Tenhle koncert
https://www.hudbanasoutoku.cz/capella-mariana/
letošního budějckého festivalu staré hudby bude online (detaily viz jinde na tomtéž webu).
Nabídne m.j. malý výběr chorálních zpěvů ze středověké podoby oficia sv. Vojtěcha, Václava a Ludmily.

Pravda, výběr z výběru zpěvů dosti široce známých, bez výjimky nahraných na desce SGP "Bohemorum sancti in caelesti Ierusalem" https://www.supraphonline.cz/album/515-cesti-svetci-v-jeruzaleme

Napsat komentář »

Hledal jsem nějakou nahrávku, jak zněl chorál podle Jaroslava Orla (st.) a překvapeně jsem zjistil, že je stále skladem tohle CD (nahrávka 1990, vydání 1994) http://eshop.fermata.cz/vazna_hudba/cantus_gregorianus_gregoriansky_choral
Tak jsem si ho dnes přinesl z pošty a právě se točí v přehrávači.

FantomasCZ

Ano? A jak to vypadá? Dá se to srovnat s "moderní" semiologickou interpretací, jako to dělá třeba David Eben a prakticky všichni slušní choralisté v dnešní době?

dromedar

"a prakticky všichni slušní choralisté v dnešní době"

Já nejsem "slušný choralista v dnešní době", o semiologii nic nevím, ...

"jak to vypadá? Dá se to srovnat s "moderní" semiologickou interpretací ...?"

... a tak to nepoznám. Ale pokud vím (nejspíš odtud https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2540057), Jaroslav Orel u nás ještě před revolucí měl patřit k průkopníkům semiologické interpretace chorálu, takže dost pravděpodobně ano.

tina

Na nahrávání tohoto CD si pamatuji, bylo to první nahrávání po revoluci (pominu-li kazetu ke svatořečení sv. Anežky České). Pak byla otázka jestli vůbec vyjde (asi otázka peněz a práv a jiných změn, situace se tehdy měnila den ze dne), vydání se hodně zdrželo a v době, když vyšlo, tak pan Orel řekl, že by to nahrál jinak.

Zobrazit 3 komentáře »