/#hoste
"6. TVORBA VLASTNÍCH PÍSNÍ
Prakticky si vyzkoušíte, __jak se sehrát s Duchem svatým__ a jak vytvořit vlastní píseň k liturgii, aby byla hratelná, aby byla zpívatelná, prostě abyste ji mohli začít zpívat vy a za pár let celý svět. -- Ondřej Liška"

Z velkohubých řečí tam strach zjevně nemají.

dromedar

Ale uznávám - pěkný web, pěkný program, míč je na straně reformy hudby chrámové, aby se zorganisovala a uspořádala seminář ještě lepší, chce-li tomuto Božímu dopuštění vzdorovati a celý svět získati pro své vznešené ideje.

Zobrazit 3 komentáře »

Sbírka varhaních interludií - první zhruba půlka na motivy známých chorálních zpěvů, zbytek tvoří volné komposice. Hratelné i bez pedálu. To chceš.
https://www.ccwatershed.org/2022/08/15/free-pdf-download-catholic-organ-interludes-manuals-only/

Napsat komentář »