Přátelé gregoriánského chorálu

Popis společenství

Zkompletované nápěvy antifon a krátkých responsorií pro pokoncilní oficium podle Ordo cantus officii, editio typica altera. Dromedáři se uctivě klanějí (joergovi).
https://forum.musicasacra.com/forum/discussion/20256/oco.pdf

KMirjam

...hlasi mi to "neplatný formát ".

dromedar

Už při otevírání odkazu výše, nebo dál při pokusu otevřít něco už na fóru?

Pokud už při otevírání odkazu výše, nejspíš je prohlížeč tupý a typ souboru zjišťuje z adresy a ne z HTTP hlaviček posílaných serverem. Jediná pomoc je použít chytřejší prohlížeč.

Zobrazit 2 komentáře »

Baví mě, že vydají sbírku zpěvů pro chrámový provoz, včetně určité, zřejmě ne úplně malé, porce chorálu, a pak k tomu jako reprezentativní ukázku pustí do světa tohle
https://www.youtube.com/playlist?list=PLk0vHS0XO3qB14U0vIUXw0tawwg3spY68

Mot

Jsem vděčný za naši českou tradici.

dromedar

Českou tradici čeho? Interpretace chorálu? Nemyslím si, že se tady dá o nějaké "naší české tradici" mluvit. Aktivních interpretů / uskupení / míst je hrstka, a víceméně se každý učil někde jinde, přičemž třeba https://www.facebook.com/ConventusChoralis/ jako jedna výraznější škola jsou spíš nositelé tradice francouzské než nějaké "naší české".

dromedar

(Jinak ten peresovský zvuk výše odkazovaných ukázek se mi sám o sobě líbí - jen mi přijde nešťastný jako ukázková nahrávka ke zpěvníku, protože to je chorál tak, jak si ho běžný kostelní sbor prostě nezazpívá.)

Zobrazit 3 komentáře »

Až vysázím notovaný kompletář podle předtridentského pražského breviáře, zazpíváte si ho?

Celkem hlasujících: 4
JiKu

V anketě máte jen negativní důvody, proč nezazpívat.

Žádný se mě netýká. Jen nevidím žádný pozitivní, proč bych měl.

Zobrazit 1 komentář »

http://www.skaut.org/s-conf/events.php koncem října asi bude trochu chorálu (a hodně filosofů) v Praze u Matěje

Napsat komentář »

V brzké době se zpátky k projektu shromažďování nápěvů pro pražské provinční proprium antifonáře nedostanu, ale tohle video je nezvratný důkaz, že na Strahově v tomto směru je (nad rámec pramenů, o kterých už vím) o co somrovat. https://youtu.be/cnibtwNPsSk

tina

Mají je v zavřeném kostele jenom pro komunitu?

dromedar

Pokud jde o aktivní účast, resp. možnost pohybovat se nebo posadit se v chrámovém prostoru, tak ano. (Což není žádná velká škoda, protože z chóru do chrámové lodi stejně není kloudně slyšet.)

Zobrazit 2 komentáře »

https://fssp.cz/tradycamp/
"Téma letošního TradyCampu – Gregoriánský chorál"

Ze zveřejněného programu se zdá, že to má celé na hrbu P. Zentner sám. Podtitul "Symbolický výklad i osvojení si základních dovedností liturgického zpěvu Církve" bych předběžně také bral spíš jako varování.

JiKu

10:30 účastna svatbě Veroniky Krutské a Kryštofa Zusky

dromedar

Jihočeská tradicionalistická scéna patrně není kdovíjak velká, takže když do doby konání tábora padne sňatek v jednom z jejích významných klanů, celý tábor se zcela samozřejmě sebere a jede tam.

dromedar

Zdá se, že přednášky a bohoslužby jsou otevřené pro veřejnost https://www.bcb.cz/wp-content/uploads/2021/06/gregoriansky-choral-Rimov-2021.pdf a na hrbu to nemá P. Zentner sám, ale jistý Matyáš Razím ze stejného institutu.

spawes

"bych předběžně také bral spíš jako varování." :) souhlas, ale pro naprosté začátečníky lepší než nic. Ale na druhou stranu ... pokud se něco špatně naučí, je těžké to pak opravovat.

tina

Co konkrétně myslíte tím, co se špatně naučí a těžko se opravuje?

Zobrazit 5 komentářů »

http://www.liturgie.cz/temata/mse-svata/eucharisticka-modlitba/preface/texty-prefaci/a/preface-o-sv-vaclavu-1
u "a tys mu dopřál" by měla být názorná písařská malůvka "nadechni se, seč můžeš"

Napsat komentář »

Dojmy buranovy:

Profesionální nebo poloprofesionální vedoucí chorálních těles při veřejných vystoupeních obvykle všechny zpěvy dirigují, a to velice propracovaným způsobem. Nepamatuji ale, že bych někdy viděl někoho ze zpěváků to dirigování sledovat, takže jsem nakloněn považovat ho za performativní prvek, který má dílem funkci estetickou, dílem demonstruje postavení a speciální kompetence vedoucího, spíš než že by nějak významněji přispíval ke kvalitě společného pěveckého výkonu.

JiKu

Předně bych si při své dlouholeté praxi jak zpěváka tak dirigenta, jak chorálu tak klasické 4hlasé muziky troufnul tvrdit, že mezi vnímáním dirigenta zpěváky není mezi nimi rozdíl.

astmarevmainkonti-kat

„Předně bych si (...) troufnul tvrdit, že mezi vnímáním dirigenta zpěváky není mezi nimi rozdíl.“
— „Předně bych si (...) troufnul tvrdit, že ve vnímáním dirigenta zpěváky není mezi choralisty a madrigalisty rozdíl.“

Zobrazit 8 komentářů »

https://svetkrestanstva.postoj.sk/81774/gregoriansky-choral-je-modlitbou-i-hudobnou-teologiou-ocaril-aj-protestantov
"Gregoriánsky chorál ... Zhudobňuje totiž proprium svätej omše, čo sú jej menlivé časti, ... Textovú predlohu k spevom omšového propria nájdeme v Rímskom misáli ... Táto kniha teda spája liturgiu a hudbu do jedného celku, pričom gregoriánsky chorál je neodmysliteľnou súčasťou tohto spojenia"

Pan opat buďto o reálném vztahu chorálního propria k misálu nic neví, nebo záměrně mlží a spoléhá na to, že o tom nic neví čtenář, nebo mluví o inom "Rímskom misáli", než se používá v… Zobrazit více

https://svetkrestanstva.postoj.sk/81774/gregoriansky-choral-je-modlitbou-i-hudobnou-teologiou-ocaril-aj-protestantov
"Gregoriánsky chorál ... Zhudobňuje totiž proprium svätej omše, čo sú jej menlivé časti, ... Textovú predlohu k spevom omšového propria nájdeme v Rímskom misáli ... Táto kniha teda spája liturgiu a hudbu do jedného celku, pričom gregoriánsky chorál je neodmysliteľnou súčasťou tohto spojenia"

Pan opat buďto o reálném vztahu chorálního propria k misálu nic neví, nebo záměrně mlží a spoléhá na to, že o tom nic neví čtenář, nebo mluví o inom "Rímskom misáli", než se používá v kostelích většiny čtenářů, ale neobtěžuje se to říct nahlas.

– upraveno
dromedar

"Gregoriánsky chorál sa ustálil približne v období 8. storočia. Od toho obdobia nebol dôvod komponovať ďalšie jeho spevy."

"... Toto však nie je možné robiť s chorálom, ktorý nie je tonálny, ale modálny. Jeho repertoár presahuje naše tonálne cítenie, čo môže byť samo o sebe takým znamením jeho nadprirodzenosti a snahy jeho dávnych autorov aj takouto cestou sa priblížiť k Stvoriteľovi a Pánovi všetkého."

spawes

nezdá se, že by mlžil. Vysvětlení je o trochu níže: "Gregoriánsky spev je rímskej liturgii nielen blízky, ale je jej integrálnou súčasťou. Textovým východiskom spevov gregoriánskeho chorálu je totiž Rímsky misál, najdôležitejšia kniha k sláveniu svätej omše. V rokoch 789 až 1963 bol alfou a omegou západnej liturgie práve gregoriánsky chorál. Konciloví otcovia tým chceli poukázať aj na to, že stále pokračujeme v tejto liturgickej tradícii, z ktorej vyrastáme."

Zobrazit 2 komentáře »