Jeden svět 09 / Festival dokumentárních filmů o lidských právech

  17. – 24. března 2009, kino Art, Sál B. Bakaly, KC Starý Pivovar, Kavárna Trojka, Klub Fléda

   PROGRAM FESTIVALU NAJDETE NA WWW.JEDENSVET.CZ


 

 
   Jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se bude letos konat na pěti různých místech. Rozšíření na více dnů a více projektových míst bylo reakcí na loňský zájem diváků. Festivalové projekce tak bude možné navštívit nejen v Kině Art, Sále Břetislava Bakaly a KC Starý Pivovar, ale nově i v Kavárně Trojka a Klubu Fléda. Během jedenácti let své existence se festival, organizovaný společností Člověk v tísni, vyvinul v největší lidskoprávní filmový festival v Evropě. V roce 2007 získal Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům.

   Festival představí velmi rozmanitou kolekci téměř 50 dokumentů, v níž budou zastoupeny země ze skoro všech kontinentů a nejrůznější témata – diktátoři ve Venezuele či Íránu, situace opozice v Rusku či Barmě, pracovní migrace v USA či Moldavsku, romská problematika ve střední Evropě, dětská práce a otroctví či situace v Afghánistánu. Nabídne mnoho úhlů pohledu na situaci v mnoha zemích Afriky, role Evropy v humanitární pomoci, přijímání uprchlíků či uplatňování spravedlnosti, soustředí se také na nejnovější ekonomické, energetické a ekologické problémy, které se týkají nás všech.

   Z bohaté nabídky bychom rádi upozornili na několik titulů, např. snímek Květinový most zachycuje chudý ale harmonický život na moldavském statku. Chybí zde ale matka, která musí vydělávat peníze v Itálii. Z několika filmů o Africe ční Nezlomné tety, působivá výpověď o pětici žen, kterým se daří pomáhat sexuálně zneužívaným dětem. Sedm světel Olgy Sommerové zase propojuje příběhy žen, které přežily holocaust, hudbou, kterou všechny milovaly. Další český dokument Vítejte v KLDR! režisérky Lindy Jablonské zobrazuje turistickou Potěmkinovu vesnici. Tuto oficiální masku prolamuje také snímek Příběhy z Jodoku. Je to příběh uprchlíka ze severokorejského koncentračního tábora, který zrealizoval muzikál o jeho hrůzách.

 


Podrobnosti
Vložila: majkiii
Vloženo: 11. 3. 2009

Ahojte, chci se s vámi podělit o zážitek z dokumentu Příběhy z Jodoku. V životě jsem totiž nezažila takové hrobové ticho v kině a lidé se s nejistou chůzí zvedali až dlouho po skončení, musela jsem si z toho udělat do deníku zápis: KLDR = jeden velký koncentrační tábor. Masové vystoupení nacvičováno, aby byl uctěn vládce Čong -Il, který touží být uctíván jako ,,bůh". Lidé nacvičují a jen to - studium a seberozvoj jde na dlouhou dobu pryč. Lidé v Severní Koreji nemají informace, jsou odřezáni od zbytku světa. Jejich cílem má být oddanost straně. Nechcete -li souhlasit s vládcem, čeká vás… Zobrazit více

Ahojte, chci se s vámi podělit o zážitek z dokumentu Příběhy z Jodoku. V životě jsem totiž nezažila takové hrobové ticho v kině a lidé se s nejistou chůzí zvedali až dlouho po skončení, musela jsem si z toho udělat do deníku zápis: KLDR = jeden velký koncentrační tábor. Masové vystoupení nacvičováno, aby byl uctěn vládce Čong -Il, který touží být uctíván jako ,,bůh". Lidé nacvičují a jen to - studium a seberozvoj jde na dlouhou dobu pryč. Lidé v Severní Koreji nemají informace, jsou odřezáni od zbytku světa. Jejich cílem má být oddanost straně. Nechcete -li souhlasit s vládcem, čeká vás brutální věznění, koncentrák bez jídla s drsnou prací, stále v jednom ztvrdlém zapáchajícím oděvu. Pokusíte -li se o útěk, vašimi vnitřnostmi se nasytí rozběsnění psi, vycvičení pro tento účel. Ubohý vládce nepoznal, co to je láska, co to znamená někoho milovat. Harém a brutalita. Skrývané emoce, kamenné tváře a srdce. Snaha poštvat vězně proti sobě. Vzbudit nenávist. Pojídání lidí z hladu. Křik, bolest, zlo. Peklo bez Boha. A přesto jih vroucně prosí za své rodiny OTČE NÁŠ buď i na severu......a oblohou letí balón, který nese naději..........( jih posílá igelitovými balóny informace na sever, snaha podpořit je)....Chtít být jako Bůh.......stejně Tě nebudou nikdy milovat, je to jen slepý křik falešného jásotu. Bůh nám dal svobodnou vůli, nikdy by z nás neudělal loutky, bylo by to pod Jeho Důstojnost. Takže si vládče sám po ní šlapeš a nikdy ji nezískáš, dokud na kolena nepadneš před NĚHO. S vlastní vůlí a oddaností, protože jinak tvá duše propadne něčemu, co si vážně nedovedu představit a nechtěla bych nikdy nikomu přát.........Proč to děláš!? BOŽÍ MILOSRDENSTVÍ zachraň náš svět! Kdyby lidi jen Boha oddaně poslouchali, neměl bys kolem sebe nikoho, nikoho,kdo by tě bránil. Koupil sis je.....jsi sám, všichni služebníci zla jste ve skutečnosti sami, společenství srdcí u vás neexistuje........sami......! Někteří odcházíte z dokumentu s pocitem bezmoci, ale nenechme se mýlit : Tam, kde můžeme nemlčme, modleme se za celý svět, vždyť ve správném pohledu na Kristův Kříž nemá bezmoc naprosto žádné místo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Važme si svobody!!!! Viděl to někdo?

Václav Plíhal

Kříž a vzkříšení... To jsou ve světle Velikonoc pádné odpovědi na pocit bezmoci. Myslím, že musí chybět těm, kteří se angažují "v oblasti lidských práv" - snaží se, snaží (jako i my), ale ten ohromný zbytek, se kterým nic nezmůžou, nemajím kam (komu) odevzdat... Díky za komentář k situaci v KLDR (filmy s touto tématikou jsem letos minul). Často se uvažuje o tom, nejsou-li vlastně lidé v Severní Koreji docela "spokojení" - my však (kromě reportáží z koncentráků) tušíme, co je špatně - o lásce a svobodné vůli nám dané píšeš pěkně...

sabincenta

Moc děkuji za Tvůj komentář...:)

Zobrazit 2 komentáře »

Viděl jste někdo Léta páně 2006-dokument o registrovaném partnerství v katolické Itálii? Zajímal by mě váš názor.

HejTi

Bohužel ne - není to někde třeba k vidění na internetu?

Zobrazit 1 komentář »

Mně zaujalo zařazení I.O.U.S.A do festiovalu o lidských právech...

Napsat komentář »

prostě supr věc ;-) viděl sem film Renda

Napsat komentář »

Letos jsem na festivalu nebyl, ale těším se na další akce o lidských právech, které letos a v dalších letech proběhnou.

plihalik: znám několik signálníků, kteří mají o lidská práva zájem a diskutovala by. Tahle diskuze se ale týká pouze Jednoho světa a lidí, kteří na festivale byli a ne o filmech obecně.
Já jsem třeba viděl spoustu filmů o lidských právech a podobných tématech, ale když jsem na festivale nebyl, tak nemůžu diskutovat o filmech, které tam letos byli.

Napsat komentář »

Hrozba o Venezuele pod lidovým oblíbencem Hugo Chavezem, poněkud manipulativní (i když v mnohém pravdivý) film paradoxně nazvaný Čas hlupáků a nejpůsobivější Barmský VJ (co se dělo v Myanmaru v září roku 2007 asi víte)... Když už je tato nebouřlivá diskuze na titulní stránce signálů... Vypovídá to o (ne)zájmu signálníků o lidská práva?

tom-g

Mě se líbilo jak říkal kámoš, který o problematice ve Venezuele nevěděl: "Já jsem si myslel do poloviny filmu, že Chávez je ten hodný." :)

majkiii

Barmský VJ byl pro mně nejlepší dokument z těch, na kterých jsem letos byla... Akorát člověk nějak neví, co s tím má dělat. Vidí, že to, co se děje, je špatně, cítí obdiv k těm, co stáli za demonstracema, ale taky ho přepadá poměrně bezmoc...

Václav Plíhal

Bezmoc při pohledu na to, co se ve světě děje... konkrétně v Barmě... hmm... Nicméně vždycky mě za podobných nálad napadá, že "all we have to decide is what to do with the time that was given us" ... tedy nejen s časem, ale i s dalšími zasazeními, které nám byly dány... A tak filmy, které pojednávají o dálavách, můžou mít největší dopad v nejbližším okolí diváků ... Proto shledávám Jeden svět dobrým... Jinak třeba právě člověci v Člověku v tísni patrně taky přesně neví, co se situací v Barmě, ale přece se snaží (viz info na síti)... toť možná pro jiné zas cesta.

Zobrazit 3 komentáře »

René Heleny Třeštíkové...

Napsat komentář »

Jo já jsem byl na The Time of Stupid :-) čas hlupáků.
O glob.oteplování a změně klimatu.....vcelku působivé :-)

Napsat komentář »

Ano:-) Byla jsem v úterý na Vítejte v KLDR!, což nemělo chybu;) Kino bylo zaplněné do posledního místa a to ještě před kinem čekalo spousta lidí. Chystám se jít ještě na Pevnost a v pátek jdeme se školou na film od Heleny Třeštíkové - René.

Napsat komentář »

Město romů - paráda a včera filmový maraton ve Flédě v Brně a 2 filmy mě dost dostaly (o Chavezovi a Maďarsku). Můžu vřele doporučit. Nenahraditelný zážitek...

majkiii

Hm, mně to Město Romů přišlo trochu neobjektivní, neb se mi zdálo, že byly cíleně točeny jen "elitní" členové romské komunity, kteří o integraci a zlepšení situace stojí, a to i za cenu, že pro to budou muset udělat něco oni sami... Nepřišlo mi, že by se do dokumentu dostali ti nepřizpůsobiví Romové, o které ale v první řadě jde - třeba rodičové těch děcek, kteří je nechtěli pouštět do školy apod. Ale jinak v tom dokumentu bylo i plno zajímavých myšlenek, zase úplně negativně ho nesoudím...

Zobrazit 1 komentář »