Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Jiří Zajíc

Jiří-Zajíc / Jiří Zajíc / 68 let

Jiří Zajíc komentoval odkaz uživatele Inigo.
Jiří Zajíc komentoval článek Dobrodružství výchovy.
Jiří Zajíc

Dobrodružství výchovy

Jiří Zajíc

Alarmující zjištění Před časem jsme v Národním institutu dětí a mládeže uskutečnili ve spolupráci s agenturou Median do té doby nejkomplexnější výzkum o dětech ve věku 6 až 15 let. V prvé řadě potvrdil řadu zjištění, známých už z jiných výzkumů –…

Jiří Zajíc @jondra
To, co cituji z knížky Paula Zulehnera (nejsou to žádné "premisy" = česky předpoklady), ale stručná charakteristika toho mezititulku "Vědí, ale nedokážou" doplněná třemi konkrétními příklady. O Zimbardovi se zmiňuji jen jednou větou jako o autorovi studie, která onu "ochromenost" ve schopnosti jednat podle toho, co člověk pokládá za správné, jen potvrzuje.
O "tekuté modernitě" nepíšu, byť moje metafora "tekutý svět" má svůj zdroj v téhle metafoře Baumanově. Ale je myslím srozumitelná i bez znalosti Baumanova díla. Prostě žijeme ve světě, kde prakticky o nic se nelze spolehlivě opřít. Předpokládal bych, že tohle sám zažíváte.
Celá tahle pasáž je ale jen dokumentací toho mezititulku.
(pokračování)

Jiří Zajíc @jondra
A je tedy přípravou k hlavní myšlence článku: pokud nezačněme děti včas účinně vybavovat kompetencemi potřebnými k uskutečňování těch skvělých ideálů křesťanství, tak skončí jako ti nešťastníci, o nichž mluví P. Zulehner a F. Zimbardo.
Mimochodem P. Zulehner je skutečně významný současný teolog. Když nedávno papeži Františkovi předával Tomáš Halík petici teologů na jeho podporu, tak ji předával právě s Paulem M. Zulehnerem.

A samozřejmě: u koho jiného začít, než u sebe. Ten článek je přece především pro toho, kdo děti vychovává. A tatínky zvlášť.

Jiří Zajíc

Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec

Jiří Zajíc

V průběhu konkláve daroval německý kardinál Walter Kasper tehdejšímu arcibiskupovi z Buenos Aires kardinálu Jorge M. Bergogliovi španělský překlad své knihy, která nese prostý název Milosrdenství. Ten si ho přečetl a dárci řekl: „Vida, jméno našeho…

suposlav Skvěle napsané!

Jiří Zajíc komentoval článek Čest hrdinům z Černobylu.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Čest hrdinům z Černobylu.
Jiří Zajíc komentoval článek První díl - Církev a společnost.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Otázky.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Ona je On.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Přítel.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Tady jsem.
Jiří Zajíc

Od rozumu k nerozumu

Jiří Zajíc

Pryč s tmářstvím V době, kdy se u nás schylovalo k bitvě na Bílé hoře, napsal kancléř jeho veličenstva Jakuba I., krále Velké Británie, Francie a Irska Francis Bacon z Verulamu navzdory svému intenzívnímu zaneprázdnění politikou spis Nové organon,…

MirOr leda když ji milujeme

MirOr Symptom doby je umění. Kamsi odešla pravda z literární a hlavně filmové tvorby. Už ta "díla" nejsou pravdivá, ne ve smyslu rozdílu mezi fikcí a dokumentem, ale v tom, jestli vydává svědectví pravdě, nebo je to prázdná plytká skořápka bez ducha v lepším případě, nebo manipulující ke zlu v horším případě. Málokterý film vydržím do konce. V knihkupectví vydržím max 20 minut než se začnu hroutit pod objemem nakupeného prázdného textu ve vystavených regálech. Možná právě tady je křesťanský prostor. Vrátit umění pravdě.

Uživateli Jiří Zajíc se líbí status uživatele Václav Vacek.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí status uživatelky KMirjam.
Jiří Zajíc komentoval článek (Záměrný?) omyl Jiřího Zajíce.
Jiří Zajíc komentoval článek Co skutečně ohrožuje rodinu?.
Jiří Zajíc

Co skutečně ohrožuje rodinu?

Jiří Zajíc

Pravidelně se u nás od roku 1990 koná výzkum toho, které hodnoty jsou pro českou dospělou populaci nejdůležitější. Po celou dobu naprosto suverénně vítězí žít ve spokojené rodině. Za důležité to vždycky pokládá aspoň 90 % lidí. V Národním institutu…

deFlegmatique Díky za odpověď.
S tím, že nadpis zpravidla zjednodušuje souhlasím a chápu, že většinu lidí by nezaujal název třeba: "Tři skutečnosti, dle Jiřího Zajíce, v současné době nejvíce rodinu ohrožující"
Ale přesto si myslím, že Vámi daný nadpis je nejen zjednodušující, ale zároveň také zavádějící. "Skutečně" je podle mého názoru příliš definitivní - čekal bych, že bude následovat ucelený výčet toho, co ohrožuje rodinu. Možná, kdyby tam bylo "hlavně", "především", "nejvíce"...

Jiří Zajíc Souhlasím s tím, že Vámi navržená slůvka by byla přesnější.
Jelikož to byl komentář týdne pro Proglas - a nadpis se v tom komentáři nečte, tak jsem si s tím zase takovou starost nedělal.
Ale až budu příště sem na Signály dávat své další komentáře pro Proglas, dám si na titulku víc záležet :-)

Uživateli Jiří Zajíc se líbí odkaz na stránce společenství Skauti.
Jiří Zajíc komentoval odkaz na stránce společenství Skauti.
Jiří Zajíc komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
Jiří Zajíc komentoval článek Pascalovská Turbonostalgie.
Jiří Zajíc se nyní i zde přátelí s uživatelem BenjaminRoll.
Jiří Zajíc komentoval článek Lásku zraňuje lhostejnost.
Jiří Zajíc

Lásku zraňuje lhostejnost

Jiří Zajíc

Když bylo Gabriele Bossisové, úspěšné autorce a režisérce divadelních her, 62 let, zažila na lodi během turné po Kanadě naléhavé vnitřní oslovení, které se vymykalo všem jejím dosavadním zkušenostem. Ač z počátku prožívala velkou nejistotu, co ten…

dromedar "Osobně mám naprostou jistotu, že jsou to skutečně Ježíšova slova. To, co říká, se totiž tak liší od běžné zbožnosti tehdejší doby, že by si to nikdo z lidí nemohl tehdy vymyslet."

To z toho, co je tu reprodukováno, není vůbec zřejmé. Normální "sentimentální Ježíš z první poloviny 20. stol."

Jiří Zajíc @dromedar
>>Normální "sentimentální Ježíš z první poloviny 20. stol."<<
Jak jsi na to přišel?
Uveď nějaké zdroje, podle nichž je Ježíš takhle charakterizován.
Občas k takové zbožnosti má tendenci Gabriela, ale Ježíšovy reakce jsou úplně jiné.
Z toho, co mám z té doby, vidím Boha i Ježíše ÚPLNĚ jiného. Spousta "zbožnosti", boží velebnost a nedosažitelnost, Jeho majestát, ale žádná blízkost, žádný důraz na bližní.
Kdyby OPRAVDU tohle byl typický projev chápání Ježíše 1. poloviny 20. století, tak by to století muselo vypadat podstatně jinak.
Ježíšovy důrazy i celý slovník, je jasně pokoncilní. Právě to člověka na první pohled trkne.
Tedy pokud něco opravdu ví o tom, jak byl prezentován předtím.

majkiki Předně děkuji za tip na zajímavou a evidentně obohacující knihu. A pak musím konstatovat, že jsem moc ráda, že jsem na Vaše články narazila. Četla jsem zatím jen pár, ale byla to zajímavá aktuální témata, zároveň perfektně napsaná.

Jiří Zajíc komentoval odkaz uživatelky Neposeda.
Jiří Zajíc komentoval odkaz uživatelky KMirjam.
Jiří Zajíc komentoval článek Quo vadis, lide český.
Jiří Zajíc

Quo vadis, lide český

Jiří Zajíc

Desítky let byla v Jindřišské ulici v Praze prodejna křesťanské literatury. Nejdřív patřila Charitě, pak Zvonu, Vyšehradu a nakonec Karmelitánskému nakladatelství. Býval jsem tam častým návštěvníkem, protože tam pracoval sympatický personál a…

KMirjam Skvělý článek. Bohužel, jako by marasmus, který zachvátil naší společnost s postupem let, a smetl s sebou odhodlanost 89 a víceméně nadšení zlatých devadesátek, se netýká jen politiky, ale i církve. Svoboda kterou jsme si vycinkali jakoby měla jednu vadu na kráse. Jak to ostatně zformuloval i Václav Havel. Že svoboda a demokracie může dávat neomezený prostor i těm, kdo to s ní nemyslí dobře, zatímco těm s úmysly čistými často svazuje ruce. Byl to velmi přesný postřeh. Avsak my bychom si měli také stále znova pokládat otázku, kde je udělali chybu! V čem jsme propasli svou příležitost?
Sám za sebe ovšem mluv ií onen sestupný tremd, kdy " od Havla k Zemanovi" vede podobné strmý sraz , jako od Tomáška k Dukovi. Jak podobné!

Jiří Zajíc Nejprve k těm "zlatým devadesátým".
Rozhodující bitva se odehrála už v letech 1991 a 1992 a skončila totálním vítězstvím Klause a Mečiara - a jasnou porážkou Václava Havla a Petra Pitharta a většiny bývalých disidentů.
Bohužel výraznou roli - ve prospěch Klause - v tom sehrál Václav Benda. Statečný člověk, dobrý myslitel, ale mizerný politik.
Zdaleka jsme nebyli jedinou zemí, která se dostávala z područí totalitního systému, kde občansky nevzdělaní lidé,. kterých je v takové zemi většina, zvolí vládce s totalitním smýšlením a odvrhnou ty, kteří jim přijdou příliš váhaví a slabí.

Jiří Zajíc K Františku Tomáškovi.
V 70. letech, zvláště po CHARTĚ 77 nám přišel jako hodný, ale celkem neschopný člověk na biskupském stolci. Poměřovali jsme ho kardinálem Stefanem Wyszyńským - a to bylo úplně jiná liga. Dobře o tom svědčí kniha "Kardinál Tomášek: Svědectví o dobrém katechetovi, bojácném biskupovi a statečném kardinálovi."
Podstatné bylo, že pro Františka Tomáška byl zásadní oporou Jan Pavel II. a současně se také dokázal opřít o kvalitní rádce: Oto Mádr, Josef Zvěřina, Tomáš Halík.
Právě tohle dnes zoufale chybí Dominiku Dukovi. Lidé kolem něj mu nejsou schopní poskytovat přiměřenou zpětnou vazbu. Na to být dobrým arcibiskupem i kardinálem měl Dominik Duka jistě lepší předpoklady než František Tomášek. Jenomže bohužel Tu možnost už skoro jistě propásl.

Jiří Zajíc Kde jsme - my katoličtí křesťané - udělali chybu?
Většina se ve skutečnosti docela dobře "zabydlela" v "reálném socialismu". Stačilo jim, že režim povolil "uspokojování náboženských potřeb" (rozuměj sloužení mší a zpovědí).
Ti si pak po Listopadu 1989 připadali jako náhle hození z relativního bezpečí do nebezpečné vánice svobody.
Do toho přišla past "restitucí" (je třeba poctivě připomenout, že právě Dominik Duka jako tehdejší provinciál dominikánů jako jeden z mála před restitucemi výrazně varoval).
A fatální strategická chyba pokládat "pravici" - zejména tu českou - za spojence. Proto se církev nebrala za lidi, kteří padali do nezaměstnanost, ztráceli bydlení, přicházeli o zdraví. Více méně mlčky akceptovala "klausovské axiomy": každý se má starat jen o sebe, kdo je chudý, je neschopný.

Jiří Zajíc Další pohromou byl debakl ohledně tajně svěcených kněží v linii Felixe M. Davídka, které sice někteří biskupové na začátku (nejvýrazněji Miloslav Vlk v Českých Budějovicích) rádi začlenili do církevních struktur, ale zásahem slovenských biskupů Korce a Dubovského (kteří byli na počátku této světitelské linie) se do věci začala angažovat Kongregace pro nauku víry - a výsledkem byl požadavek podmíněného svěcení VŠECH těchto lidí, což vedlo k velikým zklamáním a konfliktům, které rozbíjely jednotu církev celá 90. léta.
A do toho ještě katastrofa na Katolické teologické fakultě v Praze, která pod velením Václava Wolfa vůbec nesplňovala parametry moderní vysoké školy. Dlouhou dobu však měla podporu výrazné většiny biskupů i kněží. Skutečný kříž Miloslava Vlka.

Jiří Zajíc komentoval odkaz uživatele Václav Vacek.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí odkaz uživatele Václav Vacek.
Jiří Zajíc
Uživateli Jiří Zajíc se líbí článek Věřím na gender.
Uživateli Jiří Zajíc se líbí status uživatelky KMirjam.
Jiří Zajíc komentoval video uživatele Inigo.
Jiří Zajíc komentoval článek Jdeme cestou Václavovou, nebo Boleslavovou?.
Jiří Zajíc

Jdeme cestou Václavovou, nebo Boleslavovou?

Jiří Zajíc

V pátek 19. května roku 2000 probíhala v Poslanecké sněmovně rozprava k návrhu zákona o státních svátcích. V podstatě se vedla jen o jednom z nich, který byl nazván Den české státnosti – Svatý Václav. Přítomný předseda vlády Miloš Zeman si vyžádal…

Libor Bláha Vzheledem k té hrstce, co šla bránit zemi, ať za hranice nebo v odboji, je otázka, nakolik to nadšení bylo myšleno vážně.

dromedar "Vzhledem k té hrstce, co šla bránit zemi, ať za hranice nebo v odboji, je otázka, nakolik to nadšení bylo myšleno vážně."

Vůbec ne. "Etický náklad" na toho, kdo se individuálně rozhoduje stát odbojářem nebo krkolomně utéct do cizí armády, je nesrovnatelně vyšší než na toho, kdo rukuje do řádné armády. Není fér to takhle srovnávat, natož třeba spekulovat, že když pak bylo málo odbojářů, bojová morálka řádné armády by v případě obrany byla špatná.

Jiří Zajíc

Dospělí a výchova k občanství

Jiří Zajíc

V roce 2009 se Česká republika podruhé zúčastnila rozsáhlého celosvětového výzkumu znalostí a postojů týkajících se občanství (Mezinárodní studie občanské výchovy). Nedopadli jsme nijak valně: Průzkum ICCS jednoznačně ukazuje na velmi nízkou úroveň…

Jiří Zajíc komentoval příspěvek na stránce společenství Skauti.
Jiří Zajíc komentoval video na stránce společenství signály.cz - tipy na videa.
Jiří Zajíc komentoval článek Žádný nebulvární titulek mě nenapadá.
Jiří Zajíc

Reflexe vlastního morálního jednání

Jiří Zajíc

Tématem tohoto článku je uvedení do skutečnosti, která je pro lidský život, zvláště, má-li to být život zodpovědný, naprosto zásadní: Jde o co nejpravdivější náhled na to, jak se rozhoduji. A to nejen v nějakých klíčových momentech života (například…

Říkají o něm:


Neposeda říká o něm:
Moudreho pritele je snad jeste tezsi najit nez moudrou zenu;-)
Další přátele »