Přátelé gregoriánského chorálu

Popis společenství

#sekvence komplet v jazykovém rejstříku technické scholastičtiny, ve verších deklamující základy trinitární teologie. Nelze nemilovat.
https://www.smnf.cz/cs/vyzkum/florilegium/profitentes-trinitatem/

Napsat komentář »

29.-30. října, Praha, "Víkendová chorální škola"

Conventus choralis vás prý za sobotu a kus neděle naškolí tak, abyste s nimi mohli zazpívat nedělní mši a nešpory v katedrále a moc jim to nekazili.
https://www.facebook.com/events/1714695018931443/

Napsat komentář »

Zkompletované nápěvy antifon a krátkých responsorií pro pokoncilní oficium podle Ordo cantus officii, editio typica altera. Dromedáři se uctivě klanějí (joergovi).
https://forum.musicasacra.com/forum/discussion/20256/oco.pdf

KMirjam

...hlasi mi to "neplatný formát ".

dromedar

Už při otevírání odkazu výše, nebo dál při pokusu otevřít něco už na fóru?

Pokud už při otevírání odkazu výše, nejspíš je prohlížeč tupý a typ souboru zjišťuje z adresy a ne z HTTP hlaviček posílaných serverem. Jediná pomoc je použít chytřejší prohlížeč.

Zobrazit 2 komentáře »

Baví mě, že vydají sbírku zpěvů pro chrámový provoz, včetně určité, zřejmě ne úplně malé, porce chorálu, a pak k tomu jako reprezentativní ukázku pustí do světa tohle
https://www.youtube.com/playlist?list=PLk0vHS0XO3qB14U0vIUXw0tawwg3spY68

Mot

Jsem vděčný za naši českou tradici.

dromedar

Českou tradici čeho? Interpretace chorálu? Nemyslím si, že se tady dá o nějaké "naší české tradici" mluvit. Aktivních interpretů / uskupení / míst je hrstka, a víceméně se každý učil někde jinde, přičemž třeba https://www.facebook.com/ConventusChoralis/ jako jedna výraznější škola jsou spíš nositelé tradice francouzské než nějaké "naší české".

dromedar

(Jinak ten peresovský zvuk výše odkazovaných ukázek se mi sám o sobě líbí - jen mi přijde nešťastný jako ukázková nahrávka ke zpěvníku, protože to je chorál tak, jak si ho běžný kostelní sbor prostě nezazpívá.)

Zobrazit 3 komentáře »

Až vysázím notovaný kompletář podle předtridentského pražského breviáře, zazpíváte si ho?

Celkem hlasujících: 4
JiKu

V anketě máte jen negativní důvody, proč nezazpívat.

Žádný se mě netýká. Jen nevidím žádný pozitivní, proč bych měl.

Zobrazit 1 komentář »

http://www.skaut.org/s-conf/events.php koncem října asi bude trochu chorálu (a hodně filosofů) v Praze u Matěje

Napsat komentář »

V brzké době se zpátky k projektu shromažďování nápěvů pro pražské provinční proprium antifonáře nedostanu, ale tohle video je nezvratný důkaz, že na Strahově v tomto směru je (nad rámec pramenů, o kterých už vím) o co somrovat. https://youtu.be/cnibtwNPsSk

tina

Mají je v zavřeném kostele jenom pro komunitu?

dromedar

Pokud jde o aktivní účast, resp. možnost pohybovat se nebo posadit se v chrámovém prostoru, tak ano. (Což není žádná velká škoda, protože z chóru do chrámové lodi stejně není kloudně slyšet.)

Zobrazit 2 komentáře »

https://fssp.cz/tradycamp/
"Téma letošního TradyCampu – Gregoriánský chorál"

Ze zveřejněného programu se zdá, že to má celé na hrbu P. Zentner sám. Podtitul "Symbolický výklad i osvojení si základních dovedností liturgického zpěvu Církve" bych předběžně také bral spíš jako varování.

JiKu

10:30 účastna svatbě Veroniky Krutské a Kryštofa Zusky

dromedar

Jihočeská tradicionalistická scéna patrně není kdovíjak velká, takže když do doby konání tábora padne sňatek v jednom z jejích významných klanů, celý tábor se zcela samozřejmě sebere a jede tam.

dromedar

Zdá se, že přednášky a bohoslužby jsou otevřené pro veřejnost https://www.bcb.cz/wp-content/uploads/2021/06/gregoriansky-choral-Rimov-2021.pdf a na hrbu to nemá P. Zentner sám, ale jistý Matyáš Razím ze stejného institutu.

spawes

"bych předběžně také bral spíš jako varování." :) souhlas, ale pro naprosté začátečníky lepší než nic. Ale na druhou stranu ... pokud se něco špatně naučí, je těžké to pak opravovat.

tina

Co konkrétně myslíte tím, co se špatně naučí a těžko se opravuje?

Zobrazit 5 komentářů »

http://www.liturgie.cz/temata/mse-svata/eucharisticka-modlitba/preface/texty-prefaci/a/preface-o-sv-vaclavu-1
u "a tys mu dopřál" by měla být názorná písařská malůvka "nadechni se, seč můžeš"

Napsat komentář »