Jiří Zajíc

Jiří-Zajíc / Jiří Zajíc / 70 let

Kollenka

@Jiří Zajíc -Co si představujete pod "ohrožením demokracie"? Problém současného politického rozštěpení naší společnosti (a tudíž i církve) totiž není v tom, že jedni by chtěli ohrožovat demokracii a druzí ji bránit. Problém je v tom, že každý vidí ohrožení demokracie v něčem jiném. A pak ji všichni brání, akorát v konečném důsledku stojí proti sobě. Toho jste si doufám už v našem politickém rybníčku všiml...
Ne. Myslím, že nevšiml. Fascinuje mě, jak lidé z onoho "demokratického tábora" (jak sami sebe označují) nejsou schopni vidět, že druhá strana bojuje taky za svobodu a demokracii, akorát ji spatřuje v něčem jiném...
Pokud se nemýlím, pak není na místě moralizovat, ale upřímně se ptát, která ta strana má pravdu a které hodnotu jsou ty skutečně demokratické.

Kollenka

A poznámka na okraj - víte, co mě jako dítě hrozně mátlo? Že "Německá demokratická republika" vlastně vůbec nebyla demokratická, ale demokratická byla ta západní, která se jmenovala a úplně jinak... No uznejte. To přece je matoucí. Pro dítě velmi.

Pro mě z toho vyplývá ponaučení, že ne všechno, co samo sebe označuje za demokratické, je skutečně demokratické. Že je potřeba zkoumat věci hlouběji.

Zobrazit 9 komentářů »
dromedar

"kde jsou ty spolehlivější zdroje informací ... To jsou v prvé řadě média veřejné služby. ... A totéž ještě platí pro vatikánské zpravodajství"

Zajímalo by mě, kudy pro autora vedou hranice vymezující "vatikánské zpravodajství". Protože třeba na https://www.radiovaticana.cz/ dlouhodobě dostávaly prostor čiré konspirační teorie. To, že vycházely obvykle s "jasnou autorskou odpovědností", na jejich informační kvalitě nic nemění.

Jiří Zajíc

@dromedar
Jelikož, Dromedáre, uvádíš ony "konspirační teorie" hodně vágně, předpokládám, že máš na mysli některé komentáře dnes už bývalého šéfredaktora české sekce vatikánského rozhlasu Milana Glasera.
Právě proto jsem uvedl jako žánr ZPRAVODAJSTVÍ.
Komentáře jsou publicistika.

dromedar

"předpokládám, že máš na mysli některé komentáře dnes už bývalého šéfredaktora české sekce vatikánského rozhlasu Milana Glasera"

Ano. A překlady článků podobného rázu z italského tisku.

Jiří Zajíc

@Dromedar
Jistě to byl podstatný důvod toho, proč už Milan Glaser NENÍ šéfredaktorem této vatikánské redakce ;-)

Zobrazit 4 komentáře »

Pro zájemce náš videorozhovor s Mikulášem Mináře z Komunitního centra Matyk Terezy v Praze 4:

Napsat komentář »

Říkají o něm

Andrea Hýblová (Neposeda) říká o něm:
Moudreho pritele je snad jeste tezsi najit nez moudrou zenu;-)