https://youtu.be/Y33Tyz-QeE8
1. kdybyste někde slyšeli tu antifonu na začátku nahrávky, napadlo by vás, že slyšíte gregoriánský chorál?
2. snesli byste chorál "a la Marcel Pérès" v liturgickém provozu?
3. hodí se podle vás žalmové verše in falso bordone pro temné hodinky (a proč)?

FantomasCZ

A k tomu článku:
Celé officium je zpívané, a to každý den. Vigilie jsou bohužel recto tono s výjimkou hymnu a Te Deum, Laudy a Prima též, s výjimkou responsoria breve, versiclu a hymnu. Dál už se všechno zpívá přesně podle Žaltáře a Antifonáře. Nešpory se opravdu většinou zpívají na jednu antifonu, jen na velké slavnosti (Festa Sermonis) se zpívají všechny antifony, jak to má být (konečně, novinka stará ani ne půl roku).

Psalmodie jsou tradiční cisterciácké, na Benedictus a Magnificat jsou ovšem vlastní, s bohatšími mediacemi, všechno podle Antifonáře.

Antifony se už konečně nedublují, nikde. Tak to bylo u cisterciáků vždy, teda do 2VK.

FantomasCZ

A ten hymnus... Nevím, podle čeho se zpíval. Teď už to je sjednocené, ale jak se svážely ty velké Žaltáře a Antifonáře odevšad, někde byly nápěvy trapistické, někde cisterciácké, někde nějaká místní varianta. Takže tam máme celkem asi 3 různé verze, a v tu dobu se to ještě příliš neřešilo.

Mimochodem, ten Hymnář, co máme na stránkách je jakýsi novus ordo produkt z Heiligenkreuz. Takže tam je sice naskenován původní tradiční Hymnář, ale je trochu vykuchán a pozměněn. Každopádně my ho nepoužíváme, jede se v rámci možností podle nejnovějších Žaltářů, tedy z roku 1952.

Každopádně na officium i na mši svatou může do VB přijít prakticky kdokoliv, jen účast na Vigiliích je dobré domluvit s otcem převorem (a doufat, že nezapomene), protože na nich se běžně s lidmi zvenku nepočítá :-)

Zobrazit 20 komentářů »