KMirjam Židovství- judaismus

Letošní Chanuka potrvá od 2. do 10. prosince.

Na Chanuka se rozsvěcí speciální osmiramenný svícen zvaný chanukija. Každý další večer se zapálí o jednu svící víc až jich hoří všech osm.
Na svícnu je tradičně ještě svíce devátá, zvaná šamaš ( sluha ) od které jsou ostatní svíce postupně zapalovány. Podle tradice přidává svíčkám na svicnu " nezasvěcené " světlo, tedy tím že slouží k samotnému zapalování , zatímco osm základních svic musí sloužit pouze k sláveni Chanuky, k oslavě zázraku, který jsem popsala níže.

Svíce na chsnukiji se zapalují zprava doleva, tak jaký směr má i hebrejské písmo. Svíce musí být ve stejné rovině a v jedné linii ( nesmí být uspořádány v kruhu). Podoby canukiji jsou rozmanité, od bohaté zdobených , až po nejprostsi. Na chanukiji mohou planout jak svíce, tak samotný olej ve speciálních kalíšcích

Komentáře

Marťule

Mohu se zeptat, jaký je rozdíl mezi chanukiji a menorou?

KMirjam

@Marťule. Menora má sedm ramen. Chanukije osm.

Marťule

A v používání? Jako kdy se používá menora?

KMirjam

@Marťule menora, sedmiramenný svícen je prostě symbol Izraelitů, dodnes ji vidíš i ve státním znaku Izraele. Původně stávala v Jeruzalémském chrámu. Ten byl opakovaně vyloupen a zbořen. Poslední lup je dokonce znázorněn na Titove Triumfálním oblouku.

Jinak menora je součástí základního vybavení židovské domácnosti. Hned vedle mezuzy, tefilim, talithu a dalšího. Má především symbolicky rituální charakter.

Asi jako kdyby ses zeptala na co se používá krucifix, nebo socha madony.

Marťule

Diky za upresneni, to ze je symbolem Izraelitu vím :)

Zobrazit 5 komentářů »

Podrobnosti

Přidala KMirjam