Přátelé gregoriánského chorálu

Popis společenství

Chlubíčko

JïKü má hlasový rozsah 2,5 oktávy, pokud zahrneme i flatulenci.

Zobrazit 1 komentář »
– upraveno
Napsat komentář »

Sv. Jan Nepomucký! Pokoncilní noty od @JiKu určitě všichni znáte, tak si dovolím udělat reklamu těm předkoncilním, kterých jsem se v minulých letech dopátral.
http://praga.inadiutorium.cz/

Kdo by o takové obžerství stál, může (ty stejné) antifony k žalmům zpívat k prvním nešporám, ranním chválám (a denním hodinkám) i druhým nešporám pokaždé jinak - jednou jako einsiedlenští #benediktini, podruhé podle řezenské edice, nakonec jako čeští #premonstráti. :)

FantomasCZ

Aha, tak to je fajn. Pokud se nepletu, v cisterciáckých pramenech máme všechno kromě svaté Ludmily. Něco jsem jim připravoval, ale docela by mě zajímalo, jak to mají ti OSB. Bylo by možné to nějak sdílet?

dromedar

Jedno velehradské oficium sv. Cyrila a Metoděje nalezeno:
Hirsmentzel: Vita SS. Cyrilli et Methudii..., Praha 1667, s. 53 https://www.manuscriptorium.com/apps/index.php?direct=record&pid=NKCR__-NKCR__51_D_000013_3VRZX5D-cs

Není tedy zatím jisté, je-li to to samé oficium, co podle výše odkazovaného článku v Hlasu měl v roce 1737 prelát Josef Malý zkoušet protlačit do řádového zemského propria.
Zajímavé je, že některé antifony jsou shodné s formulářem zavedeným 1865 pro pražskou církevní provincii. Náhoda není moc pravděpodobná. Spíš neznámý autor pražského formuláře o tom starším velehradském věděl a vybral z něj, co mu přišlo dobré a nadčasové.

Zobrazit 34 komentářů »

#sekvence komplet v jazykovém rejstříku technické scholastičtiny, ve verších deklamující základy trinitární teologie. Nelze nemilovat.
https://www.smnf.cz/cs/vyzkum/florilegium/profitentes-trinitatem/

Napsat komentář »

29.-30. října, Praha, "Víkendová chorální škola"

Conventus choralis vás prý za sobotu a kus neděle naškolí tak, abyste s nimi mohli zazpívat nedělní mši a nešpory v katedrále a moc jim to nekazili.
https://www.facebook.com/events/1714695018931443/

Napsat komentář »

Zkompletované nápěvy antifon a krátkých responsorií pro pokoncilní oficium podle Ordo cantus officii, editio typica altera. Dromedáři se uctivě klanějí (joergovi).
https://forum.musicasacra.com/forum/discussion/20256/oco.pdf

KMirjam

...hlasi mi to "neplatný formát ".

dromedar

Už při otevírání odkazu výše, nebo dál při pokusu otevřít něco už na fóru?

Pokud už při otevírání odkazu výše, nejspíš je prohlížeč tupý a typ souboru zjišťuje z adresy a ne z HTTP hlaviček posílaných serverem. Jediná pomoc je použít chytřejší prohlížeč.

Zobrazit 2 komentáře »

Baví mě, že vydají sbírku zpěvů pro chrámový provoz, včetně určité, zřejmě ne úplně malé, porce chorálu, a pak k tomu jako reprezentativní ukázku pustí do světa tohle
https://www.youtube.com/playlist?list=PLk0vHS0XO3qB14U0vIUXw0tawwg3spY68

Mot

Jsem vděčný za naši českou tradici.

dromedar

Českou tradici čeho? Interpretace chorálu? Nemyslím si, že se tady dá o nějaké "naší české tradici" mluvit. Aktivních interpretů / uskupení / míst je hrstka, a víceméně se každý učil někde jinde, přičemž třeba https://www.facebook.com/ConventusChoralis/ jako jedna výraznější škola jsou spíš nositelé tradice francouzské než nějaké "naší české".

dromedar

(Jinak ten peresovský zvuk výše odkazovaných ukázek se mi sám o sobě líbí - jen mi přijde nešťastný jako ukázková nahrávka ke zpěvníku, protože to je chorál tak, jak si ho běžný kostelní sbor prostě nezazpívá.)

Zobrazit 3 komentáře »