Hippy

Hippy / Aleš Incédi / 37 let

dromedar

"Nedávno jsem se modlil ohledně celé té situace s koronavirem a prosil jsem Boha o nějaké slovo do této situace. V Bibli jsem v té chvíli narazil na Gedeona."
"Nu, co s tím slovem? Nevím, ale možná tím chce Bůh říct,"

"Náhodně otevřít bibli", ve které se dávno slušně orientuji(ete), bych jako techniku vyrábění "Boží vůle" či "Božích odpovědí" neuznával, protože je málo náhodná.
Navrhuji bibli alespoň rozřezat na stránky a ty před losováním velmi důkladně zamíchat.

Hippy

Diky za tip.

Zobrazit 2 komentáře »
PetrST

Já jsem ve fázi - Modlím se za nejlepší, připravuji se na nejhorší.

dromedar

"Sakra, chlape, říkal jsem si. Co ta moc, která ti byla svěřena?"

Proč tak trapně uhýbáte před svým vlastním úkolem? Vy přeci snad jste ten "křesťan, který půjde hlásat evangelium v síle a moci Ježíšově," ne? Měl jste se pěkně narovnat, zhluboka nadechnout a říct "Mám moc Vaše děcko uzdravit. Věříte? Přiveďte ho ke mně!"

(A pak psát článek se zbožným vysvětlením, proč se Vaší moci navzdory oko neuzdravilo a nádor nezmizel.)

Hippy

Uz jsem to tak mnohdy udelal a delam. Viděl jsem v posledni dobe x uzdraveni, na tele i na dusi. Z vasich slov je bohuzel citit cynismus a nevira, ze by to bylo mozne...mozna proto, ze jste to sam nikdy nezažil, tak si myslite, ze to nemuze fungovat ani nikomu jinemu 😏 jenze tak to neni. On nam dal svou moc a ta funguje vice nez dobre. U toho, kdo veri...

suposlav

Já bych to Aleši možná tak negeneralizoval. Z duchovní tradice ještě máme dobře popsanou cestu např. sv. Jana od Kříže - Bůh neodpovídá, modlitba nejde, nic nepřichází, dochází nepochopení u lidí i u církve a to až k uvěznění. Prázdnota. A právě věrnost i v té temné noci z něj udělala mystika a učitele církve. Z letoška mám zkušenost, jak dvěma rodinám mých přátel zesnuly děti a vyrovnali se stím opravdu neobyčejně hrdinsky. A jejich přijetí těchto asi nejtěžších skutečností v životě je možná ještě hlubším svědectvím o síle víry než právě ta uzdravení. Těch cest k Bohu a vnitřní modlitbě je heurekom rozhodně bych jednu nepovyšoval nad druhou...

Zdendanda

Díky @suposlav za jeho komentář. Z posledního komentáře @Hippy jako by až vyznívalo, že komu to “nefunguje”, tak ten nevěří (nebo aspoň ne dost)... Za naši M. se modlilo snad půl republiky, a i když má víra by do kategorie “slabá” nejspíše spadla, tak u jiných, kteří se modlili, by tam rozhodně nepatřila. Přesto se narodila s těžkým kombinovaným postižením a nemyslím, že proto, že bychom se málo modlili. Věřím, že Bůh má moc uzdravovat. Ale stejně jako není “automat na požehnání”, tak není ani “automat na uzdravení”.

Irelevantní

@Hippy Představte si, že by Vám onemocněla manželka. A to tak, že by Vám už nebyla ničím "užitečná". Poroste Vaší láska k ní v časech, kdy ji budete milovat takto "bez důvodu" a nebo v časech, kdy Vám s ní bude nejlíp, budete zažívat ty nejkrásnější chvíle a půjde to jaksi "samo"?
A o to, aby rostla nase laska k Pánu Bohu a bližnímu jde prece nejvíc...

dromedar

@Hippy A uzdravil jste teda ty dvě děti, o kterých píšete? Pokud ne, proč? Pokud ano, je to uzdravení medicínsky potvrzené?

(Zná někdo místo v NZ, kde by Kristuspán - nebo, ať sem netahám dobu předletniční, třeba svatý Petr nebo Pavel - někomu řekl "však ty jsi taky učedník, jen si uzdrav svoje děcko sám"?)

Šmoulice

My jsme o něčem podobném mluvili v katechumenátu a kněz říkal něco v tom smyslu, že tehdy byly zázraky způsobem, jimiž přivést lidí k víře, ale dnes už tento způsob nepotřebujeme, neboť máme Písmo, svaté, tradici a mnoho jiných důkazů o Pánu Ježíši... (Pokud se to někomu zdá jako blbost, je to mou špatnou interpretací, ne knězem).

A ani Ježíš neuzdravil a nevzkrisil každého. To je dar, nic, co bychom si mohli nárokovat. Život bez nemocí a jiných těžkostí, život s dokonalým vztahem k Pánu Bohu - to by už byl ráj...

Hippy

Diky vsem za komentář. Vyjadrim se pozdeji, na mobilu se to neda...

Hippy

Jen ke komentari Smoulice - toto je velmi casta interptetace. Zazraky uz se nedeji, nepotrebujeme je, dary Ducha jsou minulosti...je to skvela dablova taktika, jak nas zbavit nasich zbrani. Sam jsem zazil pred par mesici fyzicke uzdraveni a muj blizky pritel extremni fyz. uzdraveni. V nasem společenství nekolik lidi mluvi v jazycích a setkal jsem se v posledni dobe s lidmi, kteri meli slovo poznani nebo dar proroctvi.
Tyto veci nam Otec dava jako dary, ale prave vyse uvedeny pristup zpusobi, ze se k nim nikdy nedostaneme, protoze prece patri do minulosti a my s nimi tedy jiz nepocitame...

Šmoulice

Já neříkám, že se zázraky nedějí! Říkám, že na ně nemůžeme spoléhat a soudit víru člověka podle toho, kolik lidí uzdravil.
A i falešné zázraky a falešné dary Ducha svatého mohou být skvělá ďáblova taktika. (Co taky nemůže..)

Hippy

To mate pravdu. Vsak on cely ten clanek take nebyl o uzdravování, jak se ho tady vsichni chytili. Byl to jen zpusob, jak poukazat na to, ze nam Jezis sveril moc a udelal z nas armadu, ale my tu moc a jeho dary nepouzivame, nebo jen velmi malo...a jeste to svedeme na to, ze se to tyka historie a Jezis uz dnes takto nepusobi...coz neni pravda...

Dage

Zažil jsem před rokem a půl skrze modlitbu uzdravení z revmatoidní artritidy, kterou jsem trpěl od 12 let. Do té doby jsem nevěřil, že je to možné. Byla to pro mě zkušenost, která brutálním způsobem konfrontovala moji malou víru. Do té doby jsem považoval svou nemoc za Boží vůli pro můj život. Po uzdravení jsem jasně viděl, že to byla jen moje "teologická berlička" pro spokojený život v malé víře. To neznamená, že to někdo nemůže mít jinak. Každopádně prohlásit nějakou obtíž za Boží vůli je skvělý argument, proč se za to něco přestat modlit, nebo minimálně ubrat plyn.

Irelevantní

@Dage
"Každopádně prohlásit nějakou obtíž za Boží vůli je skvělý argument, proč se za to něco přestat modlit, nebo minimálně ubrat plyn."
To je přece tak hrozně černobílý, jak jste to zařadil. Když někdo nějakou obtíž příjme za součást Boží vůle pro své pozemské pachtění :) .. tak to přece může vést mnohem snáz k tomu, že se k Pánu Bohu přimkne. Že se před ním pokoří a pokloní, že uzná to, že Pán Bůh je tím, kdo vládne .. v důsledku může duchovní život toho člověka přece o tolik vyrůst. Jako když milujete svou nemocnou ženu, která už vám není ničím "užitečná" ... To přece záleží na čistotě a upřímnosti srdce.

Irelevantní

@Hippy Mohu se zeptat, o jakém společenství mluvíte? Je to společenství katolické? A kým je nějak doprovázeno nebo "sledováno" .. krom Ducha Svatého, který si vane kam chce, že .. :) :)

Dage

@Irelevantní Co je černobílé? Popisuji svoji osobní zkušenost, což neznamená, že to musí být shodné se zkušeností někoho jiného, určitě je možné, aby nemoc Bohu přimkla, způsobem, kterým píšete :) U mě to ale byla malá víra, která se schovala právě za argument Boží vůle. Což byl skvělý argument, který mě přesvědčil na hodně dlouho. Než jsem se setkal s Boží mocí, která to konfrontovala a rozbila. To je poselství poslední věty.

suposlav

Lékařsky nevysvětlitelné uzdravení je stále jednou z možných podmínek pro svatořečení, takže to rozhodně není "mrtvé". Nicméně vyslyšení modliteb pro uzdravení/neuzdravení není měřítkem víry. Vlastně ani nevím, dá-li se víra měřit... Vztah s Bohem je natolik intimní a individuální... To, kde dojde k uzdravení a kde nakonec musíme přijmout jako Boží vůli "nevyslyšení" a přijmout těžkost je zcela v rukou Božích. On je suverén a rozhoduje a ví, co ano a co ne. Na nás je snažit se o růst ve víře, naději a lásce nezávisle na zázracích/temných nocích. Si myslím teda...

Irelevantní

@Dage Ta Tvoje věta ale nebyla napsaná "pro mě jako Dageho to bylo tak a tak" - ale všeobecně, tak jsem to brala tak, že to bereš dost černobíle. :) Teď už chápu. Mám radost z té milosti co Ti Pán prokázal :) Ať je Ti posilou!

Irelevantní

@suposlav On totiž @Hippy i @Dage myslí velikostí víry to protestantské letniční .. "věříš tak moc/dobře etc, jak moc/dobře činíš zázraky nebo je od Pána Boha dostáváš" .. To ale není katolický. Proto ten rozpor toho, že pánové píšou o velikosti víry, kterou běžně nevidí. Přitom nepopisují to, co víra je.

Hippy

Irelevantni - pardon, ale to se az musim smat 😂 to nemyslite vazne. Moje víra je dar od Otce a vznika a roste z toho, jak s nim ja sam travim cas ve svem pokojicku. Uzdraveni a ruzne dary jsou jen Jeho dary a pozehnani, o ktere ale ja vytrvale prosim...kdyby zanikly, ma vira se tim nezmeni. Ja mu duveruji za vsech okolnosti.
PS: to spolecenstvi je jen katolicke. A kdyby nebylo, co to meni na veci? Ti, kdo veri v Krista, jsou prece jedno Telo.

Irelevantní

@Hippy No ale Vy viru poměřujete nějakými viditelně zázračnými projevy. A to se podle mě nedá. Já teda nejsem jedno Tělo s hinduistama, mormonama, jehovistama, démonama a tak - ti taky věří v Krista. Mimochodem, to, co říkáte je právě novodobé protestantské pojetí Církve. Které by mimochodem ani jeden z "otců zakladatelů" takhle neodsouhlasil. Prostě je to nějaký více méně novodobý vývoj myšlení o církvi .. já nevím, já bych asi nechtěl věřit něčemu, co se může za pár let vyvinout zas úplně jinak. Proč jste si vybral zrovna toto pojetí a né jiné? :) Víte o co mi jde ..

Hippy

Prosím vas, nechapu, co myslite. Jaci hinduiste?? To, co pisu, je biblicke. Verite Bozimu slovu? Je tam napsano, ze ty, kdo uveri, budou provazet tato znameni?? Je. To je evangelium, ne muj vymysl. To rekl Bozi syn

Irelevantní

áchjo - mormoni, kteří věří, že Kristus je Boží Syn - "jen" mají zároveň Josepha Smithe, hinduisté nemají problém s tím, že Kristus je "projevem" Boha na zemi, jehovisté, kteří neuznávají Trojici taky, démoni dokonce ví, že Kristu je Boží Syn, Svatý Boží.. to jsou všichni, se kterými byste se chtěl spolčovat do jednoho Těla. Podle toho, co píšete.
To co píšete je protestantské, ne biblické. Protože to, co je skutečně biblické nás učí Církev, střeží to jako maminka svoje miminka pěkně v náručí, aby se jim nic nestalo.. A ta to, co píšete prostě neučí. Udělal jste se sám vykladačem pravdy.

Irelevantní

A taky je v Písmu Svatém napsáno, že těm, co vyháněli zlé duchy, uzdravovali etc. Kristus jednou řekne - neznám vás, jděte tam kde je pláč a skřípění zubů .. EasyPeasyLemonCheasy! S těma jste taky jedno Tělo? Já bych teda bejt nechtěla ..

Hippy

Ok, koncim diskuzi. Asi uz v tom nevidim nejaky prinos. Diky

Dage

@Irelevantní děkuji za přání i za zaškatulkování mého celého pojetí víry :-D Ani trochu nesouhlasím s nepravdivym pojetím víry, které mi vkládáš do úst. Diskuze s člověkem, jehož nepokrytou snahou je chytit za slovo a odsoudit není dobře možná. Přeji Ti, abys zažila podobný zásah Boží moci ve svém životě. Pak možná pochopíš, co jsem myslel tím, co jsem psal :-)

Irelevantní

@Dage Já si přeji to, co si pro mě přeje Bůh. Jestli to, co Ty, tak Ejmen to that! :) Děkuji oběma a jestli jsem něco blbě, urážlivě napsala, tak rozhodně ne s úmyslem.

PetrST

@Hippy: "To, co pisu, je biblicke. Verite Bozimu slovu? Je tam napsano, ze ty, kdo uveri, budou provazet tato znameni?? Je. To je evangelium, ne muj vymysl. To rekl Bozi syn" - já třeba věřím, jsem pokřtěn, ale žádný z těchto zázraků (viz. Marek 16:17) mě neprovází. Což by mohlo vypovídat o dvou věcech - buď to věřím málo, potažmo špatně nebo mě jaksi Hospodin nepotřebuje jako "svého posla" obklopeného zázraky. Vzhledem k tomu, že pro Hospodina je každý maličký důležitý, tak předpokládám, že chyba bude u mě - málo, potažmo špatně věřím. Prozraď, jak mám správně věřit?

Zdendanda

Mně se pořád zdá, že chcete poměřovat víru (potažmo velikost víry) množstvím zázraků, které dotyčný vykoná. K tomu mám otázku "do pranice": Kolik zázraků (za svého života, nikoliv po nanebevzetí) vykonala Panna Maria? A troufl by si o ní někdo říct, že měla malou víru?

Irelevantní

@Zdendanda A nebo Job? Nebo Abrahám, který pro svou víru byl uznán za spravedlivého? A nebo mučedníci všemožných pronásledování?

Irelevantní

A nebo ten lotr na kříži?

suposlav

Domnívám se, že se v diskuzi zaměňují 2 různá místa. To první je konfrontace s životní těžkostí a možná reakce a) rezignace b) modlitba ve víře. A Ondra s Alešem mluví o tomto a snaží se motivovat k té modlitbě. A tím druhým místem je až přijetí "výsledku" modlitby - tedy buď zázrak nebo přijetí jiného konce než za který se modlilo. A dámy dle mého apelují, že právě ten "nevyslyšený výsledek" není výsledkem malé víry. A v zásadě je pravda obojí - je navýsost potřebné se modlit a zároveň být otevřený tomu, že Bůh má svoje cesty a svoje řešení, leckdy značně "brutální". Pokud se mýlím, napište mi a dám si poctivou facku :-)

PetrST

@Irelevantní: Jób je v tomto kontextu irelevantní, neb je to postava dramatu.

PetrST

@Zdenanda: Ne. Měřitelnost míry víry (kolik) utnul @Hippy výše. Já se zptám na způsob.

PetrST

@Zdenanda: A Panna Maria nemusela vykonávat za svého života žádné zázraky, neb se stala Bohorodičkou, přijala svou spoluúčast na spáse lidstva. Level Expert.

Irelevantní

@PetrST Jób může být postavou dramatu. (Čteš Orka, co? :)) Ale irelevantní není jistojistě neb nám na něm Duch Svatý skrze Písmo něco sacra důležitého ukazuje.

PetrST

@irelevantní: Pokud jmenuješ Abraháma, mučedníky všemožného pronásledování a lotra na kříži, tak jmenuješ osoby, které pravděpodobně nebo určitě žily. Jób je smyšlenkou. (Orka čtu taky, ale čtu prology k biblickým knihám a poznámky ;-))

Hippy

Supo - diky. Vyborne jsi to shrnul, pod to se podepisuji. Omlouvam se vsem, pokud jsem neumyslne neco napsal nejasne, sporne...o tom, ze nepomeruji viru dle zazraku ci daru jsem uz psal vyse. Je to proste jen nekdy pruvodni jev viry. Jak uvedl Supo, cesty Pane jsou ruzne. Nekdy se nestane nic a nevime proc a nekdy jen zirame, co Pan kona...

Zobrazit 38 komentářů »
suposlav

Hippy, jsi frajer. Parádně tu svědčíš a Tvůj duchovní život má neuvěřitelnou dynamiku (mohu-li to takto přes obrazovku hodnotit).

Štupi

Díky za příspěvek! Mám s tím dost podobnou zkušenost, člověk může dělat všechno možné, ale Pán se umí nejlépe dotknout srdce a oslovit.

Zobrazit 4 komentáře »
KMirjam

..možná učedníci víno proměnili svou pevnou vírou, že tak učiní a že se tak stane a ze strany Ježíše to byl jen takový experiment, který vyšel. ..:) Třeba vyšel taky proto, že Ježíš věřil, že ji mají tak silnou, že dokáže měnit hmotu. Nezklamali.

Hippy

No, je tam napsane, ze v nej uverili az potom, co udělal ten zazrak. Takze myslim, ze nějaká extra vira to nebyla. Ale neco tam byt muselo, nějaké seminko...

Zobrazit 3 komentáře »
dromedar

"... neuvěřitelně vyčerpávající. V pondělí jsem myslel, že nedolezu do práce a dnes jsem si vzal volno."

Oceňuji otevřený pohled do nelehkého života charoše opravdu oddaného chválení :)

Hippy

Par lidi mi rikalo, ze byli třeba v novem dvore a ze tamejsi modlitebni zivot byl opravdu vycerpavajici. Ze to nebylo jen tak, modlit se 5x, 6x za den...

Zobrazit 3 komentáře »
suposlav

Čemu všemu jsou lidé ochotni věřit, aby nemuseli věřit v živého Boha...

dromedar

@suposlav z konání (či přihlížení) rituálu usuzovat rovnou na víru je "opovážlivý úsudek". Účastnit se rituálu, ale nesdílet (nebo sdílet jen ve velmi malé míře) víru či světonázor, na kterém stojí, je přeci velice běžné.

Zobrazit 2 komentáře »

Říkají o něm

aduš říká o něm:
Aleš je jeden z největších týpků na světě:-D Bez něho by to bylo v Místku pěkně suché:-)
růžetrnitá říká o něm:
Díky. Je mi opravdu ctí
kačakača říká o něm:
Aleš je zakladatel našeho farního časopisu Mozaika :), píše do něj trefné články, čtvivé velice. Svým vzezřením vypadá trochu jako Arab řízlý Indem s africkými rysy...i styl jeho oblékání je místy mírně odlišný ...ale musím říct, že je to ryzí křesťa
Dage říká o něm:
Říkáš o uživateli(ce)...
stb říká o něm:
Ha!Aleš!Srdce mi zaplesalo radostí!:-)Jeden z nejúžasnějších lidí, které jsem poznal!Všechna čest jeho jedinečnému smyslu pro humor,jeho životní moudrosti,jeho ochoty se o to vše podělit,jeho laskavosti:-)Kdo jej nezná,dělá ve svém životěVelkouChybu!