Musica sacra

Popis společenství

Prostor pro půtky o liturgické hudbě.                                              …

Vedle Olejníkova "Věřím, že můj Vykupitel žije" vlastně asi neznám žádný druhý v praxi významněji rozšířený český zpěv "přísně propriálního" charakteru (tzn. zpěv vlastní tomu kterému formuláři nebo obřadu, a zpívají se ta slova, co jsou v misálu/graduálu/rituálu, ne jiná).

Napsat komentář »

Dnes byla u maltézů již čtvrtá latinská zpívaná chorální "in tempore coronae".

Dloooouhé offertorium. Nedalo se to v roušce udýchat.

dromedar

Formulář "Tempore famis vel pro fame laborantibus" z pokoncilního graduálu? Kongregace pro bohoslužbu při zavádění nových formulářů muziku neřeší a ten březnový "pandemický formulář" není výjimkou, takže nevím, co jiného by "latinská ... chorální in tempore coronae" měla/mohla znamenat.

JiKu

Chorální ordinarium + proprim z kůru. Lid nedostal noty (a rytíři na této mši nebyli), takže si ani neškrtl.
In tempore corone znamená dle světských prymulovských pravidel, nikoli nějaký zvláštní mešní formulář.

Vynechají se zpěvy (Pater noster, mešní odpovědi a Salve Regina), které by mohl lid neukázněný zpívat zpaměti.

dromedar

... a ordinarium se nevezme "Missa de angelis" (ani "Missa mundi", ale počítám, že ta se u maltézů asi spíš tak jako tak nikdy nezpívá), protože to by také mohl lid neukázněný zpívat zpaměti.

JiKu

Vzhledem ke složení lidu na 10 (nikoli v 8) bylo koronabezpečné zpívat dnes i De Angelis. Čas od času si rád dopřeji i tuto zvrhlost.

Zobrazit 4 komentáře »
dromedar

To je vyloučeno. Utrakvisté vždycky byli hodně konservativní.

Navíc to bude (m.j.) působivou součástí novostaroutrakvistických tradic spojených se svátostí biřmování. Biřmovanci nově pomazaní za Boží bojovníky v závěru mše potáhnou z kostela za zpěvu "Ktož sú Boží bojovníci" v průvodu s těžkými pavézami, okovanými cepy a sudlicemi, a bude to moc krásné a dojemné.

dromedar

@JiKu patrně zlomil hůl.

Zobrazit 11 komentářů »

http://www.liturgie.cz/shared/clanky/468/elogium-c-romanus.pdf
Ten kvintový pokles na kadenci "punctum" mi přijde výstřední a nepěkný i při zpívání lekcí latinských, ale je to tak tradiční a latina je mrtvý jazyk a snese všechno. Ale s českým textem je to divné extrémně. #chorál+český

Napsat komentář »
Napsat komentář »

Prosili mě, jestli nemám nějaké hezké nahrávky českých "Ó antifon". Řekl jsem, že nemám ani ošklivé, ale je dobrá šance, že nějaká staročeská verze bude na nějaké desce s #roráty. Našel jsem pak ale jenom jednu z nich ("Ó Vycházející") nahranou od ebenovců.

Tak tady je druhá, moderní text, nápěv secundum dromedár(i)um, s odkazem na noty, ze kterých si můžete (pravděpodobně liběji) zapět i ty ostatní https://soundcloud.com/in-adiutorium/antifona-o-moudrosti #advent

Napsat komentář »

Vydavatelství Artthon zvěstuje, že vyšla "Učebnice varhanní improvizace" od B. Kratochvíla. #varhany
http://artthon.cz/vydavatelstvi-artthon/

– upraveno
Napsat komentář »

"Svatý Václave, kníže náš, věrný zástupce náš" je zařazená v breviáři na svátek sv. Václava jako hymnus k druhým nešporám, ale ta #mor -ová sloka tam samozřejmě není.
https://youtu.be/dOCmg5bZ_No

Napsat komentář »