V brzké době se zpátky k projektu shromažďování nápěvů pro pražské provinční proprium antifonáře nedostanu, ale tohle video je nezvratný důkaz, že na Strahově v tomto směru je (nad rámec pramenů, o kterých už vím) o co somrovat. https://youtu.be/cnibtwNPsSk

tina

Mají je v zavřeném kostele jenom pro komunitu?

dromedar

Pokud jde o aktivní účast, resp. možnost pohybovat se nebo posadit se v chrámovém prostoru, tak ano. (Což není žádná velká škoda, protože z chóru do chrámové lodi stejně není kloudně slyšet.)

Zobrazit 2 komentáře »

http://www.liturgie.cz/temata/mse-svata/eucharisticka-modlitba/preface/texty-prefaci/a/preface-o-sv-vaclavu-1
u "a tys mu dopřál" by měla být názorná písařská malůvka "nadechni se, seč můžeš"

Napsat komentář »

Dojmy buranovy:

Profesionální nebo poloprofesionální vedoucí chorálních těles při veřejných vystoupeních obvykle všechny zpěvy dirigují, a to velice propracovaným způsobem. Nepamatuji ale, že bych někdy viděl někoho ze zpěváků to dirigování sledovat, takže jsem nakloněn považovat ho za performativní prvek, který má dílem funkci estetickou, dílem demonstruje postavení a speciální kompetence vedoucího, spíš než že by nějak významněji přispíval ke kvalitě společného pěveckého výkonu.

JiKu

Předně bych si při své dlouholeté praxi jak zpěváka tak dirigenta, jak chorálu tak klasické 4hlasé muziky troufnul tvrdit, že mezi vnímáním dirigenta zpěváky není mezi nimi rozdíl.

astmarevmainkonti-kat

„Předně bych si (...) troufnul tvrdit, že mezi vnímáním dirigenta zpěváky není mezi nimi rozdíl.“
— „Předně bych si (...) troufnul tvrdit, že ve vnímáním dirigenta zpěváky není mezi choralisty a madrigalisty rozdíl.“

Zobrazit 8 komentářů »