josmez

josmez / Josef Bernard Mezera

dromedar

Kdo kolem sebe potřebuje mít lidi a pravidelné party od večera do rána ho baví vždy, všude a s kýmkoli, pro toho je Erasmus jasná volba.

Kdo kolem sebe potřebuje mít lidi a není partyman (ať už z jakýchkoli důvodů), tomu na Erasmu jistě hrozí osamělost. Ale při troše štěstí se dá zapadnout do nějaké neerasmácké tlupy v rámci university nebo jinde. Řada hostujících universit také pro erasmáky organisuje jiné aktivity (z Erfurtu si pamatuji bohatou nabídku výletů do okolí; možnost setkávání s místními lidmi, co se rádi baví s cizinci a/nebo učí cizí jazyky; možnost nechat se dočasně "adoptovat" místní rodinou; sportovní aktivity - formální v rámci universitního tělocviku i neformální; ...).

Kdo kolem sebe lidi mít nepotřebuje, pro toho je Erasmus taky jasná volba.

dromedar

Možná ještě tip z KTF UK: většina erasmáků u nás byla z Polska (když nepočítám Slováky). A přišlo mi, že většinou jezdí alespoň ve dvou nebo ve třech.

To samozřejmě má tendenci ještě dál posilovat ten jev, že erasmáci jsou často uzavření v erasmáckém mikrosvětě a nemají moc kontaktů s neerasmáckým okolím, ale pokud někdo chce jet studovat do ciziny a zároveň se necítí být tam úplně sám, může to být dobrá volba.

josmez

Předně děkuji za reakci, vůbec bych nevěřil, že tenhle článek vůbec někdo najde.
Já se přiznám, že jsem k Erasmus strašně skeptický, ne k tomu, co nabízí, ale to jak je organizován. Snaží se jedinci nějaký styl života vecpat, třeba není Litva a SLovinsko dobrý vzorek, ale pro mě se Erasmus stal spíš jen způsobem, jak žít a studovat v zahraničí. Ale za ten čas jsem si dovedl najít své priority, takže jsem asi člověk co ty lidi nepotřebuje nevyhnutelně, ale najít mě podobné je moc fajn.

josmez

K těm lidem a počtu: Já mám právě zkušenost z Litvy, jel jsem tam se spolužačkou - nějak nám to přišel jako dobrý nápad, ale myslím, že to zní dobře, ale zároveň je to i hodně rizikové, prostě proto, že může nastat ponorka, kterou se po příjezdu nepodaří opravit. Takže můj názor - jet raději sám, pro mě je slovinský pobyt velmi osobně podnětný.

dromedar

Jaký styl života se "Erasmus snaží jedinci vecpat"?

josmez

V rámcích mých Erasmů jsem měl ESN - Erasmus student network - tak buď je to styl, že v podstatě nemusíš nic naplánovat, ESNko ti v podstatě organizuje život - počínaje party a konče nějakými výlety ve stylu - ráno památka, večer párty, ESN a koordinátoři se hlásí jako Erasmus pomáhá nezávislému životu atd.. Pokud ten pobyt vypadá e stylu ¨organizovaná klícka", tak o nějaké nezávislosti a samostatnosti nemůže být řeč, tu si člověk musí vybudovat jinak sám. Třeba litevský ERasmus byl vážně hlavně spojenej s party, což mi přijde strašně povrchní a navíc, kvůli party nemusím na Erasmus, že.

dromedar

Vím, že zkušenosti se můžou hodně lišit podle místa, roku a povahy erasmáka. Každopádně: mně (Erfurt, SRN, 2011) rozhodně nikdo život neorganisoval. Hostitelská universita nabízela množství volnočasových aktivit, ale všechny byly veskrze dobrovolné.
(A všem jsem se vyhnul. Ne proto, že by mi přišly nějak morálně závadné, ale protože jsem nespolečenský člověk a protože jsem byl poněkud nenasytný v plánování rozvrhu, v důsledku čeho jsem pak měl málo času a moc práce.)