Přátelé gregoriánského chorálu

chorál genderově progresivní https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:04a89cba-aab9-49a6-acb5-7a5782d673d7
chorál (páně Lorencovo) na vlnách Proglasu
https://www.proglas.cz/program/detail-poradu/2023-03-24-16-00-00/
https://books.google.cz/books?id=lTpdAAAAcAAJ&pg=PA237#v=onepage&q&f=false
oficiální pražské nápěvy oficia za zemřelé v roce 1700

a společné nápěvy pro oficium ze stejné doby https://books.google.cz/books?id=3jpdAAAAcAAJ&pg=PA391#v=onepage&q&f=false
Sv. Jan Nepomucký! Pokoncilní noty od @JiKu určitě všichni znáte, tak si dovolím udělat reklamu těm předkoncilním, kterých jsem se v minulých letech dopátral.
http://praga.inadiutorium.cz/
Kdo by o takové obžerství stál, může (ty stejné) antifony k žalmům zpívat k prvním nešporám, ranním chválám (a denním hodinkám) i druhým nešporám pokaždé jinak - jednou jako einsiedlenští #benediktini, podruhé podle řezenské edice, nakonec jako čeští #premonstráti. :)


Jedno velehradské oficium sv. Cyrila a Metoděje nalezeno:
Hirsmentzel: Vita SS. Cyrilli et Methudii..., Praha 1667, s. 53 https://www.manuscriptorium.com/apps/index.php?direct=record&pid=NKCR__-NKCR__51_D_000013_3VRZX5D-cs
Není tedy zatím jisté, je-li to to samé oficium, co podle výše odkazovaného článku v Hlasu měl v roce 1737 prelát Josef Malý zkoušet protlačit do řádového zemského propria.
Zajímavé je, že některé antifony jsou shodné s formulářem zavedeným 1865 pro pražskou církevní provincii. Náhoda není moc pravděpodobná. Spíš neznámý autor pražského formuláře o tom starším velehradském věděl a vybral z něj, co mu přišlo dobré a nadčasové.
#sekvence komplet v jazykovém rejstříku technické scholastičtiny, ve verších deklamující základy trinitární teologie. Nelze nemilovat.
https://www.smnf.cz/cs/vyzkum/florilegium/profitentes-trinitatem/
29.-30. října, Praha, "Víkendová chorální škola"
Conventus choralis vás prý za sobotu a kus neděle naškolí tak, abyste s nimi mohli zazpívat nedělní mši a nešpory v katedrále a moc jim to nekazili.
https://www.facebook.com/events/1714695018931443/
Zkompletované nápěvy antifon a krátkých responsorií pro pokoncilní oficium podle Ordo cantus officii, editio typica altera. Dromedáři se uctivě klanějí (joergovi).
https://forum.musicasacra.com/forum/discussion/20256/oco.pdf

Baví mě, že vydají sbírku zpěvů pro chrámový provoz, včetně určité, zřejmě ne úplně malé, porce chorálu, a pak k tomu jako reprezentativní ukázku pustí do světa tohle
https://www.youtube.com/playlist?list=PLk0vHS0XO3qB14U0vIUXw0tawwg3spY68

Českou tradici čeho? Interpretace chorálu? Nemyslím si, že se tady dá o nějaké "naší české tradici" mluvit. Aktivních interpretů / uskupení / míst je hrstka, a víceméně se každý učil někde jinde, přičemž třeba https://www.facebook.com/ConventusChoralis/ jako jedna výraznější škola jsou spíš nositelé tradice francouzské než nějaké "naší české".
O Officium parvum s notami, Solesmes 1893, by tu někdo mohl chtít vědět.
https://forum.musicasacra.com/forum/discussion/comment/250687#Comment_250687
Not online: Chant books (and others) missing from our resource websites - MusicaSacra Church…