Já zbožné řeči o chorálu ("někteří bratři ... dostali dar od Pánaboha plody svého rozjímání vetknout do hudby") - zvlášť když jde o nápěvy oficia - nemám moc rád, ale když se #premonstráti jali "kázati #chorál ", jistě si to zaslouží sdílení, i když zastávají názory, které mi nejsou blízké.
https://youtu.be/_ja2q8NSDpg

JiKu

Záměr zajisté chvályhodný.
Úvahy nad antifonami k Magnificat jsou nosné.
Také jsem je kdysi chtěl psát.

Ale pak jsem si uvědomil, že je to obsah nesdělný nikomu, kdo se jejich zpěvu alespoň občas nevěnuje.

Jistá zpěvní chorální praxe je podle mě nutnou (nikoli postačující) podmínkou pro jejich pochopení.

dromedar

Věnuji se jejich zpěvu (s občasnými výpadky) pár let denně. Jsem přesvědčen, že o nějakém "vetknutí rozjímání do hudby" u velké většiny zpěvů denních hodinek oficia nemůže být řeči.
70-90% skladatelské práce je technika (upravit existující model, popř. složit nový nápěv vyhovující textu dané kvantity a struktury, rázem jakž takž odpovídající obsahu sdělení), pro nějaké "vetkávání rozjímání" není mnoho prostoru. Text je většinou relativně krátký, nápěv má být relativně jednoduchý (většina antifon oficia nejsou zpěvy pro zdatného sólistu, ale pro Průměrné Hudební Jelito typu dromedar) a je svázán omezeními ohledně toho, co se od antifony/hymnu/krátkého responsoria právem očekává.

JiKu

Zaprvé jsem nehovořil o velké většině veškerých zpěvů, ale o ant. k Magn.

Ta mívá vztah k evangeliu příslušného dne, které ty dva tři věty zasazuje do kontextu.

Vetkávání rozjímání je blbost. Sémantika těchto antifon je jasná. Hudba (sluch neurážející) funguje jako barevná fixka, kterou si podtrhnete dvě tři slova textu.

Samozřejmě, že to, KTERÁ jsou to slova, je pravděpodobně výsledek dlouhého rozjímání autora či celé komunity. Ne "tohle mě dneska oslovilo".

Když tedy interpretuji tyto antifony já, tak nejprve zjišťuji, která slova jsou podtržená a pak přemýšlím proč.

dromedar

V zásadě souhlasím. Jen bych dodal, že to, co na první pohled vypadá jako podtrhávající fixka, se na pohled druhý nejednou ukáže být pouhým "hudebním interpunkčním znaménkem".


"Samozřejmě, že to, KTERÁ jsou to slova, je pravděpodobně výsledek dlouhého rozjímání autora či celé komunity."

V tomhle bodě jsem skeptický. Jistě můžu být obviněn z nedovoleného zobecnění vlastní "skladatelské" zkušenosti, ale hádám, že velká část zpěvů (všech typů) vznikla prostě tak, že hudebně plodný bratr B dostal za úkol připravit zpěvy oficia dané kvantity a určení, připravil je, a když neurážely, zůstaly, dokud někdo nepovažoval za vhodné z/vyměnit je. Čili pokud je ve hře nějaké "dlouhé rozjímání", tak zpravidla ne ve smyslu dlouhého osobního rozjímání "skladatelů" raného gregoriánského repertoáru.

JiKu

Váš souhlas v zásadě je mi dostatečný a nebudu polemizovat o maličkostech.

Zobrazit 5 komentářů »

https://soundcloud.com/joannes-laurencius/sets/marian-antiphons-marianske-antifony-cd-messa-della-madonna
Tuhle páně Lorencovo chorální schola dává zadarmo poslechnout svou nahrávku mariánských antifon.

1. Soutěžní otázka: Která z nich nefiguruje ve funkci závěrečné mariánské antifony v (latinském) pokoncilním breviáři? (Nebo přinejmenším v editio typica z r. 1971 - editio typica altera doma zatím nemám a nemůžu tudíž zkontrolovat.)
2. Souhlasíte, že kdo je neumí zazpívat, je falešný přítel gregoriánského chorálu a bude s ostudou vykopnut?

FantomasCZ

To je náhodou super, ten Beuron. I ta liturgie byla krásná. A skoro bych řekl, že to původně nebylo tak rychle, ale může za to rychlost přehrávání pásku. A to se děje prakticky u všech starých nahrávek.

Mimochodem, sv. Bernard, Francouz, požadoval, aby se chorál zpíval pěkně chlapsky, ne si to nějak šeptat pod vousy... Takže tomu by se to nejspíš taky nelíbilo. Jinak to tempo bylo absurdní. Chápal bych trochu volnější tempo, když má zpívat 50 mnichů v chóru, ale když tam byli tři nebo kolik, absolutně to nedává smysl.

dromedar

Já měl za to, že ono "pěkně chlapsky" v cisterciácké reformě chorálu mělo být hlavně o rozsahu - aby všechno bylo zpívatelné v relativně normálním mužském rozsahu, bez potřeby zpěváků zvlášť cvičených na velký rozsah, nebo dokonce vylepšování rozsahu medikamenty (jak to někde Bernard vytýká clunyjským, ale nevím, kde přesně, protože to vím jen zprostředkovaně z jedné z knížek o cisterciácích, co jsem četl před lety, ještě jako gymnasista)

Zobrazit 9 komentářů »