Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Přátelé gregoriánského chorálu

Více o společenství »

dromedar

#zvláštní Pražský provinční zpěvník pro německojazyčné obyvatelstvo "Manna" (první vydání snad 1912) obsahoval "jen" dvě chorální mše, ale úplné, vč. mešního propria: mši pro slavnost Nejsvětější Trojice a requiem.

Volbě requiem rozumím - zádušních mší se patrně za rok sloužilo dost na to, aby (přinejmenším teoreticky) šlo a mělo smysl naučit lid kompletní chorální zpěvy. Ale Trojice? Je pravda, že stejné proprium jako slavnost měla příslušná votivní mše, ale pochybuji, že by se (slavená zásadně v pondělí) někdy někde v běžné farnosti chorálně zpívala.

dromedar

?

Celkem hlasujících: 2

deFlegmatique Aeuia!
Tohle budu používat. :-D

dromedar aeuia se shodou okolností před časem na Signálech objevilo https://dromedar.signaly.cz/1812/roraty-pro-deti

dromedar
dromedar

Sv. Jan Nepomucký! Pokoncilní noty od @JiKu určitě všichni znáte, tak si dovolím udělat reklamu těm předkoncilním, kterých jsem se v minulých letech dopátral.
http://praga.inadiutorium.cz/

Kdo by o takové obžerství stál, může (ty stejné) antifony k žalmům zpívat k prvním nešporám, ranním chválám (a denním hodinkám) i druhým nešporám pokaždé jinak - jednou jako einsiedlenští #benediktini, podruhé podle řezenské edice, nakonec jako čeští #premonstráti. :)

dromedar Nikoli. Nemám v hlavě přesná pravidla mnišského breviáře, ale o svátcích jsou rozhodně tři nokturny po čtyřech lekcích. V tom emauzském propriu, co jsem si nafotil v NK, jsou takhle lekce pro svv. Vojtěcha, Jana Nepomuckého, Víta, Prokopa, Crhu a Strachotu, Ludmilu, Kosmu a Damiána, Václava (a jediná - třetí - lekce pro Wolfganga, protože je jenom "duplex" bez přívlastku).

FantomasCZ Aha, tak to je fajn. Pokud se nepletu, v cisterciáckých pramenech máme všechno kromě svaté Ludmily. Něco jsem jim připravoval, ale docela by mě zajímalo, jak to mají ti OSB. Bylo by možné to nějak sdílet?

dromedar

Kdyby někdo usoudil, že z chorálu a liturgického zpěvu potřebuje diplom, tak nově možno i v Řezně
http://www.hfkm-regensburg.de/fileadmin/pdf/Aktuelles/Aktivitaeten/2019/20190110_MA_Gregorianik-Liturgiegesang.pdf

dromedar

https://gregobase.selapa.net/chant.php?id=8100
Když náhodou zjistíte, že ten úplně nejškaredější zpěv, co jste slyšeli o velikonoční vigilii, je "ten gregoriánský chorál" :P

Ferenc @dromedar: Můj komentář se též týkal melodie samotné... :-)

JiKu Hmm.
Už jsem odzpíval myslím většinu mešního chorálního repertoáru a i část nemešního.

Je to zvláštní jubilus (nikoli antifona). Takový nealelujový, nejásá to. Naprosto se vymyká všem ostatním aleluja. A pokud jej chceme interpretovat podobně, pokud jím chceme jásat, jsme mimo. A může působit dojmem, který popisuje dromedar.

Má jednoho melodického příbuzného, také s neobvyklými melodickými postupy, a sice introit Resurrexi na Hod Boží.

Je to obojí melodie zajíkavá. "Co? Vstal? Ne! To není možné! Ale fakt! Už asi jo!"

Kdo se jimi chce vyzpívat z velikonoční radosti, ten je OUT. Kdo dokáže být velikonočně konsternován, ten si to (tedy ten zpěv, nikoli obvyklý poslech) vychutná.

Je možné, že zpěvák to dokáže. Je však skoro jisté, že lid ne.

dromedar

http://www.inadiutorium.cz/blog/20171226-antifony-ze-starych-roratniku
Zpívati v adventu každého dne před roráte i neroráte "Ejhle, Hospodin přijde" není cool. Cool jest před roráte zpívati rozličné antifony staročeské, namnoze ze starého breviarium pražského přeložené.

dromedar Zejména pak před introitem první neděle adventní třeba pěti po starém způsobu pražském "z graduálu Arnošta z Pardubic" antifonu "Gregorius praesul".

dromedar

http://cyril.psalterium.cz/nahled.php?t=&id=75
léto 1874: v katedrále sv. Víta za potlesku ceciliánů zrušeny figurální nešpory a nahrazeny chorálními

deFlegmatique Iniciály L. H. u předchozího příspěvku znamenají Létající Hospoda?

dromedar @deFlegmatique s jistotou nevíme, ale dost pravděpodobně se pod nimi skrývá Ludvík Holain.

dromedar https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%ADk_Holain

dromedar

https://www.conbrio.de/content/blog/graduale-novum-band-ii-und-kommentar-erschienen
Vyšel druhý díl (a taky extra komentářový svazek) Graduale Novum.

Zpívá se z GN u nás někde / zpíváte z něj někdo? #graduál #graduale #chorál

sofomorón
Díky za povysvětlení.

FantomasCZ @dromedar Asi ano, protože je to tam na více místech. Je zvláštní, když tam ty St. Gallenské neumy ještě uvedou, ale pak tam je v kvadratických neumách pozdější znění, které jim odporuje. Ale je fakt, že metodiku jsem nikde nečetl, tak nějak jsem předpokládal, že se bude pozdější Editio Vaticana redigovat podle starších pramenů, což se očividně neděje...

sofomorón se stal členem společenství Přátelé gregoriánského chorálu.
dromedar

... a ode dneška je na http://praga.inadiutorium.cz/ #svatý+Václav vedle škaredé srovnávací edice, kterou (právem) nikdo nemá rád, i v "hranatých notách" - zatím tedy jenom oboje nešpory podle předkoncilního pořádku.

Texty jsou předkoncilní pražské, jak vypadaly po celé 20. stol. Většina nápěvů je podle jednoho původem benediktinského pramene, který jsem přednedávnem šťastnou náhodou koupil v antikvariátu; nejošklivější 4. antifona je moje variace na ještě ošklivější antifonu (posoudit možno ve srovnávací edici) z jiného benediktinského pramene - doufám, že jednou najdu, popř. složím,… Zobrazit více

... a ode dneška je na http://praga.inadiutorium.cz/ #svatý+Václav vedle škaredé srovnávací edice, kterou (právem) nikdo nemá rád, i v "hranatých notách" - zatím tedy jenom oboje nešpory podle předkoncilního pořádku.

Texty jsou předkoncilní pražské, jak vypadaly po celé 20. stol. Většina nápěvů je podle jednoho původem benediktinského pramene, který jsem přednedávnem šťastnou náhodou koupil v antikvariátu; nejošklivější 4. antifona je moje variace na ještě ošklivější antifonu (posoudit možno ve srovnávací edici) z jiného benediktinského pramene - doufám, že jednou najdu, popř. složím, nějakou lepší verzi. #chorál #breviář