Přátelé gregoriánského chorálu

Popis společenství

https://fssp.cz/tradycamp/
"Téma letošního TradyCampu – Gregoriánský chorál"

Ze zveřejněného programu se zdá, že to má celé na hrbu P. Zentner sám. Podtitul "Symbolický výklad i osvojení si základních dovedností liturgického zpěvu Církve" bych předběžně také bral spíš jako varování.

JiKu

10:30 účastna svatbě Veroniky Krutské a Kryštofa Zusky

dromedar

Jihočeská tradicionalistická scéna patrně není kdovíjak velká, takže když do doby konání tábora padne sňatek v jednom z jejích významných klanů, celý tábor se zcela samozřejmě sebere a jede tam.

dromedar

Zdá se, že přednášky a bohoslužby jsou otevřené pro veřejnost https://www.bcb.cz/wp-content/uploads/2021/06/gregoriansky-choral-Rimov-2021.pdf a na hrbu to nemá P. Zentner sám, ale jistý Matyáš Razím ze stejného institutu.

spawes

"bych předběžně také bral spíš jako varování." :) souhlas, ale pro naprosté začátečníky lepší než nic. Ale na druhou stranu ... pokud se něco špatně naučí, je těžké to pak opravovat.

Zobrazit 4 komentáře »

https://svetkrestanstva.postoj.sk/81774/gregoriansky-choral-je-modlitbou-i-hudobnou-teologiou-ocaril-aj-protestantov
"Gregoriánsky chorál ... Zhudobňuje totiž proprium svätej omše, čo sú jej menlivé časti, ... Textovú predlohu k spevom omšového propria nájdeme v Rímskom misáli ... Táto kniha teda spája liturgiu a hudbu do jedného celku, pričom gregoriánsky chorál je neodmysliteľnou súčasťou tohto spojenia"

Pan opat buďto o reálném vztahu chorálního propria k misálu nic neví, nebo záměrně mlží a spoléhá na to, že o tom nic neví čtenář, nebo mluví o inom "Rímskom misáli", než se používá v… Zobrazit více

https://svetkrestanstva.postoj.sk/81774/gregoriansky-choral-je-modlitbou-i-hudobnou-teologiou-ocaril-aj-protestantov
"Gregoriánsky chorál ... Zhudobňuje totiž proprium svätej omše, čo sú jej menlivé časti, ... Textovú predlohu k spevom omšového propria nájdeme v Rímskom misáli ... Táto kniha teda spája liturgiu a hudbu do jedného celku, pričom gregoriánsky chorál je neodmysliteľnou súčasťou tohto spojenia"

Pan opat buďto o reálném vztahu chorálního propria k misálu nic neví, nebo záměrně mlží a spoléhá na to, že o tom nic neví čtenář, nebo mluví o inom "Rímskom misáli", než se používá v kostelích většiny čtenářů, ale neobtěžuje se to říct nahlas.

– upraveno
dromedar

"Gregoriánsky chorál sa ustálil približne v období 8. storočia. Od toho obdobia nebol dôvod komponovať ďalšie jeho spevy."

"... Toto však nie je možné robiť s chorálom, ktorý nie je tonálny, ale modálny. Jeho repertoár presahuje naše tonálne cítenie, čo môže byť samo o sebe takým znamením jeho nadprirodzenosti a snahy jeho dávnych autorov aj takouto cestou sa priblížiť k Stvoriteľovi a Pánovi všetkého."

spawes

nezdá se, že by mlžil. Vysvětlení je o trochu níže: "Gregoriánsky spev je rímskej liturgii nielen blízky, ale je jej integrálnou súčasťou. Textovým východiskom spevov gregoriánskeho chorálu je totiž Rímsky misál, najdôležitejšia kniha k sláveniu svätej omše. V rokoch 789 až 1963 bol alfou a omegou západnej liturgie práve gregoriánsky chorál. Konciloví otcovia tým chceli poukázať aj na to, že stále pokračujeme v tejto liturgickej tradícii, z ktorej vyrastáme."

Zobrazit 2 komentáře »

https://github.com/jakubjelinek/Editio-Sti-Wolfgangi/tree/master/Conventus
Už minimálně rok Jakub Jelínek, s občasnými příspěvky dalších, sází chorální oficium snad na každý den v roce. S ohledem na to, kolik to musí dát práce, to určitě není jen tak pro legraci, a pravděpodobně ani jen tak z nudy. Neví někdo, k čemu to slouží?

Napsat komentář »

http://www.podlipnickekostely.cz/srdecne-vas-zveme-na-svatomarketskou-pout-a-oslavu-dvaceti-let-pusobeni-pratel-podlipnickych-kostelu/

sobota 10. 7., 15:00-18:00
hrad Lipnice
"dílna gregoriánského chorálu s Davidem Ebenem (nácvik kompletáře)",
kompletář se pak ve 20:15 bude zpívat v kostele sv. Markéty v Loukově

Napsat komentář »

Malá ochutnávka sekvencí, které tridentská reforma poslala do propadliště dějin.

https://www.e-sequence.eu/
https://rutube.ru/plst/1951

Napsat komentář »
dromedar

@JiKu před časem jsme se o vznikajícím JikuBuchu bavili a já jsem avizoval, že potenciální zájemce-o a příp. uživatele tohoto díla vidím spíš v zahraničí a že o něm určitě dám vědět na fóru CMAA.
V souvislosti s tím navrhuji, jestli nechcete kromě úvodu českého napsat i anglický (který v neposlední řadě pomůže tomu, že se to bude zahraničním choralistům snáze googlit). Kdyby Vám to bylo milé, rád Vám stávající český úvod přeložím.

JiKu

Děkuji za nabídku. Přemýšlím, jestli to udělat hned, nebo počkat na první kolo korektury.

Zobrazit 25 komentářů »

Blíží se třetí neděle v měsíci a to znamená, že se těším k Panně Marii pod řetězem na latinskou mši svatou s gregoriánským chorálem.

Napsat komentář »

Hledal jsem nějakou nahrávku, jak zněl chorál podle Jaroslava Orla (st.) a překvapeně jsem zjistil, že je stále skladem tohle CD (nahrávka 1990, vydání 1994) http://eshop.fermata.cz/vazna_hudba/cantus_gregorianus_gregoriansky_choral
Tak jsem si ho dnes přinesl z pošty a právě se točí v přehrávači.

FantomasCZ

Ano? A jak to vypadá? Dá se to srovnat s "moderní" semiologickou interpretací, jako to dělá třeba David Eben a prakticky všichni slušní choralisté v dnešní době?

dromedar

"a prakticky všichni slušní choralisté v dnešní době"

Já nejsem "slušný choralista v dnešní době", o semiologii nic nevím, ...

"jak to vypadá? Dá se to srovnat s "moderní" semiologickou interpretací ...?"

... a tak to nepoznám. Ale pokud vím (nejspíš odtud https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2540057), Jaroslav Orel u nás ještě před revolucí měl patřit k průkopníkům semiologické interpretace chorálu, takže dost pravděpodobně ano.

tina

Na nahrávání tohoto CD si pamatuji, bylo to první nahrávání po revoluci (pominu-li kazetu ke svatořečení sv. Anežky České). Pak byla otázka jestli vůbec vyjde (asi otázka peněz a práv a jiných změn, situace se tehdy měnila den ze dne), vydání se hodně zdrželo a v době, když vyšlo, tak pan Orel řekl, že by to nahrál jinak.

Zobrazit 3 komentáře »
dromedar

To jsou snad nahrávky toho úplně posledního kurzu, co dával prof. Kindler krátce před svou smrtí na smíchovské faře.

Zobrazit 1 komentář »

breviar.sk pokračuje v dávné tradici mrvení "Haec dies". V breviáři sice je jasná rubrika, označující ten text jako antifonu, ale my jsme chytřejší a (zřejmě podle své oblíbené úpadkové recitační praxe) víme, že ve skutečnosti je to veršík.

Pro "dávnou tradici" viz dromedáří diplomku, oddíl 5.5.2.

(Ještě vtipnější je na Bílou sobotu stejným způsobem pojednaný "veršík" Christus factus est, samozřejmě naprosto neveršíkovitě předlouhý.)

Napsat komentář »